https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jitka-martinkova-novy-prezident-a-zmena-klimatu-v-ceske-spolecnosti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jitka Martínková: Nový prezident a změna klimatu v české společnosti

8.3.2023
Petr Pavel.
Výměna prezidenta přináší do Česka po dlouhých letech čerstvý vzduch, neboť až dosud obsazovali tento post lidé úzce spjatí s nejvyšší politikou polistopadové éry. Petr Pavel a jeho tým už také deklarovali, že jsou připraveni na Hradě pořádně vyvětrat. Lze díky tomu čekat závan čerstvého vzduchu i v dlouho zatuchlých tématech české společenské diskuse?
 
Jedním z témat, která byla z Hradu v posledních dvaceti letech soustavně “torpédována”, byla i změna klimatu. U Václava Klause byla příčinou jeho “klimaskepticismu” ideologická zatvrzelost, která nevyvěrala ani tak z protiargumentů vůči vědeckému konsensu o samotném klimatu, jako spíše z odporu proti čemukoli, co by bránilo v působnosti posvátně vzývané volné ruce trhu. Ano, trh je v řadě ohledů efektivní. Někdy ale není.

To jsme v poslední době viděli na splašených cenách energií nebo třeba na tom, jak v lokalitách, v nichž v uplynulých letech rozbujel trh krátkodobých pronájmů, začaly rychle stoupat i nájmy a ceny bytů. Někdy je regulace zkrátka na místě. Ostatně, i osmihodinová pracovní doba, regulace dětské práce nebo zákaz vypouštění toxických látek do řek (pamatujete Bečvu?) jsou omezením volné ruky trhu. Je to snad špatně?

Ve chvíli, kdy principiálnost Václava Klausa už dávno zkarikovala i sama sebe a kdy i on na sjezdu německých extremistů ze strany AfD připustil, že v diskusi o klimatu prohrál, držel otěže české veřejné debaty v rukou už pevně Miloš Zeman. I ten vykazoval negativní postoje jak ke klimatu Země, tak ke klimatu české společenské diskuse. Jeho příspěvky k tématu životním prostředí na sebe braly často až bizarní podoby.

V roce 2017 tak na půdě Poslanecké sněmovny pronesl v diskusi o kůrovci a ekologických aktivistkách na Šumavě památný výrok (hodný spíše páté cenové než nejvyššího postu ve státě): “A místo toho, aby je tito dřevorubci přeřízli – pardon, mám tím samozřejmě na mysli ty stromy, já nechápu, proč se smějete – tak odešli.” V té době se Zemanovým vtipům, které ale už tehdy postrádaly konstruktivní obsah, ještě někteří smáli.

Když při nedávné návštěvě Slovenska urážel invektivami o “zeleném fanatismu” i hlavu státu našich nejbližších partnerů, prezidentku Zuzanu Čaputovou, kterou má v oblibě i většina Čechů a Češek, nesmál se snad už nikdo. Kdo Zemanův projev od Štrbského plesa zachytil, spíše si při něm oddechl, že i my se snad brzy dočkáme o něco důstojnější reprezentace.

V přístupu ke společenské diskusi i ve vztahu k reprezentativnímu vystupování slibuje nově zvolený prezident Petr Pavel výraznou změnu k lepšímu. Přinese nový kurz také v diskusi o klimatické krizi? Jeho věcný, analytický a seriózní přístup tomu nahrává. Ostatně i jeho minulé působiště, NATO, či třeba americký Pentagon velmi dobře vědí, že právě prohlubující se změna klimatu je jedním z největších bezpečnostních rizik budoucnosti.

Pavel má silný mandát i díky výrazné podpoře Danuše Nerudové, která ji podmínila tím, že se v případě vítězství Pavel chopí i témat důležitých pro mladé. Mimo jiné i tématu klimatické krize. Konstruktivní a jasně pro-klimatický hlas by byl na českém Hradě skutečně třeba. Nejen proto, aby konečně otočil hradní diskurz opět na Západ, ale i proto, že v české politice silný hlas pro klima do značné míry chybí. Jak moc se tohoto tématu bojí stranická politika se ukázalo před posledními volbami do Sněmovny. Právě občanský prezidentský kandidát by proto mohl být jeho vhodným nositelem.

Petr Pavel zatím ukazuje, že má pro strach uděláno. Místo oslav s podporovateli vyrazil po volbách tam, kde volby prohrál, do strukturálně postižených regionů. Bylo by dobrou zprávou, kdyby se podobně odvážně ujal i tématu klimatické krize. Ostatně, právě strukturálně postižené regiony, na které svou pozornost zaměřil, jsou s ní spojeny velmi silně. V minulosti s příčinami, a v budoucnosti - s trochou vůle - třeba i s řešeními. Hlavně se toho nebát!


reklama

 
foto - Martínková Jitka
Jitka Martínková
Autorka je koordinátorka komunikace v Klimatické koalici a účastnice COP 26 a COP 27.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (35)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VM

Vladimir Mertan

8.3.2023 07:16
Ešte nejaká diskusia prebieha? Veď už je dávno všetko jasné a diskusia je zbytočná.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.3.2023 09:24
Obávám se, že president je na to moc malý pán, celkově ropácká česká společnost je důsledkem cílené hyenizace EU v rámci hybridní války.
Unie je zelená na naše zaprděné poměry až příliš, ovšem postupuje někdy zcela nesmyslnými až buzeračními zákazy a nařízeními, což logicky vzbuzuje odpor. A u nás je to umocněno tím, že naše média s tím rády manipulují.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

8.3.2023 12:51
Proč sem proboha rvete politické agitky ? T
To se potřebujete vlísat novému prezidentovi do pozadí ?
/týká se autorky článku /
Odpovědět
ss

smějící se bestie

8.3.2023 15:39 Reaguje na Miroslav Vinkler
1*
Odpovědět
RV

Richard Vacek

8.3.2023 16:45
To je nějaký oslavný článek napodobující mládežnický aktivismus z 50. let?
Zavrhneme vše staré, zahnívající a před námi je skvělá budoucnost, kdy se bude tančit všude.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

8.3.2023 16:48
Paní autorko, co si představujete pod pojmem "Konstruktivní a jasně pro-klimatický hlas"? Cpát peníze do kapes "zeleným" firmám, které si vylobovaly na své produkty dotační podporu? Nebo něco jiného?
Odpovědět
LB

Lukas B.

9.3.2023 10:45
ovšem ten předminulý prezident když "připustil, že v diskusi o klimatu prohrál", neměl na mysli to, že by snad pokorně uznal argumenty protistrany a změnil názor, ale konstatoval strohý fakt, že byl přeřván a ubečen (čtyři nohy dobré, béééé).
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

9.3.2023 11:09 Reaguje na Lukas B.
Jak se ukázalo, Ukradpéro hlavně v diskuzi o klimatu ve svých knihách nabečel hromadu pitomostí. :-)
Odpovědět
LB

Lukas B.

9.3.2023 11:31 Reaguje na Petr Eliáš
ono reálně k diskusi moc nedochází, velmi dobře tu "diskusi" ilustruje způsob Vaší argumentace ad hominem.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

9.3.2023 11:40 Reaguje na Lukas B.
To je prostě fakt, na kterém nic nezměníte. Ty jeho knihy jsou směšné. ;)
Odpovědět
LB

Lukas B.

9.3.2023 13:07 Reaguje na Petr Eliáš
Despicere čili figura první. Záleží v tom, že se polemizující musí uvést jako intelektuálně a mravně nadřaděný svému odpůrci; nebo, což je totéž, je nutno dát najevo, že odpůrce je omezenec, blbeček, skribent, tlachal, nula, dutá nádoba, epigon, taškář, nevzdělanec, onuce, plevel, zmetek a vůbec subjekt nehodný, aby se s ním mluvilo. Tento apriorní předpoklad dává potom polemizujícímu onen sytý, poučný a sebejistý polemický tón, jenž nevyhnutelně patří k věci.

narovinu přiznávám, že jsem jeho knihy nečetl a tedy moje posouzení jejich (ne)kvality stojí na vodě. a teď Vy: četl jste je?
kdyby měly aspoň 10% kvality knih jiného Václava, a to Smila, potom by možná stálo za to jim dát šanci.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

9.3.2023 13:49 Reaguje na Lukas B.
Hezké, ale i tak opakuji, že jeho knihy jsou směšné. Doporučuji přečíst (pro pobavení).
Odpovědět
LB

Lukas B.

9.3.2023 14:15 Reaguje na Petr Eliáš
a ta odpověď na moji otázku? četl jste některou?
Odpovědět
pp

pavel peregrin

10.3.2023 16:42 Reaguje na Lukas B.
Čekáte snad odpověď od tohoto omezence?
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

10.3.2023 17:22 Reaguje na pavel peregrin
Zalez zpátky do dírky ze které jsi vyskočil, prostoduchý kolchozníku. ;)
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

10.3.2023 17:21 Reaguje na Lukas B.
Tím ,,doporučuji přečíst,, jsem chtěl naznačit, že jsem jeho knihy četl. Přesněji ten blábol Modrou, nikoli zelenou planetou. ;)
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

10.3.2023 17:22 Reaguje na Petr Eliáš
Sorry, to patřilo na pervitína ;)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.3.2023 09:19 Reaguje na Lukas B.
Mám v knihovničce jeho Modrou planetu a mám pocit, že ji skoro nikdo nepochopil, i když je tam motto jasně napsané.
Ta kniha vůbec není o klimatologii, ekologii, oteplování atd.
Ta je o lidské svobodě.
Právně v ní varuje před tím, co je dnes stále aktuálnější - aby se nestal boj proti sodovkáči další totalitou. Já mám názory silně zelené, ale tohle nebezpečí tu stále hrozí bez ohledu na to, že ropáci tím už dávno šermují jak tureckou šavlí.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

11.3.2023 10:14 Reaguje na Pavel Hanzl
Hm, a green deal na tu totalitu nenabíhá? Naplánují se smělé cíle a pak se bude jejich plnění vymáhat stále totalitnějšími prostředky.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.3.2023 12:22 Reaguje na Jiří Svoboda
To tvrdí ropáci. Ale zatím to jde čistě demokraticky, takže zoufale pomalu a s vygóny keců od ropáků. Ale jinou možnost nemáme.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

11.3.2023 16:20 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale to jsme na úplném začátku dekarbonizace (možná v 10 % cesty), která ještě nezačala pořádně bolet. Pokud se bude tímto debilním způsobem dál pokračovat, bude snaha Green Deal demokraticky odstřelit a to se mocipánům líbit rozhodně nebude.

To budete na čí straně?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.3.2023 12:25 Reaguje na Jiří Svoboda
Za ty smělé cíle by se daly považovat euro7 a zákaz dýzlů v roce 35. Jenže to demokraticky neprošlo. Normálka.
Odpovědět
PB

Petr Brok

9.3.2023 13:30
Zase jalové kecy o ničem. Kdy se už sakra dozvíme něco konkrétního? Jak se máme připravit na svojí převýchovu, když nám nikdo nic konkrétního neřekne?
Odpovědět
JO

Jarka O.

10.3.2023 12:36 Reaguje na Petr Brok
Konkrétně si máte uplést 2 svetry a pohybovat se pouze ve svém zatepleném domě a v práci.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.3.2023 09:04 Reaguje na Petr Brok
Pán bude asi typický čecháček, který je stále poddaný jeho neexistujícího Veličenstva a očekává od něho spásu a dokonce cha cha "převýchovu".
Odpovědět
PB

Petr Brok

13.3.2023 11:22 Reaguje na Pavel Hanzl
Pán bude asi typický magor, když nepozná sarkasmus.
Odpovědět
HH

Honza Honza

9.3.2023 20:40
Petr Pavel je tak skvělý člověk, že to až vhání slzy do očí a jsem rád, že mu mohu složit poklonu. Pan Babiš v prezidentské kampani měl říct: pane Pavel, vy jste tak skvělá osobnost, že se stydím proti vám kandidovat!
Je tady ale malý problém, že je odborník jen na armádu a to ještě by chtěl zřizovat humanitární koridory, jejichž ochrana je již předstupeň zničující atomové války. Jinak asi ničemu moc nerozumí. Třeba to tak vadit nebude, prezident stejně o ničem nerozhoduje a bude rozhodovat spíše jeho schopnost komunikace, sjednávat kompromisy a tlumit vášně. Moc bych si přál (třeba si toto přání někdo jemu bližší přečte), aby sjednotil opozici s vládou, vláda konečně začala přebírat dobré názory opozice (např. o vedení hospodářství, čemuž Babiš rozuměl výborně a za jeho vlády hospodářství kvetlo!) a aby se nám žilo lépe.
Odpovědět
LB

Lukas B.

9.3.2023 21:00 Reaguje na Honza Honza
babiš and his mellody boys/girls že rozuměli ekonomii*)? nenechte se vysmát. ještě můžete dodat, že to mysleli upřímně :)

*) možná rozuměli, ale chovali se ne jako zaměstnanci státu, ale politické divize agrofertu.
Odpovědět
HH

Honza Honza

10.3.2023 11:33 Reaguje na Lukas B.
to je taky pravda, s tím souhlasím!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.3.2023 09:09 Reaguje na Honza Honza
Muhehehheheh to je perla, to ani tady člověk normálně nevidí!! To by se mělo tesat do žuly!!!
"humanitární koridory, jejichž ochrana je již předstupeň zničující atomové války." cha cha to je fakt neskutečný!!!!
Odpovědět
JO

Jarka O.

10.3.2023 12:34
Vojáci mají kladný vztah k ekologii a pochopení pro klima, jak známo. Důkazem je barva uniformy a jejich činnost. Polistopadová éra skončila, popírání klimatu taky.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

11.3.2023 15:26 Reaguje na Jarka O.
Ano a na bývalých vojenských cvičištích je taky nejvyšší biodiverzita. Bohužel je vojáci opouští.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

10.3.2023 16:29
Dojemné patolízalství člověka zaháčkované v neziskové organizaci,
který se chce zavděčit vládnoucím osobám. Kývači to mají vždy o mnoho
jednodušší, než kritici a dáma se už určitě těší na odměnu a další
COP 28. Hezky si tam poklábosili, napapali, nabumbali a kdoví co
ještě. Prostě výlet do Egypta za státní peníze stojí za tu trochu patolízalství. Možná se pan prezident přimluví za větší příspěvek
pro Klimatickou koalici, když ho chválí dříve, než stačil cokoliv
udělat. Kdysi platilo: Nechval dne před večerem a platí dodnes!
Odpovědět
pp

pavel peregrin

10.3.2023 16:47
Pavel je bez rozhledu, bez jasného osobního názoru na vše, snad s částečnou vyjímkou armády. Klause ani Zemana jsem moc nemusel, ale proti tomuhle exotu to byli duševní obři.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.3.2023 09:07 Reaguje na pavel peregrin
Přesně naopak, zatím se projevuje umírněně a jako člověk s rozsahem skutečně obrovským, mství čučkař a zešílený Klaus mu nemůžou dosahovat ani po kotníky.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist