https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/lucie-kubesa-klimaticky-plan-2030-narazi-v-praxi-na-mantinely
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lucie Kubesa: Klimatický plán 2030 naráží v praxi na mantinely

20.3.2023
Foto | Libor Šprysl
Závazný dokument pražského magistrátu má hodně bodů, které vedou k jedinému cíli. Vylepšit stávající nelichotivou situaci v oblasti životního prostředí. Ovšem ne vždy se daří dostat do souladu zájmy nás politiků, kteří máme vytvářet podmínky pro životní prostředí, se zájmy vlastníků pozemků.
 
Jako konzervativní politička, předsedkyně Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor a pohřebnictví Zastupitelstva hlavního města Prahy cítím povinnost respektovat soukromé vlastnictví.

Musím se přiznat, že hned první jednání výboru, který vedu, nastolilo zajímavý problém. Na jednání totiž přišli obyvatelé městské části Praha - Křeslice s voláním o pomoc. Na historicky stavebním pozemku se totiž majitel pozemku rozhodl vystavět tréninkovou hokejovou halu. Tím by mělo dojít k zastavění definitivně posledního volného pozemku v rámci obchodní zóny Čestlice, který je v územním plánu vyznačen fialově již od roku 1998.

Foto | Libor Šprysl

Za 25 let se z pozemku stala oáza zeleně zarostlá vrbami, doplněná zapojeným porostem různých druhů křovin. Na okraji pozemku protéká Černý potok, kterému se podařilo v obdobích vyšších srážek udělat z tohoto pozemku mokřad. Přítomnosti vrb začal využívat krásný motýl z čeledi babočkovitých batolec červený, několik druhů čmeláků, vlhká půda vyhovuje také obojživelníkům. Výstavba obchodní zóny Čestlice zásadním způsobem negativně ovlivňuje podmínky pro existenci sousedící unikátní Dendrologické zahrady, která je několikrát v roce ohrožovaná při vyšších srážkách zatopením. Pokud by vyrostla na místě mokřadu hokejová hala, obávám se, že následky budou mnohem horší.

Situací, kdy se územní plán a ochrana životního prostředí dostávají do rozporu nejen v případě relativně malého mokřadu v Křeslicích, je mnohem více, v současné době se válčí o zeleň v Praze 9, a to v mnohem větším rozsahu. I zde se jedná navíc o biotop, který je domovem zvláště chráněných živočichů jako v Křeslicích. Opět jde o pozemky se statutem stavební, které patří soukromému vlastníkovi. Místní obyvatelé mají zájem, aby hlavní město vykoupilo pozemky, nebo je vyměnilo za jiné. Mají plán, aby místo fungovalo v souladu s požadavky na vylepšování životního prostředí v hlavním městě. Nyní se zde nachází zahrádkářská kolonie, která má ale zaniknout. Ve snaze získat tyto pozemky dochází ke spolupráci jak vedení MČ Praha 9, tak obyvatel a známých osobností, což si starosta Devítky Tomáš Portlík (ODS) velmi pochvaluje.

Foto | Libor Šprysl

Dlouhodobý program pražského magistrátu s názvem Klimaplán 2030 v sobě skrývá mimo jiné také úkoly, které před námi stojí v oblasti zádrže vody a vylepšování podmínek pro život obyvatel. Hájit „zelené oázy“, nebo stavět, aby se město dál rozvíjelo? To jsou otázky, které není jednoduché zodpovědět, zvláště pokud jde o nutnost hledat řešení na soukromých pozemcích. Osobně vidím cestu v tom, že u takových typů pozemků, které jsem popsala, by vedení město mělo začít přistupovat k tomu, jak pozemky s vlastníky měnit, případně je od nich vykupovat, protože je třeba myslet i na to, že nám mizí zeleň z města, a zároveň s ní i podmínky pro život chráněných živočichů. A to vše navzdory tomu, že se Praha staráo obnovu stávajících a výsadbu nových zelených ploch. Bohužel však povětšinou jen na vnějším prstenci města, mimo dosah obyvatel bydlících v širším centra města.


reklama

 
foto - Kubesa Lucie
Lucie Kubesa
Autorka je členkou ODS a předsedkyně výboru pro životní prostředí, veřejný prostor a pohřebnictví ZHMP.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

20.3.2023 07:50
Pokud pozemek vykoupí město a ne developer, no tak jo. Ale Praha pak udělá cyklostezku a máme zas jen asfalt.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

20.3.2023 07:56 Reaguje na Slavomil Vinkler
1*
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

20.3.2023 07:55
Chránit zelené oázy a nestavět do šířky, ale do výšky. Mantinely jsou věcí magistrátu, developeři nemají žádné.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

20.3.2023 07:57 Reaguje na Karel Zvářal
Bohužel tak to je !
Odpovědět
IP

Iniciativa Proti-plotu, z.s.

21.3.2023 17:23
Naprosto souhlasíme s výše uvedeným, stavět by se mělo přednostně na brownfieldech, nahrazením starých staveb a ve vymezeném rozvojovém území Prahy. Nikoliv na spekulativně nakoupených pozemcích přírodních parků (Draháň-Troja), vinic (Salabka), nebo funkčních zahrádek překypujících životem (Zahrádky P9).

Ve stále rušnější a rozpálenější metropoli se jedná o poslední zelené oázy, které efektivně ochlazují okolí, zachytávají částice poletavého prachu, stojí za rozvojem komunitních i sousedských vztahů, a především poskytují stín pro procházky maminek s dětmi na mateřské, sport i další volnočasové aktivity obyvatel. To, že jsou domovem ptactva atd ani nezmiňuji. Jejich hodnota pro život Pražanů je penězi nevyčíslitelná.

V takových případech forma směny/odkupu pozemku ze strany hl. města Prahy je zcela adekvátní při nalezení shody pro všechny zúčastněné strany. V praxi to až na malé výjimky ovšem nefunguje.

Politici před Pražany velmi rádi deklarují nutnost chránit a rozšiřovat vzrostlou zeleň v Praze s ohledem na změnu klimatu, ale ve skutečnosti za poslední 2 roky rozběhli ve formě změn územního plánu zkráceným postupem historicky nejrozsáhlejší plochy z nezastavitelné zeleně na stavební pozemky za poslední desítky let. A to vše bez vědomí obyvatel bydlících v okolí připravovaných záměrů.

Když pak překvapení sousedé a spolky osloví s konkrétním záměrem Radu HMP nebo výbory MHMP, placení politici vesměs nereagují, mlží nebo se vymlouvají, proč to nejde. Životní prostředí nebo veřejný zájem jde stranou ve prospěch miliardářů a developerů. Je to ovšem krátkozraké a vrátí se to jako bumerang zpět. Pevně věříme, že nové vedení Magistrátu si v této otázce povede lépe.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

21.3.2023 19:58 Reaguje na Iniciativa Proti-plotu, z.s.
No ono je odklonění dotací či plateb za všimné hodně lákavé.
Odpovědět
PB

Petr Brok

26.3.2023 12:04
Přednost má jednoznačně majitel pozemku. Jen se divím záměru výstavby hokejové haly, když je jasné, že bruslit v létě způsobuje klimatickou změnu.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist