Lesníci: Zbytečná těžba uschlých stromů je důsledkem pravidel nastavených Ministerstvem zemědělství, to ale pochybení odmítá
Více než 6600 signatářů zmíněné výzvy, mezi kterými jsou převážně odborníci z oblasti lesnictví, ekologie a biologie, je přesvědčeno, že kácení a odvoz odumřelých stromů není přínosem ani pro samotný les, ani pro jeho služby společnosti, jakými jsou například čištění vody a vzduchu, ochrana půdy a biologické rozmanitosti nebo stabilní klima. Naopak, ponechání odumřelých stromů v lese by pomohlo biologické rozmanitosti lesa, tj. řadě užitečných mikroorganismů, hub, rostlin i živočichů, a zároveň by pomohlo při snaze o zmírnění klimatických změn, protože uhlík podílející se v atmosféře na oteplování klimatu by byl místo toho desítky let uložen ve dřevě, než by se rozložilo. Signatáři výzvy proto apelovali na Ministerstvo, aby namísto zbytečné těžby odumřelých stromů, podporovalo jejich ponechání v lese k zetlení. Ministerstvo namítá, že svými příspěvky nerentabilní těžbu nepodporuje, ale cílí na následnou obnovu postižených porostů.
Jak si ale vysvětlit, že například ani státní podnik Lesy ČR, který by měl hospodařit šetrně, ekonomicky a ve veřejném zájmu, s trvalým ponecháváním odumřelých stromů k zetlení ve významnější míře nepočítá, viz zde nebo viz rozhovor s Ondřejem Pecháčkem, vedoucím odboru lesního hospodářství a ochrany přírody ředitelství Lesů ČR. Lesnická práce 6/2020?
Přitom pro ponechání odumřelých stromů v lese hovoří i další argumenty. Náklady na těžbu a dopravu dřeva v řadě případů převyšují příjem z prodeje dřeva. Těžba se tedy často nevyplatí ani ekonomicky a bez dotací by byla ztrátová, proto se i státní podnik jako celek loni do ztráty dostal. Na řadě míst je dostatečné množství malých stromků, tj. přirozené obnovy, která zajistí vznik nového porostu na místě odumřelých stromů. Výsadba, ani intenzivní a nákladná péče o nové stromy, kvůli které by bylo třeba odumírající stromy s podporou ministerských dotací vytěžit, proto na mnoha místech není potřeba, a i z tohoto pohledu je zbytečná. Těžba v takovém případě spíše vede ke zničení velké části malých stromků z přirozené obnovy.
Kvůli rozsáhlým těžbám se české lesy a lesnictví staly přímým zdrojem emisí uhlíku. Za vyšší množství emisí přitom hrozí České republice vysoké platby v řádu miliard korun. Při ponechání části suchých stromů v lese by byla bilance emisí uhlíku jistě daleko příznivější.
Přečtěte si také |
Jakub Hruška: České lesy se staly významným emitentem skleníkových plynůProč tedy i přes řadu argumentů, které svědčí ve prospěch ponechávání odumřelých stromů v lese k zetlení, v podstatě k žádnému cílenému ponechávání nedochází? Domníváme se, že pravým důvodem je nesprávné nastavení nástrojů politiky lesního hospodářství ČR, které je v gesci Ministerstva zemědělství. Tato politika vlastníky buď přímo nutí odumřelé a odumírající stromy vytěžit pomocí legislativy (lesní zákon), nebo je ve zbytečné těžbě podporuje pomocí nastavení systému dotací, kde se nepočítá s možností ponechat dřevo v lese.
Pro získání příspěvků na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity je například zapotřebí doložit doklad o těžbě dřeva, což znamená, že získat podporu je možné pouze v případě, že si vlastník zajistí pokácení odumřelých stromů. To už pro vlastníka představuje náklady [podle dat Ministerstva v průměru 46 % nákladů na těžbu a přiblížení k cestě] a vede ho pravděpodobně daleko častěji k rozhodnutí dřevo z lesa odvézt. Případné ponechání dřeva v lese není ale už nijak zvýhodněno oproti jeho odvezení.
Přitom stát by měl dělat pravý opak, podporovat ponechávání dřeva v lese a obecně takové aktivity vlastníků lesů, které budou ve prospěch celé společnosti, povedou k zachování a obnově zdravých lesů poskytujících ekosystémové služby všem. Dotování zbytečné, nerentabilní těžby suchých stromů z veřejných zdrojů české lesy nezachrání.
Dr. Vojtěch Čada, dr. Jeňýk Hofmeister, prof. Miroslav SvobodaAutoři jsou pracovníky Katedry ekologie lesa, Fakulta lesnická a dřevařská, Česká zemědělská univerzita v Praze. Podporu tomuto textu vyjádřila Česká společnost pro ekologii.
Přečtěte si také |
Naše lesy potřebují dlouhodobou vizi, méně stromů a méně zvěře, říká lesník Aleš Erberreklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (63)
Jiří Svoboda
15.1.2021 09:34Co z, podle zcela nejasných představ autorů, takto ponechaného lesa asi vznikne?
Jiří Daneš
15.1.2021 16:49 Reaguje na Jiří SvobodaMajka Kletečková
15.1.2021 17:49 Reaguje na Jiří SvobodaZ tohohle odstavce mám dojem, že proti pokácení vědci nic nenamítají, ale chtějí nechat pokácené dřevo v lese zetlít. Odkornění u mrtvého dřeva je zbytečné.
Jiří Svoboda
15.1.2021 22:24 Reaguje na Majka KletečkováJarek Schindler
16.1.2021 10:31 Reaguje na Majka KletečkováNo a krásně jsou vidět i argumentační rozpory v různých věcech. Zatím co člověk běžně čte o tom jak se u nás díky přemnožené zvěři nic nezmlazuje, tady naopak píší, že : "Na řadě míst je dostatečné množství malých stromků, tj. přirozené obnovy, která zajistí vznik nového porostu na místě odumřelých stromů".
No a nebo při podpoře výběrného způsobu, kdy se kácejí do podrostu zdravé, více zavětvené a tím i těžší stromy se tvrdí, že se vlastně nic moc nepoškodí, tady se píše. že: "Těžba v takovém případě spíše vede ke zničení velké části malých stromků z přirozené obnovy".
Tak kde je nakonec pravda a kdo lže?
O ekonomice těchto těžeb je taky zbytečné moc diskutovat. Pokud cena za vlákninu či palivo neklesne pod 500 Kč pořád se to majiteli, pokud má tedy odbyt, vyplatí.
Jinak, nepřekvapuje mě, že tohle může napsat a podepsat "vědec" či člověk lesnického provozu neznalý. Děsí mě, pokud to podepíše lesník. Opravdu potom pošlete pod tyto stromy pracovat své zaměstnance?
Krejcar Stanislav
21.2.2021 08:53 Reaguje na Majka KletečkováKrejcar Stanislav
21.2.2021 09:03 Reaguje na Krejcar StanislavKrejcar Stanislav
21.2.2021 09:15 Reaguje na Krejcar StanislavMajka Kletečková
15.1.2021 17:52 Reaguje na Jiří SvobodaKulatina představuje neopracované dřevo, tedy „svazky klád", které Česko opouštějí třeba v plně naložených nákladních vlacích nebo po silnici, kde export obstarávají kamiony či nákladní vozy.“ (https://www.kurzy.cz/zpravy/573556-cesko-prichazi-o-desitky-miliard-korun-rocne-vyvozem-neopracovaneho-dreva-ceske-lesy-tak-export/)
Co s ním třeba v Číně udělají, to nevím. Bylo by fajn, kdyby to dřevo bylo využito na stavbu trámů a nábytku. Co když je přebytek dřeva nyní ale takový, že se spaluje?
Jiří Svoboda
15.1.2021 22:27 Reaguje na Majka Kletečkovávaber
15.1.2021 09:53tolik odborníků a co vlasně hájí ,můžou hájit co chtějí, zvítězí ekonomika nad zdravou přírodou
Jan Škrdla
15.1.2021 21:12 Reaguje na vaberJiří Svoboda
15.1.2021 22:30 Reaguje na Jan ŠkrdlaJan Škrdla
16.1.2021 21:40 Reaguje na Jiří SvobodaJinak víte o někom, kdo koupí od malého majitele lesa třeba 5 nebo 10 m3 čerstvých borových souší?
Jarek Schindler
16.1.2021 21:59 Reaguje na Jan ŠkrdlaJan Škrdla
16.1.2021 22:58 Reaguje na Jarek SchindlerA pokud máte místo mýtního porostu něco mezi tyčovinou a nastávající kmenovinou, tak jste při těžbě ve ztrátě tak i tak.
Jarek Schindler
18.1.2021 08:05 Reaguje na Jan ŠkrdlaJiří Svoboda
17.1.2021 09:42 Reaguje na Jan ŠkrdlaRadim Polášek
17.1.2021 11:02 Reaguje na Jiří SvobodaJan Škrdla
18.1.2021 21:21 Reaguje na Jiří SvobodaMilan Milan
15.1.2021 10:14Milan G
15.1.2021 11:56 Reaguje na Milan MilanNaproti tomu druhá strana, autoři toho článku a množství chytráků jim podobných, ten les nevlastní. Z podstaty věci je jim úplně jedno co se stane s tím lesem. Naopak, budou brojit přesně za to co je v tom textu, za prvé ty lesy nejsou jejich a za druhé, a to si myslím, že je to hlavní, kde získají takovou laboratoř kde ty pochody změn můžou sledovat v reálném čase, bez ohledu na to jak ten les dopadne.
Bohužel už dávno neplatí vzdělanost=inteligence.
Radim Polášek
15.1.2021 14:49 Reaguje na Milan GMimochodem v době ničení šumavských lesů v NP kůrovcem tuto událost studující vědci, tuším z Jihočeské Univerzity básnili o nějakém mikroorganismu, tuším plísní, která má v případě rozmnožení potenciál chránit smrky před kůrovcem. Později ty zprávy skončily. Neví někdo konkrétně, co se s tím výzkumem této cesty ochrany smrků před kůrovcem stalo? Nebo vědci jen dobádali, z grantů si ušetřili na nové baráky a "výzkum skončil, všichni zapomeňte!".
Krejcar Stanislav
15.1.2021 14:55 Reaguje na Milan GKrejcar Stanislav
15.1.2021 14:47 Reaguje na Milan MilanJan Škrdla
15.1.2021 21:04 Reaguje na Milan MilanMilan Milan
16.1.2021 09:39 Reaguje na Jan ŠkrdlaJan Škrdla
16.1.2021 15:38 Reaguje na Milan MilanRadim Polášek
17.1.2021 11:11 Reaguje na Milan MilanJinak ale, pokud nemáte speciální entomologické vzdělání, většinou nemáte šanci larvy brouků od sebe rozeznat. Velikostně to je podle mých pozorování tak, že larvy kůrovce jsou dlouhé do 3 - 5 mm a široké 1 - 2 mm. larvy tesaříka jsou dlouhé centimetr i víc a tlusté tak asi 3 - 5 milimetrů.
Jinak ale kůrovců je velké množství druhů, pokud se jednalo o kůrovce, s velkou pravděpodobností to byl jiný druh než ty zhoubné, které napadají živé stromy a usmrcují je. Toto by mohl být druh kůrovce, co napadá už mrtvé dřevo a živí se tam mrtvým lýkem.
Jan Škrdla
18.1.2021 21:25 Reaguje na Radim PolášekJiná věc je provozní bezpečnost. Tím pádem by se těžba souší měla zaměřit na blízkosti silnic a železnic, a v druhém sledu na blízkost lesních cest a turistických stezek.
Břetislav Machaček
15.1.2021 10:44jiní na ležato, ale nikdo neporadí, jak pak v takovém "lese" stromy
znovu pěstovat. Do podobného lesa je i pouhý vstup rizikový a to už
nehovořím o budoucí výchově nového lesa. Možná jsou i zastánci toho
ponecháni bez jakýchkoliv zásahů a možná to naučí novou generaci
"lesníků". Potěš pánbůh, dobře, že už mám téměř život odžitý a už
to vše nebudu muset vidět. Vysoká koncentrace dřevokazných hub a
škůdců v uschlých stromech si bude hledat jinou potravu na zbytku
zatím zdravých stromů poškozených pádem soušek, neboť každé
poranění je vstupní bránou pro houby. Při samotěžbě mě kdysi
kontroloval revírník, zda jsem ošetřil nátěrem poškozené stromy
a to i obnažené kořeny. Dnes je tu trend si to namnožit a nic
nedělat. V sadu si taky nebudu množit dřevokazné houby pro větší
biodiverzitu a hospodářský les je takový sad z lesních dřevin.
Podivné jsou dnes cesty "vědy"!
Jiří Daneš
15.1.2021 17:01 Reaguje na Břetislav MachačekStátem je to podporováno, kvůli "demokracii a svobodě", jinak by byla vláda vláčena darebáckými novináři v médiích a označována jako totalitářská. Normálnímu jedinci se chce říci, jak se říkávalo po válce - "Hitlera na ně", na ty "vědce".
Jiří Daneš
15.1.2021 17:09 Reaguje na Břetislav MachačekJan Šimůnek
15.1.2021 11:16Jiří Daneš
15.1.2021 17:20 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
16.1.2021 10:34 Reaguje na Jiří DanešRadim Polášek
15.1.2021 15:04Když se oním rozrušením povrchu trefí do období rozšiřování pionýrských dřevin, to znamená na jaře a na začátku léta například osiky, břízy, topoly, vrby jívy atd nebo na konci léta a na podzim druhů šířených taky větrem nebo ptáky atd, lípy, javory, buky, duby, jeřabiny, keř bez černý, třešeň ptačí atd....
Jiří Daneš
15.1.2021 17:28Břetislav Machaček
15.1.2021 19:00 Reaguje na Jiří Daneškteré lesní správce nutí les uklidit a znovu zalesnit, pak pár
profesionálních signatářů všech kontroverzních výzev a petic.
Též pár neználků, kteří obdivují autority a nemají svůj vlastní
názor a rodinní příslušníci. Pokud to není závazná petice, tak
takových podpisů nasekám po pár pivech sto. Pravost nebude
nikdo zkoumat, protože to nemá žádnou váhu. Možná jsme v seznamu
i my. Podobnou petici mi podstrkovali na jedné akci bez textu
o čem petice je. Poslal jsem je do mezihýždí. I tak se podpisy
sbírají. No a těch přes sociální sítě už ani nemluvím.
Slovan
15.1.2021 20:42 Reaguje na Jiří DanešMůžete se podívat.
Břetislav Machaček
16.1.2021 18:31 Reaguje na Slovankterá asi není s podpisy jednotlivých členů. Pokud ano,
tak je to obdivuhodně vzácný jednotný názor a smekám.
Takhle vycepované členy neměla ani kdysi strana s tou
vedoucí úlohou ve společnosti.
Milan Košulič
18.1.2021 13:05Lesy nerostou jenom ze vzduchu. Chceme-li mít zdravé lesy (jakož i zdravé potraviny) a zdravou vodu, musíme mít i zdravou půdu. A zdraví půdy závisí mimo jiné na biodiverzitě, nejen v půdě, ale i nad ní. Stát by měl podporovat jen takové hospodaření, které nepoškozuje půdu, vodu a biodiverzitu. To rozhodně současné nastavení většiny dotačních pravidel nesplňuje.
Je správné, že stát alespoň částečně nahrazuje vlastníkům lesa ztráty, které způsobil stát svou nečinností v minulých desetiletích. Ale když už potřebuje k dokladování faktury za těžbu, měl by tu podporu podmínit ponecháním pokáceného dříví k zetlení nebo alespoň obnovou výhradně pionýrskými dřevinami. Ty se ale na plochách s pokáceným ponechaným dřívím zmladí skoro vždy přirozeně a velmi rychle, během několika let, a víte proč? Protože se mezi to ponechané neodvětvené dříví nedostane zvěř.
Slovan
18.1.2021 16:31 Reaguje na Milan KošuličBřetislav Machaček
18.1.2021 18:14 Reaguje na Milan Košuličnapříklad formou samotěžby ? Já se setkal s cenou od vlastníka
takovou, že bylo levnější i s dovozem odpadové dříví z pily.
To pak se asi dotyčný nedočká žádného užitku jak píšete vy.
Rád se předzásobím třeba na pět let, protože po kůrovci bude
dříví nad zlato. Sám si to vytěžím, sám odvezu a ještě zaplatím.
Pouze ale rozumnou cenu a ne za cenu pilařské kulatiny s náklady
na těžbu nadsazenou nějakou těžařskou firmou. To ať tam opravdu
zetlí, ale prosím alespoň pokácet a nenechat stát tu hrůzu.
Jinak zvěř to v té změti neokousá, aly ani vám tam nikdo
neudělá prořezávku a bude to prales a ne hospodářský les.
Asi nebudete lesníkem blízkým důchodového věku, ale spíše
žák už výše uvedených učitelů a pěstitel bezzásahových
lesů a pralesů. Mimochodem tam bych zrušil i funkci lesníka,
protože vše přece řídí příroda sama. Holt už i lesník a
lesník je rozdíl a vlastník lesa a vlastník lesa taky.
Slovan
18.1.2021 19:43 Reaguje na Břetislav MachačekJarek Schindler
20.1.2021 22:27 Reaguje na SlovanUž jste si to přepočítal pane Slovane, nebo budete trousit pořád dokola podobné nesmysly?
To je zase taková vaše obvyklá klasika.
karel krasensky
10.2.2021 19:12 Reaguje na SlovanMilan Košulič
19.1.2021 08:39 Reaguje na Břetislav MachačekJsem mnohem starší než výše uvedení učitelé a nejsem pěstitel bezzásahových lesů. To je možná spíš výhoda, chřadnutí smrčin u nás totiž sleduji víc jak 30 let, dost času na přemýšlení, proč se to stalo a co s tím dělat. Tito a další učitelé a vědci to vědí dost přesně, bohužel k překonání setrvačnosti myšlení to samo o sobě nestačí. Máte samozřejmě pravdu, že bezzásahové lesy žádného pečujícího lesníka nepotřebují. Ony lesníka nepotřebují any ty zásahové lesy, lesník je tam jen od toho, aby z lesa získal dřevo a nepoškodil nad míru ekosystém. A o té míře to je. Jestli z lesa odebereme jednou za 100 let většinu biomasy, stejně jako z pole, tak rozdíl je jenom v tom časovém měřítku a v tom jehličí a listí, co v průběhu let opadá. Ale jak vidíme na dnešní kalamitě, "trvalost" lesního hospodaření se poněkud zkrátila.
Břetislav Machaček
19.1.2021 09:34 Reaguje na Milan Košuličsvůj život a ne pouze 30. let. Chřadnou tam, kam
nepatřily a byly ještě vysazovány za císaře pána.
Postupně se od nich upouštělo už dříve a pouze
šlo o právě ty místní podmínky. Vyjímečně teplé
a suché roky udělala své nejen se smrky, ale i
listnáči a reorganizace LČR ve smyslu oddělení
správy lesů a těžařů se na tom podepsala taky.
Vámi schvalované zalesnění nevytěženého lesa náletem je bezzásahový les nebo dokonce budoucí prales
a nic jiného. Majitel hospodářského lesa, pokud
není blázen, tak dříví prodá i pod cenou za
jakoukoliv cenu, než za žádnou, protože si les
potřebuje připravit na výsadbu hospodářského
lesa, který z navrhovaného nevytěženého,
náletového a nevychovaného lesa nikdy nebude.
Vámi popsanému hospodaření fandi pouze zastánci
pralesů, divočiny, samoregulace a bezzásahovosti.
Soudný vlastník lesa a odpovědný správce lesa
nikoliv. Nemám důvod vás kritizovat za váš názor
a jsou mi ukradení i ti "lesníci" z řad kantorů,
vědců a jiných zastánců výše popsaných priorit.
Přeměna hospodářských lesů na pralesy je opravdu
bezpracná, levná a pro oko některých "ekologů"
krásná a prospěšná. Bohudík tu nejsou pouze snílci,
ale i realisté, kteří tyto postupy zavrhují. Tak
si nechejte svěřený les zetlít nastojato a taky
ho "zalesnit" nálety, pokud je to přání vlastníka.
Myslím, že takových moc není a stát to nedopustí
taky. Jinak vážně pochybuji, zda jste vůbec lesník,
který hospodaří s nějakými lesy, ale budiž. Mi
podobné nápady vnucovat lesní správce, tak si
najdu jiného s klasickým způsobem hospodaření.
Já tu odbornost v bezzásahovosti v hospodářském
lese nevidím.
Milan Košulič
19.1.2021 16:01 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
19.1.2021 20:23 Reaguje na Milan Košuličsmrkové monokultury dostanou nálety z jedlí,
dubů, buků, habrů, modřínů atd. To se
přetransformují smrková semena na jiná?
Po smrku bude smrk a občas bříza či jiné
lehké osivo. Pak tu je rychlost růstu
dřevin v takovém samovýsevu. Převažující
smrk zadusí vše ostatní mimo té břízy
a pak dojde i na ten smrk, protože i jeho opakovaně napadne zase kůrovec. A výhled
na druhově pestrý les v nedohlednu. To
bude regulérní prales, ale s omezeným množstvím dřevin bez druhové pestrosti.
Co tak tomu pomoci a rovnou alespoň ostrůvkovitě vysadit jiné dřeviny a ty
chránit před okusem zvěří oplocením?
Zbytek ji nechat třeba i k okusu a pak
udělat probírku na konečnou podobu lesa?
Nic nedělat je levné, bezpracné, ale na
dlouhé lokte s mizerným výsledkem. Jinak
půdě mohu nechat nejen klest, ale i tu
neprodejnou kulatinu, ale už na zemi
a tak, aby to nebyla změť věšáků a
buřeně. Souška dělá stín minimální
a buřeň bude první, kdo světlinu
obsadí a náletové semenáče udusí.
Toto vidím v lese, kde vlastník
nekoná a pouze drží pozemek jako
investici. Je to regulérní prales
bez rizika úrazu nepřístupný, kam
nechodí ani zvěř. Ta se tak zdržuje
v polích a v lesích jiných vlastníků
hospodařících klasicky. Vy jste lesník,
co asi zvěř v lese nechce jako ti
zastánci samoregulace a samovýsevu.
Vyhánět zvěř z lesa je další blud
těch, co v ní vidí viníka všech problémů
s druhovou pestrostí dřevin. Bez ochrany
mladých jedlí oplocenkami se velikánů
nikdy nedočkáte. To by jste musel zvěř
vybít kompletně včetně zajíců a u buků
i hrabošů.
Jarek Schindler
20.1.2021 20:28 Reaguje na Milan KošuličJá v bukových porostech znám například clonné seče a tam se, pokud tam nebudete požadovat jinou cílovou dřevinu než buk, nic sázet nemusí. Nezdá se mi, že by půda trpěla a ty buky procházely nějakým stresem. Bohužel vychovávat se ty porosty musí.
Jinak je smutné, pokud současnou kalamitu lesník používá jako prostředek. Zvlášť když se na jejím rozsahu sám podepsal. Všechny porost zasažené kůrovcem navíc nejsou smrkovými monokulturami. Čím dál se u nich potom ukazuje, že se nejde dívat na les jako na jednotlivé stromy ale musíme se dívat na vzájemný vztah mezi těmi jednotlivými stromy. Tedy, nevychováváme jednotlivé stromy ale celý porost. A spodní etáže na stabilitu té horní májí pramalý vliv. Proč by měly lesy za dalších sto let uschnout? Proto, že nebudou zakládány pod pionýrskými dřevinami?
Jan Škrdla
18.1.2021 21:30 Reaguje na Milan KošuličJarek Schindler
19.1.2021 07:13 Reaguje na Milan KošuličAno, stromy nerostou pouze ze vzduchu. Není však, za "života porostu" dost v porostu ponechané hmoty z prořezávek, čistek, výchovných zásahů -40 a + 40? Není dost hmoty k zetlení z nehroubí při mýtních těžbách. Na jednu stranu se budou ponechávat souše, na druhou stranu pokud pro vás pracující firma zapomene přiblížit hroubí ( špice, krátký zlomek atd.) je to ihned důvod k pokutě. No a ekology prosazovaná štěpka a tedy vyvážení toho dříve k zetlení ponechaného nehroubí. To vám nevadí?
Proč obnova VYHRADNĚ pionýrskými dřevinami? Ano, například bříza se velice rychle zmladí. No a třeba i proto, že ji zvěř nežere.
Jinak v článku bylo jasně napsáno:
"Na řadě míst je dostatečné množství malých stromků, tj. přirozené obnovy která zajistí vznik nového porostu na místě odumřelých stromů. Výsadba, ani intenzivní a nákladná péče o nové stromy, kvůli které by bylo třeba odumírající stromy s podporou ministerských dotací vytěžit, proto na mnoha místech není potřeba" Řekl bych, že toto tvrzení je o cílových dřevinách. Opravdu chcete tvrdit, že do těch míst dvacet let nikdo nebude muset jít?
No a je tam ještě jedna perlička: "Těžba v takovém případě spíše vede ke zničení velké části malých stromků z přirozené obnovy".
Na lesníka který jako vy obhajuje výběrné způsoby těžby to tvrzení přece musí působit jako červený hadr na býka.
Milan Košulič
19.1.2021 09:27 Reaguje na Jarek SchindlerMilan Košulič
19.1.2021 15:50 Reaguje na Jarek SchindlerProto jsem Vám odpověděl, že to není jen názor některých vědců, ale i části lesníků, určitě menšinové. Ano, pokud předpokládám, že v těch porostech bude nutné pracovat, pak se musí suché stromy pokácet dřív, než se začnou rozpadat. Jinými slovy, pokud ponechám uschlý porost stát, počítám s tím, že tam nebudu možná 20 let žádné dělníky posílat. V době, kdy budou ze suchých stromů pahýly bez nebezpečí pro lidi, bude naprostá většina takových ploch obnovená přirozeně bez jakékoliv péče. Ovšem, nebudou to smrky v řadách, ale bude to základ velmi stabilního lesa s pestrou prostorovou strukturou, který bude zcela jistě dobrým základem pro budoucí produkční využití. Ale musím akceptovat i neobnovené mezery, ale to je součást té důležité snahy o pestrou prostorovou strukturu. Důležité domácí cílové dřeviny se pak mohou doplňovat postupně do takto zdarma vzniklého přípravného lesa nebo do nezmlazených mezer. Ano, i pak bude plocha hůře přístupná, ale nikoliv nepřístupná. Podstatné však je, že takto vznikne porost zdarma, bez nutnosti péče o kultury a že to bude zcela přirozeně směřovat k pestré struktuře, čili ke stabilitě a vitalitě, což umělou výsadbou nedokážeme v takové míře zajistit.
Napsal jste: „No a ekology prosazovaná štěpka a tedy vyvážení toho dříve k zetlení ponechaného nehroubí. To vám nevadí?“
Vadí mi to a moc. A neprosazují to ekologové, nebo o některém konkrétním víte? Nanejvýš to tolerují na živinově příznivých stanovištích.
Napsal jste: „Proč obnova VÝHRADNĚ pionýrskými dřevinami?“
To se týká především státní podpory obnovy kalamitních holin. Stát by neměl podporovat nic, co se dělá v rozporu s přírodními zákonitostmi, a přírodní zákonitostí je návrat lesa ve sledu od pionýrských druhů ke klimaxovým, s určitými výjimkami. Jakýkoliv lidský zásah do ekosystému v rozporu s „přirozeností“ zanáší do systému stres. Ty stresy se kumulují a v určitém stavu pak stačí jeden impuls, po kterém se oslabený ekosystém zhroutí. To se teď stalo našim smrčinám, ale projevy kumulovaných stresů tu byly již před desítkami let.
Jinak obnova holin nemusí jít „výhradně“ přes pionýrské dřeviny, ale pokud uměle, výsadbou, mělo by to být „především“ přes ně. Když se tam přirozeně zmladí javory, lípy, modřín, v podstatě cokoliv, i smrk, ale přirozeně, náletem, bude to mnohem lepší, než masová umělá výsadba dotovaného buku nebo dubu. K čemu nám budou rychle zalesněné holiny, když těm bukům a dubům dáme do vínku několik stresů hned při výsadbě? Když z nich budou opět stejnověké plantáže?
Napsal jste: „Opravdu chcete tvrdit, že do těch míst dvacet let nikdo nebude muset jít?“
Kdyby to bylo moje, tak bych tam chodil jen pro dřevo na topení, dokud by neshnilo. A to můžu brát od kraje. Proč bych tam jinak chodil? Ale trochu přeháním. Lepší by bylo suché porosty pokácet (určitě kolem cest), ale nechat na místě, když nejde dřevo dobře prodat. Hlavně proto, aby se plochy okamžitě znepřístupnily zvěři a přirozená obnova byla rychlejší a hlavně pestřejší. Nechal bych stát jenom některé silné stromy a jen mimo cesty. Do stojících porostů se bude zvěř dál dostávat a ochuzovat druhovou skladbu obnovy o méně zastoupené druhy, které tam potřebujeme, jako zejména jedle, javory, buky, osiky, jeřáb a další. Nejspíš bych si taky pořídil pásovku a nadělal zásoby řeziva. Dotace by měly být na ty pásovky, a ne na podporu nesmyslného prodeje, což v podstatě dnes Mze dělá, asi trochu nechtěně.
Napsal jste: „No a je tam ještě jedna perlička: "Těžba v takovém případě spíše vede ke zničení velké části malých stromků z přirozené obnovy".“
Těžba samotná ne, až vyklizování dříví. A je velký rozdíl v množství zničených semenáčků, když se vytěží na hektaru výběrně několik desítek stromů jednou – dvakrát za decennium, nebo se vytěží a vyklidí celý porost jednorázově.
Jarek Schindler
20.1.2021 19:49 Reaguje na Milan KošuličPíšete: "pokud ponechám uschlý porost stát, počítám s tím, že tam nebudu možná 20 let žádné dělníky posílat.... V době, bude naprostá většina takových ploch obnovená přirozeně bez jakékoliv péče. Ovšem, nebudou to smrky v řadách, ale bude to základ velmi stabilního lesa s pestrou prostorovou strukturou, který bude zcela jistě dobrým základem pro budoucí produkční využití."
Bohužel, jak jsem již napsal, považuji těch prvních dvacet let za zásadní pro výchovu porostu. Zvlášť při přirozené obnově musí lesník redukovat počet prostříhávkami. Ta přirozená obnova a je jedno jaká, či jaké dřeviny se obnovily, to pro další růst nutně potřebuje. No a pak tu máme prořezávky. Tedy jeden z nejdůležitějších lesnických zásahů do porostu. Jste opravdu přesvědčen, že bez těchto zásahů jste schopen, tedy ve vašem případě je spíš příroda schopná vytvořit do budoucna les, který jak píšete :" bude dobrým základem pro budoucí produkční využití" ? Mluvíme snad pořád o hospodářském lese a ne o pralese. Opravdu takto založíte stabilnější porost?
Ano, musí se akceptovat i neobnovené mezery. Jde o to, jestli tyto mezery, vzhledem k jejich možné ploše akceptuje i zákon.
Jsem rád, že alespoň ve vyváření té štěpky se shodneme. No pokud biopaliva neprosazují ekologové, tak je prosazují osoby a organizace za ekology se vydávající. Myslím, že ta vaše organizace progresívnějších lesníků s nimi dost úzce spolupracuje.
Jinak je , alespoň pro mě zarážející, jak se v jednom článku nic nezmlazuje ( kvůli zvěři) a v druhém, jak je tady napsáno , je " na řadě míst dostatečné množství malých stromků, tj. přirozené obnovy." Prostě a jasně, buď se nic kvůli zvěři nezmlazuje nebo i s tou zvěří je toho zmlazení dost. Tedy nesouhlasím s takovou argumentací, jak se to zrovna komu hodí. Je to z jednoho extrému do druhého. Komu to prospívá?
Stejné je to i se zničením podrostu těžbou a přibližováním. Pokud je těch semenáčků a mladých stromků , řekněme do půl metru výšky dost, je škoda minimální. Smrky navíc nemají nějakou rozložitou korunu. Pokud potom kácím košatý listnáč do zmlazení 5, 10 let starého, rozbiji toho podstatně více a náhrada vedle rostoucími semenáčky je již v podstatě nemožná. Atd.
Abych nezapomněl. Pro zvěř jsou překážkou nakupené vývraty. Nějaké ležící soušky jim v pohybu nebrání. Kdo viděl jak v hustém podrostu jelen zakloní hlavu a "složí" paroží na hřbet a projde bez jakýchkoliv problémů místy, kudy by člověk normálně nelezl, ví o čem mluvím.
Milan Košulič
28.1.2021 20:26 Reaguje na Jarek SchindlerAno, mluvím celou dobu o hospodářském lese. Opravdu, les bude tím odolnější, zdravější a stabilnější, čím více prostoru ponecháme přírodním procesům, aby pracovaly v náš prospěch. Přírodní procesy máme využívat, případně je lehce usměrňovat, ale nikoliv jim za každou cenu předcházet. Prostřihávky (například) jsou nutné tam, kde nemáme žádný zástin, kde přečasně odtěžíme mateřský porost nebo jej příliš proředíme nebo když bezhlavě likvidujeme břízu. Kdo delší dobu pracuje s břízou, tak ví, že pokud se vychovává tak, aby si udržela korunu zhruba do půlky délky kmene, tak všechno, co je pod touto vrstvou břízy, se redukuje a diferencuje téměř bez potřeby lidského zásahu.
Chápu, že pokud s tím lesník nemá už určitou zkušenost, tak tomu nevěří. Celé generace lesníků jsou vychovávány k přepečlivé péči o les od založení až po vytěžení. Ale přece vidíte, kam nás to dovedlo. Když se dnes rozhlédnete po Vysočině, tak tam zanedbané soukromé lesy smíchané ze všeho možného stojí, ale opečovávané plantáže smrku a borovice už většinou uschly.
Netvrdím, že mám pravdu úplně ve všem a že u mých tvrzení neexistují výjimky, nebo že vše tvrzené platí za všech stanovištních podmínek.
Nechci se už ale dál vzájemně chytat za slovíčka, radši se někdy stavte.