https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/ladislav-jandacek-necht-se-sumavske-obce-rozrustaji-ale-predevsim-temi-kteri-zde-budou-trvale-bydlet
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ladislav Jandáček: Nechť se šumavské obce rozrůstají, ale především těmi, kteří zde budou trvale bydlet

28.2.2017
Nechť se šumavské obce rozrůstají, ale především těmi, kteří zde budou trvale bydlet.
Nechť se šumavské obce rozrůstají, ale především těmi, kteří zde budou trvale bydlet.
Foto | Zdeňka Vítková / Ekolist.cz
Pan prezident se postavil na stranu šumavských obcí - tedy alespoň některých. Zdaleka ne všechny si přejí zmenšení chráněného území a volnou ruku developerům. To tam jaksi nezaznělo, ač by zaznít mělo. Můžeme souhlasit či nesouhlasit se způsobem, kterým bránili členové Hnutí Duha a "zelení fanatici" - jak je pojmenoval prezident - kácení napadených stromů, můžeme dokonce uvést historické příklady, například z r.1870, kdy se po ničivé vichřici 6 let na Šumavě intenzivně těžilo a odváželo, aby se zamezilo šíření "zlatého broučka", nicméně nyní nejde zdaleka o kůrovce a těžbu. Jde - a to prezident jaksi opomněl - o intenzivní snahu developerů či nejrůznějších podnikatelů stavět téměř všude, kde se jim zachce a co se jim zachce; malým příkladem může být "podnikatelské baroko" na turistické cestě z Filipovy Hutě na Březník.
 

Zásadním rozdílem oproti protilehlé straně Bavorska či Rakouska je ovšem skutečnost - rovněž v projevu nezmíněná - že tam majitelé penzionů, statků a domů TRVALE bydlí. Tam pracují v lesích MÍSTNÍ obyvatelé, tam nejezdí těžařské firmy ze stovek kilometrů vzdálených oblastí, které dřevo odvážejí daleko od míst, kde se těží, často rovnou za hranice. "Nejdříve nás Lesy propustili", řekl mi asi padesátiletý muž z Borové Lady, "a řekli nám, ať si uděláme živnosťáky. No a pak sem začaly jezdit těžařské firmy ze severních Čech, z Moravy a bůhví odkud, a my si jezdíme do Vimperka pro podporu". To by se, myslím, mělo a mohlo změnit - pak by se zase rozezvučely pily, o nichž se pan prezident zmiňoval.

Jezdím na Šumavu desítky let, mám tam řadu známých a především vidím. Vidím, kolik na Kvildsku Modravsku či jinde přibylo tak zvaných "chalup", jejichž provedení a finanční náklady na stavbu mají k chalupám stejně daleko jako luxusní vila k chatrči bezdomovců. Jsou namnoze využívány majiteli jen malou část roku, jinak jsou bez života.

Nechť se šumavské obce rozrůstají, ale především těmi, kteří zde budou trvale bydlet, pracovat v lesích, na pilách, vlastnit penziony, hotely či hospody, nebo obsluhovat tolik diskutovaný lyžařský vlek na Smrčinu. Ti budou opravdu přispívat k tomu, aby Šumava žila celoročně.

A abych nebyl podezříván ze zaujatosti či jednostrannosti - Národní park Šumava zůstane národním parkem i tehdy, umožní-li se turistům cesta na Luzný od Březníku Luzenským údolím, budou-li moci navštívit Roklanskou chatu či vydat se z naší strany na Svaroh. Mělo by ovšem přibýt těch, kteří na dodržování pravidel v NP dohlédnou, a to by snad neměl být problém.Ladislav Jandáček
Autor je čtenářem Ekolistu.cz.
tisknout poslat
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist