Lucie Kubesa: Co se dá pořídit za 10 milionů?
Současně už od roku 1994, tedy téměř 20 let, probíhá v Praze dotační program pro obyvatele, který je motivačním nástrojem města ke zlepšování kvality ovzduší. Předmětem podpory jsou projekty ekologického vytápění a ohřevu vody v domácnostech. Za celou dobu trvání podpořilo město takřka 54 tisíc domácností částkou větší než 670 milionů korun, což významně napomohlo přeměně drtivé většiny lokálních topenišť na uhlí ve prospěch některé z ekologických variant. Program se postupně zaměřil na podporu využití OZE, na výměnu lokálních topidel ve prospěch centrálního vytápění, a od roku 2010 byla zavedena podpora výměny dožívajících plynových kotlů za nové, účinnější a ekologicky šetrnější.
Občané Prahy mají aktuálně stále ještě možnost získat dotace na výměnu neekologických kotlů za moderní nízkoemisní tepelný zdroj. Výměna se týká starých kotlů na pevná paliva, jako je dřevo, uhlí nebo koks, s ručním přikládáním 1. a 2. emisní třídy nebo i těch, které byly vyrobeny před 1. březnem 2000 a nacházejí se v rodinných domech, včetně trvale obývaných staveb pro rodinnou rekreaci, nebo v bytových jednotkách bytových domů. Pokud tedy zájemci topili výše specifikovaným kotlem, který po 1. lednu 2021 vyměnili nebo se jej teprve chystají nahradit, budou mít na vlastní realizaci 2 roky od podpisu smlouvy. V roce 2022 došlo k rozsáhlé rekonstrukci celého Programu. Je vyhlášen na dva roky, je umožňováno podávání žádostí před realizací, byla kompletně vypuštěna podpora plynových kotlů a primárně se zaměřil na podporu instalací tepelných čerpadel s důrazem na potřebu snižování závislosti na dováženém zemním plynu.
Přestože ona vyhláška platí bez mála tři roky, položme si otázku: A čím topili Pražané žádající dotaci dosud? Kdo kontroloval, čím topí, a zda neporušují výše zmíněnou vyhlášku? Do emisní třídy jsou kotle zařazovány dle množství škodlivých emisí, účinnosti, bezpečnosti a efektivity spalovacího procesu. Touto vyhláškou se urychluje zákaz daný zákonem o ochraně ovzduší o dva roky. To však bylo v době, kdy bylo jasně dáno, že staré nevyhovující kotle se nesmí využívat od podzimu 2022. Ministerstvo životního prostředí však platnost toho zákazu odsunulo o dva roky, tedy na podzim 2024. Pražská vyhláška, jako podzákonný předpis, však přesto nijak nereagovala. Možná k tomu asi ani nebyl důvod, jelikož červnové Zastupitelstvo odsouhlasilo „bez mrknutí oka“ návrh na poskytnutí dotace v celkové výši 227,7 tisíc Kč v rámci Programu, konkrétně se jedná o projekt: Náhrada plynového vytápění (2 x 24 kW) tepelným čerpadlem v bytovém domě (4 bytové jednotky).
Poněkud paradoxně vypadá v pořadí již pátá výzva, kterou vyhlásilo hlavní město na příjem žádostí o kotlíkové dotace pro občany tzv. nízkopříjmových domácností. Pražané mohou své žádosti podávat průběžně až do 31. srpna 2024. Finanční prostředky na dotace na výměnu starých neekologických kotlů (ve kterých se už podle platné vyhlášky stejně nesmí topit jinak než dřevem) za nové nízkoemisní tepelné zdroje jsou tentokrát ve výši 10,3 milionu Kč. Je sice chvályhodné, že dostávají obyvatelé Prahy možnost získat dotaci na výměnu neekologických kotlů za moderní nízkoemisní zdroje, tedy kotel na biomasu s automatickou dodávkou paliva nebo tepelné čerpadlo. Není však vyčleněná částka přehnaně vysoká, viz nedávná dotace 227 tisíc, a kolik může ještě být domácností, které mají starý kotel a navzdory vyhlášce v něm ještě stále topí?
reklama