https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/potvrzeno-invazni-srsen-asijska-uz-je-i-v-ceske-republice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Potvrzeno: Invazní sršeň asijská už je i v České republice

6.10.2023 13:04 | PRAHA (Ekolist.cz)
sršeň asijská 6. 10. 2023 v Plzni.
sršeň asijská 6. 10. 2023 v Plzni.
Foto | Tomáš Görner
Sršeň asijská, invazní druh hmyzu, který se specializuje na lov včel, byla ve čtvrtek 5. 10. nalezena v Plzni. Jedná se o první potvrzený výskyt v České republice. Klíčové nyní je, aby se nešířila dále.
 
Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, která zajišťuje sledování invazních druhů, sběr dat a je místem první reakce, proto ve spolupráci s dalšími subjekty podniká kroky, které by měly jejímu šíření zamezit. Důležité je najít a zlikvidovat hnízdo. „Včera jsme dostali zprávu, že na jednom místě v Plzni poletují velké sršně, zaslané fotografie svědčily o tom, že se pravděpodobně jedná o sršeň asijskou. Dnes jsme vyrazili na místo a ověřili, že jde skutečně o tento invazní druh. Nyní se pokusíme najít hnízdo, kontaktujeme hasiče, kteří by je měli zlikvidovat, a budeme informovat místní úřad a veřejnost,“ vysvětluje Tomáš Görner z Agentury ochrany přírody a krajiny ĆR.

Sršeň asijská byla před dvaceti lety zavlečena do Francie se zásilkou zboží z východní Asie. Od té doby se šíří západní Evropou. Letos v létě se objevila v Maďarsku u hranic se Slovenskem. Podle zkušeností ze zemí, kde jsou k dispozici dlouhodobé údaje (Francie,Španělsko, Portugalsko, Itálie , Belgie), je důležité zajistit okamžitou likvidaci nalezených hnízd. Podcenění situace v prvních letech výskytu vede k jejímu trvalému usazení a k velmi obtížné likvidaci.

Sršeň asijská je o něco menší než naše sršeň obecná, je tmavší a bezpečně se pozná podle žlutě zbarvených konců končetin. Tato sršeň je nebezpečná hlavně pro včely, které napadá v úlech. Hnízda sršně asijské jsou kolovitého až hruškovitého tvaru a mají vchod z boku. Nejčastěji bývají vysoko v korunách listnatých stromů nebo v lidských stavbách, výjimečně i v zemi.

Protože sršeň asijská je schopna rychlého šíření, je důležité, aby byla podezření na její výskyt hlášena AOPK ČR, která je ověří, případně dále zajistí ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem likvidaci hnízd. Včelařská komunita, které se výskyt sršně asijské dotkne nejcitelněji, již byla informována. Informační materiály byly včelařům distribuovány na únorové konferenci pořádané Pracovní společností nástavkových včelařů a byly vydány jako příloha časopisu Včelařství.

Na problematice invazních druhů spolupracuje řada expertů a institucí, například Výzkumný ústav rostlinné výroby (RNDr. Jiří Skuhrovec, Ph.D.), Botanický ústav AV ČR (Ing. Jan Pergl, Ph.D.), Ministerstvo životního prostředí a další.

Kontakty pro hlášení podezření na výskyt sršně asijské: invaznidruhy@nature.cz. Vhodné je doplnit fotografií, aby se vyloučila záměna s jiným druhem hmyzu, a případně přesnějším popisem.

O invazních druzích se dozvíte více na speciálním webu invaznidruhy.nature.cz


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (39)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Ukropec

6.10.2023 14:28
Tak další migrant z východu. Jako by nestačil třeba Karas, střevlička nebo kleštík.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

6.10.2023 15:15
Akorát , že ten migrant z východu přišel s velkou pravděpodobností od západu. Ale třeba je to příležitost pro různé ochranáře a ekoneziskovky předvést co umí.
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

7.10.2023 22:33 Reaguje na Jarek Schindler
A co jako ty spolky mají předvést?
Obávám se, že problém s touto sršní ještě neumíme domyslet, a že je to problém celé společnosti. Nicméně, pokud 20 let je sršeň ve Francii, a o několik roků méně v dalších zemích Evropy, tak zřejmě se s ní nechá žít.
Všechny hnízda se vyhledat nedají, jen některá na které turisté a pracovníci v přírodě narazí.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

9.10.2023 07:39 Reaguje na Pavel Jeřábek
No vyhledávání a likvidace nepůvodního invazívního druhu může být konečně jedním z rozumných dotačních titulů. Tedy příležitost pro všechny, nejen hmyzí ochranáře, kterým jde o blaho naší přírody. Proč by si Duha nemohla vyškolit "experty" na asijské sršně?
Odpovědět

vladimír šmídl

6.10.2023 16:04
Také jsme celá staletí vytlačovali vlka z přírody a nakonec jsme jej museli znovu vysadit.
Odpovědět
Anyr

Anyr

6.10.2023 21:44 Reaguje na vladimír šmídl
Co má původní druh, který roky chyběl v ekosystému, společného s druhem invazním?
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

7.10.2023 12:35 Reaguje na Anyr
Spústa druhov sa v historii a prehistorii rozšírila aj na iné kontinenty. Je to jeden so základných princípov šíreni sa lory a fauny. Tak sa ocitli mamuty , bizony, levy v severnej amerike, ťavy v ázii. Africké slony, levy a nosorožce v eemskej medziľadovej dobe v europe.
Počas ľadovej doby tu nežilo skoro nič v porovnaní s dneškom. Skoro všetky listnaté stromy sa sem po stotisíc rokoch vrátili z juhu.
Ľudia tomu procesu len napomáhajú.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

6.10.2023 17:35
Zajímalo by mě, zda tato sršeň přežije naši zimu.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

6.10.2023 18:26 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Snad bude nadcházející zima silná a pomůže, je to hodně špatná zpráva pro včelaře i konzumenty medu.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

7.10.2023 12:37 Reaguje na Miroslav Vinkler
Môžete spievať pašie. Aj keby bola, bude taká jedna z desiatich a v budúcnosti sa ich počet bude znižovať. To invázne živočíchy nezastaví.
Pozrite sa na to z lepšej stránky, ušetrite za kúrenie, bude dlhšie teplo a vegetačné obdobie.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

6.10.2023 18:27 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Proč by nepřežila? Zimuje pouze královna.
Odpovědět

vladimír šmídl

6.10.2023 18:39 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Netroufám si na odpověď ano-ne.Před léty jsem ze zvědavosti nadzvedl ocelovou hlavu válce z auta a pod ní v dutině našel 9 samic vosíka (polistes).Bylo Silvestra, 31.12.Nafotil jsem je a hlavu zase položil.Vrátil jsem se k ní 15. března, samice se pohybovaly (,,cvičily") a další den tam nebyla žádná.Ba i hnízdo jsem viděl stavět.Pokud si samice k přezimování vybere místo v trvale vytápěném prostoru...
Odpovědět

vladimír šmídl

6.10.2023 23:34 Reaguje na vladimír šmídl
Martina Kociánová na Kupředu do munulosti vzpomíná na pokus koupit dětem domeček-hnízdo i s čmelákem-samicí, což je možné i na dobírku.Čmelák byl aktivní, dětem se líbil, jenže po pár týdnech něco nesedělo, čmeláci se sice namnožili, ale děti hlásily, že jsou nějací divní. Odchyt jednoho kusu vnesl do věci jasno. V hnízdě ,,došlo k vojenskému převratu" a uvnitř vládli sršňové. S ohledem na děti žádný kompromis nepřicházel v úvahu, prostě zavolali firmu, ta obsah hnízda chemicky zlikvidovala, vcucla do nádoby a vcucla i jisté finanční prostředky. Když to rozpočítali, vyšla likvidace jednoho hmyzáka na 68 korun.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

7.10.2023 07:23 Reaguje na vladimír šmídl
Paní Kociánovou mám rád, ovšem v tomto případě nevím, proč na takovou banalitu, jako je likvidace čmeláčího hnízda, museli volat specializovanou firmu. I kdyby to bylo hnízdo sršní, stačí počkat do tmy a pak tam vstříknout obyčejný čistič brzd.Výsledek je okamžitý a hlavně bezplatný, kromě toho čističe.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

7.10.2023 09:55 Reaguje na vladimír šmídl
Pokud to byla naše sršeň obecná, byla pitomost to hnízdo likvidovat, protože tihle sršni jsou užiteční. Dokáží za sezónu zlikvidovat spoustu hmyzu, mimo jiné vos. Navíc nejsou agresivní a pokud bych si měl vybrat, raději budu bydlet vedle sršního hnízda než vedle hnízda vos.
Obojí je osobní zkušenost, takže vím o čem píšu.
Odpovědět

vladimír šmídl

7.10.2023 11:24 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
A to ještě samci blanokřídlých nemají žihadlo.Stačí spočítat (správně)počet článků na tykadlech a samce identifikujete.
Před 60 léty (čtvrtá třída) kdosi rozšířil neúplnou informaci o tom, že čmeláci nemají žihadlo. Samozřejmě já jsem chytil do ruky samici a zjistil, že tak jednoduché to není.Hematom na místě vpichu vydržel celý kvartál a bolel kvalitně.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

7.10.2023 12:46 Reaguje na vladimír šmídl
Přiznám se že ta informace o žihadle je pro mě nová. Na obranu sršňů ještě dodávám, že klidně bych si sršně i s žihadlem nechal producírovat po dlani, ale s vosou bych si to netroufl.
Odpovědět
Pe

Petr

8.10.2023 07:59 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
"sršni jsou užiteční. Dokáží za sezónu zlikvidovat spoustu hmyzu"
Obecně dnes hmyz rapidně mizí a ubývá. Myslíte že hmyzí dravce lze stále považovat za užitečné? V čem by ta užitečnost byla?
Odpovědět
Pe

Petr

8.10.2023 08:35 Reaguje na Petr
Dělají se záchranné programy pro hmyz, lidé budují hmyzí hotely... Považovat likvidaci spousty hmyzu za užitečnou už dávno neplatí.
Odpovědět
Sl

Slovan

8.10.2023 10:46 Reaguje na Petr
Takže to mám chápat tak, že třeba žába není užitečná, protože za svůj život zlikviduje taky spoustu hmyzu? Nebo co třeba sýkorka a jiní hmyzožraví ptáci? Jaký je rozdíl mezi nimi a onou sršní, která nedělá nic jiného než oni? Tedy kromě toho, že dospělec sršně je vlastně opylovačem, protože hmyzem živí pouze své larvy, zatímco on sám se živí nektarem apod.
Jsem fakt zvědav, co z vás opět vypadne za moudro...

Hmyz mizí z úplně jiných důvodů než kvůli těm, co je loví. Ostatně má tak obrovské reprodukční schopnosti, že jakýkoli úbytek musí být logicky spojen s něčím jiným. Hmyz je naprostý základ potravního řetězce, je na to tedy dokonale přizpůsoben. Jakýkoli druh, který je na spodku potravního řetězce má mnohem lepší schopnost obnovy populace než ti, kteří jsou nad nimi. Říká se tomu koevoluce.
Odpovědět
Pe

Petr

8.10.2023 19:58 Reaguje na Slovan
Chápejte si to jak dokážete. Ale podle toho co jste napsal to chápat vůbec nechcete.
No a hodnotit jakousi užitečnost - neužitečnost podle toho kolik hmyzu to spořádá, to je velice zvláštní. Ona "užitečnost" je tak brána jen z lidského pohledu a spíš se jedná o obtížnost. Jak moc to které svojí činností obtěžuje člověka, či jeho činnost. V přírodě nic takového není, jak i sám píšete, hmyz má v přírodě svoje přesné místo i funkci.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

7.10.2023 11:29
Toto jsou následky globalizace a nedostatečné kontroly zboží a
dopravních prostředků při cestování napříč světem. Rychlík se rozjel
a najednou se divíme, že nebrzdí, ale kdo kontroloval brzdy? Nikdo!
Je jasné, že zlikvidovat sršně asijské nepůjde už v Evropě nikdy,
protože vypátrat hnízda je nadlidský výkon, pokud to nebude náhoda.
Stejné to už bylo a je s kleštíkem(roztočem Varraoa destruktor).
Je to jako se zdivočelým včelím rojem, který se usadí v lese někde
v dutém stromě. I zde hraje roli náhoda, která stála jednoho
dřevorubce 50 žihadel. Pokácel takový strom a z dutiny 15 m vysoko
po skácení vylétly stovky včel, před kterými nestačil utíkat. Pro
pilu mu musel dojít včelař, který pak večer zlikvidoval i ten
zalétly roj neznámého původu. Okolní včelaři o roji neměli rok
ani potuchy a jeden druhého vinili z loupeží mezi včelstvy,
které po skácení stromu a likvidaci roje ustály. Každopádně
se na to budou muset včelaři připravit asi mateřími mřížkami
na česnech a možná i oplechováním úlů, protože ti sršni se umí
údajně velmi rychle prokousat dřevem do úlů. Nic veselého a
mám obavu, že to asi odradí některé včelaře nadále včelařit.
I já už po různých peripetiích snižuji stavy včelstev a uvažuji
o tom to přenechat chytrákům, kteří tvrdí, že včelu medonosnou
plně nahradí samotářky a čmeláci. No a taky těm, kteří považují
kg medu za 180 Kč za předražený. Když jsem jim vyčíslil náklady
na vybavení, léčení a krmivo, tak jim spadla brada a už o ceně
nediskutovali. Jeden, ale mluvil o medu z dovozu, tak jsem mu
neprodal ani kilo na ochutnání. Ať si ho koupí z dovozu!
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

7.10.2023 12:38 Reaguje na Břetislav Machaček
Existujú lepiace pasce s feronomni.
A experimentuje sa so strážnymi mikrorobotmi, ktoré by v blízkosti hniezd ničili sršne laserom.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

7.10.2023 17:37 Reaguje na Břetislav Machaček
Největší riziko představují asijské sršně pro volně žijící druhy hmyzu poněvadž jim nikdo domečky neopancéřuje. Protože nejste schopen oprostit se myšlenek na vlastní prospěch, tak zase budete plácat jenom o včelách. Je zvláštní, že nejste vedle velkoměsta schopen prodat med za 180, když u nás nikdo proti ceně 200 za kilo ani necekne... spíš prostě jenom kecáte a děláte ze sebe chudinku
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

7.10.2023 22:28 Reaguje na Jakub Graňák
Obávám se, že pán psal, že se dotyčnému med za 180 Kč zdál předražený.
Ne, že nemůže med prodat.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

8.10.2023 07:25 Reaguje na Pavel Jeřábek
Obávám se, že pán lže jako když tiskne... a rozhodně to není poprvé
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

8.10.2023 08:52 Reaguje na Jakub Graňák
Uvedl jsem příklad člověka, který srovnával moji cenu s cenou "medu" z hypermarketu a z dovozu a já mu vysvětlil, že ten můj není předražen. Vy jste si ze mne prostě udělal
plivníka a lháře, ale co se dá dělat.
Byl jsem nedávno v Linhartovech a nevím,
zda se tam bavili dva místní pouze o někom vašeho příjmení a nebo přímo o vás osobně. Nechám si to ale pouze pro sebe.
Jinak s prodejem medu nemám problém, ba
naopak, ale prodávám ho pouze stálým
odběratelům z řad známých a sousedů a bez
nějaké reklamy a prodeji kdekomu. Já si
svého medu vážím a neprodám ho někomu,
který si neváží mne a medu samotného.
Proto jdu pod cenu, ale pouze pro takové
odběratele a nesnažím se je odřít jako
někteří, kteří dokonce včely krmí při
snůšce, aby měli co největší výnosy.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

8.10.2023 09:24 Reaguje na Břetislav Machaček
To mi jako chcete vyhrožovat na základě řečí nějakých "místních"? Já mám svědomí čisté jako lilie - nahlédněte raději do svých útrob... chudáku
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

9.10.2023 10:21 Reaguje na Jakub Graňák
Píšu, že si to nechávám pro sebe a nijak vám nevyhrožuji. Co se týká svědomí, tak to má každý své, ale
jeho činy posuzují jiní. Pochopil
jsem z vaši reakce, že byla asi řeč
o vás, ale je mi to ukradené!
Jinak pachatel si odůvodní svůj čin
a ve svém svědomí ho považuje za něco přijatelného. Společnost si ale myslí
taky své a zákon taky.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

9.10.2023 11:13 Reaguje na Břetislav Machaček
Řeč byla o čem, že vyvozujete že byla o mně? Buďte buď konkrétní, nebo držte zobák... různých pomluv a debilních keců už jsem slyšel mraky - obzvlášť na venkově je to součást koloritu a opakovaně se ukázalo, že jde jenom o žvásty, což by jste věděl, kdyby jste si na vesničana jenom nehrál
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

9.10.2023 16:08 Reaguje na Jakub Graňák
Pokud tam nemáte jmenovce
ing. Jakuba Graňáka, tak asi
mluvili o vás, ale co, tak
to si nechám pouze pro sebe.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

9.10.2023 18:19 Reaguje na Břetislav Machaček
Někdo o mně mluvil jako o ing... u nás v dědině? Chach, to určitě...
Nicméně to, že věříte na zaručené zprávy agentury JPP (jedna paní povídala) vypovídá hlavně o vás.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

10.10.2023 09:52 Reaguje na Jakub Graňák
Já se připtal na celé
jméno i s titulem při
vyslovení příjmení.
Věřím, či nevěřím JPP?
Ale dál to nekomentuji!
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

10.10.2023 11:31 Reaguje na Břetislav Machaček
"Byl jsem nedávno v Linhartovech a nevím,
zda se tam bavili dva místní pouze o někom vašeho příjmení a nebo přímo o vás osobně." - lžete jako bolševik.
Docela by mě zajímalo, co
těmito žvásty sledujete. To nás tu teď budete lustrovat? Zakládáte kádrovací komisi? Pokud jste si neráčil všimnout, tak doba kdy jste mohl hodnotit lidi na základě toho jaké nosí vlasy, jakou poslouchají muziku, či na základě pomluv, dávno skončila - pro lidi vašeho ražení je podobné chování zjevně stále normou. Ostatně i vaše zhusta zde projevované sympatie k ruzným diktaturám a autoritářům jasně ukazují, že jste jenom obyčejná špína.

A špínou taky navždy zůstanete.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

10.10.2023 17:44 Reaguje na Jakub Graňák
Co vím, vím, ale na
rozdíl od vás nikoho neurážím, ale i to o lecčems svědčí. Jen jsem se slušně ptal, zda mluvili o vás a nebo o jmenovci a vy
hned urážíte!
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

10.10.2023 19:22 Reaguje na Břetislav Machaček
Kdyby jste se slušně ptal, tak řeknete o co šlo, jenže vám šlo o vyvolání pocitu, že mě máte v hrsti, protože na mě víte nějakou špínu.
"Výslech není výslechem v pravém slova smyslu. Zadržený neví, z čeho je obviněn a nejsou mu kladeny přesné otázky." - zdroj: Vyšetřovací metody StB - inu co jste se v mládí naučil...
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

11.10.2023 08:21 Reaguje na Jakub Graňák
Když povím, co mluvili,
tak budete chtít vědět,
kdo to byl a dostanu se
na tenký led, kam mne chcete dostat, protože
do očí vám to dotyční asi neřeknou a z mé
strany to bude pomluva.
Ne, nepovím vám více
nic víc a můžete mne
klidně nazvat STBákem,
ale můj čistý rejstřík je dohledatelný pro
každého. Na to mít vás v hrsti zvysoka kašlu
a je mi fuk, co si o vás někdo myslí. Já si
myslím své a nikde to
nemíním roztrubovat.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

9.10.2023 07:59 Reaguje na Břetislav Machaček
Tak on není med jako med. Tu činskou chemickou nahražku nebo "med z Polska či Ukrajiny co se prodává v hypermarketech za med nepovažuji. No a skokově se zvýší cena cukru takže se nutně zvýší i cena medu.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

9.10.2023 10:57 Reaguje na Jarek Schindler
S kvalitou i cenou máte pravdu, ale má
klientela je stálá a navíc je z okruhu
nejbližších. Tudíž se na nich nesnažím zbohatnout. Stejně tak stále snižuji počty včelstev, protože klesá nejenom úživnost krajiny, ale taky nálada přihlížet stále většímu zmaru z
důvodu zdraví a pohody včel. Čelit
tolika problémům musí být pro tyto
tvory tak stresující, že se nedivím
ani sekundárnímu vlivu na jejich život. Přenechám to mladším včelařům, pokud se nějací najdou a budu pouze
přihlížet, co dokážou nově oni a
stát při podpoře malovčelařů, které
považuji na rozdíl od velkovčelařů
za základ pro vyrovnanou úživnost
krajiny pro včely. Ono je tragédií, když se do vesnice s malovčelaři nastěhuje velkovčelař s 250 včelstvy
a pak se všichni diví, že včely
hladoví i v době hlavní snůšky. Bez
regulace to asi nepůjde, ale nevím
jak ji praktikovat. Pokud to bude o
udolání malovčelařů tím velkým a on
tam zůstane, tak budiž. Opyleno bude,
ale co až malé udolá a sám to vzdá? Zažil jsem to jednou, když k nám dokočoval jeden s dvěma vozy a po hladu dovlekl i tolik roztočů, že
padla včelstva prve jemu a potom i
nám. Stát se to dnes, tak končím a
už znovu nezačnu.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist