https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/stromy-mohou-v-ochrane-klimatu-hrat-roli-jen-za-velmi-konkretnich-podminek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Stromy mohou v ochraně klimatu hrát roli jen za velmi konkrétních podmínek

19.10.2023 15:31 | PRAHA (Ekolist.cz)
Licence | Volné dílo (public domain)
V těchto týdnech probíhající výsadby stromů mohou hrát v ochraně klimatu roli pouze dílčí a za splnění specifických podmínek, upozornila na včerejším webináři Klimatická koalice. Webinář Stromy a klima, který předcházel pátečnímu Dni stromů, představil obsah společné pozice organizací Klimatické koalice k tématu stromů a jejich role v mitigaci změny klimatu.
 
Pozice upozorňuje, že ačkoli můžeme stromy považovat za jeden z nástrojů zachycování a ukládání CO2, je třeba zaměřit se vždy nejprve na ochranu starých stromů - a to i solitérních stromů v krajině a ve městech - a starých lesů. I proto, že schopnost vázat uhlík se zvyšuje se vzrůstem a stářím stromu, upozornil na webináři jeden z vystupujících, Jan Hollan, environmentalista a astrofyzik působící na Ústavu pro výzkum globální změny AV ČR, v. v. i.

Velký staletý strom (po ukončení fáze dospělosti, v tzv. senescentním věku) může za jediný rok navázat z ovzduší tolik CO2, jako několik desítek let starý strom (tedy stále ve fázi dospívání a růstu) za celý svůj dosavadní život.

Hollan také poukázal na to, že uhlík se dlouhodobě ukládá především ve stromech, které nekácíme a necháme je růst. „Kácecí lobby sice argumentuje, že uhlík z pokácených stromů se následně uloží ve stavbách, to se ale v praxi týká jen velmi malé části pokácených stromů,“ říká Hollan.

Na důležitost starých stromů a na souvislosti a úskalí jejich ochrany v praxi upozornila na webináři vedoucí kampaně Zachraňme stromy v organizaci Arnika Marcela Klemensová. Uvedla také řadu příkladů toho, co všechno obnáší ochrana vzrostlých stromů na místní úrovni v praxi.

Jak k výsadbám stromů přistupovat správně popsala během webináře podrobně krajinná inženýrka a specialistka programu Sázíme budoucnost působící v Nadaci Partnerství Miroslava Floriánová. „My se snažíme se zdůrazňovat, proč jsou stromy důležité, a přesměrovat zájem veřejnosti o stromy nejen na výsadby, ale také na následnou péči,“ říká Floriánová. „Není totiž až takový problém stromy vysadit, ale udržet je pak také naživu, a to nejen prvních pár let po výsadbě, ale dlouhodobě.“

Webinář podrobně popsal také problematiku offsetování, tedy výsadeb stromů i ochrany existujících stromů a porostů s cílem kompenzace emisí skleníkových plynů. Offsetování je mezinárodně uznávaným způsobem kompenzace emisí, musí ale dodržovat přísné standardy, zejména princip adicionality, a sloužit pouze jako doplňkový nástroj, který nenahrazuje nutnost snižování emisí přímo u zdroje.

Problematiku offsetování důsledně osvětlila offsetová specialistka z CI2, o.p.s Jana Smolíková. „Offsety samotné nás nespasí. Jejich záměr je dobrý, je to ale až poslední možnost a je třeba řešit zejména příčinu. Nejdříve tedy počítat uhlíkovou stopu, pak ji snižovat a až nakonec offsetovat. Offsetové projekty je také nutné realizovat správně,“ konstatovala Smolíková.


reklama

 
foto - Martínková Jitka
Jitka Martínková
Autorka je koordinátorka komunikace v Klimatické koalici a účastnice COP 26 a COP 27.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

HH

Honza Honza

20.10.2023 08:02
článek má význam pouze ve své poznámce, že o stromy je nutno se starat, jinak je naprosto nesmyslný a zavádějící. Kvůli tomu, že stromy neukládají CO2 do půdy, půda v lese se nezlepšuje, neobohacuje organic. materiálem, což je podivné, protože oproti trávě mají hlubokokořenící kořeny, ale je to tak!, je lepší stromy vykácet a zřídit louky, které uhlík ukládají. Tuto metodu využili již staří Římané, lidé v obl Atlasu v Africe a jinde, stromy vykáceli, dřevo využili, zřídili obdělávané pole. Bažiny vysušili a svoji krásnou teplou přímořskou krajinu - již před tisíci lety, dávno před CO2, totálně zničili. Půdu odnesl prudký déšť a vítr a zbyly holé skály s ojedinělými trsy suché trávy a suchomilnými keříky. Studna je zde naprostá vzácnost.
Podobný osud v dnešním suchém a teplém klimatu hrozí savanám v Africe, které se mění přímo na vyprahlou poušť, mongolským stepím, zvláště po útoku přemnožených býložravcům, kteří se stahují k jedinému a ojedinělému napajedlu v krajině a svoji diverzifikovanou step rozdupou na suchý prach. Stejný osud hrozí i našim vysušeným loukám, které udržují a vypásají býložravci- může je potkat osud našich monokulturních smrkových lesů, které sežere kůrovec (sucho tomu rovněž výrazně napomáhá), louky vyschnou, tráva uhyne, prudký déšť odnese půdu a zbydou vyprahlé kameny a písek. A uhlíková neutralita stav nezlepší.
Odpovědět
JS

Jiří Spíšek

22.10.2023 19:59 Reaguje na Honza Honza
Sice krátké a stručné, ale dobré vyhodnocení.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

22.10.2023 20:28 Reaguje na Honza Honza
A navíc není pravda, že stromy neukládají uhlík do půdy. Tedy, ukládají ho vlastně spíše do horizontu pod půdou, takže obecně řečeno "do země". Pod starými (jasně, vše trvá dlouho!) bukovými lesy se nacházejí černé uhlíkové horizonty. A když se obsah uhlíku přepočte na plochu, je to pecka!
Kdo píše, že stromy nemají velký význam, je trochu/hodně mimo. Ano, stromy žijí a "pracují" pomalu, zatímco my chceme všechno teď hned, ale zato pracují systematicky...
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist