https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/karolina-gyurovszka-jak-cesko-ovlivni-energetickou-budoucnost-evropy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Karolina Gyurovszká: Jak Česko ovlivní energetickou budoucnost Evropy?

27.3.2023
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V Bruselu se schyluje ke klíčovému jednání o energetické budoucnosti Evropy. Takzvaný trialog neboli jednání mezi Evropskou komisí, Radou a Parlamentem o nové podobě směrnice o obnovitelných zdrojích se chystá už 29. března. Hlavní otázkou přitom bude “Jaký má být podíl obnovitelných zdrojů (OZE) na výrobě energie v roce 2030?” Řešit se ale budou i opatření vedoucí k naplnění tohoto cíle - povolovací procesy, připojování k síti nebo postavení malých výrobců a energetických komunit.
 
Zdá se, že Evropská komise a Evropský parlament společnou řeč už našly, důležitý bude tedy názor Rady, reprezentující členské státy. Ustrne Evropa kvůli jejich nejednotnosti na svém návrhu zvýšit cíl OZE z 32 % pouze na 40 %, nebo budeme ambicióznější a zvýšíme si cíl na 45 %?

40 nebo 45 %, to je oč tu běží

Navýšení podílu OZE na 45 % je přitom úplné minimum nutné k tomu, aby EU byla schopna dosáhnout klimatické neutrality do roku 2040. To je závazek, ke kterému ji vyzval generální tajemník OSN António Guterres na základě nejnovější zprávy Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC).

Zvýšení podílu obnovitelných zdrojů na 45 % je tak naprosté minimum k řešení energetické krize, zajištění energetické bezpečnosti a nezávislosti na Rusku a fosilních zdrojích. Nejedná se přitom o nerealistický cíl. Rozvoj čistých technologií jako jsou solární elektrárny a tepelná čerpadla pravděpodobně znamená, že EU do roku 2030 skutečně dosáhne na 45% podíl OZE na spotřebě energie. Diskutovaný 5% rozdíl mezi navrženými cíli by navíc zajistil dodatečné úspory ve výši 200 miliard EUR za importovaný plyn.

Další rozvoj obnovitelných zdrojů je klíčový i pro řešení rostoucích cen energií. Obavy, že nebudou stačit, se přitom stále častěji ukazují být liché. V roce 2022 produkovaly solární a větrné elektrárny dohromady více elektřiny než jakýkoliv jiný zdroj.

Máme také nástroje, jak cíle dosáhnout

Usnadnění rozvoje obnovitelných zdrojů je dalším z cílů směrnice. Toho má být dosaženo pomocí série dílčích opatření, jako je například vymezení tzv. “go-to zón” - území vhodných pro rozvoj obnovitelných zdrojů energie, a zrychlení povolování výstavby OZE v těchto zónách, ale i obecně. Dále by mělo pomoci i usnadnění přístupu menších hráčů na energetický trh a posílení principu nediskriminace menších hráčů, zejména zákazem nadměrné regulatorní a administrativní zátěže.

Postavit se výzvám čelem v Evropě i doma

Připravované změny jsou pro ČR příležitostí, jak nejprve na evropské úrovni podpořit vizi čisté energetické budoucnosti a následně naplnit vlastní cíle v oblasti rozvoje OZE a zajistit tak sobě i EU vyšší energetickou soběstačnost a bezpečnost. Právě zavedení tzv. go-to zón a zjednodušení povolovacích procesů by umožnilo urychlit rozvoj obnovitelných zdrojů v ČR a zároveň snížit administrativní zátěž správních orgánů. Rychlejší povolovací procesy pomohou splnit cíl programového prohlášení vlády v podobě 100 000 střešních fotovoltaik a také nový cíl podílu obnovitelných zdrojů na domácí spotřebě pro rok 2030, který bude stanoven v novém Vnitrostátním plánu ČR v oblasti energetiky a klimatu, jehož příprava právě probíhá.

Směrnice o obnovitelných zdrojích je jedním z hlavních legislativních instrumentů energeticko-klimatického balíčku “Fit for 55”.


reklama

 
foto - Gyurovszká Karolina
Karolina Gyurovszká
Autorka je pracovnice expertní skupiny Frank Bold.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (68)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

27.3.2023 16:45
Prosím autorku, aby si vyhledala spotřebu fosilních paliv v r. 2022. Přepočítala si na ekvivalent energie. Já došel k závěru, že je nutno v české republice navýšit výkon výroby ee o cca 30-50 GW. To je řádově 40 bloků Temelína či 40 tisíc vrtulí nebo 400km2 ploch Fv.
Tím zjistí, že se dostala mimo realitu a kapitalistické závazky nám nepomohou.
Odpovědět
PB

Petr Blažek

27.3.2023 16:50
Paní autorka nám zapomněla sdělit čím budeme topit když nesvítí a hlavně kdo to všechno zaplatí.
Odpovědět
EN

Emil Novák

27.3.2023 17:11
"Pracovnice expertní skupiny" je slušně mimo. Motá dohromady podíl OZE na výrobě elektřiny a cíle EU na podíl OZE na hrubé konečné spotřebě energie, což jsou dva zcela jiné údaje. U toho druhého momentálně EU dosahuje hodnoty okolo 22 %, solární a větrné elektrárny mají podíl na konečné hrubé spotřebě energie cca 5 %. Tj. i kdyby se jejich podíl do roku 2030 zdvojnásobil, stále nejsme ani na 30 %.
Nehledě na to, že pro směřování k uhlíkové neutralitě není podstatný podíl OZE ale podíl nízkoemisních zdrojů, což je dost podstatný rozdíl.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

27.3.2023 18:17 Reaguje na Emil Novák
Za tento účelově domotaný odstavec "V roce 2022 produkovaly solární a větrné elektrárny dohromady více elektřiny než jakýkoliv jiný zdroj." se pracovnice "expertní" skupiny hezky odkopala.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

27.3.2023 20:26 Reaguje na Jaroslav Studnička
Toto je citace z reportu Ember. A je tam k tomu i hezký graf, který se opravdu srozumitelný pro všechny. Jen tam jukněte.
Odpovědět
EN

Emil Novák

27.3.2023 20:45 Reaguje na Katka Pazderů
A smysl sdělení že dva zdroje dohromady vyrobily víc elektřiny než jeden je jaký? V článku o cílech na hrubou spotřebu energie? To je jako by se moje děti chlubily, že jsou dohromady vyšší než jsem já...
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

27.3.2023 21:01 Reaguje na Katka Pazderů
Však právě proto...

1) Graf dle autora zobrazuje zcela jiné sdělení: "EU wind and solar generated more than gas for the first time"
navíc pokud se budeme držet grafu, tak potom kombinace voda + JE zcela dominuje.
2) Přesně jak píše Emil Novák. Toto sloučení zdrojů je zcela irelevantní a účelové.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.3.2023 08:18 Reaguje na Jaroslav Studnička
Studnička napsal skutečně svůj názor, ale zase jak dycky. Vůbec nepochopil o čen ten článek je, zase jen píchá hnidy a kritizuje, ane to je asi fakt všechno.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.3.2023 08:23 Reaguje na Pavel Hanzl
Sorry jako, pí Pazderů nekritizuje.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

28.3.2023 09:31 Reaguje na Pavel Hanzl
:-))), no to nepochopení jste zrovna předvedl.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

28.3.2023 09:35 Reaguje na Pavel Hanzl
Transformace energetiky musí být založena na reálných podkladech.
Prezentace účelových dezinformacích ničemu ve skutečnosti nepomůže.

Ve vašem mikrosvěte to je píchání hnid. Ve světě energetiky jsou takto podané informace nesmysly.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.3.2023 08:26 Reaguje na Jaroslav Studnička
Jakékoliv tvrzení, že když sečtu prvky A+B tak dají víc, než prvek C, případně X-Y dá méně než Z, je zcela nesmyslná imformace a hnida, kterou vy rád tak pícháte. Máte něco ke článku, tj. ke sdělení, která v něm je? Já vím....
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

29.3.2023 08:59 Reaguje na Pavel Hanzl
:-)))) vy jste opravdu totální analfabet.

Součet výroby FVE + VtE v porovnání s ostatními zdroji je zcela účelové. Takto se objektivní informace v energetice nepředávají. To vám každý potvrdí.

Vyjádření jsem už uvedl. Stejně tak jako např. Emil Novák nebo Daniel Višňovský. Pokud článek obsahuje takto zásadní chyby, je článek pěkná slátanina.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.3.2023 09:14 Reaguje na Jaroslav Studnička
Mě bylo jasné, že vůbec nepochopíte, o čem ten článek je. Ten fakt není o tom, že se sčítají nějaké magawatty zprava, nebo zleva. Ale to je už moc, že?
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

29.3.2023 09:53 Reaguje na Pavel Hanzl
Evidentně nechápete psaný text.
Do třetice to již opakovat nebudu.

Děláte ze sebe pouze blbečka...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.3.2023 17:23 Reaguje na Jaroslav Studnička
Tak o čenm ten článek je?
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

29.3.2023 20:29 Reaguje na Pavel Hanzl
Hunžlingu, lživé je tvrzení, které tu dokola opakujete vy, že jediná forma energie, která se poluzžívá, je elektrická. Autorka tvrdí to samé.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

27.3.2023 19:04
Než aktivistický článek k navyšování podílu OZE, od pracovnice nějakého zájmového sdružení právnických osob, které za energetiku ani za zajištění energetických potřeb státu nenese odpovědnost, mě by zajímal, zde otištěný názor odborníka z oboru naší energetiky, na tyto návrhy €U.
Odpovědět

Viktor Šedivý

27.3.2023 19:32
"pracovnice expertní skupiny"

Koukám, že při tomhle trendu už zítra pro experty nebude potřebná ani znalost čtení a psaní.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

27.3.2023 20:17 Reaguje na Viktor Šedivý
Ten problém je daleko horší. Takoví všeználci a experti, ze zájmových sdružení, spolků a hnutí, pak za cizí zájmy lobbují a vymývají mozky nejen veřejnosti, ale i některým politikům s hlasovacím právem a s rozhodovacími pravomocemi.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

27.3.2023 19:45
Když dá někdo hloupý závazek, tak rozumný přítup není snažit se ho naplnit, ale ignorovat ho.
A sledovat, jak se chovají ti, kteří daný závazek podepsali, popřípadě ti, kteří ho (z hlouposti nebo zištných důvodů) požadují naplnit.
Například: jak cestuje autorka článku? Na kole, smradlavým autem na fosil, nebo hromadnou dopravou a elektromobilem. Jak vytápí dům? Ná ho dostatečně zateplený s nulovými emisemi? Má vlastní zdroj elektřiny (fotovoltaiku, větrník s bateriovým úložištěm)? Není finančně zainteresovaná na plnění klimatických nesmyslů?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

27.3.2023 21:33
Panebože, to je agitka jak vyšitá z 50 let při kolektivizaci venkova.
Zásadní vadou je to, že politici se pletou do věcí o kterých nemají páru.
Tomuhle kočkopsu ,který má na obojku vyraženo EU není skutečně pomoci.

Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

27.3.2023 23:05
Kolik terawatthodin dodává na trh Frank Bolt???? Druhak.....nevím o tom, že by pro některého velkého producenta energie, ať již primární nebo elektrické, Frank Bolt realizoval nějaké technické řešení.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

28.3.2023 06:56 Reaguje na Daniel Višňovský
Ale umí vysoudit veliké peníze pro klienty a tím i % pro sebe. Jak říkal starý Rothschild, lepší než prací je je živit se procenty .
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.3.2023 08:22
Zajímavé je, že reakce na tento článek je zase zcela jednotná, jak u soudruhů. A je tam POUZE kritika, nic jiného. Žádný návrh nějaké jiné varianty, nebo jiného řešení, nic. Protě všechno popluť a chuj stym.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

28.3.2023 08:47 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale soudružka nic nenavrhuje, a žádné řešení nepředkládá. Soudružka si plete celkové energetické toky a elektrickou energii, to není žádný nástin řešení.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

28.3.2023 09:44 Reaguje na Daniel Višňovský
Článek má pouze informativní charakter, při kterém se ovšem autorka dopouští zcela zásadních chyb.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

28.3.2023 09:45 Reaguje na Daniel Višňovský
Reagoval jsem na politruka Hanzla.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.3.2023 08:31 Reaguje na Daniel Višňovský
"Zvýšení podílu obnovitelných zdrojů na 45 % je tak naprosté minimum k řešení energetické krize, ..."
Tohle je sdělení článku a kecy o soudružkách si můžete nacpat do špic.
Rád bych tu četl, že to nutné není z takových a takových důvodů, nebo že toho dosáhneme jinak, než mohutným budováním OZE a jádra. jenže ti nic takového nevidím,
Odpovědět
EN

Emil Novák

29.3.2023 10:50 Reaguje na Pavel Hanzl
Co je "naprosté minimum" je jen názor autorky článku, který není o moc víc relevantní než názor váš, tj. vůbec.
Nejde o to co je nutné nebo není, jde o to co je realizovatelné, a to 45 % OZE do roku 2030 není. Dokud si budeme takto lhát do kapsy, tak to žádnou krizi nevyřeší ale ještě naopak prohloubí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.3.2023 17:31 Reaguje na Emil Novák
Sorry jako, ale tu jsou dvě základní polohy. Z průběhu klimatické změny a její predikce vychází nutnost navýšit OZE minimálně na 45%.
V druhé poloze je reálná možnost toho dosáhnout.
Takže bych tu čekal diskusi na téma, jak toho dosáhnout jinak, když ty OZE nazvládáme. Nebo úplně jiné řešení.
Místo toho si tu všichni plácají játra a všechny ostaní považují za blby.
Odpovědět
EN

Emil Novák

29.3.2023 18:07 Reaguje na Pavel Hanzl
Nevychází nutnost navýšit OZE minimálně na 45 %. Že něco tvrdí "pracovnice expertní skupiny Frank Bold" neznamená že je to pravda, Hanzle. Rozhodující pro klima není podíl OZE ale podíl nízkoemisních zdrojů, a to navíc na celém světě a ne jen v EU.
Co vy byste čekal sotva někoho zajímá, energetika je obor který nelze překopat za deset let, což vy ani tato dáma nemůžete chápat, protože oba o ní víte kulové. Bude to trvat podstatně déle a nezbyde nakonec nic jiného, než se s tím nějak vyrovnat. Za blba tu všichni nepovažují všechny ostatní ale jen vás, bych si dovolil odhadnout.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

29.3.2023 20:31 Reaguje na Pavel Hanzl
Suhlas, nejlépe se to uděloá tak, že vy a soudružka autorka nebudete spotřebovávat ani neobnovitelné ani obnovitelné zdroje - aby zbylo více na ostatní.
Odpovědět
LP

Ladislav Pícha

28.3.2023 14:33 Reaguje na Pavel Hanzl
Odpověď - alt. 1: Jak chcete vylepšovat od základu chybnou/nerealizovatelnou tezi?
Odpověď - alt. 2: Alternativním návrhem budiž zachovat stávající funkční stav a vývoj nechat na přirozeném škudlilství lidí.
Aneb copak si, kurňa myslíte, že v každé automobilce a v každé konstrukční kanceláři nesedí jen v ČR tisíce techniků, kteří se snaží ušetřit každou korunu vymýšlením úsporných řešení? Já si vždycky myslel, že přístup "Šetřit se musí, ať to stojí cokoliv" skončil s rokem 1989. Viz též "Plány této pětiletky splníme, i kdybychom je měli plnit sedm let".
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.3.2023 09:09 Reaguje na Ladislav Pícha
Bohužel, přirozený vývoj to neřeší, bo klimatická tragédie přirozená není a nepočká, až škudlilové vymudrují něco zalevno.
Fosilní paliva jsou ve velkém stále nejlevnější a pokud propadlé státy jako Rusko jdou tvrdě pod cenu, nic se k lepšímu nezmění.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

29.3.2023 09:19 Reaguje na Pavel Hanzl
Žádná klimatická tragédie se nekoná, pane Hanzle! Místo toho zde máme tragédii politického rozhodnutí €U, nazývaného Green Deal.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.3.2023 17:34 Reaguje na Tonda Selektoda
A proč si o tom nepřečtete aspoň nějakou úplně základní informaci?
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

28.3.2023 19:11 Reaguje na Pavel Hanzl
Já mám alternativní a prokazatelně účinné řešení pane Hanzle. Pokud Vás ekoteroristických dezolátů je v populaci řekněme 10 procent, tak hned od zítřka můžeme snížit tu produkci CO2 tak, že vy od zítřka přejdete naq nulové emise - tedys se vším všudy. Přestanete obývat dům, ve kterém jsou zabudovány mraky fosilní energie, přestanete jíst potraviny vyprodukované za pomocí fosilní energie, přestanete používat i ty FV panely vyprodukované z čínského uhlí, přestanete nosit oděvy, protože i ty sem byly dopraveny loděmi na fosilní energii. Jsem přesvědčen, že produkce CO2 klesne do měsíce o 15 procent......protože vy všichni jste experti na to, co mají dělat ostatní, ale jaksi sami se k ničemu nemáte.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.3.2023 08:31
Klimatická katastrofa nám drtí palce a EU se snaží vymyslet a hlavně realizovat řešení. Já nejsem tak fundovaný, jako místní ropáci, abych mohl posuzovat, jestli to je realizovatelné nebo ne. Nebo aspoň částečně.
Každopádně bych ocenil, aby někdo z nich napsal vlastní návrh řešení.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

28.3.2023 08:50 Reaguje na Pavel Hanzl
Žádná klimatická katastrofa Vám nic nedrtí, a ani se nekoná. Daleko dříve Vám bude drtit ohryzek stylový obnovitelný motouz, až Vám při prvním blackoutu rozezlení spoluobčané kopnou do stoličky. Akorát dnes musí dávat bedlivý pozor, a zapamatovat si, kdo tuhle situaci zavinil. Apropos, myslím, že jste na seznamu.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

28.3.2023 08:51 Reaguje na Pavel Hanzl
Frank Bolt je podle Vás ta "expertní energetická skupina" jo????
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

28.3.2023 09:40 Reaguje na Pavel Hanzl
Ano, vy nejste zcela vůbec fundovaný, naopak v oblasti energetiky jste naprostý analfabet Hanzle.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.3.2023 09:10 Reaguje na Jaroslav Studnička
Muheheheheh zrovna od vás....cha cha....
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

29.3.2023 09:56 Reaguje na Pavel Hanzl
To je tak jediné na co se zmůžete.

To že jste analfabet tu předvádíte v každém článku týkající se energetiky.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

29.3.2023 20:32 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak já se výstavbou energetické infrastruktury živím Hunžlingu. Pravda, udávání židovských majitelů vil na Veveří gestapu je výnosnější, ŽE, Hanzle???
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

28.3.2023 10:12 Reaguje na Pavel Hanzl
Chápu pane Hanzle. Toto zájmové „Consortium“, nebo též i „B Corporation“, jsou jistě odborníci na Českou energetiku, kteří Vás uspokojí, včetně autorky článku, ke kterému se vyjadřujeme:
Frank Bold je prý „certifikovaná B Corporation kombinující byznys přístup s odpovědností vůči společnosti.“
Kdo ji certifikoval v oblasti energetiky a rozvoje OZE – neuvedeno.
Zdroj: frankbold.org

Frank Bold Consortium, zájmové sdružení právnických osob, IČ: 021 19 9010
„Cílem sdružení je rozvíjet hodnoty vedoucí k ochraně práv člověka a občana a přispívat svou činností k dosahování obecného blaha, zejména k rozvoji svobodné společnosti, která každému umožňuje usilovat o osobní štěstí při vědomí odpovědnosti za věci veřejné včetně stavu planety Země. S vědomím zodpovědnosti každého jednotlivce za stav životního prostředí podporuje sdružení aktivity přispívající k rozvoji trvale udržitelného života. Sdružení se soustředí na propagaci a prosazování principů občanské společnosti skrze účast veřejnosti ve věcech veřejného zájmu.“
Zdroj: or.justice.cz
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

28.3.2023 15:49 Reaguje na Tonda Selektoda
No ja, zájmové sdružení s byznys přístupem? jaký je tedy hlavní zájem?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.3.2023 09:11 Reaguje na Tonda Selektoda
Neřeším tu frankbold, ale sdělení, které je v článku.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

29.3.2023 09:39 Reaguje na Pavel Hanzl
No právě, pane Hanzle. Ten vámi řešený článek je dílkem autorky od toho „Consortia“ a též i „B Corporation“, které nemá s energetikou nic společného. A podle toho též sdělované informace a úroveň toho článku vypadá. Ale jestli se chcete jen hádat a předvádět svou kovanou uvědomělost, podloženou jen těmi preferovanými mainstreamovými názory – není co řešit. Buďte zdráv!
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

28.3.2023 14:04 Reaguje na Pavel Hanzl
Ten již jsem vám popsal mockrát!

Ale vy zastáváte názor, že "řešení" klimatického rozvartu je hlavně organizace kšeftu pro vyvolené. Vám prostě není pomoci.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

29.3.2023 08:44 Reaguje na Jiří Svoboda
Cituji zemědělce: Pokud je energie drahá, končí civilizace a začíná rurální středověk,“ říká Daniel Sterzik, moravský zemědělec a bloger vystupující pod jménem Vidlák.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.3.2023 09:00 Reaguje na Slavomil Vinkler
A rurální středověk se pozná tak, že sedláci mají hafo střech a můžou si na ně dát fve, dostanou na to ještě 50% dotaci a tím mají elektřinu dalších 25let skoro zadara. A benzín a nafta stojí méně, než před válkou. čus.
Odpovědět
EN

Emil Novák

29.3.2023 10:53 Reaguje na Pavel Hanzl
Další blábol. "Elektřinu dalších 25let skoro zadara" žádné fve na střechách nezajístí. Ani s 50% dotací, která navíc znamená, že ji zaplatí někdo jiný.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.3.2023 17:37 Reaguje na Emil Novák
Tak co budete platit po třeba 6. letech, až bude splacena investice? Všechny komponenty mají záruky minimálně 10 - 11 let a vydrží daleko déle, nějaký servis a výměna ptákovin se čekat dá, ale to je minimum.
Odpovědět
EN

Emil Novák

29.3.2023 18:34 Reaguje na Pavel Hanzl
Žádnou záruku, že bude po 6 letech splacena investice, nemáte, většinou to spíš bude podstatně déle, zvlášť když si na to budete brát úvěr. A ta počáteční investice je samozřejmě vysoká, takže se o elektřině "skoro zadara" vůbec mluvit nedá.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

29.3.2023 20:35 Reaguje na Pavel Hanzl
Z našich zkušeností baterky vydrží právě tak 6 let. Pár desítek MWh jsme jich instalovali v ČErné pumpičcce, a 3x tolik jich bude v Boxovacím kopečku......
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.3.2023 17:43 Reaguje na Emil Novák
Problém bude ošetřit vodiče, aby je nerouzkousaly kuny. Nikde jsem nezjistil, jestli jsou kabely nějak ošetřeny, bo v autech některé směsi žerou a některé nikoliv.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

29.3.2023 20:43 Reaguje na Pavel Hanzl
A k čemu FVe, když potřebují napojit traktor, a dodat do půdy dusík? Bez energetických vstupů nebudou hnojiva.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

29.3.2023 20:41 Reaguje na Slavomil Vinkler
Jistě, Vidlák to má ode mne, ještě z Vlkovobloguje.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.3.2023 08:56 Reaguje na Jiří Svoboda
Popsal, ale není realizovatelný, čili nic. Neplatný pokus, zkuste to znovu.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

29.3.2023 16:24 Reaguje na Pavel Hanzl
A proč není realizovatelný? Není to tím, že EU chce jít vlastní cestou, která zjevně k cíli nevede, ale naopak vede veřejné peníze do kapes vyvolených subjektů? Povýšila finanční zájmy nad ochranu klimatu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.3.2023 17:39 Reaguje na Jiří Svoboda
Napište, jak donutíte Rusko platit tuhle daň, když vůbec neuznává mezinárodní právo. Nebo Čínu, která má vše na salámu, Američany, kteří jsou nejchytřejší na světě a všechny dezolátní státy, které se na ropě a plynu balíkují.
Odpovědět
LP

Ladislav Pícha

28.3.2023 14:43 Reaguje na Pavel Hanzl
Jediné, čím nám klimatická změna drtí palce, je úspora energie na topení.
Kdybyste "místní" rodáky četl nebo dokonce sám přemýšlel, tak byste se dozvěděl, proč tyhle nápady (protože víc to není: nápady bez elementárních úvah o proveditelnosti) proveditelné fakt nejsou. Opravuji: masově proveditelné. Elektrodoprava tam, kde je schůdně proveditelná, dávno existuje: trolejbusy, vlaky, výtahy, eskalátory, dopravní pásy od těch příručních typu "uhlí do sklepa" až po takovéhle potvory schopné dopravovat několik tisíc tun sypkého materiálu za hodinu: https://www.noen.cz/cs/reference/otoceni-dpd-4-skryvkoveho-rezu-jih-doly-bilina/.
Aneb řešení existuje a funguje. VY dokazujte, že máte dobré nápady. Pokud možno dřív, než v tom utopíte několik státních rozpočtů.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.3.2023 09:05 Reaguje na Ladislav Pícha
Je potřeba si probrat zprávy ze světa a pak se nad nimi dlouze zamyslet. My měli poslední 2 roky dost srážek, takže si myslíte, že se nic neděje a máme jen zimu bez sněhu, no tak bóže. Jenže jih Evropy je v silných problémech a letošní srážky zatím vypadají na další období tvrdého sucha.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

29.3.2023 10:09 Reaguje na Pavel Hanzl
Kdo hledá, ten vždy najdete oblast, která je momentálně "v silných problémech". U nás bylo velké sucho třeba v roce 1947.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.3.2023 17:40 Reaguje na Richard Vacek
Jenže dnes je v probkémech půl světa a stále se to zhoršuje. Tohle skutečně není anomálie roku 47.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

29.3.2023 20:38 Reaguje na Pavel Hanzl
Dnes je v problémech ta část světa, kde žije násobně více lidí, než před pár desítkami let.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

29.3.2023 20:37 Reaguje na Pavel Hanzl
Hunžlingu, zapište si za své smrduté, nemyté slechy.....elektrolyzér v dopravě se přestal používat v XIX. století poté co se doktor Fergusson s balonem vyhřívaným vodíkovou dmuchavkou pokoušel neúspěšně přeletět Afriku :)
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist