https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/karel-polanecky-rychly-rozvoj-vetrnych-a-solarnich-elektraren-je-v-cesku-technicky-zvladnutelny.klicove-je-urychlit
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Karel Polanecký: Rychlý rozvoj větrných a solárních elektráren je v Česku technicky zvládnutelný. Klíčové je urychlit povolovací procesy

9.5.2025
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Plánované investice provozovatelů distribuční a přenosové soustavy v ČR umožní do roku 2030 uzavřít smlouvu o připojení více než dvakrát většího výkonu větrných a fotovoltaických elektráren, než s jakým počítá Národní klimaticko-energetický plán. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti EGÚ zpracované pro Hnutí DUHA.
 
Na konferenci „Kapacita sítě pro OZE a neinvestiční opatření pro její navýšení“ byla oficiálně představena studie konzultační společnosti EGÚ Brno, vypracovaná pro Hnutí DUHA. Studie upozorňuje na klíčové možnosti dalšího rozvoje obnovitelných zdrojů v české energetické soustavě. Úvodní slovo do problematiky přednesl energetický expert Hnutí DUHA Karel Polanecký. Hlavními řečníky byli místopředseda Poslanecké sněmovny PČR Karel Havlíček, ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček a předseda Rady Energetického regulačního úřadu Jan Šefránek.

Dle studie s názvem “Možnosti zlepšení integrace obnovitelných zdrojů do elektrizační soustavy” bylo ke konci roku 2024 připojeno k elektrizační soustavě 4,8 GW větrných a fotovoltaických elektráren. Zároveň jsou mezi provozovateli sítí a investory do obnovitelných zdrojů uzavřeny smlouvy, které garantují žadatelům připojení výkonu 23 GW větrných a fotovoltaických elektráren, což je významně více, než předpokládají scénáře Národního klimaticko-energetický plánu pro rok 2030.

Solární a větrné elektrárny pokryly v roce 2024 více než 28 % výroby elektřiny v Evropské unii. V České republice se tento podíl pohybuje kolem šesti procent a lze proto předpokládat, že máme prostor pro rozvoj obou uvedených obnovitelných zdrojů. Propočet EGÚ postavený na údajích provozovatelů distribučních soustav ukazuje, že kapacity sítí nejsou nyní hlavní bariérou rozvoje obnovitelných zdrojů. Pokud se podaří zrychlit proces povolování nových větrných a solárních elektráren na úroveň běžnou v úspěšných zemích, elektrizační soustava to při dostatečné investiční aktivitě bez problémů zvládne. Jednou z příležitostí je vymezení akceleračních zón v oblastech s minimálním střetem s jinými veřejnými zájmy. K tomu je však nezbytné, aby poslanci a poslankyně co nejdříve schválili návrh zákona o zrychleném zavádění OZE.

Studie obsahuje přehled odsouhlasených žádostí o připojení po jednotlivých regionech a ukazuje, že nejvíce jich bylo schváleno na severní Moravě a v severozápadních Čechách. V jižních Čechách a na jižní Moravě jsou již žádosti dalších investorů často zamítány z důvodu vyčerpání kapacit. Zároveň konstatuje, že další výkon by bylo v řadě případů možné připojit díky negarantovanému nebo sdílenému připojení, pokud by investoři akceptovali omezení maximálně možné výroby svých zdrojů.

Jako jeden z hlavních problémů hladké integrace obnovitelných zdrojů do sítí byla identifikována dlouhá doba trvání povolovacích procesů. Řada kvalitně připravených projektů dosud nemohla využít uzavřenou smlouvu o připojení, přestože jejich investoři včas plní všechny požadavky. Na druhou stranu ze závěrů studie vyplývá, že významná část projektů patrně nebude realizována (podobně jako v nedávné minulosti) a existuje prostor uvolnění kapacit, které jsou pro ně rezervovány. Studie proto doporučuje zavést regulatorní opatření k takzvanému “vyčištění front”, které by umožnilo náhradu stagnujících projektů reálnými.

„Studie obsahuje řadu podmínek, jejichž splnění je nutností pro modernizaci tuzemské elektroenergetiky. Vyčísluje také náklady na rozvoj distribuční a přenosové soustavy v následujících letech. V letech 2024 až 2035 půjde v průměru o 40 miliard korun ročně, přičemž na integraci obnovitelných zdrojů připadne zhruba polovina této částky,“ dodává Petr Čambala, řídící partner, EGU.

Souběžně je zveřejňována studie “Kroky k chytré a efektivní síti”, kterou připravila organizace Frank Bold Society. Studie na základě zahraničních zkušeností shrnuje možná opatření pro zvýšení výkonu obnovitelných zdrojů, který lze připojit do sítě.


reklama

foto - Polanecký Karel
Karel Polanecký
Autor je energetickým expertem Hnutí DUHA.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (150)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

9.5.2025 06:09
To se to zvládá, když je to královsky dotováno, že !
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.5.2025 07:07
To působí dost optimisticky, doufejme, že to ani další vláda nezdupe.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.5.2025 07:13 Reaguje na Pavel Hanzl
Nevím, jak královsky se dotují malé střešní fve (kterých je jednoznačně nejvíc), ale sejmuli dotaci na asi třetinu celkové investuice. S tím, že veškerou údržbu už napořád bude platit jen majitel. Což mi připadá velmi rozumné, nejen ekologicky, ale i finančně.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

9.5.2025 07:18 Reaguje na Pavel Hanzl
tak, technicky je možná kdejaká " kokotina".

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.5.2025 07:28 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Dost mi uniká, proč by to mělo být kokotina. Dodává to v součtu obrovský výkon a hlavně: baterie dokážou do značné míry vyrovnat cyklickou výrobu, což je hlavní slabina fve.
Odpovědět
EN

Emil Novák

9.5.2025 09:28 Reaguje na Pavel Hanzl
Dodává to v součtu obrovský výkon jen ve chvíli, kdy už další není potřeba nebo je to dokonce pro stabilitu sítě škodlivé, jste "zapomněl" dodat.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.5.2025 11:02 Reaguje na Emil Novák
Na stabilitu sítě jsou přece úplně jiné zdroje a jiné postupy, soláry to skutečně nejsou a nikdo to ani netvrdí. Pokud není pro další výkon využití, stačí celou fve vypnout, to je to nejjednodušší.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

9.5.2025 14:06 Reaguje na Pavel Hanzl
No a to je zdroj té nestability. Skokové změny. Bylo by daleko stabilnější, kdyby reagovaly plynule na změnu, tedy frekvence roste ubírat výkon, klesá= přidat výkon a to musíte mít z čeho tj baterka a čím, tj. výkonný měnič co nejede normálně na plno.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.5.2025 17:53 Reaguje na Slavomil Vinkler
Kdy vyjde slunce a kdy zajde se ví hódně dlouho předem a oblačnost se předpovídá dnes už taky celkem přesně. FVE prostě žádné skokové rázy nevytváří, pokud se někde nahrnou mraky, jinde zase odchází.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

9.5.2025 18:15 Reaguje na Pavel Hanzl
Já přece nepíši jen o skokových změnách výroby, existují i skokové změny spotřeby, třeba se vypne válcovací stolice a je to 20 MW.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

9.5.2025 18:17 Reaguje na Slavomil Vinkler
A když se zapne je to špička 4x tj. 80 MW.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.5.2025 21:11 Reaguje na Slavomil Vinkler
A co s tím má OZE? Tohle se dělo přece pořád už dávno.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

10.5.2025 12:28 Reaguje na Pavel Hanzl
Ano, dělo. Jenže díky tomu, že síť napájely zdroje dodávající stabilní výkon a navíc regulovatelné, bylo úplně jedno, jestli v tu chvíli je noc nebo den, jestli Slunce svítí nebo nesvítí a jestli venku fouká.
A právě o tom to je...
Odpovědět
EN

Emil Novák

9.5.2025 14:52 Reaguje na Pavel Hanzl
Když je síť zaplavena solární elektřinou tak, že téměř všechny ostatní zdroje stojí, tak jsou vám ty "úplně jiné zdroje" k ničemu a žádnou stabilitu neposkytují. A pak přijde i relativně bezvýznamná porucha, která tu síť pošle do kopru, protože ty úplně jiné tvrdé zdroje, které by následky té poruchy mírnily, v síti zrovna chybí. Viz Španělsko.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.5.2025 17:54 Reaguje na Emil Novák
A to jako stále počítáte s tím, že energetici jsou diletanti a nerozumí tomu?
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

9.5.2025 18:13 Reaguje na Pavel Hanzl
Rozumí, říkají to porád, ale politricky s tím nemohou nic dělat, zakázat připojení OZE bez regulace frekvence je politicky neprůchodné.
Odpovědět
EN

Emil Novák

9.5.2025 19:37 Reaguje na Pavel Hanzl
Energetici tomu rozumí, to ale neznamená že mají možnost s tím něco dělat. Zvlášť když o energetice rozhodují podobní "experti" jako vy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.5.2025 21:14 Reaguje na Emil Novák
Muhehhe já snad rozhoduji o nějaké cha cha energetice? Kdo vám zase tohleto nakukal? Leda při šlapání na elektrokole.
Odpovědět
EN

Emil Novák

9.5.2025 21:33 Reaguje na Pavel Hanzl
Ne, to jste jenom opět nepochopil psaný text, vůbec jsem nepsal že vy rozhodujete o energetice, ale že o ní rozhodují podobní experti jako vy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.5.2025 13:28 Reaguje na Emil Novák
A můžete nějakého jmenovat?
Odpovědět
EN

Emil Novák

10.5.2025 20:05 Reaguje na Pavel Hanzl
No jéje, třeba se stačí podívat kdo rozhoduje o energetice v Německu, Španělsku, Rakousku a podobných zemích.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

10.5.2025 12:39 Reaguje na Pavel Hanzl
Ne - to Vy považujete energetiky za neználky, kteří pořád ne a ne pochopit úžasné výhody OZE a dovolují si upozorňovat na to, že mají i dost podstatné chyby.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

9.5.2025 09:47 Reaguje na Pavel Hanzl
Baterie jsou u stávajících instalací užitečné pro vaši vlastní spotřebu. Pro stabilizace sítě neslouží neb HW + SW měničů na to není určen, neumí to.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.5.2025 11:00 Reaguje na Slavomil Vinkler
Samozřejmě proud z baterie je ten, který nemusím kupovat ze sítě, je to ten slejný sluneční, který jede přímo z panelů. A čerpám ho v době, kdy nesvítí, píšu to přece. To snad chcete, ne?
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

9.5.2025 14:08 Reaguje na Pavel Hanzl
No vy ano, síť to despabilizuje,.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.5.2025 17:55 Reaguje na Slavomil Vinkler
Se sítí to nemá nic společného, půl roku vůbec síť nepoužívám.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

9.5.2025 18:10 Reaguje na Pavel Hanzl
No dobře. Skutečně jste půl roku trvale odepnut od sítě? Víte to jistě?
Já to tak nemám.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.5.2025 21:15 Reaguje na Slavomil Vinkler
Trvale ne. Střídač nějak komunikuje se síťí pořád a když je víc, jak jeden den vyloženě škaredě a podmrakem, musím dokupovat.
Odpovědět
EN

Emil Novák

9.5.2025 21:33 Reaguje na Pavel Hanzl
Takže jste opět lhal, když jste tvrdil "půl roku vůbec síť nepoužívám".
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

10.5.2025 16:14 Reaguje na Pavel Hanzl
Jak to děláte, že proud z baterie čerpáte jen v době, kdy to nesvítí?
Když sleduji svou FVE, žije si tak nějak svým vlastním životem; a někdy jsem dost na větvi z toho, proč dělá to, co zrovna dělá. Možnost jak to ovlivnit = 0
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

9.5.2025 07:07
Zkušenosti ze španěl říkají, že to, co se nyní staví v OZE není dostatečně stabilní. Je nutno FVE a VTE vybavovat bateriemi a měniči schopnými stabilizovat, nikoli destabilizovat síť. A takové měmíče zatím nejsou k dispozici, natožpak užívány.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.5.2025 07:23 Reaguje na Slavomil Vinkler
Ví se vůbec, proč nastal ten španělský blackout? Zkraje se hovořilo o jakémsi "neobvyklém meteorologickém jevu", ale dnes nevím. Blackouty trpěla před douhými roky Kalifornie, které byly způsobeny rychlým rozvojem sítě a její přílišnou složitostí, kvůli které se v určitých situacích chovala nestandardně.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

9.5.2025 08:19 Reaguje na Pavel Hanzl
Málo stabilizujících prvků. Přesný děj není znám, ale není podstatný. Rotačních alternátorů bylo málo a nyní instalovaní měniče jsou bez akumulace, jednoduché a neregulují frekvenci sítě. To vytváří nestabilitu. Pak stačí drobnost, např vypnutí velkého spotřebiče. . Frekvence vyletí, nadfrekvenční ochrany některé zdroje vypnou, načež chybí výkon, podfrekvenční ochrany vypnou zbytek. No a je vymalováno.
Viz:
Josef Sedlák 8. květen 2025, 10:40
Přirozená charakteristika alternátoru funguje na elementárním fyzikálním principu i bez regulačního zásahu. Pokles frekvence v síti zvětší zátěžný úhel alternátoru a ten začne dodávat větší výkon. Vzrůst frekvence obráceně. Změna logiky střídačů z dosavadní maximalizace výkonu bez ohledu na frekvenci (s vypínacími mezemi) na prioritu držet frekvenci (bez priority maximalizace výkonu) by samozřejmě musela zohledňovat i vlivy fázových posunů mezi jednotlivými parky….atd. Tedy zatím to pírko, než z podobných blackoutů vyplyne povinnost sofistikovaného řízení těch střídačů včetně povinného minimálního úložiště ke každému velkému parku . Oproti tomu alternátor má kromě setrvačných hmot soustrojí také ještě tlumič (kotva nakrátko), který na elementárním principu tlumí i ty kmity.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.5.2025 11:05 Reaguje na Slavomil Vinkler
Takže to byla čistě techniká příčina? Ne organizační, nebo politická, nebo ekonomická?
Odpovědět
EN

Emil Novák

9.5.2025 14:54 Reaguje na Pavel Hanzl
Samozřejmě že příčina je politická - snaha politickým zadáním vytlačit regulacemi tvrdé zdroje z energetického mixu a místo nich do něj dotacemi natlačit co nejvíc asynchronních zdrojů, přinesla podle všeho své ovoce. Navíc když se při tom úplně vykašlali na zajištění setrvačnosti soustavy, což je inherentní vlastnost právě těch tvrdých zdrojů, které ji poskytují úplně zdarma.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.5.2025 17:56 Reaguje na Emil Novák
Vykašlali se kdo? Energetici? Pak jde o technický problém.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

9.5.2025 18:06 Reaguje na Pavel Hanzl
Energetici si mohou lámat něco někde, když není politická vůle řešit to, že OZE smí dodávat do sítě veškerý vyrobený výkon a nemusí mít stabilizaci sítě. Technické řešení není. Jen politické.
Odpovědět
EN

Emil Novák

9.5.2025 19:42 Reaguje na Pavel Hanzl
Ne, vykašlali se na to politici, kteří pravidla nastavují.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.5.2025 21:16 Reaguje na Emil Novák
Já vím, politici jsou univerzální viníci všeho a všichni, především ale Kalúsok.
Odpovědět
EN

Emil Novák

9.5.2025 21:36 Reaguje na Pavel Hanzl
Opět se mi snažíte podsouvat své hloupé výmysly, to je celé.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

9.5.2025 08:41 Reaguje na Pavel Hanzl
Ani malé střešní FV a baterie nemají ty správné regulační měniče.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

9.5.2025 08:42 Reaguje na Slavomil Vinkler
Natož ty veliké polní.
Odpovědět
va

vaber

9.5.2025 09:43 Reaguje na Pavel Hanzl
Ve Španělsku mluvili o výpadku linky. Linka může vypadnou od ochrany když je přetížená nebo i závadou na ochraně. To způsobí ,že výkon z této linky se valí do jiných linek a některé se mohou přetížit a také jsou ochranami vypnuty. Jsou i další možnosti, přelévání výkonu ,asynchronní oblasti atd. Ne vždy jsou ochrany na takové případy správně vyladěny, je to velmi složité.
Přebytek nebo nedostatek energie v síti,způsobuje změny frekvence a napětí a dnes se drží parametry frekvence a napětí v úzkém pásmu a pokud nejsou ,opět zafungují ochrany. Celá regulace parametrů sítě visí na klasických zdrojích .
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

9.5.2025 11:08 Reaguje na vaber
V zveřejněných grafech to vypadalo, že frekvence nejprve skočila nahoru a teprve pak dolů. To by bylo, že se odepnul velký spotřebič. No a pak vypnul asi některý zdroj a padlo to. Ochrany bývají na cca 2 Hz nahoru a dolů. Problém FV není nedostatek výkonu, ale nedostatek regulace výkonu.
Odpovědět
va

vaber

10.5.2025 08:34 Reaguje na Slavomil Vinkler
Zvýšení frekvence při náhlém snížení výkonu v síti zapříčiní rotační zdroje . Elektronicky řízená frekvence ve FVE zdrojích by měla zůstat stejná,ty jsou dostatečně ryché a nemají setrvačné hmoty.
Aby se frekvence změnila o 1Hz musela by být skoková změna výkonu obrovská. Nevím jak se projeví výpadek Temelína 1000MW na frekvenci sítě,asi nijak protože jsme propojeni,ovšem změní se proudy v linkách přenosové soustavy . Myslím ,že oba dva bloky tedy 2000MW najednou, ještě nevypadly.
Odpovědět
EN

Emil Novák

10.5.2025 08:42 Reaguje na vaber
Rotační zdroje zapříčiní udržení frekvence. Čím méně rotačních zdrojů, tím prudší změnu frekvence každá porucha vyvolá, a naopak.
Elektronicky řízená frekvence ve FVE má ten problém, že na rozdíl od setrvačnosti, která působí okamžitě, reagují střídače až s drobným zpožděním, takže mohou naopak vyvolávat nebo zvětšovat oscilace frekvence.
Odpovědět
va

vaber

10.5.2025 09:17 Reaguje na Emil Novák
Pan Vinkler pasal o zvýšení frekvence ve Španělsku, to může způsobit je energie rotačních soustrojí. Při náhlém poklesu frekvence samozřejmě setrvačná energie rotačních strojů stabilizuje, při náhlém výpadku spotřeby naopak setrvačná energie plus otevřené ventily páry do turbíny, soustrojí urychlují.
Pokud jde o frekvenci ve FVE nevím jak regulace frekvence pracuje ,pokud vůbec nějakou mají. Ale určitě namají žádnou akumulovanou energii a nemohou přispívat ke zvýšení frekvence . Při poklesu frekvence v síti je to nevýhoda.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

10.5.2025 19:08 Reaguje na vaber
Fyzika říká, že k urychlení rotace potřebujete energii. Tu generátor odsává nejprve ze sítě, pak postupně i z páry.
Mezi tím jak frekvence roste, ventily páry uzavírají. Za předpokladu chodu před dějem na 100% výkonu, jsou po dosažení +5% frekvence ventily uzavřeny. Tak se nastavují otáčkové regulátory.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

9.5.2025 07:37
Občasné zdroje mají jednu velkou ne/"výhodu", že svými nepředvídatelnými (mohutnými) peaky zásobí síť v časech, kdy je teplo a dlouho světlo. A nechceme-li se brodit v blacku/ve tmě, a pak to trapně okecávat/zamlčovat, s tou rychlostí to netřeba přehánět. Aneb Spěchej pomalu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.5.2025 11:20 Reaguje na Karel Zvářal
Teplo a dlouho světlo skutečně není žádný cha cha "nepředvídatelný" mohutný jev, to víte na století dopředu velmi přesně.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

9.5.2025 12:45 Reaguje na Pavel Hanzl
Pěkně z toho průšvihu vybruslila ta dáma, co odpovídá za energetiku v E. Když ji vyzvali, aby odstoupila, tak se jim vysmála, že nebýt jí/jich, nikdo by ten problém tak rychle nevyřešil. A ten cha cha "zvláštní meteorologický jev" byl zřejmě souběh slunečného dne a silného větru, hleďa na radar. Holt věta "světla/slunce svítí, vítr fouká, jističe jistí"... měla poněkud nečekaný konec-)
Odpovědět
EN

Emil Novák

9.5.2025 14:57 Reaguje na Pavel Hanzl
Až na to že výroba těchto zdrojů se zdaleka neřídí jen teplem a tím jak je dlouho světlo, ale i takovými těžko předvídatelnými jevy jako je oblačnost, rychlost větru, znečištění atmosféry apod. A to je byť jen den dopředu předpovědět dost často velký problém.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.5.2025 17:59 Reaguje na Emil Novák
To jsou přece marginální vlivy, písečné bouře se taky znají předem atd. atd.
Samozřejmě je to složité jak mlátička a celá síť se musí překopávat, ale dřív byla spotřžeba taky silně nejistá, mráz, prudké oteplení, vypadnutí větší fabriky, závada v elektrárně atd. atd přece probíhalo stále.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

9.5.2025 19:05 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy ale řešíte zdroje FV a VT. Zdroj pulzůmůže být i na straně spotřeby.
Odpovědět
EN

Emil Novák

9.5.2025 19:47 Reaguje na Pavel Hanzl
1) To nejsou marginální vlivy, Hanzle, úplně běžně se liší předpověď na den dopředu oproti skutečnosti o desítky procent.
2) Teplota se předpovídá mnohem lépe než oblačnost nebo vítr. Na vypadnutí jakéhokoliv jednotlivého prvku v soustavě je síť připravená. Když je ovlivněná výroba desítek gigawattů zdrojů najednou, už je to mnohem větší problém.
3) Spotřeba nebyla "silně" nejistá, teď se k tomu přidala mnohem nejistější výroba.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.5.2025 21:18 Reaguje na Emil Novák
Prostě to nejde. Všude to jde, ale vám nikoliv.
Odpovědět
EN

Emil Novák

9.5.2025 21:35 Reaguje na Pavel Hanzl
Prostě opět lžete, Hanzle, nic jako "prostě to nejde" jsem nenapsal.
Odpovědět
va

vaber

9.5.2025 09:28
,,Plánované investice provozovatelů distribuční a přenosové soustavy v ČR umožní do roku 2030 uzavřít smlouvu o připojení více než dvakrát většího výkonu větrných a fotovoltaických elektráren,,
Hezká věta. Kolik chceme mít instalovaného výkonu z OZ a kolik již nyní máme. Nebo to distribuční soustavu nezajímá. Kam ten výkon budou dávat když bude svítit, to se nepíše. Jaká je situace v přenosové i distribuční soustavě dnes, když svítí, jak poklesne spalování fosilu, když je sluneční den?
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

9.5.2025 09:37 Reaguje na vaber
Je zajímavé se podívat na skutečné odpovědi EGÚ, např.:

"Podle názoru EGÚ Brno lze při celkových investicích do rozvoje elektrických sítí kolem 30 až 40 miliard ročně v období do roku 2030 připojovat kolem 1 000 MW OZE (FVE a VTE) ročně. Takovéto investice umožní k roku 2030 splnění schválených cílů národního klimatického balíčku."

"Připojit do roku 2030 všechny již povolené OZE (FVE a VTE) ve velikosti cca 23 000 MW je z ekonomického hlediska (lze očekávat již i nesouhlas veřejnosti s dalším navyšováním poplatků za distribuci) i z hlediska kapacit dodavatelských řetězců technologií za nereálné."
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

9.5.2025 09:42 Reaguje na Jaroslav Studnička
Ovšem, to by nesměla záviset stabilizace jen na rotačních a síti, ale i na zdrojích FV a VT.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

9.5.2025 09:49 Reaguje na Slavomil Vinkler
To nezpochybňuji
Odpovědět
va

vaber

9.5.2025 09:50 Reaguje na Jaroslav Studnička
23 000MW to je hezké ,ale kam s tím výkonem když bude svítit. U nás je spotřeba tak 5 000MW.
Já stále platím na OZ, 0,495Kč za jednu spotřebovanou kWh. To je skoro 10% ceny za kWh, kolik je dnes cena za 1kWh.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

9.5.2025 11:14 Reaguje na vaber
No to je sice jak kdy, ale víc. 60-90 TWh tedy asi 7 -10 GW.
Odpovědět
va

vaber

10.5.2025 08:40 Reaguje na Slavomil Vinkler
Jo kdysi bývalo i přes 10GW ,ale nyní se spotřeba snížila. Nicméně stála nevím kam se ten výkon z FVE bude dávat.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

9.5.2025 09:54 Reaguje na vaber
No, super, nainvestujeme další stovky miliard do sítí a můžeme zvýšit podíl FVE + VE ze 6 % na 12 %!

Pane Polanecký, vy nevidíte, že je to uchopeno za velmi špatný konec a opravdu není důvod se štěstím rozplývat?
Odpovědět
RV

Richard Vacek

9.5.2025 10:56
Snad se stačí podívat jaké jsou ceny elektřiny když svítí slunce nebo fouká vítr. Ty ceny jsou záporné. Pokud někdo chce budovat další takové zdroje, které budou vyrábět elektřinu za záporné ceny, tak ať to dělá za svoje peníze.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.5.2025 11:10 Reaguje na Richard Vacek
Tady by bylo potřeba, aby ten záporný proud kupovaly akumulátory, třeba vodíkové. Tím by se přiblížily k reálné rentabilitě.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

9.5.2025 11:33 Reaguje na Pavel Hanzl
Jak vypadá vodíkový akumulátor? To je nějaká další Hanzlovina?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.5.2025 18:00 Reaguje na Jiří Svoboda
Elektrolyzér, ani tohle nevíte?
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

9.5.2025 18:38 Reaguje na Pavel Hanzl
Bylo vám mnohokrát vysvětleno, že ekonomika elektrolyzérů založená na přebytcích elektrické energie je nesmysl.

To vám ale nebrání psát bláboly dokola a dokola.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.5.2025 21:24 Reaguje na Jaroslav Studnička
Když čtu váše parapříspěvky, poměrně dost vám nevěřím. Jenže nepíšu, že je ekonomika lyzéru založena na přetocích, to mi Novák vysvětlil. Ale píšu, že se tím renatbilita zlepší. A čím bude více bude přetoků, tím lépe, ten trend k tomu směřuje.
Odpovědět
EN

Emil Novák

9.5.2025 21:43 Reaguje na Pavel Hanzl
Až na to že vůbec. Už teď často ekonomika občasných zdrojů kvůli vzájemné kanibalizaci nevychází, takže vaše představy jak se to ještě výrazně zhorší a všichni budou vydělávat jsou opět úplně mimo. Vyrábět z elektřiny vodík a z vodíku zase elektřinu je ekonomický nesmysl a ti bystřejší už to pochopili a postupně od toho plánu ustupují. Ten vodík sám o sobě je neskutečně drahý, natož aby se s mizernou účinností pálil na výrobu elektřiny.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

9.5.2025 22:13 Reaguje na Pavel Hanzl
To jste nepřekvapil. Energetický analfabet jako vy to prostě nepochopí.

Provozovatel elektrolyzéru bude chtít mít zajištěnou dodávku elektřiny, aby mu zajistila maximální výrobní kapacitu vodíku. To bude mít smluvně zajištěno a nebude čekat na období přebytků.

Tak že to nebude mít žádný vliv.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

10.5.2025 06:47 Reaguje na Jaroslav Studnička
A nejen to, někde uváděli, že elektrolyzér může bezpečně pracovat v rozsahu 75-100% výkonu. Při nižším hrozí údajně průnik kyslíku do vodíku a ví bůh co.
Odpovědět
EN

Emil Novák

9.5.2025 19:48 Reaguje na Pavel Hanzl
Elektrolyzér není žádný "vodíkový akumulátor", elektrolyzér je zařízení na výrobu vodíku, nic víc, k žádné akumulace neslouží.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.5.2025 21:20 Reaguje na Emil Novák
Ale ten vodík ANO. To je takový přroblém? Hnidy pícháte dobře.
Odpovědět
EN

Emil Novák

9.5.2025 21:44 Reaguje na Pavel Hanzl
Vodík taky není vodíkový akumulátor, vy "hnido". Melete nesmysly.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

9.5.2025 12:43 Reaguje na Pavel Hanzl
Však ať si ten záporný proud kupuje kdo chce a na co chce. Jeden pokus už tu byl - to byly ty mařiče elektřiny, kde dostávali zaplaceno za to, že odebírají elektřinu a jako teplo ji posílají do atmosféry. Ale takové využití OZE elektřiny se zdálo moc i na naši vládu, tak to zatrhla.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.5.2025 18:02 Reaguje na Richard Vacek
Zatrhnout je hezká věc, ale co teda s tím? Musel by se zastavit výkup (nebo ještě pokutovat), pokud je el. v záporu. Tohle přece zvládají i mikrozdroje na střechách.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

9.5.2025 19:07 Reaguje na Pavel Hanzl
Ano, to jste napsal přesně. Ale to není ten hlavní problém. Tím průserem je reakce sítě s OZE na skoky v odběru jak nahoru tak i dolů.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

10.5.2025 18:29 Reaguje na Pavel Hanzl
Opravdu to mikrozdroje na střechách zvládají? Které konkrétně?
Pokud je mi známo, žádný ze systémů domácích FVE tohle sám a automaticky dělat NEUMÍ.
Ale nejsem vševědoucí a rád se poučím. Tak mi prosím sdělte, které z dostupných typů to umějí.

Nebo to sledujete Vy sám, abyste v každém okamžiku věděl, že je cena právě záporná, a pohotově se odpojujete, abyste do sítě nic neposílal? A pak se zase připojujete, když je cena kladná?
Kde přitom berete čas na psaní příspěvků do diskuse?
Odpovědět
ig

10.5.2025 14:32 Reaguje na Pavel Hanzl
No že těch elektrolyzérů všude je a jak báječně fungují :-) Zpátky do reality. Možná tak za dvacet let - jestli bude dost peněz na výzkum a vývoj.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

9.5.2025 11:24 Reaguje na Richard Vacek
A za tyto ceny se má elekřina výrobcům i spotřebitelům účtovat. Jen tak se zmaximalizuje snaha výrobců i spotřebitelů vyrovnávat rozdíly mezi nabídlou a poptávkou. Jakékoli jiné snahy nemají šanci konvergovat a povede to jen k narůstající byrokracii a chaosu/blacoutům.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.5.2025 11:17
Vytěžené prostory po hněděm uhlí by bylo možno do určité míry pokrýt fve panely. Na vítr jsou tyhle oblasti nevhodné. Ovšem v Kruškách by bylo možno postavit hejno menších (nebo stejných) a hlavně lacinějších přečerpávaček, než jsou Dlouhé stráně. V areálech býv. elektráren budovat bateriové i vodíkové systémy. Tahle oblast živila elektřinou skoro celou republiky a mohhla by to dělat dále, s fundamentem v jádru by to mohl být velmi dobrý a hlavně bezpečný mix.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

9.5.2025 11:35 Reaguje na Pavel Hanzl
Aha, a stát to bude kolik?
Odpovědět
MD

Milan Dostál

9.5.2025 11:47 Reaguje na Jiří Svoboda
Peníze neřešte, teď může rozhazovat na sebevětší fantasmagorii bez zábran, stačí to řádně progresivně zaobalit. za současné vlády by šly i ty Krušné hory překopat, ti na spráné straně by snad i hýkali blahem.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.5.2025 18:09 Reaguje na Milan Dostál
Nemusíte nic překopávat. Na naší straně je celá soustava údolí, která svádí vodu v potůčcích dolů. Tam postavit vhodně velké přehrádky a roury (stačí položené na zem) a máte akumulátor za rozumné peníze. Dlouhé stráně jsou zbytečně bombastické a silně devastační (ustřelili vrchpol Mravenečníku a vytvořili tam ještě kráter) celá elektrárna i roury jsou pod zemí, prostě náklady dnes mimo realitu.
Odpovědět
EN

Emil Novák

9.5.2025 19:51 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy jste mimo realitu, žádný vrchol Mravenečníku neustřelili, vrchol tam pořád je a žádné "přehrádky" k přečerpávací elektrárně samozřejmě nestačí, vypadalo by to podobně jako na tom Mravenečníku.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.5.2025 18:03 Reaguje na Jiří Svoboda
Bambilión. Ale pokud to neuděláme, bude nás to stát dva.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

12.5.2025 13:42 Reaguje na Pavel Hanzl
Když to uděláme, bude to stát bambilion a když to stejné jiní neudělají, bude nás to stát ty další dva.

Nejde náhodou o globální problém, který lze vyřešit pouze účinnými globálními nástroji?
Odpovědět

Radek Čuda

9.5.2025 14:04 Reaguje na Pavel Hanzl
To té krajině Krušných hor vyloženě pomůže. Ale je fakt, že to zase vyřeší problém s vyhlášením CHKO.

Stavte si to u vás u Brna a nechte Krušné hory na pokoji. Jen co se jakž takž vzpamatovaly z bolševika, tak je dorazí ekologisté.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.5.2025 18:10 Reaguje na Radek Čuda
Pár malých přehrad Kruškám fakt neublíží. V Brně máme taky Prýgl a jak se nám hodí. Ale na přečerpávačku nemáme ty kopce.
Odpovědět
ig

10.5.2025 14:38 Reaguje na Pavel Hanzl
Potřebujete asi tak 50x přehradu Fláje - vždyť jste sakra inženýr, tak počítejte. A k tomu potrubí, pořádné, Colebrookova rovnice, druhý semestr, vzpomínáte? Kde to tam všechno postavíte, tolik místa tam není.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

10.5.2025 16:48 Reaguje na
Počítat?
Té chyby se určitý typ lidí nedopouští. Inženýry nevyjímaje. Ono totiž hrozí, že výsledek výpočtu by třebas neodpovídal tomu, co hlásají na základě svých iluzí.
Odpovědět
DA

DAG

9.5.2025 11:44
Jo ták, odborník z hnutí duha. Takže přesný opak je pravou.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

9.5.2025 12:30 Reaguje na DAG
Pravda, význam slova expert/odborník je značně posunut a spíše ho nyní považuji za nepěknou nálepku.
Odpovědět
HH

Honza Honza

9.5.2025 14:06
Pane Vinklere, děkujeme za vysvětlení, vaše příspěvky jsou hodnotné. Poděkovat by mohl i p. Hanzl, ne všechny kritiky označovat za ropáky.
Ve Španělsku jistě šlo o rozkolísání sítě vlivem připojení nebo odpojení - základ jistě byl nedostatečná regulace (která za použití malých lokálních FV ani není možná).
Ale vemte to z druhého pohledu: při celkové masivní elektrifikaci prostě bude docházet k těmto výkyvům, masivním připojováním nebo naopak odpojováním zdrojů- stačí změny ve vytápění vlivem vnější teploty, elektroauta, kdo ví, kolik lidí s ním právě pojede, jak budou dobíjet.
Zvládly by to řadiče, střídače i kdyby FV nebyla? Nebude taky najednou málo (nebo nadbytek) točivých alternátorů?

Vede mě to k myšlence, jak vznikaly havarie JE: vždy šlo o nějakou změnu, nějaký výkyv. Myslet si, že pomocí JE budeme zvládat výkyvy elktrosoustavy je nebezpečná myšlenka, havarie JE je neskutečná katastrofa. JE musí jet na optimální výkon za stále stejných stabilních podmínek. A bez nebezpečných JE to nepůjde.

Prostě pořád jsou lepší blackouty vlivem FV, špatná regulace sítě než havarie JE.
P. Hanzl obecně má pravdu: bez lokálních i když špatně fungujících zdrojů to prostě nepůjde.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

9.5.2025 14:18 Reaguje na Honza Honza
Kolik lze očekávat havárií JE a kolik FVE-blackoutů?
Odpovědět
HH

Honza Honza

9.5.2025 14:32 Reaguje na Jiří Svoboda
Kolik havárií JE? Při zodpovědnosti vlád a kulturnosti a civilizovanosti společnosti- žádnou! Prostě JE může být provozována jen ve vyspělé společnosti, na dobré technické úrovni.
Naše země má k tomu nejlepší přepoklady, funguje školství, Češi jsou obecně technicky vzdělaní.
Je škoda, že se nezachytil vývoj malých modulárních reaktorů (za Babiše), možná, že korejská výstavba JE není nejsprávnější cesta (naše vláda), Korejci Evropu vyklízí.
Mnohem důležitější než cena za JE (rozdíl možná 100mld) by byla výroba modulárních a normálních velkých JE spolu s Francií, kt. vždy v tom bude evropský lídr, ČR by se mohla stát vůdčí zemí ve výstavbě a elektrifikaci celé EU.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

9.5.2025 14:53 Reaguje na Honza Honza
To by tomu musela ta spolupráce s Francií adekvátně vypadat a nabídka na nové bloky tomu odpovídat.

Ne, aby generální ředitel ČEZ prohlásil: "Nechci být osobní vůči EDF, ale ten kontrakt, co nám nabídli, bych já v životě nepodepsal".
Odpovědět
RV

Richard Vacek

9.5.2025 15:33 Reaguje na Honza Honza
Byli jsme navázáni na Rosatom, který zatím hraje v jaderné energetice prim. Politici tuto spolupráci zakázali.
Druhý (a brzy první) dodavatel bude Čína, ale ta nás jako subdodavatele nepotřebuje.
Francie už reaktory nedovede, to dovedla generace, která už vymírá.
A Korea? Bez dlouhodobé stabilní vládní podpory jaderný sektor upadá nejen tam.
Odpovědět
EN

Emil Novák

9.5.2025 19:57 Reaguje na Richard Vacek
Politici tuto spolupráci zakázali a dobře udělali, svěřit největší zakázku v historii země společnosti která krade jaderné elektrárny v sousedních zemích a ve chvíli kdy se ČEZ marně domáhá náhrady miliardové škody po jiné ruské státní společnosti by byl holý nerozum, zvlášť když vidíme jak Rusové "hrají prim" třeba v Maďarsku, kde měla být letos jaderná elektrárna dokončená a zatím je tam jen velká díra v zemi.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.5.2025 06:39 Reaguje na Richard Vacek
Velmi hluboký omyl, nelze svěřit tak obrovskou zakázku strategického významu Rusům, kteří zcela zásadně nedodržují mezinárodní právo. A to co předvedli v Haikivi, nebo ještě předvádí v Paksu, je naprostá tragédie. A Čína je náš strategický nepřítel, silně podporuje Rusko.
Odpovědět
PE

Petr Elias

10.5.2025 07:53 Reaguje na Richard Vacek
Myslím že už se snažit nemusíš. Petrohrad rublíky do zahraničí už neposílá, nemá z čeho... ;)
Odpovědět
EN

Emil Novák

9.5.2025 19:54 Reaguje na Honza Honza
Francie neumí stavět ani velké ani malé bloky. My nepotřebujeme stavět jaderné elektrárny ale postavit je. Proto byl zvolen dodavatel který je postavit umí a ne ten který je umí jen téměř nekonečně dlouhou dobu stavět, a také dodavatel který je schopen se za to co slíbí zaručit.
Odpovědět
EN

Emil Novák

9.5.2025 15:02 Reaguje na Honza Honza
Na zvládání výkyvů elektrosoustavy žádná nebezpečná myšlenka není, některé země např. Francie to už dávno dělají, a je to naprosto bezpečné, žádná havárie kvůli tomu nehrozí. JE nemusí jet na optimální výkon za stále stejných stabilních podmínek, mohou úplně klidně a bezpečně v rámci předem stanovených limitů ten výkon měnit. A žádné nebezpečné JE ani v provozu nejsou. Všechny jsou naopak jedny z nejbezpečnějších zdrojů vůbec.
Odpovědět
HH

Honza Honza

9.5.2025 20:27 Reaguje na Emil Novák
Všechny havárie JE byly z důvodu že se změnily parametry, něco se změnilo a správci tuto změnu špatně vyhodnotili. V nové elektrosoustavě budou stále nějaké změny, stále se bude navyšovat a snižovat výkon, bylo by nezodpovědné riskovat katastrofu. Němci kvůli Černobylu odstavili všechny JE, prý už je do provozu nikdy neuvedou. My máme všechny podmínky k provozu JE, k úložišti, jsme stabilní vyspělá země, žádné zemětřesení, žulový masiv. Byli bychom blázni, kdybychom šaci být centrem energetiky EU promarnili nezodpovědnou havárií. O nevhodnosti regulovat zblázněnou energosoustavu díky FV + vše na elektriku! opět další rána pro její provoz! mluví řada odborníků. Havárie JE je v naší zemi stejná nenapravitelná katastrofa jako válka s Putinem, Německem, kýmkoli! Naprosto nechápu, že může být někdo tak nezodpovědný a takto riskovat. Vyspělý západní svět je hrozně opatrný, odmítá vůbec JE: proč asi?, natož pak zblázněnou elektrosoustavu!!!
Že Francouzi neumí stavět JE, to nevím, nejsem odborník, ale v nabídce byli.

Promarnit šanci stavět modulární JE, podílet se na výstavbě normálních JE, spravovat tak energetiku v celé EU je nezodpovědné selhání všech vlád! Je to stejné jako velká privatizace od Klauze a zničený celý vyspělý průmysl, který jsme po socializmu stále měli!!!
Odpovědět
EN

Emil Novák

9.5.2025 21:31 Reaguje na Honza Honza
1) Ne, vůbec žádná havárie nebyla z důvodu že se změnily parametry v sekundárním okruhu. Každá jaderná elektrárna má přesně definované a jaderným dozorem schválené parametry jak může výkon měnit, s dostatečnými bezpečnostními rezervami tak aby tyto změny výkonu byly naprosto bezpečné. Nejhorší co se může stát je, že se reaktor sám bezpečně odstaví, pokud by tyto parametry dodrženy nebyly.
2) Všechny moderní elektrárny jsou na změny výkonu přímo navržené a žádné nebezpečí nehrozí, takže ani nikdo nic neriskuje, je to naprosto bezpečné.
3) Vyspělý západní svět neodmítá vůbec JE, odmítá je pouze pár zemí na světě a jejich počet se v poslední době snižuje směrem k nule.
4) V nabídce francouzské JE byly, ale výsledky Francouzů jsou tragické, jsou to nejdražší a nejdéle stavěné reaktory vůbec. Modulární reaktory nenabízejí vůbec. Dokud Francouzi nepředvedou na domácím hřišti, že se reaktory naučili stavět včas a v rozpočtu, nikdo je nebude brát vážně a prohrají každou soutěž jako dosud. A to že pak kolem sebe kopou jako malé děti jim také reputaci nezlepší, naopak. Spíš je do té soutěže radši ani nikdo zvát nebude.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.5.2025 06:41 Reaguje na Emil Novák
Pane Nováku, jak se nepouštíte do hnidopišení, píšete skutečně zajímavě a předpokládám, že i pravdivě.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

10.5.2025 07:24 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak si z Emila Nováka vemte příklad!
Odpovědět
HH

Honza Honza

10.5.2025 08:45 Reaguje na Emil Novák
Three Mile Island: vadná čerpadla, vadný ventil, chybné vyhodnocení natlakování primárního okruhu. Důsledek: 30 let se JE v USA nestavěly. Změna= závady přístrojů!
Fukušima: chybná stavba elektrárny na pobřeží, odstavení diezlových čerpadel a měřidel, chyby regulace. Zaplavení elektrárny = změna. Chybná reakce na změnu
Černobyl: chybně prováděný test = změna. Chybné vyhodnocení stavu = lidská chyba. Důsledek: odstavení JE v Německu

Základem poruch všech JE = změna výkonu!

Základem u JE je, stane-li se porucha, kterou bezpečně nikdy nelze vyloučit u žádné JE, je nutno snížit výkon, zároveň se ale odstaví chlazení, musí nastoupit záložní zdroje. Při chybě měřidel, špatnému vyhodnocení situace= lidská chyba, dojde ke katatrofě.

Už Drábová řekla, že chybu, selhání ať přístrojů, čerpadel, tak i člověka na 100% vyloučit nikdy nelze. Proto jsou JE předražené, protože jsou složité, proto se musí stavět a provozovat jen na nejvyšší úrovni.
Riziko havárie nutno stále snižovat, ne neustálou regulací nezodpovědně zvyšovat.

Váš nekritický optimizmus: jsou stavěné na změnu, změna regulace jim nevadí, je čistá demagogie. Z náročné zodpovědné věci děláte brkotinu!
Odpovědět
va

vaber

10.5.2025 09:03 Reaguje na Honza Honza
Trošku motáte dohromady havarijní odstavení a provozní odstavení a provozní regulaci.
To jsou rozdílné situace.
Odpovědět
EN

Emil Novák

10.5.2025 20:28 Reaguje na Honza Honza
1) Základem žádné z těch havárií nebyla změna výkonu, jste úplně mimo. Nehledě na to že každá z těch havárií znamenala zásadní vylepšení jaderné bezpečnosti, aby se stejná havárie nemohla znovu opakovat, a také se už nikdy neopakovala.
2) "Stane-li se porucha", dojde k havarijnímu odstavení reaktoru, žádné chlazení se neodstaví, naopak pokud je to potřeba nastoupí havarijní systémy chlazení, kterých má elektrárna celou řadu.
3) U dnešních elektráren už dávno neplatí že "při chybě měřidel, špatnému vyhodnocení situace= lidská chyba, dojde ke katatrofě", jsou to tak komplexní systémy, že žádná jednotlivá chyba nebo porucha ke katastrofě vést nemůže, vše je mnohokrát jištěné a zálohované, právě proto že "chybu, selhání ať přístrojů, čerpadel, tak i člověka na 100% vyloučit nikdy nelze".
4) Riziko havárie se samozřejmě stále snižuje, díky různým opatřením je dnes i o několik řádů nižší než když byly ty elektrárny uváděné do provozu, "neustálou regulací" se riziko nezvyšuje vůbec nijak.
5) Není to můj nekritický optimismus ale vaše totální neznalost a nepochopení problematiky. "Čistá demagogie" jsou jen a pouze neskutečné nesmysly, které jste tu vyplodil.
Odpovědět
va

vaber

10.5.2025 08:58 Reaguje na Emil Novák
Změny výkonu JE to mě zajímá . Dříve se říkalo ,že nejsou vhodné a myslím ,že jak Dukovany tak Temelín nejsou vhodné pro regulaci výkonu. Samozřejmě, každá JE může měnit výkon, jde jen o to v jakém rozsahu , jak rychle a jak to ovlivňuje ekonomiku . Pokud vypadne turbina, třeba na teplotu ložiska, tak reaktor musí okamžitě snížit výkon na minimum. Ovšem každý takový výpadek prý snižuje životnost, neprospívá to reaktoru ani turbině.
Ale možná ty obavy o životnost jsou přehnané, to dokáží posoudit na elektrárnách ,jak často musí kupovat náhradní díly.
Odpovědět
EN

Emil Novák

10.5.2025 20:45 Reaguje na vaber
Schopnost regulace výkonu je přímo jednou z charakteristik reaktorů třetí generace, např. sdružení provozovatelů jaderných reaktorů v Evropě má přímo v minimálních požadavcích na reaktory denní cyklování v rozsahu 50-100 % nominálního výkonu se změnou výkonu rychlostí 3-5 % nominálního výkonu za minutu. Většina reaktorů ale zvládá ještě víc, skvělé jsou v tomto směru varné reaktory, kde se dá výkon měnit velmi rychle změnou výkonu cirkulačních čerpadel, s rychlostí na úrovni plynových elektráren. Takže umí to velmi dobře všechny moderní reaktory i některé starší, např. francouzské, které to běžně provádějí. Starší reaktory VVER na to nebyly stavěné, ale i Temelín regulaci výkonu provádí, každý blok je schopný poskytovat ČEPSu 70 MWe v rámci primární a 50 MWe v rámci sekundární regulace: https://www.cez.cz/cs/pro-media/tiskove-zpravy/temelin-muze-pomoc-prenosove-soustave-68079
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

10.5.2025 16:40 Reaguje na Honza Honza
Píšete: "Vyspělý západní svět je hrozně opatrný, odmítá vůbec JE".
Ten vyspělý západní svět, to je podle Vás Německo + Rakousko + Irsko + Island + a Norsko + Itálie + Lotyšsko? Podle mne je to z něho jen malý drobek. (O trpasličím Lucembursku ani nemá cenu se zmiňovat).
Navíc země jako Rakousko, Island a Norsko mají tolik přírodních zdrojů pro výrobu energie, že si ten luxus mohou klidně dovolit. Rakušáci a Němci mají navíc sousedy, kteří jim v případě nouze trhají trny z paty; což mohou dělat právě jen díky tomu, že JE provozují.
Odpovědět
EN

Emil Novák

10.5.2025 20:48 Reaguje na Karel Ploranský
Itálie letos ruší zákaz výstavby jaderných elektráren a chce stavět malé modulární reaktory, v Norsku už mají dokonce několik konkrétních lokalit kde plánují malé modulární reaktory stavět.
Odpovědět
MV

Milan Vaněček

11.5.2025 20:42 Reaguje na Emil Novák
Malé modulární reaktory lze udělat principiálně bezpečné (ale opravdu malé, tak pod 100 MW).
Ty lze samovolně uchladit po ztrátě odvodu tepla z reaktoru uvolňovaného neustále ze zbytkových jaderných reakcích (probíhajících i po odstavení reaktoru).
Ty velké, co jich je přes 400 ve světě, ty když ztratí nucené chlazení tak je havarie. Nevyhnutelná-čistá fyzika. Viz 3 mile island, Černobyl, Fukušima.
Tuto konstrukčmí vadu můžeme pouze snižovat či bagatelizovat.
Zatím se to projevuje tak zhruba každých 20 let....
Odpovědět
EN

Emil Novák

11.5.2025 21:58 Reaguje na Milan Vaněček
1) Principiálně bezpečné lze udělat všechny reaktory, malé i velké, a taky se tak už dlouho dělají.
2) Tvrzení "Ty velké, co jich je přes 400 ve světě, ty když ztratí nucené chlazení tak je havarie" není čistá fyzika ale čistá lež.
3) Argumentovat u toho Černobylem, Fukušimou nebo TMI, tedy reaktory vývojově ze 60.-70. let minulého století, je ukázka naprosté neznalosti jaderné energetiky nebo záměrné manipulace. Dnešní reaktory mají mnohem komplexnější bezpečnostní systémy. Vaněček neustále dokazuje že energetice a jaderné zvlášť vůbec nerozumí, ale psát o ní podobné bláboly musí neustále.
Odpovědět
MV

Milan Vaněček

12.5.2025 07:49 Reaguje na Emil Novák
S prvou větou naprosto souhlasím. Jen je tam malý překlep, má být principiálně nebezpečné...
Novák není ani jaderný inženýr ani elektrotechnik či strojař-energetik.
Je to jen obyčejný placený píár.
Odpovědět
EN

Emil Novák

12.5.2025 07:53 Reaguje na Milan Vaněček
Není tam žádný překlep, vy trolle, to co jsem napsal beze zbytku platí. Vaněček ví houby co Emil Novák je (a vůbec nic mu do toho není), tak mu nezbývá než o mně šířot podobné lživé pomluvy, jako obvykle, když mu argumenty dojdou. Jen to ukazuje, jaký je to duševní mrzák.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

9.5.2025 17:08 Reaguje na Honza Honza
"Zvládly by to řadiče, střídače i kdyby FV nebyla?"
No rotační zdroje mají setrvačnost a zvládají velké výkyvy. Dosud to fungovalo 100 let. Současné střídače nemají ani setrvačnost, ani akumulaci, ani regulační HW a SW. Musí být nahrazeny jinými, dražšími.
Žádná JE nehavarovala kvůli výkyvům v síti.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

9.5.2025 19:41 Reaguje na Slavomil Vinkler
..."Současné střídače nemají ani setrvačnost, ani akumulaci, ani regulační HW a SW. Musí být nahrazeny jinými, dražšími".

Kolik je (cca) výrobců střídačů, a zda se při budování sítě soutěží na cenu, nebo se bere ohled i na spolehlivost?
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

9.5.2025 19:44 Reaguje na Karel Zvářal
Výrobce střídačů - no těm by se to hodilo zdražit, ale nakupující hledají nejlevnější zákonem povolené.
Odpovědět
HH

Honza Honza

9.5.2025 20:34 Reaguje na Slavomil Vinkler
Ale přemýšlejte p. Vinklere! Příroda fungovala tisíce let, teď ale kolabuje. Spolu s FV to bude úplný blázinec. K tomu vše na elektriku! Víte, jaká to bude zátěž? Jak se to bude zvládat? Pomocí JE?- to je stejný nesmysl jako válka s Putinem, neporazitelným Čingischánem apod. Buďte rozumný!
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

12.5.2025 15:57 Reaguje na Honza Honza
Proč by to bez lokálních špatně fungujících zdrojů nešlo? Naopak, šlo by to, myslím, lépe. Francie má ty OZE spíše na okrasu.
Odpovědět

Radek Čuda

9.5.2025 14:06
"Klíčové je urychlit povolovací procesy ..." ... přeloženo do češtiny, zavřít lidem hubu aby do toho nemohli kecat.

Koukám, z Duhy se stává dobrý komsomolský spolek.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.5.2025 06:29 Reaguje na Radek Čuda
NE. Zavřít hubu jakobyekologickým paraorganizacím (typicá je jedna na západ od Brna, asi ji nemůžu jmenovat), které nemají s ekologií nic společného a jen prudí a blokují stavby, aby se balíkovaly na "odstupném". Tohle mělo být vyřešeno dávno a nechápu, proč se nechá stát takhle vydírat v řádech stovek miliónů.
Odpovědět
ig

9.5.2025 22:03
Pane Polanecký, jako expert chápete vůbec, jak funguje obnovitelná energetika? To nejsou solární panely ani větrníky, ale akumulace. Zařiďte akumulaci a to všechno ostatní bude brnkačka, ostatně už teď jsou panely ta nejlevnější část každého takového projektu. Akumulátory (a PVE apod.) nejsou zanedbatelné přídavné zařízení k fotovoltaickým panelům, ale přesně naopak. Jenže Vy mluvíte jako kdyby to bylo vyřešené a už jen ty panely chyběly. Při tom tvoří tak jedno procento toho co je potřeba udělat pro uskutečnění přechodu na OZE.
Odpovědět

Jaroslav Štemberk

9.5.2025 23:05 Reaguje na
Ono by z hlediska stability sítí pomohlo, kdyby byla zrušena povinnost odebírat z FVE všechen vyrobený proud a bylo možné je v případě přebytku odpojovat. V tomhle by se měl zákon změnit, aby FVE bylo možné za nějakou náhradu odpojovat od sítě, protože u nich v případě odpojení nehrozá poškození.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.5.2025 06:34 Reaguje na Jaroslav Štemberk
Počítám, že na to stejně dojde, stačilo by neplatit dotaci za nulovou cenu a ještě za zápornou pokutovat. To by si každý majitel sám rád nastavil a nikdo by ho odpojovat nemusel. Pokud ovšem ty záporné ceny nejsou pro někoho výhodné (nahřívání velkých bojlerů, nabíjení akumulátorů, přečerpávání atd. atd.)
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

10.5.2025 06:41 Reaguje na Pavel Hanzl
No ono je to odpínání lepší než drátem do oka, ale nestačí to. Někdy by to mohlo i způsobit kolaps. A kdoví, zda to nebyla španělská příčina. Tam nejprve vyletěla frekvence nahoru = přebytek výkonu a pak spadla = odpojení zdrojů a rozpad. U měničů jak VTE tak FVE musí být aspoň 30 minutová baterie a měnič, co umí regulovat frekvenci.
Odpovědět

Jaroslav Štemberk

10.5.2025 11:10 Reaguje na Pavel Hanzl
To odepínání by musel provádět software provozovatele sítě, ne provozovatelé FVE svévolně.
Odpovědět
ig

10.5.2025 14:39 Reaguje na Jaroslav Štemberk
To by určitě pomohlo, ale když si solární baroni uměli prolobbovat zákon 180/2005 Sb., poradí si i s tímhle :D
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

10.5.2025 16:24 Reaguje na Jaroslav Štemberk
Změnit zákon je hračka, to ostatní už ne.
Muselo by to být setsakramentsky dobře ošetřené, aby to nebylo živelné a aby to přesně odpovídalo okamžité potřebě. Jinak by to nadělalo víc problémů, než kolik by jich to vyřešilo. Což je mimochodem základní vlastnost OZE...

Podle mne to asi jde zvládnout u odběru z velkých solárních parků, kterých není tolik - ale ovládat takhle odběr/neodběr z malých privátních FVE, jejichž počet už je v řádu statisíců a jsou rozptýlené, každých pár kW někde jinde? Vytvořit k tomu technické předpoklady by stálo další majlant.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

10.5.2025 06:36 Reaguje na
Máte pravdu jen částečně. Akumulace je jak matematici říkají, podmínka nutná, nikoli postačující. K akumulaci musí být i měniče, které umí regulovat frekvenci. Běžné měniče frekvenci v nejlepším případě kopírují.
Odpovědět
ig

10.5.2025 22:16 Reaguje na Slavomil Vinkler
Je to tak, bez měničů "grid-forming" kategorie by to samozřejmě bylo k ničemu a to taky není zrovna triviální elektronika.
Odpovědět
MV

Milan Vaněček

11.5.2025 20:52 Reaguje na
Jsem rád, že vidíte že to moderní elektronika dokáže. Jen musí správce sítě nově definovat pravidla. Dvacáté století s dominancí točivých generátorů je za námi, v 21. století se bude stále více prosazovat principielně nový způsob výroby elektřiny=fotovoltaika.Nic se točit nemusí, ani se to nemusí mazat, opravovat, seřizovat, prostě jako byly mechanické kalkulátory nahrazeny moderními počítači tak bude i mechanická výroba střídavého proudu z doby Nikola Tesly částečně nahražena fotovoltaikou a střídači.
Odpovědět
EN

Emil Novák

11.5.2025 22:03 Reaguje na Milan Vaněček
Samozřejmě že se něco točit musí, Vaněčku, bez točivých zdrojů to nejde. Jak to dopadá když jich v síti není dostatek jsme názorně viděli ve Španělsku. "Moderní elektronika to dokáže" leda tak v nějakých mikrogridech kde nevadí když elektřina občas nejde, ne v rozsáhlých sítích jako máme v Evropě. "Jen nově definovat" pravidla vůbec nestačí, bude potřeba investovat obrovské prostředky.
Odpovědět
MV

Milan Vaněček

12.5.2025 07:45 Reaguje na Emil Novák
Můj stín, propagandista a píár jádra a výroby horké páry pro pohon točivých strojů se musel hned ozvat.
Zdravím.
Odpovědět
EN

Emil Novák

12.5.2025 07:50 Reaguje na Milan Vaněček
Troll Vaněček, propagandista a píár občasných zdrojů energie, který jako obvykle žádné věcné protiargumenty k tématu nemá, se musel hned ozvat.
Nezdravím.
Odpovědět
MV

Milan Vaněček

12.5.2025 09:32 Reaguje na Emil Novák
Ano, troll s desetitisíci citacemi ve světové vědecké literatuře, se 200 vědeckými publikacemi,...
Oproti němu Gigant píáru Novák....
Zdravím
Odpovědět
EN

Emil Novák

12.5.2025 09:44 Reaguje na Milan Vaněček
Tady je právě krásně vidět, jak může bývalý vědec zdegenerovat v ubohého internetového trolla, který si navíc o sobě myslí že rozumí energetice, kterou se ve skutečnosti profesně vůbec nezabýval.
Nezdravím.
Odpovědět
MV

Milan Vaněček

12.5.2025 09:48 Reaguje na Emil Novák
Profesně jsem se zabýval fotovoltaikou cca 30 let, mám i USA patenty s touto tématikou.
Zdravím Giganta píáru.
Odpovědět
EN

Emil Novák

12.5.2025 10:03 Reaguje na Milan Vaněček
Což nic nemění na tom že energetice vůbec nerozumíte a profesně jste se jí nezabýval. Nezdravím "Giganta píáru".
Odpovědět
MV

Milan Vaněček

12.5.2025 10:14 Reaguje na Emil Novák
Terawatty výkonu fotovoltaických elektráren po celém světě, to podle našeho Gigangta píáru není energetika.
Odpovědět
EN

Emil Novák

12.5.2025 11:44 Reaguje na Milan Vaněček
Až na to že jsem nic takového nepsal, psal jsem jen že "Gigant píáru" Vaněček se energetikou profesně nezabýval a vůbec ji nerozumí. Že se někdo zabývá výzkumem v oblasti solárních článků ho vůbec nijak nepředurčuje k tomu aby energetice jakkoliv rozuměl, ostatně tento troll je toho zářným příkladem.
Odpovědět
MV

Milan Vaněček

12.5.2025 12:56 Reaguje na Emil Novák
Tak pravil Novák, Gigant píáru.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

10.5.2025 12:29 Reaguje na
1*
Odpovědět
MV

Milan Vaněček

12.5.2025 11:50
Zpátky k meritu diskutovaného článku: Už by si energetici v EU a zvláště u nás měli uvědomit, že žijeme v 21. století,
že je tu obrovský technický pokrok,
že v 21. století už bylo nově nainstalováno přes 2 000 GW výkonu fotovoltaických elektráren, výkon větrných elektráren bude se blížit 1 000 GW, a máme ještě další OZE.
Oproti tomu, v 21. století bylo nainstalováno méně než 100 GW elektráren jaderných.
Je tedy zřejmé, že i rozvodné sítě musí především vyhovovat (nová pravidla a přístupy) těmto dominujícím zdrojům výroby elektřiny (=OZE) v 21. století.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist