Jiří Janota: Evropská komise chrání louže po dešti, zákaz olověného střeliva je na spadnutí
Návrh na zákaz držení a používání olověných střel do brokovnic se na pořadu jednání výboru REACH objevil již čtyřikrát. Čtyřikrát jej zvládla hrstka odporujících států v čele s Českou republikou zablokovat, napopáté se však na stranu zákazu přidalo i silné Německo, čímž umožnilo návrh přijmout.
Nová pravidla pro používání olověných střel jsou natolik nepodložená, absurdní a přináší tak rozsáhlou právní nejistotu všem střelcům i orgánům státní správy, že lze jen těžko věřit, že blaho volně žijících ptáků, zvířat a konzumentů zvěřiny je jediným důvodem jejich prosazení za každou cenu. Vnímáme je jako další tah Evropské komise proti legálním držitelům zbraní.
Zakázáno má být veškeré držení a použití brokového střeliva s obsahem více než 1 % olova. Zákaz se vztahuje na mokřady, které jsou však definovány jako veškerá viditelná i neviditelná voda, bažina, mokré i suché rašeliniště, voda přírodní i umělá, trvalá i dočasná, stojatá i tekoucí plus stometrové ochranné pásmo kolem každé takové vody. Máte za domem potok? Nesmíte držet olověné brokové náboje. Tvoří se na vaší oblíbené střelnici po dešti kaluže? Nesmíte zde střílet olověnými brokovými náboji. Procházíte krajinou a nevíte, zda do sto metrů od vás není nějaká voda? Dejte si pozor, možná porušujete zákon. V myslivecké praxi bude takřka nemožné v terénu určit, kdy je držení nábojů obsahujících olovo v souladu a kdy v rozporu se zákonem. Případný rozpor se zákonem přitom nelze brát na lehkou váhu – mohl by vést až ke ztrátě zbrojního průkazu či loveckého lístku.
Při snaze zákaz prosadit nebrala Evropská komise ohled na věcné ani formální připomínky řady aktérů včetně poslanců evropského parlamentu. Pod nátlakem některých členských států sáhla pouze ke kosmetickému zmenšení ochranného pásma ze tří set postupně na dvě sta a konečně jedno sto metrů kolem vody. Naproti tomu zcela ignorovala skandál, který vypukl po zjištění, že materiál předkládaný jako původní Komisí zástupcům členských států byl vytvořen na počítači vlivné nátlakové ekologické organizace BirdLife International. Kromě toho Komise tímto lobbingem u odborných zástupců národních států porušila svá vlastní pravidla, která ovlivňování rozhodování členských států touto formou zakazují.
Významnou novinkou je také prosazení zákazu olova prostřednictvím rozšíření seznamu zakázaných látek nařízení REACH. Jde totiž o vůbec první případ, kdy má toto nařízení dopadat přímo na koncové spotřebitele dané látky. Dosud se nařízení REACH vztahovalo pouze na výrobce a prodejce, jak ostatně stojí hned v jeho prvním článku: „Toto nařízení je založeno na zásadě, že výrobci, dovozci a následní uživatelé musí zajistit, že vyrábějí, uvádějí na trh nebo používají látky, které nepůsobí nepříznivě na lidské zdraví nebo životní prostředí.“ Článek 3 pak jasně říká, že „následným uživatelem není distributor ani spotřebitel.“ Nařízení REACH proto způsobem, který Komise prosazuje, nelze na střelce – spotřebitele aplikovat. Přestože Komise byla na tento formální nedostatek v průběhu schvalování zákazu upozorněna, zákaz v této podobě stejně prosadila.
Své náboje bude muset vyměnit přibližně deset milionů střelců v celé Evropě. Značná část z nich bude muset vyměnit také zbraně, protože starší modely brokovnic nejsou konstruovány na použití ocelových broků, které jsou nejpravděpodobnější náhradou. Kromě tvrdosti a s ní spojeného většího opotřebení zbraní je jejich největší nevýhodou nižší hmotnost, a tudíž menší ranivý efekt v lovené zvěři. Nižší ranivost znamená menší pravděpodobnost rychlého úmrtí, tedy větší utrpení zvěře. Jiné alternativy přinášejí své vlastní problémy a zároveň olovo dalece přesahují cenou.
Navrhovaný bismut je olovu asi nejpodobnější, netoxický, ale při zásahu cíle významným způsobem fragmentuje, tj. střela se rozpadá na drobné kousky kovu, které znehodnocují zvěřinu. Měď je jedovatá pro řadu vodních živočichů, zinek je prudce toxický pro rybí plůdek. Využívání olova má mnohasetletou, opodstatněnou tradici.
Samozřejmě nepopíráme, že olovo je toxické. Toxická je ale řada dalších látek každodenní potřeby, například sůl či voda. Jde jen o to, kolik dané látky se člověku či jinému živočichovi dostane do těla. Je prokázáno, že olova pocházejícího ze střel se do organismu dostává zcela zanedbatelné množství. Komise dostatečně neprokázala, že takto rozsáhlý zákaz je přiměřený údajným negativním dopadům olova, a že jeho přínosy převáží negativa. Zákaz byl prosazen na základě mnoha nesprávných interpretací vědeckých prací, přes odpor myslivecké a střelecké komunity a za porušení vlastních pravidel práce Komise. Například v České republice je vliv olova pocházejícího ze střel prozkoumán pouze okrajově, analýza dopadů zákazu chybí úplně. Přesto na nejpřísněji chráněných – skutečných a konkrétně vyjmenovaných – mokřadech jsou olověné střely zakázány již od roku 2011. Pro zákaz v aktuálním rozsahu je ale rozumných argumentů velice málo.
Českomoravská myslivecká jednota v těchto dnech analyzuje zákonné možnosti dalšího postupu. Je připravena se zasadit, aby návrh v této podobě nevstoupil v účinnost a nestal se předvojem pro souběžně připravovaný úplný zákaz olověného střeliva, který by na mysliveckou i střeleckou komunitu měl zničující dopad. Možnost zákaz odmítnout má v tuto chvíli Evropský parlament.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (75)
Miroslav Vinkler
19.9.2020 13:08O vlcích se už tady hodně psalo, nemusíme dále rozebírat.
Nikdy jsem neviděl, že by fauna a flóra mokřadů byla poškozena olověnými broky tak, aby se dalo mluvit o vážném poškození.
Zato jsem viděl , jak je krajina tvrdě poškozována developerskými záměry, zábory zemědělské půdy, chemizací zemědělství , degenerována poli FVE nebo VE v nejcennějších partiích, např. VE na Mravenečníku, Hrubý Jeseník ,popřípadě probíhající výstavbou rozhledny na Králickém Sněžníku , NATURA 2000 , nikomu nic neříká. Mokřad sem, mokřad tam.
Pokud to bude pokračovat tímto směrem, bylo by nanejvýš žádoucí, aby se uskutečnilo referendum o setrvání ČR v EU.
Nestydím se za to, že v referendu o vstupu ČR jsem byl horlivý zastánce naší účasti v EU.
Odklon od zdravého rozumu , prosazování neomarxistických tezí vrcholnými orgány EU , odtrženost Bruselu od starostí obyčejných lidí a zjevná neodbornost některých zásadních rozhodnutí (energetická část Green Dealu, migrační politika, proklamovaná a nikoli skutečná ochrana přírodního dědictví , sociální experimenty na úkor pracujících) nelze hodnotit jinak než porušení principů na kterých EU byla původně postavena.
Proto je nutné otestovat v lidovém referendu zda lid s takovým vládnutím souhlasí , anebo zda chce zvolit jinou formu naší /ne/účasti v Evropské unii , například po vzoru Švýcarska nebo Norska.
Zbyněk Šeděnka
20.9.2020 07:48 Reaguje na Miroslav VinklerJan Šimůnek
20.9.2020 07:54 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaV případě czexitu by dotace přestali dostávat i ti konkurenti a zboží od dotovaných zahraničních výrobců bychom, podle pravidel WTO, buď na náš trh vůbec nepustili, nebo zatížili clem.
Zbyněk Šeděnka
20.9.2020 08:57 Reaguje na Jan ŠimůnekViktor Šedivý
20.9.2020 09:34 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaJak jste to spočítal?
Zbyněk Šeděnka
20.9.2020 09:36 Reaguje na Viktor ŠedivýViktor Šedivý
20.9.2020 09:49 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaPtám se ale, jak jste spočítal CELKOVOU uhlíkovou stopu (když už zrovna tenhle parametr pokládáte víbůhproč za tak důležitý) obou produktů.
Zbyněk Šeděnka
20.9.2020 10:42 Reaguje na Viktor ŠedivýJan Šimůnek
20.9.2020 11:52 Reaguje na Viktor ŠedivýMiroslav Vinkler
20.9.2020 17:58 Reaguje na Jan ŠimůnekZbyněk Šeděnka
20.9.2020 20:10 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
20.9.2020 21:37 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaViktor Šedivý
20.9.2020 21:52 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaTakže máte na stole konflikt dvou ideologických problémů:
- dát přednost lokální produkci i za cenu vyšších emisí vražedného CO2?
či
- minimalizovat emise, dát ale vydělat zlému velkokapitálu?
Jan Šimůnek
21.9.2020 07:27 Reaguje na Viktor ŠedivýJan Šimůnek
19.9.2020 15:00Už jen to, že bychom se zbavili knuty těchto lidí a těchto organizací by bylo obrovské plus!
Milan G
21.9.2020 14:34 Reaguje na Jan ŠimůnekRychle pryč z EU.
Jan Olejníček
19.9.2020 15:18Jan Šimůnek
19.9.2020 16:04 Reaguje na Jan OlejníčekJim to jistě nevadí, protože jsou to antidemokratické a prototalitní strany.
Viktor Šedivý
19.9.2020 20:16 Reaguje naJirka Černý
19.9.2020 21:59 Reaguje na Viktor ŠedivýJan Knap
19.9.2020 22:20 Reaguje na Jirka ČernýRadim Polášek
20.9.2020 12:55 Reaguje na Viktor Šedivýradim buffalo tobias
20.9.2020 05:11 Reaguje naPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Marek Drápal
19.9.2020 21:39Miroslav Vinkler
19.9.2020 22:01 Reaguje na Marek DrápalStřely z ochuzeného uranu byly použity spojenci v první válce v Iráku v roce 1991, v Kosovu v roce 1999, pravděpodobně rovněž v Afghánistánu v roce 2001 a od března 2003 i v Iráku během operace Irácká svoboda.Jen Američané vypálili milion těchto střel, mnohé z nich v obydlených oblastech a proti neobrněným cílům.Podle bývalé kongresmanky a nezávislé pozorovatelky Cynthie McKinneyové i jiných zdrojů ochuzený uran používala vojska NATO během občanské války v Libyi.
zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Ochuzen%C3%BD_uran
Škoda, že stejnou péči nevěnuje EU i této oblasti.
Radim Polášek
20.9.2020 12:39 Reaguje na Miroslav VinklerCo se týká střel z ochuzeného uranu, měly by se nárazem zahřát na velmi vysokou teplotu, zapálit a shořet na dým, který se roptýlí po okolí. Pokud tedy nedojde k zásahům většího množství projektilů do jednoho bodového místa, není plošný dopad střel s ochuzeným uranem radiačně závažný problém. Zdravotně nebezpečné je, pokud se člověk na místě nachází hned po zásahu, kdy je dým z uranové střely ještě v ovzduší a člověk ten uran vdechne. Jakmile se uranový dým či zbytky usadí na zemi a případnou vlhkostí spojí se zemí, nepředstavuje uran větší problém než vyvřelé podloží s vyšším obsahem přírodního uranu a s dlouhodobě větší produkcí radonu.
Ostatně není problém si to spočítat, ochuzený uran je hlavně uran 238, který má asi 8x menší radioaktivitu než uran 235 a potom malý zbytek U235, který se už nevyplatí od toho uranu 238 izolovat.
Jan Šimůnek
20.9.2020 13:01 Reaguje na Radim PolášekNavíc při tom odpaření je vysoká pravděpodobnost vzniku rozpustných sloučenin uranu, pohybujících se v biosféře. Olověný projektil se opouzdří oxidem a je stabilní stovky let (minimálně).
Radim Polášek
20.9.2020 17:29 Reaguje na Jan ŠimůnekRadim Polášek
20.9.2020 22:10 Reaguje na Pavel HanzlViktor Šedivý
19.9.2020 23:50 Reaguje na Marek DrápalTo jsou dejme tomu v ČR jednotky kusů nebo desetitisíce?
regis24
20.9.2020 00:16 Reaguje na Marek DrápalStudie o tom, že škodlivost olovo v globálním měřítku je mizivá existují, a jsou nezávislé a pravdivé.
Máte pravdivé protiargumenty? Nebo jen lži?
Miroslav Vinkler
20.9.2020 06:36 Reaguje na regis24v roce 2012 provedl Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) analýzu citlivosti na expozici olovem u člověka prostřednictvím stravy, aby zjistil, které potraviny nejvíce přispívají k příjmu olova. Na základě dostupných údajů dospěl úřad EFSA k závěru, že hlavní příspěvek k příjmu olova „poskytují produkty na bázi obilovin (16,1%), mléka a mléčných výrobků (10,4%), nealkoholických nápojů (10,2%), zeleniny a jejich derivátů (8,4%), voda (7,0%), alkoholické nápoje (6,7%), “ dodává, že „ spotřeba masa ze zvěřiny s vysokou koncentrací olova významně nemění celkový příjem “ .
Hunter
20.9.2020 06:47 Reaguje na Miroslav VinklerJirka Černý
20.9.2020 18:17 Reaguje na Jan ŠimůnekZbyněk Šeděnka
20.9.2020 07:40Jan Šimůnek
20.9.2020 07:50Vás a vašich příznivců je poměrně dost, tak je vyzvěte, aby i se svými rodinami volili euroskeptické strany, nejlépe takové, které mají v programu referendum o našem členství. A aby rozhodně nevolili strany "proevropské".
A můžete se obrátit na vám obdobné organizace v dalších státech EU, aby podobně vyzvaly i své členy.
To by mělo asi daleko významnější dopad. A mohlo by to i přimět část těch poslanců EP, kteří normálně hlasují podle befélu od vedení sekce (jeden z důvodů, proč EP není plnohodnotně demokratická instituce), aby se "utrhli" a hlasovali ve váš prospěch. Nebo alespoň vybojovali tajné hlasování, pokud je něco takového v EP vůbec reálně možné.
Jan Olejníček
20.9.2020 09:43 Reaguje na Jan ŠimůnekViktor Šedivý
20.9.2020 09:54 Reaguje na Jan OlejníčekPokud chcete dostat otázku odchodu ze ESSR do normální diskuse, musíte nějaký čas akceptovat, že o tom mluví jen šašci, exoti a pošuci.
(Vzpomeňte na téma "migranti". Nebýt Konvičky&comp, zůstalo by tabuizované.)
Zbyněk Šeděnka
20.9.2020 10:08 Reaguje na Viktor ŠedivýJan Šimůnek
20.9.2020 11:58 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaMilan G
21.9.2020 14:50 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaJan Šimůnek
20.9.2020 11:57 Reaguje na Jan OlejníčekJan Šimůnek
20.9.2020 13:03 Reaguje na Radim PolášekRadim Polášek
20.9.2020 17:32 Reaguje na Jan ŠimůnekUrčitá možnost je potom i Trikolóra. Tam se ale ještě moc neprofilovali.
Petr Eliáš
21.9.2020 09:25 Reaguje na Radim PolášekUkázka toho, že lže:
https://tn.nova.cz/clanek/debata-s-okamurou-podivejte-se-v-kolika-pripadech-lhal.html
Jan Šimůnek
21.9.2020 11:54 Reaguje na Petr EliášPříklad (hned to první, aby se to dobře hledalo): Politici ODS, KDU-ČSL, ČSSD skutečně umožnili vládu A. Babiše, a to tím, že svou blbostí a neschopností přišli o voliče. Okamura neřekl, že pro Babiše hlasovali, jak se mu to snaží podstrčit desinformátoři, co sepsali vámi citovaný článek.
Jinak platí, co jsem citoval nedávno ze sobotního (asi) Neviditelného psa: "Až se voliči pořádně nakrknou, nebudou volit populistu, ale diktátora." A k tomu nezbývá než dodat, že lidé jako vy pak budou říkat "Zlatej Okamura!"
Petr Eliáš
21.9.2020 12:09 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
22.9.2020 07:55 Reaguje na Petr EliášNicméně naprostá většina oněch "lží" je vkládání Okamurovi do úst něčeho, co neřekl, nebo redukce jeho výroku o více významech, na jeden, který "neprošel".
Stejně "pracuje" i demagog.cz
Vladimir Mertan
20.9.2020 09:16Radim Polášek
20.9.2020 09:38Jan Šimůnek
20.9.2020 12:03 Reaguje na Vaclav SobrHunter
20.9.2020 12:32 Reaguje na Jan ŠimůnekVaclav Sobr
20.9.2020 15:30 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
20.9.2020 17:07 Reaguje na Vaclav SobrRadim Polášek
20.9.2020 17:38 Reaguje na Jan ŠimůnekJeho mechanické charakteristiky neznám, myslím, že to je podobně tvrdý materiál jako kvalitní ocel, proto by byly stejné nebo i horší problémy se životností hlavní brokových zbraní a s odskakováním broků od pevných materiálů, jako třeba kamenů a nebezpečí zranění okolních lidí.
Kromě toho je wolfram, co je mně známo, taky dost jedovatý.
A hlavně je velmi drahý.
Radim Polášek
20.9.2020 17:41 Reaguje na Vaclav SobrJen ta cena je problém...
Radim Polášek
20.9.2020 17:43 Reaguje na Radim PolášekRadim Polášek
20.9.2020 17:52 Reaguje na Jan ŠimůnekJe pak otázka, jak velkou erozí pří výstřelu budou ty broky působit a tudíž jakou životnost budou mít běžné brokové hlavně.
Radim Polášek
20.9.2020 12:48Dokonce olověnými pájkami by měla být pájena dnešní fotovoltaika i dnešní elektronika v automobilech, protože ty mají výjimku z používání bezolovnatých pájek kvůli požadavkům na trvanlivost a odolnost pájených spojů.
Jan Šimůnek
20.9.2020 13:06 Reaguje na Radim PolášekPetr Pekařík
20.9.2020 13:58 Reaguje na Jan ŠimůnekPetr Eliáš
21.9.2020 12:25 Reaguje na Petr Pekaříkhttps://cs.wikipedia.org/wiki/Zastupitelsk%C3%A1_demokracie
Do evropského parlamentu se volí. Evropský parlament volí předsedu. Evropský parlament schvaluje kandidáty na komisaře. Rada EU schvaluje komisi.
Rada:
https://europa.eu/european-union/about-eu/institutions-bodies/council-eu_cs
EP:
https://europa.eu/european-union/about-eu/institutions-bodies/european-parliament_cs
Komise:
https://www.europarl.europa.eu/news/cs/faq/8/jak-je-jmenovan-predseda-a-clenove-evropske-komise
Může se tedy zdát, že je komise nikým nevolená. Ale není.
Jan Šimůnek
22.9.2020 08:08 Reaguje na Petr EliášNavíc v EU neexistuje jednotný politický evropský národ, přičemž existence jednotného politického národa (který může být z národů různých) je podmínkou, aby parlamentní demokracie vůbec fungovala.
EP má vůči EK podstatně nižší úroveň pravomocí než standardní parlament vůči vládě. Navíc se k řadě problémů ani nesmí vyjadřovat, pokud ho k tomu EK nevyzve. EK není standardně volená, EP má pouze možnost ji schválit nebo odmítnout jako celek. A odvolání již schválené EK je daleko obtížnější než vyslovení nedůvěry vládě ve standardní demokracii.
Rada Evropy je složena ze zástupců vlád (tedy, není to ani i tak problematická nepřímá volba, je to od vůle voličů o level dál), přičemž ti zástupci mohou být různí, čehož bylo v minulosti mnohokrát ze strany EK vy/zne/užito k tomu, že se schvalováním něčeho kontraverzního čekala na "vhodné" složení (tj. takové, kde zástupcům, pohybujícím se v úplně jiné oblasti nedojdou patřičné souvislosti).
I členové EK a RE nemají pracovat ve prospěch zemí, odkud pocházejí a jejich občanů, ale ve prospěch EU. Tedy v podstatě v mnoha případech proti zemím svého původu a jejich obyvatelům.
Petr Eliáš
22.9.2020 11:39 Reaguje na Jan Šimůnekhttps://europa.eu/european-union/about-eu/institutions-bodies/european-council_cs
Je složená z prezidentů/premiérů jednotlivých států.
Rada Evropy jako taková je zase něco jiného:
http://www.radaevropy.cz/
Břetislav Machaček
20.9.2020 19:15ně prioritní. Obětovat stále více svobod na oltář jednotnosti v EU a nebo
volit ty, kteří chtějí buď nové referendum a nebo alespoň vnitřní přeměnu
EU na společenství opravdu suverénních zemí a ne tento paskvil. Nikoho tak
nenabádám k pouhému vystoupení z EU, ale pouze k tlaku na na její reformu.
Dnes to je olovo v brocích a rybářských olůvkách, brzy možná i o rybářských vlascích a sítích a nebo chovu psů a prasat, aby nevadili muslimským
spoluobčanům. Těžko se budou dnes zakazovat burky, když všichni nosíme
roušky a díky neschopnosti vedení EU je nosit navždy.Nebýt jednotlivých zemí, tak ještě teď budou diskutovat o rozhodnutí zda je nosit a nebo ne.
Tak budou rači řešit broky a olůvka, aby lidé zapoměli na to podstatné.
Míra integrity je pouze v nepodstatných věcech, ale v těch podstatných
jako je jednotné zdanění, zákaz působnosti firem registrovaných v daňových rájích a v zemích s nízkým zdaněním. Taky přetahování mozků a pracovní
síly mezi jednotlivými zeměmi nikdo neřeší a pak je někde odborníků plno
a jinde chybí. Takto vykrádané země se nikdy na roveň vykrádajících
nedostanou. No a hra na jednotný trh je už k smíchu úplně, když jsou stále národní dotace a jiná zvýhodnění. Ne to není unie do které jsme se toužili dostat. Stal se z ní paskvil bohatých diktátorů a chudých lokajů.