https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/kristyna-havligerova-sber-plechovek-a-plastu-do-jednoho-kontejneru-je-potemkinovou-vesnici
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kristýna Havligerová: Sběr plechovek a plastu do jednoho kontejneru je Potěmkinovou vesnicí

12.2.2025
Možnost vhazovat plechovky do žlutých kontejnerů spolu s plasty nezlepší míru jejich vytřídění a už vůbec nezajistí jejich recyklaci. Česko totiž pro vytřídění tzv. multikomoditního odpadu nemá připravenou infrastrukturu, ze 140 třídicích linek v ČR je na dotřiďování kovů od plastu připraven pouze zlomek. Tato změna tak nezvýší míru třídění, ale především nezajistí opakované využití PET lahví a plechovek do nových nápojových obalů. Většina materiálu bude dále končit na skládkách, ve spalovnách či odhozená v přírodě. Tento krok je pouze maskováním skutečného problému, který leží někde jinde - má odvést pozornost od stávajícího nefunkčního systému třídění.
 
Současná infrastruktura není připravena na třídění tzv. multikomoditního odpadu. Ze 140 třídících linek umí hliník třídit pouze osm z nich a železo zhruba desítka. Ostatní jsou ruční třídičky, které jsou extrémně neefektivní a ztráta cenného materiálu je na nich obrovská. 25 000 tun PET lahví a 11 000 tun plechovek dnes v Česku nedojdou k recyklaci a končí na skládkách, ve spalovnách nebo pohozené v přírodě místo toho, aby se znovu recyklovaly do nových nápojových obalů.

Vhazování plechovek do žlutých kontejnerů jako řešení pro lepší sběr a recyklaci proto vnímáme pouze jako Potěmkinovu vesnici pro spotřebitele, která ve skutečnosti nebude mít žádný pozitivní efekt.

Přitom právě hodnota materiálu, který dnes leží ladem na skládkách, v přírodě nebo končí ve spalovnách, může pomoci systém financovat.

My dnes obaly separujeme, ale potom je nevyužíváme. Přitom tyto obaly mají hodnotu, která pomůže celý systém financovat, stejně jako tomu je například na Slovensku. To vysbírá 92 % obalů k recyklaci, a právě výnos z jeho prodeje se podílí na financování a zlevňuje provoz celého systému.

V Česku se vysbírá 75 % PET lahví a méně než 30 % plechovek, dnes tak stát na nevyužitém materiálu ztrácí 25 000 tun PET lahví a 11 000 tun plechovek, které teď v Česku nedojdou k recyklaci a skončí na skládkách, ve spalovnách nebo pohozené v přírodě. Při standardních výkupných cenách za tunu PET lahví a použitých plechovek jde o 235 milionů korun v plastových lahvích a 416 milionů korun v plechovkách. Podle Havligerové Češi třídí odpovědně s vírou, že je materiál dál využíván - půlka republiky tak například třídí a zcela zbytečně vymývá kelímky od jogurtu, které stejně skončí na skládce.

V Česku převažuje neefektivní ruční sběr, třídící infrastruktura ve srovnání se západní Evropou je zaostalá. Bez zásadního rozvoje infrastruktury tak snaha o zlepšení prostřednictvím multikomoditního sběru nemůže fungovat. Právě i proto je řešením zálohový systém, který umí vysbírat minimálně 90 % obalů k recyklaci. Je také funkční cestou k uzavření materiálové smyčky nápojových obalů, díky které se z PET lahve stane opět PET lahev a z plechovky nová plechovka.

Již šestnáct evropských zemí díky zálohovému systému dosahuje u nápojových obalů míry sběru i minimálně 90 % a díky čistotě vysbíraného materiálu také vysokou míru jejich následné recyklace. Jako sedmnácté se v lednu přidalo Rakousko. Dnes tak zálohuje více než polovina obyvatel EU. Po celém světě aktuálně funguje 58 zálohových systémů, ve kterých použité obaly vrací více než 350 milionů lidí.


reklama

 
foto - Havligerová Kristýna
Kristýna Havligerová
Autorka je manažerka vnějších vztahů Iniciativy pro zálohování.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (14)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

12.2.2025 07:18
no nevím, nám město sdělilo, že sběr plechovek a plastu do stejného se týká pouze popelnic, nikoliv kontejnerů.
Obecně bych však řekl, že se sbírá i hliníková folie, která se v obalech hojně využívá ale to už je asi mimo rozlišovací schopnost.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

12.2.2025 07:25
Potěmkinova vesnice je i zálohování, protože se užívají následky, místo aby se řešila příčina nadměrnosti výroby obalů, tak se z toho udělá posvátná kráva.
Odpovědět
pa

petr angi

12.2.2025 08:48
Dobrý den všem. Autorka z Prahy odsoudila snahy zvýšení třídění kovů prostřednictvím žlutých nádob. Všech kovových obalů, nejen al plechovek. Zároveň řekla, že je to neúčinné. Hmm. Obdivuji ji, jak zná situaci v celé ČR a umí posoudit historií, přítomnost a budoucnost. Naštěstí u nás tomu tak není. Třídíme obalové kovy prostřednictvím žlutých nádob už od roku 2008. Umíme je na třídící lince vytřídit a prodat. Tunu za 30 000.- Kč. Náklady za třídění minimální a tím šetříme peněženku našim obyvatelům, protože výnosy z prodeje plechovek snižují náklady na komunální odpady. Bylo by príma kdyby nás autorka seznámila s náklady zálohového systému na Slovensku či jiných zemích. Pokud to neudělá, doporučuji si vzít jejich výroční zprávy. Pak bychom viděli, že se jedná o miliardy. Pokud by tato reálná fakta o nákladech byla veřejně známá pak, autorka bude tvrdit, tak jak to již teď prohlašuje, že to zaplatí výrobci obalů. Že by si snížili tyto firmy o takto velké částky zisky? Bude to stejné jako u elektřiny. Zákon řekl, že máme být zelenější , tak nám to naúčtovali. Vždyť jsme si to demokraticky odhlasovali. A tady to taky chtějí dát do zákona aby to byl uznatelný náklady a mohli si to dát do cen. Kdyby to mělo být z jejich zisku tak to mohou rovnou platit nic nepotřebuji schvalovat. A nebo je tato úvaha chybná? Hezký den.
Odpovědět
pa

petr angi

12.2.2025 08:54 Reaguje na petr angi
Ostatně soudím, že "nápoje v PET" musí padnout. :-))
Odpovědět
JO

Jarka O.

12.2.2025 09:10 Reaguje na petr angi
.. i v plechovkách. 1*
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

12.2.2025 13:55 Reaguje na Jarka O.
Pani Jarko,já pamatuji střepy skla po rozbitých lahvích ,všude.Točíme se v kruhu.
Chodívalo se do hospody pro točené se džbánkem.Dnes u nás 0,4l za 48,- .....
Odpovědět
JO

Jarka O.

13.2.2025 12:07 Reaguje na Emil Bernardy
Nemám nenávist k materiálům. Nechápu podporu likvidace konkurence přes ESG a dotace bohatým firmám. Skleněné lahve, pro plebs, ustupují. Náhradou byly tvrdé plasty, lehké, nerozbitné, vymývatelné a znovu použitelné, ale firmám se také nevyplatily. Recykloval se výrobek – lahev, což má nízkou tzv. uhlikovou stopu. Recyklace PET lahví dávno funguje v domácnostech třeba na mošty, čili to by měli v hlásení recyklací započítat. Oni ale přešli k údajné recyklaci materiálu a prý bez zákona to nejde, zkusenost z ciziny ignorují. V Lidlu vracení PET funguje i bez zákona. Včera byl článek na Novinkách od lobisty barona Prášila z Mattoni - musí být zálohy a pak prý zdražovat nápoje nebudou…
Kontejnery na kovy a obaly fungují i na západě. Směsné plasty vč. PET jsou také důležité druhotné palivo do tepláren, kde se jimi dá šetřit uhlí.
Pro točené jsem taky chodila, ale hospodu zavřeli..
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

13.2.2025 18:17 Reaguje na Jarka O.
My si rozumíme.V naší vesnici , 200 obyvatel dvě místa s m+ž+z kontejnery plus na kovové obaly a použitý olej a sběrný dvůr.Nemá to chybu.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

12.2.2025 09:30 Reaguje na petr angi
vše je jen o lidské lenosti a politické hlouposti.
Odpovědět
LB

Lukas B.

12.2.2025 10:23
liška chválí svůj ocas a haní ostatní ocasy. to je asi přirozené. ovšem na dlvěryhodnosti ji to nepřidá.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

12.2.2025 10:31
Podle brněnského magistrátu Brno umí vytřídit žluté kontejnery bez problémů.
Odpovědět
MM

M M

12.2.2025 11:30
Za koho kope pí. Havligerová? Hádejte. a. Kofola b. Coca Cola c. Matoni d. Pepsi Cola e. za všechny (vybrané!) nápojáře prosazující gigantický kšeft se zálohováním f. je nezávislá (sama za sebe ha ha ha)
Odpovědět
JK

Jiří Kvítek

15.2.2025 11:42
"...V Česku převažuje neefektivní ruční sběr, třídící infrastruktura ve srovnání se západní Evropou je zaostalá. Bez zásadního rozvoje infrastruktury tak snaha o zlepšení prostřednictvím multikomoditního sběru nemůže fungovat..."

Když má Kristýna Havligerová tak jasno, jak si vysvětluje naše dlouhodobé výsledky v rámci EU, kde patříme mezi ty nejlepší? To je znakem zaostalosti?

Jestli není poněkud zaostalá spíše autorka tohoto pamfletu...

Prostě:

"Iniciativa pro zálohování" si objednala a zaplatila PR článek, bez ohledu na lži a hlouposti v něm uvedené!
Odpovědět
PK

Pavel Karel

15.2.2025 20:11
Tak náplň práce autorky je prosadit kšeft a přisát se na státní penězovody, takže obsah PR článku ničím nepřekvapí. Doporučuji založit firmu, která bude do třídicích linek dodávat elektromagnety, které plechovky spolehlivě vytřídí...ale to by asi bylo příliš jednoduché a levné... raději utratíme tisíce milionů (miliardy) za fungl nové linky a kontejnery...autorce z toho kšeftu určitě zůstane něco za nehty
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist