https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/jak-na-srsen-asijskou-moje-zkusenost-z-ostrova-aldenrey
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak na sršeň asijskou? Moje zkušenost z ostrova Alderney

10.10.2023 06:06 | PRAHA (Ekolist.cz)
Likvidace hnízda sršně asijské
Likvidace hnízda sršně asijské
Foto | David Jarolík
Pět let žiju na britském ostrově Alderney. Je to malý ostrov s krásnou přírodou, na kterém však již několik let stoupá populace invazní sršně asijské. Ta se rychle šíří celou Evropou.
 
Na ostrov jsem se dostal jednoduše. Chtěl jsem životní změnu a „začít znova“. Nejprve jsem si našel práci ve Frankfurtu na letišti, ale pak jsem objevil video na YouTube o ostrově a prostě jsem sem odjel.

Alderney je jeden z menších ostrovů Channel Islands, 3x5 km, krásná příroda, málo lidi, velmi specifické prostředí. Ostrov si buď zamilujete, nebo ho nesnášíte.

Živil jsem se tu jako zahradník, poté jsem začal pracovat pro stát a dbát o veřejnou zeleň. Následně jsem se tu stal vedoucím v Head of Agriculture and Landscape for States of Alderney. Součástí práce je i boj s invazními druhy.

David Jarolík (vlevo) při likvidaci hnízda.
David Jarolík (vlevo) při likvidaci hnízda.
Foto | David Jarolík

Nemalou částí mé práce je sršní asijskou. Zabývám tzv. spring queening, čili trakováním dělnic a ničením hnízd.

Strategie se mění v průběhu roku. Na jaře se kladou na královny pasti. V létě se pak snažíme koordinovat i dobrovolníky a veřejnost, kteří nám hlásí, pokud nějaké jedince vidí a kterým směrem letí, někdy také přímo nález hnízda.

My sami máme techniku, kterou používáme pro nalezení hnízda. Následně hnízda fyzicky ničíme.

První zaznamenaný případ sršně asijské na ostrově Alderney je z roku 2018, byly to jednotky kusů, v loňskem roce tuším 2-3 hnízda a letos je to zatím 17 hnízd. Jenže ony tu nemají moc nepřátel a šíří se exponenciálně. Bez jejich redukce by to bylo velmi špatné. Z jednoho hnízda může být až stovky nových královen.

Invaze začala roku 2004, kdy se na jih Francie na lodi dostala jediná oplodněná královna z oblasti Číny a postupně se rozšířila po celé Francii, pak dále na západ do Španělska a už i do Portugalska. Směrem na druhou stranu je už v Belgii a Holandsku. Letos se už dostala i do Británie a Německa, jde ale zatím o jednotky hnízd (což budou stovky příští rok a tisíce další rok) a první zaznamenaná asijská sršeň byla před pár týdny i v USA.

Sršeň asijská.
Sršeň asijská.
Foto | David Jarolík

Většina primárních hnízd na jaře bývá na lidských obydlích, garážích, zahradních domcích. Druhotná hlavní hnízda jsou pak nejčastěji v korunách stromů a v křovinách. Potřebujeme tedy žebříky nebo vysokozdvižnou plošinu, lana, křovinořezy či motorové pily atd.

Používáme samozřejmě ochranné obleky, které musí být vzhledem k délce sršního žihadla velmi tlusté a pevné.

Do hnízda se pak vpravuje insekticid. Pokud je hnízdo v křovinách, tak ručně, jinak přes trubici, kdy se pomocí tlakové lahve na druhé straně vstříkne prášek dovnitř hnízda. Ideálně ráno či večer, kdy je v hnízdě většina populace a díky chladnému počasí se jim hůř létá a jsou méně aktivní.

Oproti vosám či jiným druhům sršňů – novináři ji často považují za sršen mandarínskou (Vespa mandarinia) – není sršeň asijská za normálních okolnosti agresivní. Pokud jste ale blízko hnízda, dva strážci, kteří hlídkují u hnízda, rozpráší chemikálii, která velí na povel veškerému osazenstvu hnízda – a rázem na vás utočí stovky až tisíce sršňů.

Likvidace hnízda sršně asijské
Likvidace hnízda sršně asijské
Foto | David Jarolík

Na podzim pak (v některých oblastech) ve vysokém větru hrozí pád hnízda z koruny stromu (ne příliš často).

Sršní bodnutí je podobné jako od vosy či včely. Podle Schmidovy stupnice je ake nejbolestivější, nicméně je nejméně toxické.

Sám jsem byl bodnut sršněm, včelou i vosou a vždy záleží i na situaci, počtu bodnutí a místě bodnutí.

Paradoxně nikdy jsem nebyl bodnut sršněm při likvidaci hnízda, a to jejich útoky nejsou nic příjemného.

Představte si zvuk a vibrace, jakoby vás někdo lehce píchal tužkou a bzučel u toho. Zvuk a lehký tlak z nárazů. Ale těch jsou desítky až stovky. Ze začátku to byl velký adrenalin.

Likvidace hnízda sršně asijské
Likvidace hnízda sršně asijské
Foto | David Jarolík

Co s ní v Česku?

Sršeň asijská je invazním druhem a v evropském prostředí je obrovským problémem, jelikož decimuje populaci včel. Jediná sršeň je schopna usmrtit až 50 včel za den. Jedno hnízdo má několik tisíc dospělých dělnic. Jsou schopné ničit i další opylovače a hmyz (až 12,5 kg hmyzu za den).

Ve Francii od začátku invaze klesla populace včel o 30-40 %. Vymírají celá včelstva. Příběh o tom, že bez včel nemůže moc existovat svět, jak víme, asi nemusím říkat.

Rozhodně to chce celonárodní kampaň s jasnou vizualizaci pro určování sršně a následnou pomoc veřejnosti profesionálům. Nebál bych se říct, že pokud jsou letos už v Německu, příští rok je dost pravděpodobně uvidíme už i u nás. (Poznámka redakce: text vznikl ještě před tím, než se do médií dostala informace o nálezu sršně asijské u nás.)

Z mé osobní zkušenosti jde o velké riziko, které je dost možná podceněné a státy k němu přistupují zmatečně a většinou až tehdy, když je problém doma, trochu jako v době koronaviru. Myslím si ale, že by se měla budovat celoevropská a světová strategie.


reklama

 
foto - a Ondřej Kořínek David Jarolík
David Jarolík a Ondřej Kořínek
David Jarolík pracuje pro Head of Agriculture and Landscape for States of Alderney. Ondřej Kořínek studoval aplikovanou ekologii na Fakultě životního prostředí ČZU, v ČSOP se věnuje praktické ochraně přírody. Můžete jej sledovat na Instagramu.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

BM

Břetislav Machaček

10.10.2023 09:45
Děkuji za hezký popis situace se sršni odjinud a potvrdil se tak můj názor o stovkách matek vychovaných v průběhu sezóny v hnízdě. Takže základem musí být boj se sršni už na jaře při probuzení matek a kladení prvých vajíček. Na podzim už to asi nebude tak účinné, když už vychovali stovky matek, které se už rozletěly po okolí. Ono to je stejné, jako s vosami a našimi sršni, kdy likvidace hnízda na podzim, či v zimě nemá už téměř smysl,
protože ho provedou ptáci hledajících v nich zapomenutý plod, či matku.
Navíc je hezky popsán rychlý rozvoj populace sršňů na ostrově a znásobení
z loňských 2-3 na prozatímních letošních 17 a to i s profesionální
likvidací sršňů. Nechci být škarohlíd, ale čeká nás brzo asi katastrofa,
protože ponechat to pouze na včelařích a hrstce ochranářů ochotných se
zabývat něčím jiným, než ikonami ochrany přírody, bude zoufalé brždění
rozjetého vlaku bez potřebných brzd. Vyhledávání sršních hnízd má sice
význam taky, ale nutností je aplikovat na jaře v okolí včelstev pasti
na sršně s feromony a nebo jinou návnadou a to plošně u všech včelstev
i preventivně a nikoliv až při zasažení. I tak to bude ale asi marný
boj a čeká nás velmi obtížná včelařská budoucnost. Ona ta globalizace
přinesla prospěch hlavně obchodníkům, ale zbytku přináší pouze stále
větší a větší problémy, které nezvládáme řešit. Ti co na globalizaci
vydělávají nejsou ochotni přispět na ochranu před jejími negativními
vlivy a nechávají to na těch, kteří z ní moc nemají, ba právě naopak
na ni ztrácejí.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

10.10.2023 11:47 Reaguje na Břetislav Machaček
Tak přispěj, protože na té globalizaci vyděláváš také. :D
Odpovědět
JS

Jiří Spíšek

10.10.2023 13:59 Reaguje na Břetislav Machaček
Dobře jste situaci popsal a na podobné reakce jako od Petra Eliáše nedejte.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

10.10.2023 15:24 Reaguje na Jiří Spíšek
K vaší i macháčkově smůle to tak ale je. ;)
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

10.10.2023 17:33 Reaguje na Jiří Spíšek
On totiž nic jiného neumí, než se navážet do jiných a je mi
zcela ukradený podle arabského přísloví o štěkajících psech
a karavaně putující v poklidu dál. On prostě nemá na to mne
naštvat, či urazit.
Odpovědět
Jj

Jaryn jarynovič

10.10.2023 14:06
Použití dronů s termovizí při vyhledávání hnízd...peněžitá pomoc včelařům na nákup těchto dronů...
Odpovědět
PS

Pavel Selinger

10.10.2023 15:56
Jsou známy feromony působící na tyto sršně , a kdy a jak je použít ?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

10.10.2023 17:38 Reaguje na Pavel Selinger
Pokud existují, tak by měl být úkol pro MŽP je zajistit a pokud
ne, tak by to měl být úkol pro "vědce" zkoumající méně podstatné problémy! Sršni totiž nepočkají na svoji účinnou likvidaci!
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

11.10.2023 11:22
Myslím, že už jsou v Praze. V Po jsem podobnou dělnici sejmul u čerpačky v Letňanech - byla taková málo pohyblivá, holt zima
Odpovědět
HH

Honza Honza

13.10.2023 10:21
Tady je vidět, jak je důležité dodržovat prioritu. Boj proti této sršni (pokud nevymře studenější zimou) je stejně důležitý jako záchrana lesa a vody, protože bez včel nepřežijeme. Záchrana nějakého motýla nebo boj proti bolševníku je jistě také důležitá, ale přežít můžeme.
Odpovědět
AN

Aleš Nebáznivý

13.10.2023 12:03
Chtělo by to aby se angažovaly místní samosprávy a nějak ten problém medializovali, když toho nebodu schopny naše média. Myslím, že turistů máme dost aby pomohli po nich pátrat.
Odpovědět

vladimír šmídl

16.10.2023 02:19
Odborná rada se hodí, já ji neměl. Šlo sice o běžnou sršeň (Vespa crabro), ale stěžoval si známý, že si udělaly hnízdo v komnpostu.Poradil jsem mu, aby je přikrmil Formitoxem (cukr, otrávený trichlorfonem) a že zajdou. Za pár dní hlásil, že už nelétají. On ovšem udělal něco, co by mne nenapadlo: vykopal zbytek hnízda a vzal jej do obýváku jako trofej. Výsledek: asi tak každých 90 minut vyletěl pohlavní jedinec a hledal cestu z domu.Ztratil jsem zájem o další pobyt, přestože jsem věděl, že samci nepíchají a šel spát jinam.Vtip byl v tom, že pohlavní jedinci mají jinou výživu, takže jsme pozabíjeli asi jen dělnice.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist