https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/katerinan-konecna-voda-nase-pristi-ropa
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kateřina Konečná: Voda, naše příští ropa

24.5.2018
Naše příští ropa.
Naše příští ropa.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | tiburi / Pixabay
Ve známé české pohádce rozzlobí krále Pravoslava dcera Maruška, když řekne, že si svého otce cení jako sůl. Král brzy na to zjišťuje, že tato komodita je skutečně nepostradatelná. A nyní zde máme anabázi s vodou. Mnozí již zjistili, jak důležitá surovina to je. Ve světě už voda získala označení „the next oil“ – příští ropa. Voda totiž může způsobit hlad, války, migraci i epidemie nemocí v nebývalém rozsahu.
 

V našich končinách dnes jen s velkými obtížemi získáváme zpět do rukou českých občanů vodní zdroje, na kterých vydělávaly zahraniční společnosti. Ano, privatizace zasáhla i pro nás něco tak samozřejmého jako je voda. Byznysmeni ze zahraničí samozřejmě věděli, jaký zlatý důl to pro ně bude, naopak občané záhy zjistili, že jsou předmětem lukrativních výdělků. Mimochodem cena vody od roku 1989 zdražila více než stonásobně!

V oblasti zemědělství se hovořilo, jak to naši předkové dělali špatně. Ale současní papaláši měli už 30 let na to, aby představili svou vizi. Místo plodin, které by polím pomohly udržet vláhu – jako např. brambory nebo pšenice – nám na jaře pole zežloutnou a zesmrádnou a na podzim potkáváme řezačky kukuřice. Nemluvě o způsobu hnojení. Dnes se téměř nepoužívá chlévská mrva – kde ji také brát, když je živočišná výroba v troskách. Když pak přijde přívalový déšť, s nímž se bohužel setkáváme čím dál častěji, taková půda pak není schopna vodu pojmout.

Česká republika je střechou Evropy a zatím jsme opravdovou krizi v souvislosti s nedostatkem vody v našich zeměpisných šířkách nezažili. Nicméně jsou na naší planetě místa, kde se potýkají s akutním nedostatkem vody. Týká se například Kapského Města, kde byly už připraveny plány na to, co se stane, až voda dojde. Jen pro Vaši představu – na příděl by každý dostal 50 litrů vody denně (v horším případě polovinu), přičemž kupř. v Praze je dnes průměrná denní spotřeba více než 100 litrů vody na osobu. Málokdo z nás si uvědomuje, jaké důsledky může nedostatek vody přinést – například z umytí rukou se může stát velký luxus, jehož následkem může být rozšíření nemocí. Stejně tak odborníci předpokládají, že pokud v některých místech voda dojde, tamní obyvatelé půjdou jinam – kde voda je…

Mnozí spoluobčané nevěnovali pozornost tomu, když KSČM zařazovala otázku hospodaření s vodou nebo její udržení v krajině do svých priorit. Až nyní – v době sucha – podobně jako když v pohádce Sůl nad zlato zjistil král, že se skutečně bez soli nedá žít – mnozí z nás zjistili opravdovou hodnotu vody, která je nevyčíslitelná. KSČM proto prosazuje získání vodních zdrojů zpět do českých rukou, podporu projektů, které zadrží co nejdéle vodu v krajině a takové postupy, které nebudou dále znehodnocovat půdu a kontaminovat spodní vody. I ČR může přispět k tomu, aby naše planeta zůstala modrá.


reklama

 
foto - Konečná Kateřina
Kateřina Konečná
Autorka je poslankyně Evropského parlamentu za KSČM.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

24.5.2018 20:37
Vodní zdroj = déšť, ten bude asi s postupující změnou klimatu způsobenou člověkem ubývat a budeme mít stále více extrémů. Zkuste se, prosím, zeptat kolegů v EP, proč EU dělá tak nemožnou politiku ochrany klimatu a neusiluje o zavedení celosvětové uhlíkové daně z těžby fosilního uhlíku jako jediného opravdu efektivního nástroje pro ochranu klimatu. Docela se těším, co Vám řeknou.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist