https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/kareln-makon-i-s-jednim-okem-se-da-letat.labut-zvladla-nelecene-zraneni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Karel Makoň: I s jedním okem se dá létat. Labuť zvládla neléčené zranění

28.12.2020 | PLZEŇ
Sčítání labutí Sázcharnou stanicí živočichů v Plzni.
Sčítání labutí Sázcharnou stanicí živočichů v Plzni.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Karel Makoň / DES OP
Schopnost volně žijících druhů zvířat přežít i to, co bychom my lidé, minimálně bez léků na potlačení bolesti, nepřežili, je v některých případech opravdu úctyhodná. Přesvědčili jsme se o tom na řece Berounce, když jsme 27. 12. našli pod Dolanským mostem labuď s poraněným pravým okem. Její příběh známe.
 

Mládě labutě velké z Klabavské přehrady

Je 14. srpna 2020 a náš tým chytačů vyráží pod Klabavskou přehradu, aby odchytil a okroužkoval pár labutí velkých se sedmi mláďaty. Ten se pohybuje pod přepadem vodní nádrže na řece Klabavě, mláďata jsou již velká a jedno z nich (bílé) má viditelně poraněnou hlavu.

Labutě na řece Klabavě.
Labutě na řece Klabavě.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Karel Makoň / DES OP

Samotný odchyt labutí rodiny netrval ani dvacet minut a kroužkujeme jak všechna mláďata, tak odečítáme kroužek labutí samice. S údivem koukáme na rozsáhlé poranění hlavy a pravého oka nejmenšího bílého mláděte. Zranění je staršího data, rána hluboká, část lebky odštípnutá a úlomky vpáčené až do vnitřní části lebky, oko nefunkční.

Snažíme se objasnit příčinu poranění, ale jen těžko odhadnout, jak a co se labuti stalo? Každopádně zvířeti tady a teď už nelze efektivně pomoci a převoz do záchranné stanice živočichů spolu s odloučením od rodiny by byl pro mládě fatální. Zvažujeme, zda poraněné mládě vůbec kroužkovat a zda jeho utracení by nebylo milosrdnější. Nakonec necháváme vše na přírodě a samotném mláděti s tím, že jsme ho alespoň označili ornitologickým kroužkem a budeme ho dále sledovat.

Za svoji kariéru jsem viděl u labutí už ledajaké případy a nakonec vždy jsem byl překvapen, jak to kolikrát dopadlo. Překvapen jsem byl i dnes. Labuť velká, letošní světlé mládě s viditelně zdeformovanou pravou stranou hlavy a poškozeným pravým okem byla námi odečtena a nafocena při pravidelné kontrole zimujících vodních ptáků na řece Berounce kousek pod Dolanským mostem.

Labuť s poraněným okem.
Labuť s poraněným okem.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Karel Makoň / DES OP

Labuť se zdržuje v hejnu cca 30 zde zimujících labutí, chová se jako ostatní ptáci a krom deformace pravé strany hlavy byste si na ní ničeho zvláštního nevšimli.

Nefunkční pravé oko je sice do budoucna pro labuť problém a zásadní handicap, ale labutí bez jednoho oka máme v kraji několik a většinou se jedná o hnízdící a létající ptáky. Jen tak narychlo si vybavuji labuť s německým ornitologickým kroužkem, bez oka, pravidelně hnízdící zhruba před 20 lety v Rochlově na Plzni – severu, nebo námi označenou labuť z rybníka Sycherák na Tachovsku, která opakovaně hnízdí a vyvádí mláďata se samcem na této lokalitě dodnes, či samice na řece Berounce v Nižboru…

Všechny tyto případy a mnohé další i u jiných druhů volně žijících zvířat jsou jasným důkazem schopnosti přírody vyléčit i to, co my zvládáme jen díky špičkové medicíně a vynaložení obrovského úsilí.


reklama

 
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist