https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/katerina-konecna-obchod-se-zviraty-se-stal-organizovanym-zlocinem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kateřina Konečná: Obchod se zvířaty se stal organizovaným zločinem

26.10.2016
Počty Afrických slonů a nosorožců velmi výrazně poklesly během posledních deseti let z důvodu pytláctví a pašování.
Počty Afrických slonů a nosorožců velmi výrazně poklesly během posledních deseti let z důvodu pytláctví a pašování.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Minulý týden jsme schválili na půdě Evropského parlamentu tzv. Akční plán EU pro boj proti nezákonnému obchodování s volně žijícími druhy. Rostoucí zločin v této oblasti je výsledkem modifikace současného organizovaného zločinu, který se snaží najít nové zdroje, a tak se obchodování s volně žijícími druhy stal čtvrtým nejvíce profitujícím zdrojem organizovaného zločinu, který nepřináší taková rizika právě díky nízké politické prioritě. Pašování a pytlačení má obzvláště negativní dopady na biologickou rozmanitost, ekosystémy, přírodní dědictví, a tím pádem i zachování druhů.
 

Počty Afrických slonů a nosorožců velmi výrazně poklesly během posledních deseti let z důvodu pytláctví a pašování. Od roku 2010 bylo zabito díky pytláctví zhruba 2500 Afrických nosorožců, což je 80 % z jejich celkové populace. Všechny zdroje se shodují na tom, že objem obchodování s volně žijícími druhy se za posledních několik let zněkolikanásobil. Zároveň tento typ organizovaného zločinu podrývá demokracii, podporuje korupci, ohrožuje politickou stabilitu, narušuje místní obživu a podrývá právní řád států. Pašování a pytlačení podporuje konflikty v Centrální Africe a sponzoruje ozbrojené milice s nimi spojené, ve výsledku má velmi negativní dopad na potencionální ekonomický rozvoj. Z toho důvodu by evropské státy měly mít strategický a koordinovaný přístup, do kterého budou zapojeny všechny strany.

A právě z těchto důvodů se touto problematikou zabýváme i v Evropském parlamentu. Musíme si totiž uvědomit, že tyto druhy zločinů přispívají do kasy organizovanému zločinu po celém světě. A proto jsme schválili, aby se každý členský stát EU touto problematikou začal významněji zabývat a povýšil tento druh zločinu na úroveň jiných druhů organizovaného zločinu, a tím pádem k tomu připravil i adekvátní zákony a jejich vynucování. Je také důležité informovat a vzdělávat veřejnost o této problematice. Cílem Akčního plánu je zvýšit prevenci před pašováním a pytlačením, zároveň implementovat a prosazovat efektivnější používání již existujících zákonů tak, aby policejní orgány mohly lépe a efektivněji bojovat s organizovaným zločinem nejenom po celé Evropě, ale i globálně. A nakonec v tomto boji musíme společně zesílit globální partnerství, a to hlavně ve státech tranzitních a spotřebitelských. Evropská unie je sice méně důležitým zdrojem volně žijících zvířat a planě rostoucích rostlin, avšak je hlavním tranzitním a cílovým trhem pro nezákonný obchod.

Evropa tak má velmi důležitou roli v řešení tohoto problému. Pokud my, veřejnost Evropské unie, snížíme poptávku po těchto druzích a zdůrazníme politickou naléhavost problému, k němuž je zapotřebí komplexní a koordinovaný přístup, určitě se nám konečně podaří začít efektivní a trvalý boj proti tomuto druhu zločinu.


reklama

 
foto - Konečná Kateřina
Kateřina Konečná
Autorka je poslankyně Evropského parlamentu za KSČM.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist