https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/lenkan-kovacovska-topeni-zemnim-plynem-nikdo-nezakazuje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lenka Kovačovská: Topení zemním plynem nikdo nezakazuje

21.12.2021
Plyn je jediná cesta, jak nahradit neekologické uhlí a splnit emisní cíle.
Plyn je jediná cesta, jak nahradit neekologické uhlí a splnit emisní cíle.
V uplynulých dnech se v některých médiích objevila informace, že Evropská komise navrhuje zákaz vytápění plynem od roku 2040. Český plynárenský svaz (ČPS) považuje za nutné tuto informaci zásadně rozporovat. Předložený legislativní návrh takovýto zákaz podle ČPS neobsahuje, členským státům dává pouze možnost takové rozhodnutí přijmout. Svaz dále upozorňuje, že jde zatím o návrh, který teprve musí projít připomínkami napříč státy EU, a v této souvislosti lze očekávat řadu změn. Informace o údajném zákazu je tedy ukvapená a značně zavádějící.
 

Evropská komise představila 15. prosince tzv. plynárenský balíček. Jde o soubor opatření v podobě plynárenské směrnice a nařízení o podmínkách přístupu k plynárenským přepravním soustavám. Tyto dokumenty modifikují stávající pravidla pro trh se zemním plynem a nově stanovují pravidla pro obnovitelné a dekarbonizované plyny včetně vodíku, jehož významný rozvoj se očekává v ČR i EU, a na který se plynárenství intenzivně připravuje.

Bohužel se krátce po zveřejnění těchto rozsáhlých materiálů objevila v některých médiích informace, že Evropská komise mimo jiné navrhuje zákaz topení zemním plynem v budovách od roku 2040. Toto musíme zásadně dementovat. Takové ustanovení návrh podle našeho názoru a názoru našich členů v žádném případě neobsahuje. Balíček poskytuje jednotlivým členským státům pouze právní rámec toto rozhodnutí učinit v rámci tzv. Národních plánů na renovaci budov. Nejde tedy o návrh plošného zákazu napříč EU.

Dále je nezbytné zdůraznit, že návrh směrnice musí projít debatou a připomínkami napříč členskými státy a bude diskutován na půdě Evropského parlamentu a Rady EU. Státy EU budou mít možnost se ke všemu vyjádřit a je tedy potřeba počítat s dynamickým vývojem. S ohledem na specifika české energetiky očekáváme, že by česká vláda případnou možnost odklonu od zemního plynu od roku 2040 nepodpořila. V kontextu ČR je plyn totiž jediná cesta, jak nahradit neekologické uhlí a splnit emisní cíle. Informace o údajném zákazu je tedy nejen ukvapená, ale i do značné míry zavádějící.


reklama

 
foto - Kovačovská Lenka
Lenka Kovačovská
Autorka je výkonná ředitelka Českého plynárenského svazu.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (204)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

21.12.2021 08:33
Jak velký je rozdíl mezi zákazem a razantním zdražením zemního plynu ?
Velký nebo malý ? :-)
Odpovědět

Jirka Černý

21.12.2021 08:59 Reaguje na Miroslav Vinkler
V tom je ta dokonalost, nikdo nic nezakazuje. To samé je to s auty, zbytečně zakazovat auta na naftu, prostě se na ně uvalí daň že budou dražší než elektrické, zabije to dvě mouchy jednou ranou, už nepůjde říct že jsou auta se spalovacím motorem levnější.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

21.12.2021 09:51 Reaguje na Jirka Černý
Jen doplním, že ono nejde jen o pohled ekologický, proč se stanovují nějaké termíny, limity atd. Jde i o to, aby měl dotčený business nějaké jasné cíle a mohl tak lépe jakoukoliv transformaci naplánovat a strategicky pojmout.

Někteří zkorumpovaní a zaslepení politici do lidí valí lži, že za všechny ty termíny a limity mohou nějaká monstra co chtějí zrujnovat ekonomiku atd. ale přitom ty termíny a systém postupně zpřísňujících se limitů často požadují sami ti co se jimi pak mají řídit.

Jde o plánování dlouhodobé strategie firmy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.12.2021 16:46 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Tohle ropáček nepochopí.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

21.12.2021 19:14 Reaguje na Pavel Hanzl
Hlásá ropáček Hanzl...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.12.2021 17:03 Reaguje na Jirka Černý
Vám někdo zakazuje jezdit dýzlem a nasadil vám na něj nějakou brutální daň?
To já mám asi štěstí, mě nikoliv.
Odpovědět

Viktor Šedivý

21.12.2021 23:12 Reaguje na Pavel Hanzl
Nebojte, zvýšení minimální hodnoty spotřební daně na naftu už je v EK v plánu.
Odpovědět
Pája Žížala

Pája Žížala

22.12.2021 11:05 Reaguje na Viktor Šedivý
Ty jí taky budeš platit!
Pak se draží totiž VŠECHNO! Na naftu jezdí celý průmysl, doprava a zemědělství. Tak se připrav...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.12.2021 15:51 Reaguje na Viktor Šedivý
S tím se počítá. Doufám, že bude v té době k dostání syntetické palivo, což nebude úplně levné, ale takové objemy nikdo ještě dost dlouho nevyrobí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.12.2021 15:54 Reaguje na Viktor Šedivý
Buďte v pohodě, Bureš sice přidal úplně všem, i důchodcům, čímž se rozjela fest inflace a jsme na tom zase úplně stejně.
Odpovědět
li

22.12.2021 20:12 Reaguje na Pavel Hanzl
A on přidával i v Německu a USA?Že tam tu inflaci mají stejnou nebo i vyšší.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.12.2021 15:52 Reaguje na
Nižší.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.12.2021 17:06 Reaguje na Miroslav Vinkler
V tom, že zákaz vám napaří vlastní stát, kdežto zdražení soudruzi z Kremlu.
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

21.12.2021 09:00
Ze zkušeností za posledních 20 let si dovoluji upozornit paní Kovačovskou, že čím šílenější návrh Evropská komise vypustí, tím větší je pravděpodobnost jeho uskutečnění. Obávám se, že to nakonec nebude do 2040, ale aspoň do 5 let dříve, abychom jako Evropa byli dostatečně průkopničtí a mohli celému světu ukazovat správnou cestu ke světlým zítřkům.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

21.12.2021 09:42 Reaguje na Marcela Jezberová
Zemní plyn ale není nic co vyloženě chceme... je fosilní, drahý, dovážíme ho bez záruky z totalitního a nestabilního Ruska, které nás tím může tak akorát geopoliticky vydírat.... zemní plyn je jen nutnost na přechodnou dobu a čím dřív od něho budeme moct odejít, tím lépe pro nás všechny.

Úplně opačná situace je pak u bioplynu. Ten by podle mě měl v co nejkratší době a co největší míře zemní plyn nahradit. Jenže zatím se mu nevěnuje potřebná pozornost jak to uvádí i článek zde na ekolistu:

https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/tomasn-voltr-na-ktere-zdroje-se-nova-vlada-zameruje-a-ktere-stale-opomiji
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

21.12.2021 09:53 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Pane Kašpárku, bylo by, myslím, dobré nejdříve udělat objektivní studii, jakou skutečnou uhlíkovou stopu, potenciál jakého množství a s jakými ekologickými dopady bioplyn má. A až to vyjde pozitivně a nebude to našvindlované, připojím se k vám v propagaci.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

21.12.2021 10:33 Reaguje na Jiří Svoboda
Já tu nechci obhajovat bezhlavou podporu bioplynu. Vše musí dávat konečnou pozitivní bilanci.

V principu jde ale o to, že se tento bioplyn uvolní z dané hmoty (bioodpad, čistírenské kaly, odpady ze zemědělství, ...) tak jako tak. A je podle mě hloupé ho nezachytit a nevyužít.

Dá se kolem toho hodně přečíst a slyšet a mě osobně to přesvědčilo, že je to dobrá cesta. Navíc to již na mnoha místech reálně funguje a lidé jsou s tím spokojení. Každý si ale může dojít k závěru, který sám považuje za relevantní.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

21.12.2021 15:07 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Nejlépe je postupně adekvátně a globálně zpoplatnit veškerý fosilní uhlík při jeho těžbě, zrušit všechny dotace a každý ať pak dělá, jak chce a umí. Odpadnou pak i plané diskuse, co je správnější a co je dobrá cesta.

Problém je, že by se pak mnohé "zelené" technologie neuplatnily. Měl byste s tím problém?
Odpovědět
FO

František Orság

23.12.2021 11:37 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Škoda jen, že našinec každou dobrou věc zneužije, stejně jako pěstovaní kukuřice na výrobu bioplynu. Tak jak uvádíte, bioplynové stanice měly být využívány tam, kde by bioplyn vznikal a unikal stejně (hnůj, čistírenské kaly, apod.).
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

21.12.2021 10:09 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Zkuste si udělat pokus u bioplynu. Pokud se nebude vyrábět
z cíleně pěstovaných rostlin a nevybije kvůli CO2 dobytek,
tak k výrobě zbydou lidské exkrementy, zbytky ze zpracování
potravin a jinak nic. Dejte si do plastového barelu denní
množství svých produktů, dodejte jim teplo k reakci a pak
zkuste uvařit na vyrobeném plynu alespoň kafe. Pokud se vám
to podaří, tak si požádejte o Nobelovu cenu za záchranu
energetiky pomocí bioplynu. Spotřebu lidí bioplyn nebude
schopen pokrýt ani na vaření a kde je vytápění a jiné
činnosti dnes závislé na zemním plynu. Pak je tu možnost
všechna pole osít pouze biopalivy a totálně je zhuntovat
v zájmu záchrany planety. Taky cesta, ale do pekel podle
nedouků a všehoschopných podnikavců v zelené energetice.
Věřit hloupostem věří pouze ti, co toho rozumu taky moc
nepobrali.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

21.12.2021 10:33 Reaguje na Břetislav Machaček
Já tu nechci obhajovat bezhlavou podporu bioplynu. Vše musí dávat konečnou pozitivní bilanci.

V principu jde ale o to, že se tento bioplyn uvolní z dané hmoty (bioodpad, čistírenské kaly, odpady ze zemědělství, ...) tak jako tak. A je podle mě hloupé ho nezachytit a nevyužít.

Dá se kolem toho hodně přečíst a slyšet a mě osobně to přesvědčilo, že je to dobrá cesta. Navíc to již na mnoha místech reálně funguje a lidé jsou s tím spokojení. Každý si ale může dojít k závěru, který sám považuje za relevantní.
Odpovědět

Viktor Šedivý

21.12.2021 11:29 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Ano, lze ten plyn zachytit a využít. Určitě to může např. vylepšit energetickou bilanci čističky a snížit její provozní náklady.
Ale tady jde o to, čím vytopit celá města.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

21.12.2021 11:29 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Budiž, pokud bude bioplynka součástí skládky
odpadů(což se už dnes praktikuje jímáním skládkových plynů s využitím pro kogeneraci) a
čistírny odpadních vod s podobným využitím.
Tam to beru, že zabíjím dvě mouchy jednou ranou
i za cenu určité nerentability. Ale svážet cíleně odpady( a prosím minimálně obden, aby už proces
vzniku bioplynu nezačal ve sběrné nádobě), tak
pochybuji o převýšení energetického přínosu
bioplynu nad výdejem při svozu a zpracování.
Stavět i toto pouze na dotacích, tak se jedná o alchymistickou výrobu zlata z více dodaného
zlata, kde rozdíl zůstane v kapse alchymisty.
To může být pouze cíl hloupého císaře, který
o to zlato obere poddané a tak ho efektivita
výroby nezajímá. Ekologové jsou dnes bohužel
takovými císaři, kteří rádi někde berou, aby
jinde bez efektu rozdávali. Poddaným ale už
docházejí nejenom peníze, ale i nervy a tak
se z ekologie stává ekoterorismus i se všemi
budoucími následky. Svrhnutím císaře se zbaví
alchymistů a nastolí zpět trh bez deformací
a bohužel i s radikální likvidací všeho se
slovním základem eko.
Odpovědět
DA

DAG

21.12.2021 10:43 Reaguje na Marcela Jezberová
Je to pravda. Navíc výkládat lze jednu věc různě. A dokonce i EK již lhala, když potvrdila jeden právní výklad a za rok po přijetí normy bxlo vše jinak. Viz držení naboju s olovem sto metrů od mokřadu. Tuto nikomu se nezodpovidajici instituci je třeba výrazně omezit a personálně provětrat. A pro plynarniky bych měl radu. Bděte.
Odpovědět
AM

Anežka M

22.12.2021 06:28 Reaguje na DAG
A bzděte!
Odpovědět
GP

Galipoli Petr

22.12.2021 19:38 Reaguje na Anežka M
Jasně. Heslo dne: S každým prdem do plynárny, s každou peckou do sběru!
Odpovědět
pp

pavel peregrin

21.12.2021 10:15
Z toho se může vyvinout veliký průšvih. Ceny energií mají vliv na 99% veškerého dění, nejenom na topení, to je logické. Docela bych chtěl umět číst myšlenkové pochody lidí, kteří v rámci EU o tom rozhodují.Ono by to za určité konstelace hvězd mohlo přerůst od sociálních bouří po ozbrojenou konfrontaci a toho bych se nerad dožil.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

21.12.2021 10:32 Reaguje na pavel peregrin
Naprostý souhlas, vedou nás do náruče extrémistů a populistů, chci vidět volby v ČR v r. 2025 !
V Kremlu bude bouchat šampáňo od rána do večera !
Odpovědět
pp

pavel peregrin

21.12.2021 10:43 Reaguje na Miroslav Vinkler
Já bych opravdu chtěl znát skutečný záměr těchto lidí, protože se nemůžu zbavit dojmu, že toto na první pohled neskutečné neumětelství není samo od sebe. Že by skutečně šlo pod tímto pláštíkem o přeformátování světových ekonomických center, což se v současnosti vydává za hoax?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.12.2021 16:58 Reaguje na pavel peregrin
Tomu se říká medialita, neboli realita vytvořená médii. A ty nám celou EU systematicky prezentují jako bandu neumětelů a darebáků.
Je to samozřejmě vylhané, ale Čína se svým otrokářským systémem a výborně zvládnutým kapitalismem (pod komunistickou ideologií!!!) má na to být ekonomickou jedničkou celého světa.
Otázka zní, jestli toho nezneužije, což je asi celkem jasné, že ANO.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

21.12.2021 20:37 Reaguje na Pavel Hanzl
Tedy média v otázce prudkého skokového zdražování energií lžou?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.12.2021 15:34 Reaguje na pavel peregrin
Stále uvádí jen spotové ceny, což je někde dost jinde.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

22.12.2021 15:43 Reaguje na Pavel Hanzl
To máte sice pravdu, ale i tak to vyúčtování na jaře bude nářez, o tom si netřeba dělat iluze.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.12.2021 15:48 Reaguje na Svatá Prostoto
Období levných energií už asi natrvalo skončilo, musíme už začít splácet dluhy.
Matka Příroda je silně krkavčí a vraždit své děti po stamiliónech jí nikdy nedělalo problémy.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

23.12.2021 12:31 Reaguje na Pavel Hanzl
To je samozřejmě, problém ale je v tom, že politika EU by měla fungovat tak, aby ten nárůst byl pozvolný a sociálně přijatelný ... ideálně i pro ty země, kde není průměrný plat + 4 000 éček:-/. Místo toho v tom dělá bordel jak v tanku a akorát přikládá pod kotel.

A to fakt není názor Prahy ani Kremlu, ale země jako je Špáňo, Frantíci, Řecko a samozřejmě celý Ost blok jsou v tomto vcelku zajedno. A Germáni plus Sever jsou proti ... holt jsou víc ve vatě ... a výsledek podle toho vypadá.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.12.2021 16:03 Reaguje na Svatá Prostoto
Klimatická tragédie skutečně nepočká, až si čecháčci ráčí vymudrovat, jestli pohnou p.delí, nebo se na vše vymastí.
Samozřejmě chudáky vždycky jakákoliv změna nejvíc postihne, to je normální. Jenom mi vadí, že mezi ně patříme i my, což v historii nikdy nebylo.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

21.12.2021 16:45 Reaguje na Miroslav Vinkler
Já po plyšáku nevěřil slovům jednoho starého předválečného komunisty, který byl ke komunismu sovětského typu kritický. On tehdy říkal, že komunismus si dává přestávku, přijde ze Západu a bude úplně jiný. Když se dnes zamýšlím nad jeho slovy, tak se nemohu ubránit dojmu, že měl v lecčems pravdu.
On je jiný v pohledu na vlastnictví výrobních prostředků,
ale je stejný při vynucování mnohdy nesmyslných nařízení.
Vítěz bere vše a k vítězství mohou sloužit i předvolební nikdy nesplněné sliby. Zájem o politiku má hrstka lidí,
zbytek jsou pouhými statisty u voleb a volí obličeje
a sliby. Odpovědnost politiků nulová a hospodářství jde
stále více do kytek. Dnes oznámený zahraniční dluh čtyři
BILIONY ! korun je astronomické číslo svědčící o tom, že
nám tu už nic nepatří a vše se děje na dluh. Zbyla z nás
pouze ta pracovní síla a zákazník nakupující šunty z
z věřitelských zemí. Já se nebudu časem divit rozkolu
v EU a ani narušení sociálního smíru. Může dojít i na ty občanské nepokoje i občanskou válku s hledáním viníků a ekologové mohou být náhradou za skutečné viníky z řad finančníků bohatnoucích z "gryndýlu". Ono to není tak
hloupá strategie nastrčit fanatiky a inkasovat zisky.
To je známo z minulosti. Na fašismu vydělali zbrojaři
a velcí průmyslníci a po válce zase ti, co prodávali
vše, co bylo za války zničené. Podporovali válku i mír
a pouze vyměnili nastrčené figury. On takový užitečný
idiot je vlastně bílý kůň a bude při nezdaru obětován.
Kdyby se skuteční ekologové zamysleli nad užitečností
například bioplynu z polí, tak pro něho nemohou horovat.
Bohužel "stranická" víra je od slova věřit a nikoliv
myslet. Je to jako u náboženství, kde stačí taky pouze
věřit a myslet je dokonce nežádoucí, ono myslet je i
pochybovat a to se nesmí. Mi je těch lidí upřímně líto,
až zažijí to zklamání, že byli zneužiti, pokud to ale
budou schopni vůbec pochopit. Znal jsem několik skutečných
komunistů, kteří nekradli, poctivě pracovali a mysleli
to skutečně upřímně. Jejich zklamání z vůdců, kteří je
obětovali a sami se chopili nových příležitostí, bylo
neskutečné a oni to ani někteří neunesli. To samé může
potkat ty nadšené ekology, když zjistí o co skutečně jde.
Jde o totální změnu průmyslu, energetiky a života lidí
a tu změnu místo války dělá "gryndýl" i s těmi hlavními
protagonisty, stejnými jako vždy v minulosti a novými
zisky z nových technologií a produktů. Je to zažehnání
stagnace, ale stejně zcestné jako válka, protože bude
pro mnoho lidí tragédií a pro hrstku kšeftem století.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.12.2021 17:01 Reaguje na Břetislav Machaček
To jsou zase plky, ach jo, dám tak třetinu když moc.
Všichni jsou zaslužení až pouši a zkuste teda napsat, komu ty bambilióny všichni dluží a proč jim ten element stále půjčuje, když to nesplácí.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

21.12.2021 17:52 Reaguje na Pavel Hanzl
Asi jste se poznal a tak to jsou plky, že?
Jinak dluží stát, firmy a města zahraničním
bankám přes zdejší pobočky a nebo rovnou
cizím investorům. Zbytek si nepůjčuje, ale
rovnou jim patří. Ono si stačí zjistit co
komu patří, kdo komu dluží a pochopíte,
že to tu sice stojí fyzicky, ale už nám to
nepatří stejně, jako zisk z výroby v takovém
podniku. I daně jdou jinam, mimo daní ze
mzdy mizerně placených dělníků. Otevřete
oči a myslete, pokud to ještě dokážete.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

22.12.2021 11:12 Reaguje na Břetislav Machaček
Šimůnku, zase tu rozjíždíš teorii že zahraniční podniky u nás neodvádí daně? :D
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.12.2021 15:36 Reaguje na Břetislav Machaček
Zahraniční firmy jsou taky zadlužené a státy celého světa jsou úplně zadlužené. Tak komu to všechno dluží?
Odpovědět
Kamil Krabice

Kamil Krabice

22.12.2021 15:54 Reaguje na Miroslav Vinkler
A co v Baku odkud dovážíme 30% ropy?
Podporou tamějšího agresivního islamistického režimu se nikdo na MZ nechlubí.
Odpovědět

Viktor Šedivý

21.12.2021 11:31 Reaguje na pavel peregrin
Pevně doufám, že se vnitrostátních konfliktů včetně ozbrojených konfrontací dožiju. Jinak než násilím se totiž tohle šílenství zastavit nedá a čím dřív tím líp.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.12.2021 16:54 Reaguje na pavel peregrin
Je až neskutečné, jak čecháčci se nechají vyděsit každo ptákovinou, kvůli hrozbě muhehehehhe "Sudeťáků"!!!!!! si zvolili zcena nekompetetního neštasťastníka do vedení země, kvůli cha cha cha "připrchlíkům" (kteří sem vůbec nechtějí) si ho zvolili znovu!!
Předposranost je u nás základní národní pocit, proto by chtělo tolik lidí pod ochranná křídla Ruska, které nás už 40. let krutě vykořisťovalo.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

21.12.2021 20:42 Reaguje na Pavel Hanzl
Řekl bych, že to není předposranost, ale prozíravost. A ta bohužel současným "politikům" chybí. Ono těch pokusných balonků je poslední dobou vypouštěno jaksi mnoho, a Sudeťáci jsou jen jedním z nich. Ostatně, odsun Němců i s doprovodnými, mnohdy krvavými činy byl jen logickou odplatou za zvěrstva, kterých se Němci na našem národě dopustili. Doufám, že víte, co řekl Arnošt Lustig- že Němci za to, co provedli, by měli 1000 let mlčet!!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.12.2021 15:43 Reaguje na pavel peregrin
Sudetáci byli biti nejvíc, za první republiky byli občené druhého řádu, za Hitlera rukovali na Východní frontu a pak byli vypráskáni ze svého domova a byl jim ukraden veškerý majetek, pokud to přežili.
Podíleli se na nacistických zločinech,(aspoň tím, že s nimi souhlasili), ale ti naši dost málo.
To Rusi byli jiní kadeti...
Odpovědět
pp

pavel peregrin

22.12.2021 18:48 Reaguje na Pavel Hanzl
Chcete polemizovat s Lustigem? To snad ne.
Odpovědět
RM

Roman Mysík

23.12.2021 07:56 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale no ták. Lži chytřeji. Kdopak si zvolil Henleina, kdopak chtěl "domů do říše", kdo vraždil v Sudetech české četníky, kdo vyhnal statisíce Čechů ze Sudet? Nějací imaginární nacisté, protože Němci byli ve všem nevině, viď! A vždy, když tě napadne jakkoliv omlouvat cokoliv německého z období WWII. vzpomeň na Šoa a šest milionů průmyslově zavražděných židů. Malých dětí, žen, starců... a můžeš jenom mlčet!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.12.2021 08:45 Reaguje na Roman Mysík
Jednopytlový systém prostě nefunguje.
Pokud se bavíme o Sudeťáci, tak to byli občané Rakouska, pak se stali menšinou v ČSR aniž se je někdo na to ptal.
A český nacionalismus byl přímo státní politikou a šikan Sudeťáků byla zcela normální.
I sám osvícený podnikatel Baťa se chlubil, že jeho fabriky nezaměstnávají jediného Sudetského Němce. Za krize to byl fakt nářez, německá firma neměla nárok získat státní zakázku atd. atd. Politicky s nimi bylo vždycky vydupáno, i když vyhráli parlamentní volby v roce 1935. Stěžovali si "vejš" a Angláni sem poslali Runcinmanovu komisi, která to celé potvrdila.
Diví se někdo, že chtěli do Reichu, kde jela v té době obrovská předválečná konjunktura?
Odpovědět
DA

DAG

23.12.2021 16:06 Reaguje na Pavel Hanzl
To je hodně zjednodušené. Nebyli to jen rakusaci, ale i Němci. Navíc tady pár set let byli protezovanou menšinou.
Pro raich byli z principu. I kdyby jim Československo sneslo modré z nebe, tak by stejně k raichu chtěli.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.12.2021 08:35 Reaguje na DAG
Omyl. Po vzniku republiky Sudeťáci silně protestovali (i na sřílení došlo), jejich politické strany se dělily na strany negativistické, které chtěly do Reichu a pozitivistické, které chtěly s ČSR spolupracovat.
Ovšem všichni chtěli (stejně jako Slováci) nějakou autonomii. Slováci to měli slíbené už v Pittsburské dohodě, ovšem čecháčci s nima vydupali se všema. Proto se Sudeťáci i Slováci dali k Hitlerovi.
Odpovědět
JO

Jarka O.

23.12.2021 16:21 Reaguje na Pavel Hanzl
Že se nestydíte!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.12.2021 08:36 Reaguje na Jarka O.
Proboha za co? Že odmítám bolševické lži o zločinnosti Sudeťáků a hledám skutečnou historickou pravdu??
Odpovědět
va

vaber

24.12.2021 10:12 Reaguje na Pavel Hanzl
hledáte taky pravdu, jak je to s Rusy na Ukrajině?
vy nehledáte pravdu ,ani nemůžete protože vidíte jen to co chcete a taháte politiku do Ekolistu , už ani nedokážete jinak myslet, typický projev chorého mozku
jak je to s Husity? co vražili a pálili ,říkají dnešní historici a neřeknou proč, protože ta hodná a správná cirkev jim upálila Husa a tehdy platilo oko za oko atd.
Kristus řekl ,,když tě udeří nastav druhou tvář,, církev ale si vybere z Písma co chce a dělá historii jaká se jí líbí ,stejně jak vy
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.12.2021 19:11 Reaguje na vaber
Kostnický koncil "nám" upálil Husa a my si za trest vypálíme a vyrabujeme domrtě České Království...voni sou hlava....
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.12.2021 19:14 Reaguje na vaber
Na Ukrajině je to stejné jako v Gruzii nebo v Arménii. Feudální Rusko (dnes ve fašistickém provedení) musí terorizovat kždého na kterého dosáhne.
Ovšem nejhůř to odskákali Syřani, je tam dnes humanitární katastrofa, asi 13 miliónů lidí je na útěku a 80% pod hranicí bídy.
Není nad to být "osvobozen".
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

22.12.2021 15:59 Reaguje na pavel peregrin
Ale no tak ...
Odsun sám o sobě byla blbost, na kterou jsme v konečném důsledku doplatili my.
A krvavý odsun, včetně masových vražd po válce, které asi těžko považovat za formu odsunu, bylo jednoduše svinstvo.
Jistě, mnozí Sudetští Němci si zasloužili viset, spousty dalších zavřít, a na dlouho, ale zase mnozí neudělali špatného nic. A stejně skončili v transportu, nebo v horším případě někde v hromadném hrobě.
K tomu je dobré vzít do úvahy, že mnozí ti tzv. mstitelé za války kolaborovali jak se jen dalo a v květnu jen fofrem otočili, stejně jako to, že řadu těch, co fakt měli viset, bolševici nechali jít, pokud kývli na spolupráci.

Já bych to s tu logickou odplatou moc nepřeháněl. Jistě, byly i takové případy, ale silně pochybuji, že jich byla většina.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

22.12.2021 18:50 Reaguje na Svatá Prostoto
Kdo seje vítr, sklízí bouři. Na to neradno zapomínat. A když se kácí les, létají třísky.Za Lidice,Ležáky, Javoříčko a další byl odsun ještě moc mírný.
Odpovědět
GP

Galipoli Petr

22.12.2021 19:46 Reaguje na pavel peregrin
Těžko polemizovat s neznalostí historie, jak ji prezentuje PH. Jen pro úplnost bych doporučil nezapomínat, že s odsunem začali Sudeťáci, když vyhnali přes 200 000 Čechů, Židů z pohranmičí. Také teror, který Sudeťáci rozpoutali v době míru (1936 - 1938) by neměl být zapomenut.
Odpovědět
GP

Galipoli Petr

22.12.2021 19:46 Reaguje na Galipoli Petr
pohraničí... píšu jako Tatar :-(
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

22.12.2021 20:51 Reaguje na Galipoli Petr
Taky tu mohli zůstat antifašisté, Němci
ze smíšených rodin, kteří se vysloveně
neprovinili a u nás v Bohumíně i několik
desítek válečných vdov. Dožily tu do
smrti a některé se nebyly ochotny ani
naučit více jak 100 českých slov. Byl
to pocit nadřazenosti i po těch všech
křivdách, které způsobili jejich muži
ve válce. Zpytování svědomí by jim
slušelo více a to překrucování viny
v nevinu je projevem kolaborantství,
či rovnou vlastizrady. Dekrety platí
a Beneš se v hrobě obrací ze všech
těch revizionistů a análníků jako
turbína.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.12.2021 08:54 Reaguje na Galipoli Petr
Taky střelba českých četníků do Sudeťáků hned po vzniku republiky je potřeba započítal. A nějaký teror před rokem 38 je velmi přehnaný, čecháčci si rádi lžou do kapsy.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

23.12.2021 12:37 Reaguje na Galipoli Petr
Helejte, to je furt ta kolektivní vina a na tu já nehraju.

Ani u Němců, ani třeba u komunistů.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.12.2021 08:51 Reaguje na pavel peregrin
Za žádné Lidice nemohli žádní Sudeťáci, nešťastníče.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

23.12.2021 11:50 Reaguje na Pavel Hanzl
Sudeťáci jsou střípkem v mozaice zvěrstev, za které mohou Němci. A dlužíte mi odpověď za Lustiga- chcete s ním polemizovat?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

23.12.2021 12:50 Reaguje na pavel peregrin
Fakt Lustig tvrdí, že VŠICHNI Němci ... ze Sudet i odjinud ... byli svině a to, co se dělo po válce, si zasloužili?

Já mám takový pocit, že ne.

A o to jde. Princip kolektivní viny vždy byl, je a bude svinstvo.

Krom toho, pokud by se jednalo o nějakou odplatu primárně těch, co během války opravdu trpěli a přišli o své blízké a podobně, tak to sice není úplně košer, ale lze to plně pochopit. Problém je ten, že právě tihle lidé patřili k těm nejrozumnějším. Ale ty skutečné svině byli většinou většinou lidé, kterým se za protektorátu zase tak moc nedělo, někdy naopak, a jejich motivace byla často buď zcela osobní, nebo zištná. A to se týká nejen Němců, ale i kolaborantů ... mnohdy jen domnělých, u kterých se později nic takového neprokázalo. Akorát že jim to v hrobě bylo už prd platné.
A to ani nemluvím o těch, kteří se arizovaného majetku drželi zuby nehty a těm chudákům, kteří si prošli peklem a přesto se vrátili, byli schopni zapřít všechno.

Já bych si tu situaci po válce, resp. chování opravdu hodně Čechů po válce i během ní, fakt nijak nemaloval.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

25.12.2021 19:23 Reaguje na Svatá Prostoto
Němci myšleni jako celek.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

27.12.2021 16:27 Reaguje na pavel peregrin
To je ten problém ... Němci jako celek. Ono těch Němců v těch lágrech taky spousta skončilo a zařvalo. A ostatně, němečtí Židé Němci nebyli?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.12.2021 16:08 Reaguje na pavel peregrin
Nezaznamal jsem, že by Lustig psal něco o Sudeťácích. Ale celé jeho dílo neznám.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

23.12.2021 12:35 Reaguje na pavel peregrin
To s tím lesem a třískama je sice fajn rčení, ale současně je to prostě prasárna nej kalibru kterou se omlouvala, a omlouvají, ta nej svinstva.

Opakuji, nechci dělat z Němců nějaké svatoušky nebo tvrdit, že oni nic. Ale primárně ty první měsíce po válce se tu děly věci, které prostě nelze omluvit.

A odsun samotný ... každý vidí, kam to po odsunu dotáhli oni, a kam za těch 40 let my. Budu hnusný, ale těch Němců mi líto není. Ale že jsme si tím odsunem ekonomicky fest nasrali do bot je prostě fakt.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

25.12.2021 19:22 Reaguje na Svatá Prostoto
Není potřeba se omlouvat za odsun. Je potřeba nazývat věci pravými jmény a každý musí vidět, že po zvěrstvech přijde odplata. Tak je to správné-oko za oko, zub za zub. S tou ekonomikou to není tak horké.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

27.12.2021 16:30 Reaguje na pavel peregrin
Já se nebavím o nějakých omluvách.
Jak se říká odplatě která postihne ty, kteří ale za nic nemohou/nemohli? Fakt je to ještě odplata?

Bylo a je ... stačí si to pohraničí projet a podívat se, co bylo vybudováno před válkou a co po ní. A vzpomenout si v jakém to bylo po listopadu stavu. Od takových divadel až po fabriky.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

28.12.2021 09:29 Reaguje na Svatá Prostoto
Říká se tomu když se kácí les, létají třísky.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

28.12.2021 13:31 Reaguje na pavel peregrin
Jak jsem tu už psal ... to je pěkně zkurvený princip.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

29.12.2021 12:39 Reaguje na Svatá Prostoto
Ale účinný!
Odpovědět
RM

Roman Mysík

23.12.2021 07:57 Reaguje na Svatá Prostoto
Souhlasím s tou částí, kde píšeš, že Němci si zasloužili viset.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

23.12.2021 12:40 Reaguje na Roman Mysík
To by si min za 50. léta zasloužila i spousta Čechů, že.

A co z toho plyne?
Nic.
Tedy krom toho, že jsme ty rudé svině nezvládli ani poslat na pár let do lochu.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

25.12.2021 19:24 Reaguje na Svatá Prostoto
No, jak asi, když revoluce se jaksi nekonala.Pimprlové divadlo pro masy ale dokonalé.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.12.2021 08:50 Reaguje na Svatá Prostoto
Zajímavé je, že mezi šéfy koncentráků a největšími sviněmi naši Sudeťáci nefigurovali prakticky vůbec. Kromě Říšských tam byli třeba Rakušáci, ale od nás nikdo.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

27.12.2021 16:31 Reaguje na Pavel Hanzl
Nooo ... tak na první dobrou takový K.H. Frank, že.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.12.2021 19:16 Reaguje na Svatá Prostoto
Ten žádný kápo v žádném koncentráku nebyl.
Odpovědět
DA

DAG

23.12.2021 16:14 Reaguje na Svatá Prostoto
Krvavý odsun a zločiny jsou samozřejmě špatně. A neomluvitelné. Navíc naprostá většina jejich majetku schnila. Do dnešní doby se Sudety hendikepu odsunu nezbavily. Kdyby tu zůstali, tak komouši nikdy nevyhráli volby.
Nicméně národnostní třenice, nemožnost se účinně bránit s kolaboranty v zádech a nemožnost soužití po zvěrstvech provedených za války, stálo za odsun.
Pro mě za mě by si i mohli vzít co chtějí.
Dle mého je lepší, když v zemi žije co nejvíce homogenní společnost.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.12.2021 16:25 Reaguje na DAG
Hluboký omyl, za 1. republiky se silně řešilo, že Němci i Slováci chtěli autonomii a říkalo se tomu "švýcarský model".
Jenže čecháčkovský nacionalismus to vždycky zablokoval.
Pokud by na to došlo, žádný Mnichov by se vůbec nekonal (jak se nekonal ve Švýcarech).
Odpovědět
DA

DAG

23.12.2021 18:04 Reaguje na Pavel Hanzl
To je Váš nazor. Můj je opačný.
Nebýt sudeťáků v zemi nebyl by Mnichov.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.12.2021 08:46 Reaguje na DAG
Sudeťáci byli starousedlíci na svých územích úplně stejně, jako Češi, Moraváci, Valaši, Slováci, Židi atd. atd., přicházeli sem během středověku Charváti, Srbové, Habáni, Vlaši, Šlonzáci a co já vím kdo.
Všechnoto to byla etnika, (národy ve středověku neexistovaly) měla svoji kulturu, právo i řeč.
Oficiální řečí byla němčina a Český král byl leníkem (vazalem) císaře Německého.
Byli jsme prostě až do 19. století echt německou zemí, jako třeba Bavorsko nebo Rakousy.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

24.12.2021 16:38 Reaguje na Pavel Hanzl
Melete zase blbosti, Bavorsko bylo naopak léno Českého království. Navíc tenkrát se národnosti tak nebrali.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.12.2021 09:50 Reaguje na Milan Dostál
Omyl. Za KarlaIV k nám patřily kousky Bavorska, ale celé NIKDY nebylo naše léno. Ale Česko bylo království, jenže Bavorsko jen knížectví. Ale postavení v Říši jsme měli prakticky stejné, Český král byl taky kurfiřt (volitel císaře) stejně, jak Bavor.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

25.12.2021 19:34 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak si po sobě přečtěte tu blbost co jste napsal, České území NIKDY nebylo propůjčeno nebo pronajato Franckou ani jinou říši. A znovu opakuji, tenkrát si nikdo národnosti nerozlišoval, prostě byl každý poddaný panovníka toho kterého území. A vy jako obdivovatel Hitlera jistě víte, že občané ČSR německé národnosti se dobrovolně ČSR občanství vzdalo, alespoň drtivá většina.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.12.2021 16:38 Reaguje na Milan Dostál
Proboha, vy fakt nevíte o naší historii vůbec nic? Už sv. Václav platil do Francké říše tribut, nejen Vladivoj, ale i ostatní knížata si Čechy nechávali udělovat jako léno od Franckého krále.
Až Zlatá bula sicilská 1212 povýšila Čechy na říské království s řadou privilegií. Tím byla taky kurfiřská hodnost a právo volit si svého panovníka (normálně byl jmenován Císařem).
Taky naši králové bývali císaři Němečtí (od Karla IV. dále).
Odpovědět
MD

Milan Dostál

27.12.2021 07:55 Reaguje na Pavel Hanzl
Tribut se platil od roku cca 805 po porážce jakéhosi Lecha, jako uznání moci Francké říše (Karel Mladší) . Určitě ne jako nájem za území. Území Českých zemí pres všechny mocenské propletence nebylo součástí Francké říše.
Odpovědět
DA

DAG

25.12.2021 16:36 Reaguje na Milan Dostál
Tenkrat to nebylo ještě Bavorsko, ale Horní Falc. Z německých zemi to ještě byly Lužice a Braniborsko. Území které nyní máme, je historicky nejmenší jaké jsme kdy měli.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

25.12.2021 19:38 Reaguje na DAG
Ano, s tím souhlasím. Jen jsem to zjednodušil v reakci na na hlouposti co plácá p. H.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.12.2021 16:42 Reaguje na DAG
Jaké jsme měli je dost nesmyslný pojem, v 9. století byli přemyslovci vazaly Moravanů, později byly třeba Severní Čechy dost často Míšeňských nebo cizích panovníků.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

26.12.2021 17:41 Reaguje na Pavel Hanzl
Zase jste vedle, Česká knížata s Velkou Moravou uzavírala spojenectví a provozovala se sňatková politika. V té době na českém území nebyli zdaleka pouze Přemyslovci. Prostě jako vždy a v každém oboru plácáte blbosti.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.12.2021 21:18 Reaguje na Milan Dostál
No a co? Plácáte vy, navíc o tom se vůbec nebavíme. Velká Morava taky byla chvíli francké léno, než ji zmasakrovali Uhři. Ale byla to slovanská kultura, trvala asi 70 let. Kdežto Čechy se stavěly už jako německé léno, z německých zemí šlo všechno. Právo, ritus, státní zřízení, architektura, řemesla, vzdělání, prostě vše. Kromě částečně používané staročeštiny prošpikované germanismy tam slovanského nebylo vůbec nic.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

27.12.2021 08:14 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak ještě jednou, v té době se lidé nerozlišovali jako Němci, Češi, ale Křesťané nebo Pohané, ano zdejší knížata se v čase orientovala na Velkou Moravu a na především Bavorsko. Velká Morava proti Madarům uzavřela spojenectví s Bavory a ti byli zmasakrováni společně s Moravskou elitou.

Odpovědět
MD

Milan Dostál

26.12.2021 17:41 Reaguje na Pavel Hanzl
Zase jste vedle, Česká knížata s Velkou Moravou uzavírala spojenectví a provozovala se sňatková politika. V té době na českém území nebyli zdaleka pouze Přemyslovci. Prostě jako vždy a v každém oboru plácáte blbosti.
Odpovědět
DA

DAG

25.12.2021 16:19 Reaguje na Pavel Hanzl
No a pak přišel ten nacionalismus a Německa etnika se najednou cítili jako vládci v R-U a Čechy brali jako pořádné. V sudech bránili vzniku českých škol na úřadech nedovolovali češtinu a když se R-U rozpadlo, tak se odmítli stát, jako historická část českého království, součástí ČSR. Zakládali pseudostáty a rebelie, které museli být silou potlačeny
Tak jak rak, je to historie. Naštěstí je to pryč a jsme relativně homogenní stát a to považuji za správné.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.12.2021 16:46 Reaguje na DAG
Velmi doporučuji Pernese a jeho Pod Habsburským orlem, kde jsou velmi dobře popsány národnostní třenice ke konci 19. stol. kde Čechové byli velmi často agresivnější a prosadili si i dost nesmyslné zákony.
Například, že státní ouředník musí umět česky, což byl v té době zcela mišuge požadavek.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.12.2021 21:22 Reaguje na DAG
My jsme tak homogenní stát, že se neshodneme vůbec na ničem, ani na úplně základních věcech. Jestli patříme na Západ (do EU) nebo na Východ (pod Rusko).
Ale zaprděnost tu vládne všeobecně.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

27.12.2021 08:25 Reaguje na Pavel Hanzl
Otázka, jestli patříme na východ nebo západ je pro ustrašené zaprděnce. To řešíte akorát vy a vám podobní, držíte se křečovitě tohoto tématu.
Odpovědět
JO

Jarka O.

27.12.2021 08:39 Reaguje na Milan Dostál
P. Hanzl miluje plácání o historii a jako červená niť se tím vine, že germanizace je to nejlepší (pro čechy prý). To mu nevymluvite, je neúnavný, a cokoli mu vysvětlíte, ignoruje. Taky jsem se snažila mu psát, že české území a království mělo vlastní zákony, řeč a zvyky, a nic. Nejhorsi rana byla Bílá hora a následky, z kterých se Čechy už nikdy nevzpamatovaly a v této situaci nemůžou vzpamatovat. Snad z toho nebude úplný zánik.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

27.12.2021 09:32 Reaguje na Jarka O.
Nejlepší by bylo na něj vůbec nereagovat, ale to nejde.
Odpovědět
JO

Jarka O.

27.12.2021 09:52 Reaguje na Milan Dostál
Taky se snažím, ale je mi z jeho urážek na nic.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

27.12.2021 09:49 Reaguje na Jarka O.
Důkaz, že PH nemá pravdu, je že panovníci i šlechta na území Čech se považovali za vládce českých zemí, a české vládce a českou šlechtu ať už mluvili jakoukoli řečí. A Český stát tu je pořád.
Odpovědět
JO

Jarka O.

27.12.2021 11:03 Reaguje na Milan Dostál
Samozřejmě. Svrchované vládce, tehdy, na rozdíl od situace po Bílé hoře. Ono se stačí podívat na mapu velikosti českého království před B. Horou a poté. A uvědomit si, co se děje teď.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

27.12.2021 11:58 Reaguje na Jarka O.
A přes všechny tyto obtíže se nakonec Český stát podařilo udržet v jeho historických hranicích. Slováci by nám měli být vděční, protože Slovenský stát nikdy neexistoval.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

27.12.2021 16:35 Reaguje na Jarka O.
Moment, co tu zase s Bílou horou???
Odpovědět
JO

Jarka O.

27.12.2021 21:33 Reaguje na Svatá Prostoto
Je to tak dávno a pořád to vypadá na velký průšvih, pro mě, a nevnucuju to.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

28.12.2021 10:52 Reaguje na Jarka O.
Jaký průšvih? :D Víte vůbec, že kdyby českým stavům a Falckému vyšlo to co plánovali, tak byste tu možná chodila v burce? :D Falcký plánoval uzavřít spojenectví s Osmanem II. - muslimským sultánem. :D A možná byste nemluvila česky, nýbrž německy protože Falcký chtěl germanizovat dvůr a vytlačit z něho český jazyk. ... Nějak netuším, kde se pořád bere ten mýtus o Bílé hoře ...
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

28.12.2021 13:30 Reaguje na Jarka O.
Mne spíš zaujalo to s tím svrchovaným vládcem, bo to Ferda prostě byl a to jeho "sesazení" bylo velmi diskutabilní ... eufemisticky řečeno.

Ostatně, to celý byl primárně náboženský konflikt a značná část oněch českých stavů byli Němci jak poleno:-), stejně jako byl takový Valdštejn Čech jak buk:-). O chudácích letcích Slavatovi s Martinicem ani nemluvě:-).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.12.2021 10:02 Reaguje na Milan Dostál
Bohmishe Konigreich bylo České Království, součást Císařství Německého, po Bílé hoře Rakouského.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

28.12.2021 13:23 Reaguje na Pavel Hanzl
Cywe, motat dohromady Svatou říši, rakouské císařství a Německé císařství (Císařství německé je váš vynález) ... nechlastejte tolik.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

29.12.2021 11:31 Reaguje na Pavel Hanzl
Když už tak Svatá říše římská a byl to poměrně volný svazek, NE německý stát , Německé císařství bylo mnohem později. Matláte historii jak se vám to hodí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.12.2021 09:59 Reaguje na Jarka O.
Vy znáte prostě jen bolševický dějepis, který je často dost vylhaný. České království mělo své zákony (německé zákupní právo), mělo svoji kulturu (románský styl, gotiku, renesanci, barok - vše ze západu), mluvilo se tu všemožnými dialekty, (slovanskými i germánskými) psalo se hlavně latinsky, ritus byl římský.
Odpovědět
JO

Jarka O.

28.12.2021 15:00 Reaguje na Pavel Hanzl
Pánové, přečtěte na viki heslo doba pobelohorská, možná tam je i doba predbelohorská, a pochopite rozdíl. Dále výbornou starou knihu Josefa Petráně Staromestská exekuce a pochopíte taky. Věštit, co chtel a nechtel Falcký, který vladl půl roku, je odvážné. Smlouvy státu před B. Horou, vč. smluv s říší, byly celkem fluidni, záležitost vlády 1 panovníka. České království nebylo poddaný něm. císaře. Panovníci byli volení, ne dědiční, jako, tuším, jediní v Evropě. Možná se v tom pletu, ale myslím, že ne.
Také jsem zaslechla chválu baroka, vydávanou za úspěch po B. Hoře. Jenže to je kultura a nedá se směňovat s politikou. Baroko by čechy postihlo i bez B. Hory. Takže já povinnou robotu, katolizaci, exulanty, germanizaci, pronásledování a ztrátu asi 2/3 velikosti státu za úspěch nepokládám.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.12.2021 19:30 Reaguje na Jarka O.
Český král dostal Zlatou bulou Sicilskou od Císaře privilegia. Stal se kurfiřtem (volitele císaře), prvním arcičíšníkem, tj. prvním šlechticem po Císaři.
Taky tam bylo privilegium, že když nemá král právoplatného dědice, volí jeho nástupce šlechta.
To si Přemysl prosadil proto, že jeho Václav byl levoboček.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.12.2021 19:32 Reaguje na Jarka O.
Taky jsem vám vysvětloval, že to celé bylo převážně úplně naopak, taky to nechápete. Bolševický dějepis je dost vylhaný.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.12.2021 08:52 Reaguje na DAG
V době, kdy naše země dobře prosperovaly, (celý středověk i novověk až do 2.sv.války) jsme byli silně multikulti společnost. Právě proto jsme prosperovali. Židovský holokaust a vyhnání Sudeťáků z nás udělalo silně zaprděnou, stále stagnující společnost, stále klanící se jeho neexistujícímu Veličenstvu.
Odpovědět
DA

DAG

25.12.2021 16:21 Reaguje na Pavel Hanzl
Někdy je lepší být dobrými sousedy než špatnými manželi.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.12.2021 16:20 Reaguje na DAG
Jistě, ale o tom nepíšu. píšu o tom, že my, jako středoevropská země jsme byli "postel Evropy", naše obyvatelstvo je velmi široká genetická směska a žila tu dost pestrá paleta etnik i se svými kulturami i jazyky.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

25.12.2021 21:25 Reaguje na Pavel Hanzl
Vaše malost a zaprdenost je asi všem zřejmá, jinak ta vaše multikulti byla v zásadě v širokém okolí podobná daná křesťanstvím.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.12.2021 09:49 Reaguje na Milan Dostál
Tehdy byly rozdíly mezi etniky možná větší, jako dnes mezi kulturami i náboženstvími, ale zrovna židé s tím křesťanstvím taky nic nemají.
Pokud by žili v té době v Evropě muslimové, mohli by na svých územích provozovat šaríu zcela legálně.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

28.12.2021 16:16 Reaguje na Pavel Hanzl
Evropané se tehdy dělili na křesťany a ty druhé, křesťanské panovníky to opravňovalo k výbojům na nekřesťanská území jako záminka šíření víry islám by tutově nebyl tolerován.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

25.12.2021 11:01 Reaguje na DAG
To DAG - mám na to stejný názor jako Vy.Ze stejných důvodů(národnostní třenice, homogenní společnost) se domnívám, že odtržení Slovenska přineslo více užitku než problémů.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

25.12.2021 19:48 Reaguje na Jaroslav Bobr
Ano je to dobře. Z našeho pohledu proto někteří z nás nechápou velké státy jako Rusko, Čína, USA, naposledy třeba Španělsko, kdy musí nutně všechny odstředivé tendence ihned tvrdě potlačovat. Jen pozorovatelé používají většinou dvojí metr.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.12.2021 16:15 Reaguje na Milan Dostál
Omyl. Odstředivé tendence potlačují jen totalitní státy bez ohledu na velikost. Španělsko je vyjímkou, ale z EU vystoupila Británie bez jakéhokoliv potlačování, Skotsko si dělá pravidelně referendum o setrvání v Británii atd. atd. atd.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

27.12.2021 16:37 Reaguje na Pavel Hanzl
Co do toho motáte brexit? Co ten s tím má co společného???
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.12.2021 09:46 Reaguje na Svatá Prostoto
Pokud chcete vystoupit z EU, odhlasujete si brexit, pokud chcete vystoupit ze SNS, dostanete útok a agresi z Ruska.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

28.12.2021 13:21 Reaguje na Pavel Hanzl
Cywe, co sem zase motáte SNS? A jen tak na okraj, konec Sojuzu byl poměrně velmi poklidný a v pohodě. Jak vypadá takový dramatický rozpad bylo vidět v Jugoslávii.

A srovnávat rozdělení/osamostatnění v rámci suverénního státu s vystoupením z nějaké nadnárodní organizace může jen ... Hanzl:-).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.12.2021 19:41 Reaguje na Svatá Prostoto
Právě rozpad SSSR byl snad jediné rozumné období v dějiných Ruska, teď je to už zase jen tvrdý feudalismus. my to naštěstí stihli, ovšem chudáci Ukroši nikoliv, neměli Havla s Klausem.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.12.2021 09:52 Reaguje na Milan Dostál
Nemohu si vzpomenout, kdy musely USA nějak tvrdě potlačovat odstředivé tendence. Ten stát má spíš tendence dostředivé, daleko více lidí chce dovnitř, než ven.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

28.12.2021 16:21 Reaguje na Pavel Hanzl
Texas, Kalifornie, například. Nevíte nic a kážete moudra.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.12.2021 19:39 Reaguje na Milan Dostál
Texas se k USAvroce 1845připojil a nevím o tom, že by měl mít nějaké zaječí úmysly a byl kvůli tomu "tvrdě potlačován".
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

4.1.2022 10:55 Reaguje na Milan Dostál
A kdypak se chtěl Texas odtrhnout od USA?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.12.2021 16:19 Reaguje na Svatá Prostoto
Velmi je zajímavý názor Viktora Suvorova, že Hitler byl pouze Stalinův užitečný idiot, který rozjebal celou Evropu a tak ji připravil pro mohutný útok a ovládnutí celého kontinentu Rudou armádou.
Stalin proto nashromáždil gigantickou, čistě útočnou armádu na celé čáře mezi Baltem a Černým mořem. Jenže Hitler věděl, že by neměl šanci a tak ho napadl asi 15 dní před plánovanou agresí a celu tu slávu mu zmasakroval na tři doby.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

25.12.2021 19:27 Reaguje na Pavel Hanzl
Viktor Suvorov- kdo to je? Někdo z nových vykladačů historie? Prosím vás, to je neskutečný blábol, kterým neargumentují ani zarytí odpůrci Stalina.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.12.2021 16:11 Reaguje na pavel peregrin
To je ruský historik, původně Kágébák, který emigroval do Británie. Tento názor je velmi odvážný, nikde jinde jsem to nečetl, ale fakt je, že se o téhle etapě dějin nepíše nikdy nic.
Ovšem o kotlu u Oděsy, kde zmasakrovali nacisti celou devátou armádu se proslýchalo, kde se vzaly asi 2 milióny ruských zajatců v nacistických lágrech se taky občas píše. Ústup prakticky bez boje až k Moskvě a Stalingradu taky není normální.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

27.12.2021 10:42 Reaguje na Pavel Hanzl
Prakticky bez boje? O průběhu bojů hned po napadení SSSR je informací dost a dost i z německých zdrojů, zase blábolíte, teď už jste odborník i na východní frontu?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

27.12.2021 16:38 Reaguje na Pavel Hanzl
Kua drát, stratég Hanzl. Velel jste někdy aspoň družstvu, že si tu hrajete na odborníka?
Prakticky bez boje ... ten vypadá kua jinak.
Že velení RA stálo v té době za vyliž je věc jiná.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.12.2021 09:44 Reaguje na Svatá Prostoto
Pokud se vám podaří zmasakrovat x násobně silnější armádu, (celkové počty neuvádí ani Suvorov), pořád zůstane nějaká síla, která vás brzdí při dalším postupu.
Ale ta pointa je jiná: sovětská, čistě útočná armáda (jen 9. jižní armáda měla asi 900 tisíc chlapů) byla rozmístěna přímo na hranicích a vůbec nepočítala s obranou. Proto je wermacht tak příšerně zmasakroval. Blbost vydrilovaných lampasáků byla až tak děsivá, že nesměli střílet, pokud nedostali rozkaz seshora.
A hlupák Stalin nevěřil ani pár dní po útoku, že by ho věrný přítel Hitler mohl napadnout. Blbost je v Rusku prostě národní vlastností.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

28.12.2021 13:13 Reaguje na Pavel Hanzl
A vy fakt vůbec nevíte o čem píšete ... ano, velení stálo ze strany RA za pikaču, ale v rámci toho Sověti bojovali jak uměli. Takže tvrdit, že bez boje došel W k Moskvě je prostě blbost. A s tím Stalingradem jděte už úplně někam, nejpozději od Moskvy to W rozhodně žádná procházka růžovým sadem nebyla.

A zmasakrovat je podle vás jako co? Protože většina těch Sovětů skončila v obklíčení a padla do zajetí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.12.2021 19:46 Reaguje na Svatá Prostoto
Celou sovětskou útočnou armádu wermacht po napadení 20.6.41 porazil a tvrdě zmasakroval, byly tam statisíce (snad milión?) mrtvých (nikde jsem číslo ani přibližně nečetl) a zajal asi dva?? milóny chlapů, které ovšem nechal převážně pomřít hlady v koncentrácích.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

28.12.2021 14:01 Reaguje na Pavel Hanzl
Opět jste na omylu, pokud se Stalina týká. Kde prosím vás berete tyto hoaxy? Samozřejmě, že Stalin věděl, že Hitler Eusko napadne.Pouze nikdo, včetně jejich rozvědky, nevěděl KDY a to je rozhodující.Sám Molotov ve svých vzpomínkách uvádí, že se tuto informaci snažili celou dobu získat, ale bezúspěšně. Stalin hrál pouze o čas a solidní prameny uvádějí, že k plné bojeschopnosti potřebovali rok-rok a půl.Další otázkou bylo velení RA, ale to je jiná kapitola. Často prezentovaný názor, že Stalin se zbavil schopných velitelů je jen z říše bajek, ale celá ta věc byla mnohem, mnohem složitější.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

28.12.2021 16:24 Reaguje na pavel peregrin
Ty solidní prameny - nejsou to zase nějaká díla ruských generálů oslavující Velkou Vlasteneckou Válku? Nebo jsou solidní proto, protože jim věříte? :D A nebylo to náhodou tak, že Stalin o útoku věděl (měl hromady informací od agentů - např. Boysen) a věděl docela dobře kdy může útok očekávat, ale informace od agentů ignoroval? Zkuste se podívat na paměti generála Fitina ve kterých píše jak ho rozčiluje, že Stalin nevěří jeho agentům. ... Stalinovy čistky ve vedení RA v letech 36-39 jsou z říše bajek? Takže všechna ta smyšlená obvinění, zatýkání, vraždy a stalinův teror si někdo vymyslel? Ale jděte. Dopad čistek byl zřejmý v Zimní válce.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

28.12.2021 18:54 Reaguje na Petr Eliáš
Stalin asi informace měl, ale ač je dosud vykreslován jako velký vojevůdce, byl to politik (všehoschopný), že zlikvidoval velení armády a pak hrál o čas do toho dobře zapadá. V tom bych žádné složitosti nehledal.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.12.2021 19:50 Reaguje na Milan Dostál
Stalin sice zlikvidoval vedení armády, ale generály většinou nepovraždil, jen je poslal do gulagu. A když plánoval útok na Evropu 10.7. 41, vytáhl je zpět a dal jim původní hodnosti, ti se pak nadšením mohli přerazit.
Ale bylo jim to houno platné.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

30.12.2021 09:41 Reaguje na Milan Dostál
Byla to hlavně krvavá zrůda, stejná jako Hitler.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.12.2021 20:24 Reaguje na Petr Eliáš
"Stalin měl v životě jen jednoho, nejmilejšího přítele a ten ho zradil. Byl to Adolf Hitler". Alexandr Solženicyn

Stalin nachystal gigantickou armádu na napadení Evropy a Hitler neměl jinou možnost, než ho v zoufalé situaci napadnout. Stihl to asi o 14 dní dřív, než by Stalin napadl jeho a tím by zmasakroval celou Evropu, neexistovala tehdy síla, která by ho mohla zastavit.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

29.12.2021 08:48 Reaguje na Petr Eliáš
Znovu- vedení včetně Stalina nemělo informace o zahájení útoku. Dále- abyste pochopil to, co se v SSSR dělo, nesmíte číst současné báchorky autorů, kteří si historii předělávají po svém. Tato rádoby odborně tvářící se literatura má hodnotu braku. Zdroje, odkud čerpám, jsou naprosto věrohodné, ale nezlobte se, když je zatajím. Jednak se již nikde nedostanou a ani nebudou vydány, a jednak vy byste tomu stejně nevěřil, takže to vyjde nastejno.
Jen vám mohu prozradit, že se v žádném případě nejedná o nějaké stranické zdroje a jak jsem již psal, pokud byste si to přečetl, zjistil byste, že celá problematika SSSR je mnohem, mnohem složitější, než si asi myslíte. A nejen SSSR, samozřejmě.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

30.12.2021 09:40 Reaguje na pavel peregrin
Znova - vedení včetně Stalina informace mělo, viz Boysen. Ale ignorovali je.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.12.2021 17:35 Reaguje na Petr Eliáš
Stalin věděl kulový a hlavně vůbec nevěřil, že by ho mohl Hitler napadnout a to ještě pár dní po útoku.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.12.2021 20:27 Reaguje na pavel peregrin
Plně bojeschopnou a přímo gigantickou armádu měl Stalin nachystanou k útoku 10.7.1941
Odpovědět
MD

Milan Dostál

28.12.2021 22:00 Reaguje na Pavel Hanzl
Jste fantasta, proto ta armáda neměla nachystané střelivo ani pro obranu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.12.2021 08:18 Reaguje na Milan Dostál
Byla to útočná armáda, střeliva měla něurékom a vydrilovaná byla jen k útoku. Nesměla vystřelit bez rozkazu shora a asi i obrátit kanóny nazpět jí nešlo. Wermacht odřízl 9. armádu od zásobování všeho a tím to bylo jasný, v kotli u Oděsy zůstalo snad méně něž milión zabitých a zajatých rudoarmějců.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

29.12.2021 15:09 Reaguje na Pavel Hanzl
Ona nějaká armáda může vystřelit bez rozkazu? Že tehdejší velení mělo doktrínu za každé situace útočit není žádná novina. A když byli obklíčeni, tak měli střeliva něurekom?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.12.2021 17:30 Reaguje na Milan Dostál
Byli vydrilovaní k útoku na západ, a Hitler je obešel z východu. Stalin stále nevěřil, že jeho nejvěrnější přítel by ho mohl zradit, tak dal rozkazy, aby se nenechali vyprovokovat. Tím přišli o první dny, kdy se rozhodovalo a 9. armáda byla odříznuta od zásobování, muničáky Němci zabavili a jejich letectvo rozsekali totálně už na letištích.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

28.12.2021 18:59 Reaguje na Pavel Hanzl
Blbec jste asi vy, protože takto německá armáda porazila i západní státy a to byl wermacht ještě slabší.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.12.2021 17:14
Několik set? miliónů let se ukládal uhlík pod zem a tím se snižovala globální teplota, až se vytvořil dnešní ekosystém.
Naše civilizace se postavila na tom, že ten uhlík jsme v historickém okamžiku vyfučeli do atmosféry a tím jsme vytvořili gigantický dluh.

A ten musíme velmi rychle splatit, jinak to nepřežijeme. Gaia je nelidská a ten netvor si už protahuje drápy.
A my ho stále dráždíme.

Období velmi levné energie (kterou by ropáčci chtěli mít pořád) asi natrvalo končí, čím dřív a masivněji začneme splácet tento dluh, tím méně poškození z toho můžeme vyváznout.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

21.12.2021 18:44 Reaguje na Pavel Hanzl
Pane Hanzle, co vám na to říct ?
Asi nejblíže je lidová německá moudrost :

Wenn der Schnee schmilzt, siehst du wo die kacke liegt !
Až na jaře sleze sníh, potom uvidíš kde leží hovno !
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.12.2021 15:45 Reaguje na Miroslav Vinkler
To jste se teda moc nepochlapil, najednou vám došla kritická slina??
Odpovědět
SK

Stanislav Korpass

23.12.2021 23:13 Reaguje na Miroslav Vinkler
A to jako myslíte,že.PH nasněžilo na hlavu?
Odpovědět
RM

Roman Mysík

23.12.2021 08:00 Reaguje na Pavel Hanzl
Ovšem nejdříve se jako druh musíme přestat přemnožovat a zredukovat množství lidské populace tak o sedm miliard. Do té doby jakékoliv kroky postrádají smysl.
Odpovědět
FO

František Orság

23.12.2021 12:39 Reaguje na Roman Mysík
Pokud se zredukujeme o 7 miliard, tak už další kroky nemají smysl. Naopak, pokud se nechceme/nemůžeme rychle zredukovat tak musíme dělat jiné kroky. Jinak s Vámi souhlasím, že je nás na planetě moc, ale namísto redukce je potřeba omezit další růst populace.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.12.2021 09:41 Reaguje na Roman Mysík
Podle prognź se popolace na Zemi dostane do konce století na 9 mld. a pak začne klesat.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

27.12.2021 16:40 Reaguje na Pavel Hanzl
Zdroj/odkaz.

Nebo jste zase někde něco slyšel a blbě pochopil a už si nepamatujete, kde to bylo:-)?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.12.2021 09:33 Reaguje na Svatá Prostoto
Sdělení bylo natolik jednoduché, že byste to pochopil i vy.
Pokud bych si ukládal vše, co čtu, vznikla by knihovna odkazů, ve které by se nikdo nevyznal.
Hlavně nevím, proč bych to dělal.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

28.12.2021 13:03 Reaguje na Pavel Hanzl
Sdělení bylo zcela prosté, ale jak to u vás bývá zvykem, také ničem nepodložené.

A na to, co si myslí Hanzl, na to tu prakticky každý hází bobek ... máme s vámi své zkušenosti:-))).
Odpovědět
RM

Roman Mysík

23.12.2021 07:46
Jistě. Mají takový ten zdravě bolševický přístup - zdraží plyn na trojnásobek, zakáží výrobu a opravy plynových kotlů, zakáží dovoz plynu z Ruska a potom si všichni mohou svobodně topit plynem jak se jim zlíbí, protože jim to přeci nikdo nezakázal! Už vás známe EU soudruzi!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.12.2021 16:21 Reaguje na Roman Mysík
Ten bolševický přístup mají v Kremlu a proto nám celou EU takhle podávají.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.12.2021 10:16
Je to mimo téma, ale odpovím na Bílou Horu. Historikové (někteří!) tvrdí, že dopadnout Bíla hora naopak, tj. vyhrála by "česká", tj. říšská šlechta vedená Anhaldtem a Thunem, zůstal by v Praze šlechtou zvolený král Fridrich Falcký, Němčour jak poleno. Tím pádem bychom se nestali součástí tolerantního a později mnohonárodního Rakouska, ale tvrdého Německa, které žádné obrození netolerovalo (Lužičtí Srbové, Pomořanští, Míšenští, Polabští Slované - všechny vzali Prušáci hákem). Za Viléma a Bismarcka bychom pouze drželi hubu a krok a mluvili německy, žádný Národ Český by dnes neexistoval.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

28.12.2021 14:12 Reaguje na Pavel Hanzl
Tolerantní Rakousko- to jste trochu přehnal, ale souhlasím s tím, že po teoreticky vítězné Bílé hoře bychom se dostali do vlivu protestantských zemí. Otázkou zásadní ale zůstává, zda by i přes to nebyl tento vliv lepší, nikoliv z hlediska náboženského, tam je to z bláta do louže, ale z hlediska ekonomického a to je zásadní. Země, které zůstaly ve sféře vlivu Habsburků, začaly ekonomicky těžce zaostávat za vyspělými "západními" státy.
Jinak Bílá hora tak či onak již byla propásnutá příležitost, protože jestliže kdy mělo české království šanci na vymanění se ze sféry vlivu Habsburků, tak to bylo v okamžiku, kdy Francouzi shromáždili armádu pod Jindřichovým velením a Matyáš s Rudolfem byli natolik vzájemně oslabeni, že svrhnout habsburskou moc bylo velice reálné. Velikou měrou k tomu přispěl Petr Vok, což se málo ví. Ale vrah Ravaillac tomu bohužel učinil konec.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.12.2021 20:03 Reaguje na pavel peregrin
Dnes bychom na tom byli ekolnomicky výrazně lépe určitě, byli bychom echt Němčouři a jednou ze spolkových zemí. A o nějakém slovanském etniku by se učilo jen v dějepise, asi jak v Drážďanech.
Ovšem za Habsburků se nás zaostávání netýkalo, byli jsme nejprůmyslovější zemí, u nás byly jedny z největších a nejmodernější fabriky své doby (Kolben-Daněk, Škoda). Taky možná proto, že České země byly nejvykořisťovanější, dělaly klidně i 60% HDP celého RU. A lid se naučil makat, což se mu v budoucnosti velmi hodilo.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.12.2021 20:16 Reaguje na pavel peregrin
Za Viléma II Německo chtělo, aby se Rakousko stalo součástí nového státu. Jenže pohodoví Habsburci měli hrůzu z Bismarcka a tvrdých Prušáků, tak stále tvrdili, že jsou mnohonárodnostní říše. Tak velmi tolerovaly obrozenecké tendence nejen v Čechách, ale i v Uhrách ve Slovinsku a jinde.
Tím vlastně umožnili vznik Národa Českého.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

28.12.2021 23:11 Reaguje na Pavel Hanzl
Docela po té historii skáčete, Vilém 2 je od Bílé hory 250 let a ještě ani v té době nebylo Německo kompaktní stát ja ho známe dnes.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.12.2021 08:01 Reaguje na Milan Dostál
Sorry jako, chci jen vysvětlit, z jakého důvodu vůbec vznikl novodobý národ Český a jak by to dopadlo, kdybychom vyhráli na Bílé hoře.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

28.12.2021 18:42 Reaguje na Pavel Hanzl
Období kolem Bílé hory bylo hlavně o moci a oprávněném vlivu českých zemí na zbytku tehdejšího státu ovládaném slabšími Rakouskými Habsburky, bohužel příliv peněz od příbuzných ze Španělska (drancování zámoří, otroci, atd.) pomohlo postavit silnější vojsko. Slabost a nezkušenost "Zimního krále" a podcenění situace Stavovských politiků to dorazila. Na České země to mělo nepochybně negativní vliv.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.12.2021 20:10 Reaguje na Milan Dostál
Bylo by lepší, kdyby Fridrich Falcký tu válku vyhrál??
Odpovědět
MD

Milan Dostál

28.12.2021 21:37 Reaguje na Pavel Hanzl
Ano, do té doby vůdci českého státu buď bitvu vyhráli, nebo padli. Tento utekl, pravděpodobně předčasně a jen kvůli jedné bitvě. Předbělohorská doba bylo období značených náboženských svobod a tolerance, na rozdíl od ostatní Evropy. Potom nastala tvrdá katolizace, teror a úpadek. České země byli ekonomický tahoun tehdejšího státu, vlastně i pozdější monarchie až do VV. Přesto jsme díky uzavřenosti monarchie proti zbytku Evropy zaostávali.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.12.2021 07:57 Reaguje na Milan Dostál
Po Bílé hoře ovšem probíhala třicetiletá válka a to byl teror a úpadek po celé Evropě.
Potom nastal velmi solidní rozvoj období baroka, České země byly dost vykořisťovány a asi proto se staly nejvyspělejším územím Rakouska. A uvolnění v 19. století umožnilo národní obrození.
Pokud bychom byli echt Německou zemí, germanizace by byla stoprocentní a ekonomocký vývoj by se asi moc nelišil, i když to vykořisťování by asi nebylo tak výrazné. Každopádně by národ Český nikdy nevznikl, stejně, jak v Lužici.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

29.12.2021 10:07 Reaguje na Pavel Hanzl
Co to pořád pletete o zániku, podívejte se na mapy Evropy za posledních cca 1200 let, Český stát tady byl ať už jakékoliv formě vždy a Evropské státy jeho území považovali za České země, srovnání s polabskými slovany je mimo. Ekonomika v pozdějším RU byla zaměřená hlavně na obchod uvnitř státu, průmyslové výrobky ze severu na jih, zemědělské produkty naopak. Zahraniční obchod byl minimální. To vedlo k zaostává ní. I pozdější ČSR s tím měla problém.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.12.2021 17:42 Reaguje na Milan Dostál
Český stát byl od začátku léno francké, později německé, asi jak Bavorsku, (Falc) Štýrsko, Dolní Rakousy nebo Míšeňsko, stejně jako Polabští i Pomořanští..
Odpovědět
MD

Milan Dostál

30.12.2021 23:51 Reaguje na Pavel Hanzl
Zdroj? Opakuji, České země nebyli léno ani Francké říše natož pak Německé.
Odpovědět
JO

Jarka O.

29.12.2021 00:31 Reaguje na Pavel Hanzl
P. Hanzle, to je nepochopení. Čeští stavové volili krále. Jak zvolili F.Falckeho, zvolili by pak kohokoliv jiného, v tom je ten trik. On byl hlavně pribuzny angl. krále Jakuba a to se libilo jako protipól vlivu sousedů. České země by zůstaly samostatné a rozhodovaly o své politice, nějaké smlouvy s muslimy nebo vliv protestantstvi by vyrovnali další volbou. Po 30leté válce padla samostatnost v rozhodování o vlastním vládci, mj. Proč by národ český dnes neexistoval při vítězství toho slabocha F. Falckeho(byl bohužel zelenáč), nevím. P. Dostál to píše pěkně.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.12.2021 08:10 Reaguje na Jarka O.
Čeští stavové volili jen v případě, že nebyl legální dědic.
Fridrich byl Witellsbach a měl 13 dětí, takže to by nehrozilo. Prostě bychom byli země ne Habsburků, ale Wittelsbachů, což by bylo asi fuk, ale v 19. století, kdy vznikalo obrození, už bychom byli Němci a žádné obrození by se nekonalo. Tak, jak se nekonalo v Německých zemích nikde.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

29.12.2021 09:47 Reaguje na Pavel Hanzl
V roce 1619 mu bylo 23, kolik měl v té době dětí, nevím, ale král by vystupovat za zemi navenek a vnitřní politiku řešili stavy, mimo jiné i volbu toho krále.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.12.2021 17:12 Reaguje na Milan Dostál
Jistě, ale my byli léno Habsburské, pokud by se podařilo to přepákovat, byli bychom léno Witellsbachů, což byli Němčouři jak polena.
Prostě bychom se dál vyvíjeli jako země Německá, nikoliv Rakouská.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

31.12.2021 09:18 Reaguje na Pavel Hanzl
Zjistěte si význam pojmu léno, a přestaňte opakovat tu blbost, potom si ještě přečte poslední 3 slova mého příspěvku.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

29.12.2021 09:02
Zdá se mi, že tady dochází k přeceňování či podceňování nebo lépe řečeno nepochopení významu bitvy na Bílé hoře. Samotná bitva patří do rodu větší šarvátky a zbytečně zde hypotetizujeme, co by, kdyby stavové vyhráli. Vzhledem k tehdejšímu poměru sil stavů a habsburské armády by dříve nebo později stavovská armáda byla rozhodným způsobem poražena. Jak jsem psal dříve- historicky vhodný moment na svržení vlády Habsburků byl propásnut již o mnoho dříve, minimálně o 14 let, v době, kdy Matyáš s Rudolfem byli oslabeni a francouzská armáda byla připravena překročit hranice. V té době byly vojenské síly zhruba 3:1 v neprospěch Habsburků a je velice pravděpodobné, že by se věc podařila.
Petr Vok to velice přesně věděl, na rozdíl od Budovce, Žerotína, a věděl také to, že české stavy nikdy nesmí proti habsburské moci vystoupit samy, ale vždy jako součást spojených armád. Protože Jindřichova smrt tyto plány zhatila, historický okamžik pominul a stavové nakonec udělali přesně to, před čím Vok vždy varoval, to jest pozvedli odboj sami. Výsledek pak nemohl být jiný, než jaký byl.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

29.12.2021 09:35 Reaguje na pavel peregrin
Nechci polemizovat, coby kdyby, ale byla to jen jedna prohraná bitva, to ještě mimo hradby Prahy. Vzhlede k počasí v té době se stačilo stahnout za hradby města a habsburské vojko by chladné počasí nevydrželo a buď by se rozpadlo nebo odtáhlo, v zimě se tehdy neválčilo. Na obou stranách byli žoldnéři, těm bylo jedno za koho bojují, chtěli peníze, jídlo, teplo. Že stavy celou situaci podcenili je fakt. Jediní spojenci byli Nizozemci, ti ale svůj boj o nezávislost vyhráli.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

29.12.2021 10:43 Reaguje na Milan Dostál
Právě, je to co by kdyby. Ale znovu píši- historický okamžik byl promarněn dávno před bitvou na Bílé hoře. Ekonomická síla Habsburků, samozřejmě myšleno s podporou španělských Habsburků, byla již v té době zkonsolidovaná a Francie po smrti Jindřicha změnila plány. Dříve či později by se Habsburkové s českými stavy vypořádali, i díky absenci spojenců.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

29.12.2021 15:32 Reaguje na pavel peregrin
Každopádně to vzdali po první bitvě a král utekl, pro svou věc je nutno bojovat i na první pohled marný boj, to nás poznamenalo až do dnes.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

29.12.2021 16:28 Reaguje na Milan Dostál
Fridrich od začátku nebyl dobrou volbou. Máte pravdu, že na první pohled marný boj někdy vede k vítězství- viz husitské války. Jenže od nich tehdy uplynulo 200 let , doba a celková strategie vedení válek se změnila, přece jen husitské patřily středověku a Bílá hora novověku.Co se nás týká, jsem toho názoru, že ač to mnozí považují za selhání, teď myslím mobilizaci po Mnichovu a 68 rok, tehdejší vedení udělalo jediný možný a rozumný krok, uchránilo nás před zkázou. Ti, kdo odsuzují s tím, že se mělo bojovat, a tím nemyslím zrovna vás, jsou takoví internetoví hrdinové od compu.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

29.12.2021 21:04 Reaguje na pavel peregrin
Nedávno jsem tady byl kritizován za obhajobu Zemanova projevu o selhání elit. Toto je přesně tento případ. 1938 armáda i obyvatelstvo připraveno, ale Beneš v rozhodující chvíli selhal. Hitler zdaleka nebyl tak silný jak se prezentoval. Nezapomeňte že jsme měli jednu z nejsilnějších armád. Beneš selhal ve 45, i v 48. V 68 opět možná stačilo aby naše po zuby ozbrojená armáda neseděla v kasárnach, ale byla na hranicích a k invazi by ani nedošlo, ale naivní předposrané vedení přesto že mělo podporu obyvatel to zase vzdalo.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

30.12.2021 07:15 Reaguje na Milan Dostál
Je otázkou, zda tomu tak skutečně bylo. Zdroje, o kterých jsem se zmiňoval v souvislosti s odpovědí p. Eliášovi, to nevidí zdaleka tak jednoznačně, konkrétně v 38 roce simulaci našeho odporu proti wehrmachtu udávají zhruba na 14 dní,poté zhroucení.Co se týká 45, tam byly již ve hře sféry vlivu jednotlivých mocností a celkové nálady ve společnosti, která byla vůči západním mocnostem pod dojmem Mnichova odmítavá,tudíž Beneš neměl moc manévrovacího prostoru. Jistě, mohla se u něho již projevovat určitá demence a únava,která celý proces od 45 do 48 roku urychlila, většinou působí více vlivů. Co se 68 roku týká, vojensky vystoupit v rámci Varšavské smlouvy by zcela určitě vedlo k strašnému krveprolití a konkrétně zde si zdroj je téměř jist, že tehdy by ta podpora společnosti nebyla zdaleka tak jednoznačná.
Jsou to v každém případě zajímavé věci a je samozřejmé, že historie se vykládá vždy z pozice toho kterého státu. Stačí si například přečíst, jak naši historikové hodnotí Františka 1, a pro srovnání nějakou práci historiků rakouských. Rozdíl je značný.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

30.12.2021 09:18 Reaguje na pavel peregrin
Máte pravdu, ale jde o to, že i útočník musí zvažovat zda si útok může dovolit. Hitler riskoval, lehce, bez odporu zabral Porýní. A podobně riskoval i s námi. Takže k napadení by možná nakonec nedošlo. V 68 sice VS měla značnou početní převahu, ale opět, při předvedení jasného odhodlání stát bránit, tak by nakonec invaze neproběhla.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

30.12.2021 11:03 Reaguje na Milan Dostál
Je to věc názoru. Ale v tom 68 to bylo bez nejmenší šance. Tady nejde jen o armádu, ale o spojitosti s vnitropolitickou a hlavně celosvětovou konstelací. Všimněte si, jak i dnes někteří lidé pronášejí unáhlené závěry a vše se na první pohled jeví černobílé, viz Ukrajina- Rusko. Ale analýza je mnohem složitější.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.12.2021 17:25 Reaguje na pavel peregrin
Husitství bylo skutečné až drtivé vítězství, pokud za to považujete totální devastaci nejsilnějšího a nejlépe prosperujícího královaství Evropy Ffrancie a Anglie se potácely ve stoleté válce).
A to bylo natolik drtivé, že české země přišly asi o 60% obyvatel a už NIKDY se nevzpamatovaly. Dlouhodobá revolta šlechty by mohla vypadat asi podobně, já jenom nevím, o co bojovali a co mělo být vítězstvím.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

30.12.2021 20:03 Reaguje na Pavel Hanzl
V podstatě, z dnešního pohledu o demokratizaci, o vznik parlamentu (zemskeho sněmu) v rámci království, podobně jako ve VB.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

30.12.2021 23:09 Reaguje na Pavel Hanzl
Husictví nevzniklo bez příčiny, vše nebylo asi tak skvělé. Ale v podstatě, co myšlenek předběhlo ostatní Evropu o 100 let, podobné, ne-li stejné myšlenky hlásalo Luteránství.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

31.12.2021 22:05 Reaguje na Pavel Hanzl
Husitská revoluce byla první evropskou reformací a díky ní se mimo jiné oslabila podstatnou měrou královská moc a města se stala politickou silou, v podstatě čtvrtou, do této doby byla pouze šlechta, duchovenstvo a poddaný lid.A husitství mělo své příčiny, nevzniklo ve vakuu. Mě se líbí, že u nás se hussitství vydává přímo za obraz zkázy, a což takhle francouzská revoluce? Tisíce gilotinovaných a v zájmu urychlení poprav i rozstřílených děly. Ale protože je to ve Francii, je to v pořádku. Následně Napoleonova armáda přinesla zkázu a zmar do celé Evropy a přesto b se Francouzi nikdy nesnížili k tomu, šlapat po Napoleonově odkazu, rpotože přinesl i něco dobrého a asi nejsou takoví magoři, jak my.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.12.2021 17:16 Reaguje na pavel peregrin
Dobře, ale jak bychom si pomohli? Pokud bychom nepatřili pod Habsburky, patřili bychom pod nějaké Německé panovníky. A Habsburkové se později, v 19. století, projevili jako velmi tolerantní, proti Němcům.
Odpovědět
JO

Jarka O.

31.12.2021 09:05 Reaguje na Pavel Hanzl
Není to pravda. Proč bychom bez prohry stavovského vládce měli patřit pod Němce? Zem by reprezentoval Českou slechtou volený panovník. Divna představa je, že bychom dopadli jako Luzice. Naopak. Luzice by jako soucast cekeho kralovstvi germanizovana nebyla. V Praze na KU je dokonce Luzickosrbsky seminar (snad stále), jediny v Evrope. A ktery německý vedoucí luž. Srby potlacoval nejvíc, je známé. Take se posmival 1.republice jako vředu, zivota neschopnemu statu, a to práve na zaklade 300lete poroby a nestability 1.republiky, která ale je pochopitelná. Tolerance nebyl znak habsburků a pripisovat jim obrozeni je désný výplod. Obrozeni provedli vzdelanci se zajmem o Cechy. Od 1990 jsou zas vysmívaní. Atd.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

31.12.2021 09:28 Reaguje na Pavel Hanzl
Máte asi problém se získáváním informací z různých zdrojů. V historii proněmecké až neonacistické historiky, v ekologii zase ekofanatiky. Orwell by koukal.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist