Lucie Kubesa: Zvolili Piráti cestu rozumu?
Ke splnění cílů EU v oblasti odpadů a jejich recyklace nevede cesta přes povinné zálohování petek a plechovek. To je jen slepá cesta, jak přihrát peníze nápojářům Ti, kteří halasí, že přes petky a plechovky se to povede, jen hájí zájmy nápojářů, protože jde o obrovské peníze za pro ně tolik potřebnou surovinu. Odborníci ví, že plnění cílů zajistí jen moderní třídičky a servis, který zajistí dopravu z měst na ně. Říká se tomu třeba „komplexní systém nakládání s odpady v ČR“. Jak rádi hanlivě říkají ti, kteří plní úkoly nápojářů při prosazování novely, „odpadářská lobby“ ví, jak se k cílům dobrat. Aby bylo jasné, kdo je hlavně ta „odpadářská lobby“, je třeba zdůraznit, že třeba v Praze jsou to městem stoprocentně vlastněné Pražské služby a.s., nebo OZO v Ostravě, kde jsem nedávno byla. To nejsou žádní mafiáni, kteří by tloustli z petek, ale firmy a lidé, kteří plní zadání měst a obcí po celé republice, s cílem, aby byli spokojení lidé, a bylo dosaženo cílů, které po nás chce EU.
19 z 27 statutárních měst se vyslovilo proti zálohování nápojových obalů, existují spousty usnesení zastupitelstev, které míří k jedinému, aby už skončilo období právní nejistoty a mohlo se konečně pokročit dál. Je to i Olomoucký kraj, ze kterého pochází nově zvolený 1. místopředseda Pirátů Šmída, usilující o moderní třídičku, která by dokázala zpracovat tuny odpadů, které produkujeme. Třídičkami lze za mnohem menších nákladů vytřídit mnohem větší množství petek a plechovek, ale i dalších surovin, a již se tak děje. Je na městech a obcích, aby nastavily pravidla, které povedou ke zjednodušení svozu odpadů, protože moderní optické třídičky si poradí s multikomoditním sběrem bez nejmenších problémů.
Přečtěte si také |
Lucie Kubesa: Nechci, aby Praha byla posledníNechtějte prosím po mně výzkumy veřejného mínění dokazující, kdo je pro, a kdo je proti zálohování, jak mne vyzývala v diskuzi pod článkem paní Kletečková. Je třeba zklidnit emoce, umět jasně pojmenovat, o co jde nápojářům, a co je třeba udělat pro to, aby byly splněny cíle EU do roku 2035, tak, jak je po nás žádáno. Nejen pro paní Kletečkovou připomenu, že signatáři dopisu premiérovi proti zálohování jsou mimo Svazu měst a obci, ale také Sdružení místních samospráv, Asociace krajů ČR, Hospodářská komora, profesní svazy, Rada seniorů a spousta dalších. Proto se také veřejně mluví o zmanipulovaných průzkumech používaných ministerstvem a Iniciativou pro zálohování, (organizací pod kontrolou nápojářů). Protože jak ukazuje známá scénka z Jistě pane ministře, každý průzkum vede ke kýženému cíli, pokud jsou správně položeny otázky a vynaložená částka na průzkum odpovídá tomu, jakého výsledku má být dosaženo.
Ještě bych ráda zdůraznila na závěr, že Česká republika třídí skvěle, ale mizerně se u nás recykluje. Důvod to má jediný, protože ve většině oblastí nejsou stanoveny podmínky pro to, aby bylo ekonomicky výhodné používat ve výrobě „odpadky“ k tomu, aby vznikaly nové věci. I u nás ale už máme firmy, které to umí a svou politiku tomu dokázaly přizpůsobit. Je třeba takové firmy propagovat a chválit, protože jen tudy vede cesta k tomu, abychom se dostali z kolečka věčného dohadování. To není problém jen Česka, ale celé střední Evropy. Česká společnost Lisa Tech, produkuje EKO‑linky, které zvládnou z tetrapakových obalů lisováním za vysokých teplot vyrobit stavební nebo nábytkářské desky. Své linky již montovala v USA, na Novém Zélandu, v Austrálii, ve Švédsku, jedna u nás pracuje, ale se sběrem tetrapaků se teprve spíš experimentuje. Mimochodem, automaty na zálohování petek a plechovek, kdyby novela prošla, budou stát kolem dvou miliard korun, plus provozní náklady. Jedna třídička postavená na „zelené louce“ stojí 300 milionů, plus provozní náklady. Dnes vytřídíme 80 % petek, plechovky se pravda teprve učíme. Problém je ale v ostatních plastech, které chce ministr Hladík a nápojáři nechat dál na jiných. Střední Evropa, za investorsky a technologicky v oblasti třídění a zpracování odpadů před odvážnějšími kontinenty, poněkud pokulhává. Řešení tohoto problému se mělo Ministerstvo životního prostředí věnovat.
Čeká to i moji milovanou Prahu. Jistou výhodu máme v tom, že ZEVO Malešice vyřeší otázku, co s odpadem. Ale nefunkční třídička odpadů v Chrášťanech stárne každým dnem. Pomalinku vylézá na povrch, že při jejím nákupu nebylo asi všechno úplně tak, jak by mělo být. Nebudu připomínat, že onen problematický nákup jde za konkrétními jmény, protože to nic neřeší. Byla bych ráda, kdyby vedení města mělo dostatek odvahy k tomu situaci konečně vyřešit. Byť chápu, že covid, válka na Ukrajině a ministr Hladík se svým zálohováním situaci výrazně zkomplikovali. K řešení mohou Piráti přispět velmi výrazně. A tím se dostávám k tomu úvodu, že i na stránkách Ekolistu lze hodnotit výsledky voleb v politických stranách.
reklama