https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jiri-janota-v-podzimnim-obdobi-hrozi-zvysene-nebezpeci-srazek-se-zveri
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jiří Janota: V podzimním období hrozí zvýšené nebezpečí srážek se zvěří

2.11.2024
Auto po srážce s vysokou. Ilustrační snímek.
Auto po srážce s vysokou. Ilustrační snímek.
Českomoravská myslivecká jednota upozorňuje řidiče na zvýšené nebezpečí srážek se zvěří v podzimním období. Osvěta směrem k řidičům je na místě, přestože podle statistik Policie ČR dopravní nehody způsobené lesní zvěří klesají.
 
Z oficiálních statistických údajů Policie ČR dopravní nehody způsobené zvěří za poslední 4 roky klesají. V roce 2019 bylo policii nahlášeno 15510 případů. V loňském roce byl střet se zvěří nahlášen v 10 853 případech. V roce 2020 se zvěř podílela na 14, 94 % dopravních nehod a v roce 2023 to bylo 11, 43 %. Řidiči mají povinnost ze Zákona o silničním provozu č. 361/2000 Sb. nahlásit nehodu způsobenou zvěří Policii ČR.

V podzimním a zimním období zvěř migruje za potravou. Zvláště v období houbařské sezóny je zvěř významně zneklidňována a plašena lidmi. Mnohdy ve stresu se snaží uniknout do bezpečí a bezhlavě přebíhá komunikace.

Českomoravská myslivecká jednota apeluje na všechny řidiče, aby si tento fakt uvědomovali, pokud projíždějí lesními úseky. Zvěř je aktivní především v časných ranních hodinách a rovněž před večerním setměním. Pokud jsou ovšem lesní porosty pod značným civilizačním tlakem, nikdy si nemůžete být jisti, že vyplašená zvěř nevběhne do komunikace i během dne.

V lesních úsecích s předpokládaným výskytem střetu se zvěří jsou trvale umístěny dopravní značky. Otázkou je, jak jsou ze strany řidičů respektovány.

Zdroj | Policie ČR

V Německu proběhla v nedávné době studie, která zjišťovala, jaké druhy zvěře se nejčastěji podílejí na dopravních kolizích. Vědci vyhodnotili více než 74 000 záznamů. Překvapivým zjištěním bylo, že třetina střetů byla způsobena menšími savci, jako jsou lišky, jezevci, zajíci, psíci mývalovití apod. V podzimním období je hlášeno více střetů s větší zvěří spárkatou. Srnčí zvěř se v Německu podílí více jak 50 % kolizí. Dančí zvěř způsobila 4 % nehod a obdobné procento bylo zaznamenáno u divokých prasat.

Dá se předpokládat, že na našich silnicích bude situace obdobná. V posledních letech můžeme sledovat, že sražených lišek na cestách je daleko více než zajíců.


reklama

 
foto - Janota Jiří
Jiří Janota
Autor je předseda Českomoravské myslivecké jednoty.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

2.11.2024 08:04
"...V posledních letech můžeme sledovat, že sražených lišek na cestách je daleko více než zajíců". Jevu obrácené pyramidy předcházely opakované srážky s intelektuály. Výsledek se dostavil.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

2.11.2024 09:46 Reaguje na Karel Zvářal
1*
Odpovědět
HH

Honza Honza

3.11.2024 06:20
- při průjezdu lesem jet pomaleji a dávat pozor
- hrozí-li srážka, nikam neuhýbat, pevně držet volant, zpomalit a ztlumit světla
- po srážce vždy zastavit a volat policii
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist