Kristýna Havligerová: Plošný zálohový systém nastartuje cirkulární ekonomiku a zajistí opakovanou recyklaci PET lahví a plechovek
Plošný systém záloh přináší zcela zásadní pozitivní dopady na životní prostředí. Díky výrobě nápojových obalů z recyklátu můžeme ušetřit až 95 % energie a díky tomu pomůžeme snížit uhlíkovou stopu při výrobě těchto obalů až o 80 %. Pokud začneme vyrábět PET lahve a plechovky z recyklátu, posílíme rovněž surovinovou bezpečnost České republiky. Naprostou většinu hmotnosti nápojového obalu můžeme opakovaně využít pro výrobu nových lahví a plechovek.
Důležité jsou také ekonomické dopady. Zálohový systém nezatíží státní rozpočet. Náklady na vybudování systému a jeho provoz budou financovat výrobci nápojů. Materiál, který je nyní považován za odpad, se stane cennou surovinou a pomůže spolufinancovat provoz systému. Jediným ekonomickým dopadem na spotřebitele bude zaplacení vratné zálohy, kterou dostane v obchodě zpět po vrácení zálohového obalu.
Navíc je potřeba narovnat neférovou situaci na trhu, kdy se z třídících linek vybírají vesměs pouze PET lahve, které následně křížově financují svoz a třídění jiných druhů plastu. Tato situace jde proti evropským pravidlům, podle kterých všichni výrobci v rámci své rozšířené odpovědnosti musí pokrýt náklady spojené se sběrem, tříděním a recyklací právě těch materiálů, které uvádějí na trh. Za současných nerovných podmínek však výrobci, kteří uvádějí na trh další obaly, nejsou motivováni k tomu, aby je vyráběli ze snadno recyklovatelných materiálů. Ani odpadové firmy však nejsou motivovány k tomu, aby po vytřídění využívaly i jiné obaly než PET lahve. I proto nyní v Česku recyklujeme pouze 42 % plastových obalů a méně než třetinu plechovek, přičemž zbytek skončí na skládce či ve spalovně. Zálohový systém pomůže situaci narovnat a nastavit na trhu férové podmínky, které navíc budou v souladu s evropskými směrnicemi.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (18)
Miroslav Vinkler
23.4.2022 08:38Slušný člověk tyhle věci nevyhodí, blbanům je to naprosto jedno a je jim ganc egál , co společnost prosazuje.
Vybudování zálohového systému je věc nákladná a následující úprava sebraného materiálu také nebude zadarmo.
Osobně jsem pro zákaz všech plastových obalů a hliníkových také. Najet na starý osvědčený systém skleněných obalů, kde zálohování běží od nepaměti.
A výrazně upravit zákon o odpadech, s tvrdými postihy za vyhazování odpadů mimo určená místa. A to jak pro právnické, tak fyzické osoby. Tam by začínala sazba od 10 tis. Kč nahoru. A taky pořádná osvěta od škol po domácnosti.
Postavit na roveň přestupku a pokud se opakuje kvalifikovat jako trestný čin.
Zatímco proti sodovkáči se bojuje do extrémů, zasypávání okolí odpady se toleruje a pouze se plká . A přitom antropogenní emise CO2 nejsou nic jiného než odpad v plynné fázi.
smějící se bestie
23.4.2022 11:23 Reaguje na Miroslav VinklerJiří Kvítek
23.4.2022 09:34"Zálohový systém nezatíží státní rozpočet. Náklady na vybudování systému a jeho provoz budou financovat výrobci nápojů. Materiál, který je nyní považován za odpad, se stane cennou surovinou a pomůže spolufinancovat provoz systému. Jediným ekonomickým dopadem na spotřebitele bude zaplacení vratné zálohy, kterou dostane v obchodě zpět po vrácení zálohového obalu."
Sama sobě protiřečíte. Další PR blábol podřadné kvality. Proč píšete takové bludy? Možná byste měla nejdříve pár let působit přímo v provozní praxi, aby jste alespoň tušila, o čem to je.
Vámi uvedení výrobci nápojů mají možnost zavést svoje systémy pro zajištění opakovaného použití obalu již od 1.1.2002 (zákon č.477/2001 Sb., o obalech) a dosud to ve významnějším měřítku nikdo z nich neudělal.
A proč? Protože je to ekonomická sebevražda! Jejich nápoje by byly tak drahé, že by je za tu cenu jednoduše nikdo nekoupil.
Proto chtějí výrobci nápojů plošný systém, který by zatížil nejenom státní rozpočet, ale částečně i rozpočty obcí (samosprávních celků), které jsou zapojeny do systému svozů.
Proč by měl na splnění povinností podle zákona o obalech přispívat každý z nás? To je povinnost výrobců nápojů, kteří do zmíněných obalů plní svoje výrobky. Nezdá se Vám, že jejich marže za nápoje jsou již dostatečně vysoké?
A covidové události ukázaly i další extrémy: například pivovary než aby neprodané pivo zlevnily, tak je raději vylily? Hlavně že se oháníte cirkulární ekonomikou!
25 let jsme lidi učili dávat plasty do žlutých kontejnerů a teď, když to docela obstojně funguje, jim to začneme překopávat na zálohový systém?
V této fázi zavádět plošný zálohový systém v konkrétních podmínkách ČR je naprostý nesmysl! Vámi předpokládaná výtěžnost je spíše zbožným přáním a vše bude za tak obrovské peníze, na jejichž výši se ani nedokážete jednoznačně shodnout.
Možná by redakce Ekolistu měla příště více zvážit, komu dá na svých stránkách prostor. Chápu, že placený PR článek Vám přispěje do rozpočtu. Ale tohle se opravdu nedá číst!
Jiří Svoboda
23.4.2022 10:18Já bych začal od konce.
Vzal čisté PET lahve a plechovky a zjistil, kolik energie, peněz a uhlíkové stopy stojí recyklace petka na petku a plechovka na plechovku. To bych srovnal, kolik energie, peněz a uhlíkové stopy stojí jejich výroba. Tyto údaje bych zveřejnil a od nich nechť se odvíjí diskuse.
V dalším bych se začal zabývat náklady na fungování zálohovacího systému.
Ten zálohovací a recyklovací systém promítnou výrobci do ceny nápojů. To je myslím spravedlivé. Ať to zaplatí, kdo to pije. Ale tvdit, že to je ekonomicky dokonce výhodné a nikdo na tom nebude tratit, to je, myslím, nepodložené a tudíž nehezké.
Jsem pro takový systém, ale při jeho prosazování by se mělo pravdivě argumentovat a jasně říct - vypít nápoj z petky bude nově o 2 Kč dražší a přibude práce s vracením petek. Je na každém, jak moc to bude využívat a tudíž platit.
Pokud bude systém vratných skleněných lahví výhodnější, prosadí se on.
Juraj Tabiczký
23.4.2022 18:07Lukas B.
25.4.2022 11:05 Reaguje na Juraj TabiczkýJuraj Tabiczký
23.4.2022 18:10Marcela Jezberová
25.4.2022 16:01Jiří Svoboda
25.4.2022 16:10 Reaguje na Marcela JezberováKolik váží prázná petka či plechovka, že mluvíte o tahání? Naopak, ušetříte cestu ke kontejneru.
1) skoro nikoho neodradila od nákupu balených nápojů,
2) skoro nikoho nepřiměla vracet lahve do prodejny :-)
Jiří Kvítek
25.4.2022 22:15 Reaguje na Marcela Jezberovájá Vám tleskám - přesněji to vyjádřit asi už nejde. Děkuji.
Lukas B.
26.4.2022 09:15mimochodem, on opravdu někdo věří tomu, že se petka nebo plechovka dá znovu použít ke svému původnímu účelu stejně jako skleněná láhev? byl se takový třeba podívat v pivovaru na plnicí linku lahví, co všechno vratná láhev zevnitř i zvenku ublemcaná prodělá než se dá znovu naplnit (chemie + teplota)?
u nápojových obalů má smysl:
- nekombinovat různé materiály a tuplem ty neoddělitelné (různé druhy plastu, plast + papír, staniolová rádobyluxusní čepička na lahvi...)
- hliníkové nápojové plechovky třídit, případně vykupovat za kilogramy/dekagramy, nikoli za nezmuchlané kusy
- unifikovat skleněnou půllitrovou pivní láhev (situace, kdy každý pivovar má vlastní tvar flašky je super z hlediska marketingu, ale z hlediska oběhu je to zločin)
Jarka O.
26.4.2022 12:41Smůla je, že se prosadilo skládkování namísto ZEVO, kde třídění odpadu je součást procesu.
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/uspesna-recyklace-pet-lahvi-otevira-toxicky-problem