Luboš Pavlovič: Evropská unie zpřísní pravidla pro bezpečnost hraček. Zakáže v nich látky PFAS a bisfenoly

Kromě toho dojde i k zákazu skupiny 10 bisfenolů, jež označila Evropská agentura pro chemické látky (ECHA) jako vysoce nebezpečné, a zákazu věčných chemikálií, tedy per – a polyfluorovaných látek (PFAS).
Tímto opatřením se řeší zásadní nedostatky směrnice o bezpečnosti hraček z roku 2009, jejíž hodnocení ukázalo, že aktuální pravidla nedokážou efektivně chránit děti před škodlivými chemikáliemi obsaženými v hračkách. Je to zároveň signál pro chystanou revizi nařízení REACH, o jejímž rozšíření se v letošním roce rovněž diskutuje a kde řada odborníků požaduje rychlejší a efektivnější kontrolu škodlivých látek nejen ve spotřebním zboží, ale obecně ve výrobě tak, aby byly zakazovány po skupinách a předešlo se zdlouhavému posuzování látky po látce a zbytečnému nahrazování jedné škodlivé látky za jinou, nicméně podobně toxickou.
Některé průzkumy trhu ukazují na široké využití bisfenolů v hračkách. Studie dánské spotřebitelské organizace z roku 2023 odhalila, že široká škála bisfenolů se používá například v kousátkách. Omezení se nově vztahuje také na PFAS, podobně jako tomu bylo při loňské revizi nařízení o obalech a obalových odpadech. Zákazy bisfenolů a PFAS byly klíčovým bodem vyjednávacího týmu Evropského parlamentu.
„I když máme v EU nejbezpečnější hračky na světě, každá pátá nebezpečná věc stažená z trhu byla právě hračka. Bylo proto klíčové revidovat směrnici z roku 2009. Nová pravidla omezují rizika škodlivých chemikálií, zajišťují lepší označování i pro online prodej a umožní rychleji reagovat na nové vědecké poznatky. Vysíláme tím jasný signál: chceme chránit děti, zajistit férovou konkurenci a posílit pozici Evropy jako místa podnikání,“ uvedla zpravodajka návrhu Marion Walsmann.
Na nebezpečí plynoucí z nedostatečné evropské legislativy upozorňovala dlouhodobě v Česku i na mezinárodních fórech také nevládní organizace Arnika. V poslední době například varovala před nebezpečnými látkami v recyklátech, ze kterých se hračky vyrábí, upozornila na hračky z černého plastu, kontaminované stejně jako nebezpečný obsah, na českém trhu našla nejtoxičtější hračku na světě a apelovala na odpovědný nákup vánočních dárků.“Rodiče mohou své děti ochránit třeba tím, že kupují hračky od renomovaných evropských výrobců, případně hračky s co největším podílem přírodních materiálů. Na druhou stranu se ukazuje, že evropská legislativa posunuje celkově globální trh k bezpečnějším hračkám. I malí prodejci či dovozci si již dokážou vyjednat kvalitnější a bezpečnější hračky od svých mimoevropských dodavatelů. Ale rozhodnutí nemůže být jen na spotřebiteli. Je důležité, aby byli ti nejmenší, tedy děti, chráněni plošně evropskou legislativou,” říká Karolína Brabcová, vedoucí spotřebitelských kampaní v organizaci Arnika.
Co tedy novinky evropské legislativy zahrnují?
Dohoda zakazuje v hračkách použití látek PFAS a bisfenolů, přičemž se kromě dosud zakázaných karcinogenních, mutagenních či reprodukčně toxických látek zaměřují také na látky narušující hormonální systém, látky s negativním dopadem na dýchací soustavu, kůži a další orgány.
Všechny hračky prodávané v EU budou muset obsahovat digitální pas výrobku, například formou QR kódu, což umožní importérům a celním orgánům lépe kontrolovat výrobky z hlediska jejich souladu s evropskou legislativou a spotřebitelům získat podrobnější informace o produktu již před dokončením nákupu.
Budou posíleny kontrolní mechanismy – nová pravidla stanovují přísnější požadavky pro online tržiště a posilují pravomoci inspektorů při odstraňování nebezpečných výrobků z trhu, čímž se zajistí, že i hračky dovážené ze třetích zemí budou mít stejnou úroveň bezpečnosti jako ty vyráběné v EU. Nová legislativa týkající se hraček bude moci lépe reagovat na nové vědecké poznatky a změny v nákupním chování spotřebitelů, zejména v oblasti online prodeje.
Dohoda byla uzavřena v rámci tzv. druhého čtení. Po formálním schválení Radou ji bude muset ještě potvrdit Evropský parlament. Nařízení vstoupí v platnost 20 dnů po zveřejnění v Úředním věstníku EU. Členské státy budou mít na zavedení nových pravidel 54 měsíců.
reklama
Dále čtěte |



Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (2)
Jiří Kvítek
27.4.2025 12:23Ale nechci, aby tato omezení platila i pro plasty určené pro průmyslové potřeby nebo obecné použití jako je například: nádoby pro odpady (popelnice, kontejnery), armatura pro odvod odpadních vod, spojovací prvky, kabeláž - tedy cokoliv, kromě dětských hraček.
Nedělejme stejnou chybu, jako před časem se změkčovači plastů. U hraček to pochopitelně smysl má, ale např. u plastové popelnice se sníží její životnost asi na polovinu (ve srovnání s pozinkovanou variantou), ovlivňuje to fyzikální a mechanické vlastnosti plastů, protože stárnutí plastů nikdo dostatečně nezohlednil.
K navrženým opatřením:
Jestli si někdo v EU myslí, že Čína bude respektovat výše uvedená opatření, tak by měl urychleně navštívit odborného lékaře.
Firmy jsou v EU regulovány na každém kroku, ale čínské šmelináře nikdo nekontroluje ani neomezí!
I přesto, že sem trvale zasílají materiály pochybného původu a složení, které v EU máme povinnost recyklovat, ale nikdo už se neptá, zda jsou vůbec recyklovatelné. Tohle by měli v EU řešit!
Nejlepší část článku je:
"Vysíláme tím jasný signál: chceme ... posílit pozici Evropy jako místa podnikání,“ uvedla zpravodajka návrhu Marion Walsmann."
Každá regulace pozici Evropy v podnikání vždy jen oslabí, to v EU nevědí?
Pak ve svých funkcích nemají co pohledávat.