https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/maros-sovak-je-cas-zacit-utracet-verejne-prostredky-cirkularne-aneb-o-zelenych-verejnych-zakazkach
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Maroš Sovák: Je čas začít utrácet veřejné prostředky cirkulárně aneb o zelených veřejných zakázkách

26.8.2020
Veřejné zakázky, které tvoří zhruba 14 % HDP Evropské unie, otevírají značné možnosti pro zapojení principů cirkulární ekonomiky. Právě tento nemalý objem zakázek zadaných na evropském trhu se dá efektivně využít pro vytvoření moderní a konkurenceschopné evropské ekonomiky s účinným využíváním zdrojů. Téma cirkulární ekonomiky a cirkulárních veřejných zakázek, společně s širšími koncepty environmentálně a společensky odpovědného veřejného zadávání, je v současné době velkých společenských a ekonomických výzev stále aktuálnější. Evropská unie si toto uvědomuje a do budoucna plánuje bližší ozelenění veřejných investic. Zadavatelé tak budou vyzývání, aby zavedli cirkulární kritéria do zadávacích podmínek na veřejné zakázky.
 

Plánuje obec nákup nábytku? Může u přijatých nabídek hodnotit recyklovatelnost materiálů. Shání úřad nového dodavatele elektrické energie? Může zohlednit výši podílu nabízené energie vyrobené z obnovitelných zdrojů. Chce mít zadavatel jistotu, že dodávané zboží bude mít menší dopad na životní prostředí během celého jeho životního cyklu? Může do zadávacích podmínek zakomponovat požadavek na ekoznačku. Toto jsou vybrané příklady z řady přístupů, jak ozelenit zelené nákupy.

Evropská komise dále stanoví minimální zelená kritéria a cíle pro zadávání veřejných zakázek, přičemž tyto kritéria zavedou společné a určité vymezení toho, co je zelená zakázka. Minimální kritéria nebudou hned fungovat plošně, ze začátku se budou týkat pouze určitých odvětví, konkrétních produktů či veřejných zakázek financovaných z Evropské unie. Tedy i z evropských dotací, které se ke konkrétním podnikům dostanou například skrze operační programy. Právě prostřednictvím evropských finančních prostředků může být docíleno toho, aby subjekty jak z veřejného, tak soukromého sektoru realizovaly své nákupy zeleně. Příjemci dotace, kteří nebudou kritéria respektovat, mohou tímto porušit podmínky udělené dotace, což může mít za následek její zkrácení či nevyplacení.

Příkladů využití principů cirkulární ekonomiky je v praxi zadávání veřejných zakázek velmi málo a komplexní a systematický přístup k cirkulárnímu zadávání se, snad s výjimkou zemí jako je Nizozemsko či Dánsko, prakticky nevyskytuje. Cirkulární zadávání veřejných zakázek je přitom jeden z účinných způsobů, jak zajistit efektivní a odpovědné nakládání s veřejnými prostředky, a přitom ovlivnit ke společenské odpovědnosti i další segmenty ekonomiky.

Jak přejít od teoretického mluvení o cirkulárních veřejných zakázkách na konferencích a webinářích k jejich skutečnému zadávání v praxi? Plánovaná příručka k cirkulárnímu zadávání veřejných zakázek, kterou zpracovává Institut cirkulární ekonomiky spolu s advokátní kanceláří KROUPAHELÁN, má za cíl nabídnout několik zajímavých případů dobré praxe cirkulárního zadávání, zasazených do kontextu české právní úpravy veřejných zakázek. Právě obava z porušení zákona o zadávání veřejných zakázek je často důvodem, proč zadavatelé váhají se zohledňováním cirkulárních aspektů ve svých veřejných zakázkách. Tato příručka se proto pokusí ukázat, že zákon o zadávání veřejných zakázek nabízí množství vyzkoušených možností, jak zadávat veřejné zakázky cirkulárně.

Zástupci zadavatelů, dodavatelé, administrátoři veřejných zakázek či zájemci o oblast cirkulární ekonomiky se mohou ve čtvrtek 3. září 2020 v rámci konference ODPAD ZDROJEM zúčastnit workshopu Cirkulární veřejné zadávání jasně a prakticky – průvodce jak aplikovat prvky cirkulární ekonomiky do veřejných zakázek, který bude veden zástupci advokátní kanceláře KROUPAHELÁN.


reklama

 
Další informace |
Na textu se spolupodílela Žaneta Kozubíková.
foto - Sovák Maroš
Maroš Sovák
Autor pracuje pro advokátní kancelář KROUPAHELÁN.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (28)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

26.8.2020 06:17
To už zavání centrálním plánováním a porušením principů tržního hospodářství.
Jsem sice také zastáncem "zelených" věcí , ale takhle soudruzi ne, to by nám na konci mohl vládnout nějaký zelený Lukašenko.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

26.8.2020 07:49 Reaguje na Miroslav Vinkler
Tak vymyslete něco lepšího.... nekonstruktivní kritiku v ČR umí každý....
Odpovědět

Jan Šimůnek

26.8.2020 08:46 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Tržní ekonomika, do níž neblábolí zástupy zkorumpovaných úředníků.

A bez šíleností typu odvolání nevybraného uchazeče o dodávku toho či onoho (které v praxi vedou k tomu, že se vezme ten nejlacinější šunt, protože cena je to jediné, přes co při případném soudím řízení "nejede vlak").
Převeďte si tuto absurditu do běžného života: Koupíte si v létě zmrzlinu a dostanete žalobu od desítek stánkařů s odůvodněním, že ten ji má sladší, ten ji má barevnější, ten zase vychlazenější (atd.). V praxi byste pak nemohl koupit nic.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

26.8.2020 12:40 Reaguje na Jan Šimůnek
Bláboly nevymýšlejí úředníci ale politici... úředníci jsou tak "dobří" jak jsou poctivý a čestní politici a právní systém v dané zemi, který přinášejí.

Úředník může věc jen více zamotat a pokazit, ale zlepšit nebo dokonce zachránit jí nemůže...

Máte hrozně naivní představu o fungování světa... a nebo jste takový neznaboh, kterému vyhovuje anarchie a "právo" většího hovada....
Odpovědět

Jan Šimůnek

28.8.2020 09:53 Reaguje na Lukáš Kašpárek
V tomto s vámi do jisté míry souhlasím. Hlavní vinu jistě nese politický systém, nám z valné části vnucený EU.
Úředník může být na jedné straně předpodělaný (a s tím souvisí ono výše zmíněné hodnocení podle ceny, bez ohledu na jiné parametry), nebo kopat za konkrétní nabídku.

Faktem ovšem je, že úřednická sféra, kdyby byla kvalitní a hlavně chtěla, měla už dávno připravené tabulky ve stylu "Záruční doba prodloužená o jeden rok - tolik a tolik procent z ceny dolů", "Servis v místě - tolik a tolik procent ceny dolů" a podobně, které by vytvořily podklad pro nepřijetí sice nejlevnější, ale po mnoha jiných stránkách vysoce nevýhodné, nabídky. O něž by se mohl úředník (resp, organizace, která ho zaměstnává) opřít v případě žaloby ze strany pachatelů neúspěšných nabídek.
A absence takovýchto pravidel hry jde na úkor úřednictva, nikoli politiků.

Zcela jistě nejvýhodnější systém by byl "Kup si na co máš a nikdo ti do toho nebude smět kecat; když koupíš blbě, je to tvoje věc". Tedy ryzí kapitalismus. Ale to bychom nesměli být v EU.
Odpovědět
AS

Aleš Svoboda

30.8.2020 19:43 Reaguje na Jan Šimůnek
Jak souvisí zmrzlina s cirkulární ekonomikou?? Máte vůbec potuchy o čem ten článek je??
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

26.8.2020 08:54 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Tady to máte. Veřejné soutěže na dodávku čehokoli by měly mít takové parametry, aby její zadání nejlépe splňovaly produkty/služby , které se co nejvíce přibližují principu trvale udržitelného rozvoje.
Začít můžeme třeba u školních jídelen - poptávky na suroviny by měly mít takové parametry, aby se uplatnili i lokální/regionální dodavatelé. / a ne kupovat zmražené maso uvolněné ze strategických zásob třeba Finska, jehož jedinou předností byla cena. Tento případ se skutečně stal,zde se jednalo o vepřové maso za směšnou cenu/
Odpovědět
ig

26.8.2020 10:43 Reaguje na Miroslav Vinkler
A co je na tom špatného? Kdyby nikdo nesnědl to maso z Finska, bylo by vyhozeno či jinak vyplýtváno, což by situaci z globálního hlediska zhoršilo. Předpokládám, že tu všichni myslíme globálně a nějaké regionální či dokonce osobní zájmy jsou v zájmu celku upozaděny.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

26.8.2020 11:24 Reaguje na
A uhlíková stopa ??
Odpovědět
ig

26.8.2020 14:14 Reaguje na Miroslav Vinkler
Jediná balanční veličina je tam uhlíková stopa z transportu. Řekněme, že je to z Finska do ČR 1800 km, máme na kamiónu 20 tun masa a ta obluda žere 32 litrů na 100 km. Pak stojí doprava kila masa 0.32*1800/20000=0.03 litru nafty, což je asi tak koruna cenově a pár deka uhlíkově. Což už má smysl porovnávat s tím, jak vyrobíme a transportujeme to lokální maso.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

26.8.2020 17:59 Reaguje na
To je bezva. Tak všechno dovážejme, bude to levnější a těch pár deka CO2 se rozchodí.
Lidé u nás sice nebudou mít práci, ale budeme mít levné zboží.
Odpovědět

Viktor Šedivý

26.8.2020 22:21 Reaguje na Miroslav Vinkler
"Všechno dovážet" bychom museli pouze tehdy, kdybychom nebyli sami schopni nic vyrobit.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

26.8.2020 12:46 Reaguje na Miroslav Vinkler
No vidíte... to už je uchopitelnější postoj...

Ano, to zní jako dobrý názor jak situaci zlepšit, ale podle mého Vám stejně někdo řekne, že je to popírání tržního hospodářství. Já se navíc obávám, že v dnešním světě je problém od sebe odtrhnout slova tržní hospodářství a nejnižší cena... to je dnes již celosvětově zaběhlý (a velice znepokojující) trend a v tom vidím ten základní problém s řešením změny přístupu. Je to hlavně o změně myšlení a žebříčku hodnot...


Odpovědět

Jan Šimůnek

28.8.2020 09:57 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Problém je, že nic jiného než tržní hospodářství (bez přívlastků a deformací) v dlouhodobější perspektivě nemůže fungovat a vždy pokusy o něco takového zkracovaly, nebo v současné době krachují.
To se týká i centrálními befély snižované uhlíkové či ekologické stopy. I to povede k ekonomickému krachu.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

26.8.2020 15:18 Reaguje na Miroslav Vinkler
No, já když občas čtu za kolik musí ty jídelny vařit, tak jsem spíš překvapen, že se to dá občas v pohodě jíst. Nehledě na to, že si to dokážu představit u školy někde na menším městě/vesnici a jen u některých komodit (moc jich není) a občas. Že mají třeba brambory od Franty. Ale třeba u mléčných výrobků už hůř, těch mlíkáren třeba až tolik není. Stejně tak nevím, co mají objednávat školy třeba v Praze, tady toho lokálního moc k jídlu není:-). Navíc je to školní jídelna, takže na všechno mraky papírů, o samotné administrativní náročnosti ani nemluvě. Pokud ta hospodářka má 2-3 dodavatele na všechno, kterým pošle seznam a oni dodají co si napsala a se všemi papíry, tak to dává. Pokud by měla to měla řešit třeba s 10-15, tak si hodí mašli.
Odpovědět
ig

26.8.2020 10:40 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Něco lepšího je už dávno vymyšleno. Jenže lidem se to nelíbí, všichni mají pocit, že přece někde musí být někdo chytřejší než oni, kdo jim řekne co a jak :-) Leč to překvápko, když se ukáže, že nikdo takový neexistuje :-D
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

26.8.2020 12:15 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Nejsem placenza vymýšlení "něčeho lepšího", ale propagace takových šíleností, jak to činí autor v článku, by mělo být trestné.
Odpovědět
AS

Aleš Svoboda

30.8.2020 19:41 Reaguje na Miroslav Vinkler
kdbych měl popsat míru pohrdání vaším příspěvkem, byl by můj postoj nepublikovatelný.
Váš názor přesně koresponduje s arogancí většiny kuřáků, kteří pohrdají nejen zdravím svým ale i zdraví svých spoluobčanů.
S ochranou ŽP to je stejné. Většina lidí na ekologické chování a ochranu ŽP zvysoka kašle.
Přitom si neuvědomují, že se podílí na ničení našeho životního prostředí. Tedy prostoru, ve kterém žijeme my ale také naše děti a vnoučata. Laskavě si uvědomte, že jinou planetu nemáme.
Laskavě si uvědomte, že není třeba chránit planetu - ale naše životní prostředí a prostředí všech živých tvorů, které na této planetě žijí.
Budeme to my, kdo nepřežije. Planeta přežije další miliardy let - my nepřežijeme.
Proto je třeba přijmout brutálně tvrdé zákony na ochranu NAŠEHO ŽIVOTNÍHO PROSTORU.
Zabývám se ekologií téměř 30 let - recyklujeme tisíce tun odpadů a vracíme je na trh v podobě velmi užitečných výrobků.
Tvrdé zákony jsou nutné právě kvůli ignorantům, jako jste vy.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

26.8.2020 09:35
"Evropská komise dále stanoví minimální zelená kritéria a cíle pro zadávání veřejných zakázek, přičemž tyto kritéria zavedou společné a určité vymezení toho, co je zelená zakázka. Minimální kritéria nebudou hned fungovat plošně, ze začátku se budou týkat pouze určitých odvětví, konkrétních produktů či veřejných zakázek financovaných z Evropské unie."

Toto je vyloženě zoufalá pasáž z příspěvku. Pokud nebude na zelenou ekonomiku vyvozován plošný systematický ekonomický tlak adekvátním zpoplatněním pro planetu škodlivých aktivit, nemůže to fungovat. Autora tohoto článku lze považovat za propagátora vyzobávání rozinek, lobbingu, klientelismu, korupce či greenwashingu, protože toto je právě to, kam to vše za mnoho peněz z našich kapes bez viditelného přínosu povede.

Autor má zjevně hodně dobrý žaludek, že něco takového může ve svém PR článku propagovat, a asi za to není špatně placen.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

26.8.2020 10:32
Celá koncepce evropských dotací vzala za své, když je o jejich použití
rozhodováno oklikou z Bruselu. Vázat tyto dotace na vytyčené programy,
když v dané zemi hoří jiné problémy, vede k jejich nesmyslnému užití.
Založit parčík označený tabulí, že byl investován z fondů EÚ je věc
jedna, ale proč stál právě tolik? No protože se muselo vyhovět těm
kritériím a hlavně tu částku proinvestovat. Tak sazí vzrostlé stromy
z dovozu s baly neschopné růst ve volné půdě, místo prostokořených
místních druhů, které by ty vzrostlé dohnaly za rok, či dva, beze
ztrát a za zlomek ceny. Tak samo náhradní výsadby jsou často pouze
úlitbou za skácené stromy a sázejí se i tam, kde budou časem zase
pokáceny ony. Bylo ale proinvestováno a firmy si přišly na své.
Zmíněný návrh tak bude zase zvýhodňovat často sporné věci, protože
bez dotací, by se každý choval hlavně ekonomicky a díky svému rozumu.
Tak bude vázán zelenou ideologií, kterou budou diktovat lobisté či
fanatici. Zrušme dotace a odvody na ně do fondů a bude konec mnoha
tržních deformací a řešme až ty nejhorší absurdity a problémy. Takhle
si zaděláme na další problémy při výběrových řízeních, kdy budou
výsledky zase soudně napadány a ti, co budou o všem rozhodovat, tak
se budou i po létech bát, že rozhodli špatně a budou trestáni. Klást
pouze důraz na recyklaci je stejně krátkozraké, jako pouze na cenu, či
kvalitu. Chce to rozhodovat ve všech aspektech a ne se upínat pouze
na jeden jediný ideologicky správný.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

26.8.2020 13:29
Obecně se jedná o střet dvou veřejných zájmů , ekonomického rozvoje a ochrany životního prostředí.

Výsledek je pro životní prostředí zcela tristní a je válcováno skupinovými a osobními zájmy na tvorbě zisku.
Ta iniciativa je v principu dobrá , ale provedení je zcela obskurní.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.8.2020 09:21 Reaguje na Miroslav Vinkler
Tomu se říká babišistán a je to zcela nefunkčí správa země. Typickým představitelem je zcela invalidní parapresident, který nedělá vůbec nic, což je ještě to nejlepší, co může. Jak dlouho to může takto samospádem jakofungovat?
Odpovědět

Jan Šimůnek

28.8.2020 09:58 Reaguje na Miroslav Vinkler
Když nebudete mít fungující a silnou ekonomiku, nebudete si moci dovolit chránit životní prostřední. Elementary, dear Mr. Vinkler.
Odpovědět

Viktor Šedivý

26.8.2020 22:23
Takže do výběrových řízení přibudou ideologické parametry?
A proč zrovna ty co vyhovují zelené ideologii a ne třeba ty, co vyhovují ideologii katolické?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.8.2020 09:18 Reaguje na Viktor Šedivý
Ochrana ŽP není nic ideologického, to je prostá nutnost.
Nevzpomínáte si na období budování komunusmu, kdy ekologie byla sprosté slovo (už se tam vracíme) a v řekách tekly převážně ropné deriváty, Severní Čechy byly největší totálně zdevastované území na světě (National Geographic 1983), uhelné čoudy třeba v Brně do rána obarvily čerstvě napadený sníh na černo?
Od té doby jsme se díky ekologům (a halvně "diktátu EU")velmi silně polepšili, ale je potřeba jít dál. Stačí jen tak, jako celá vyspělá Evropa.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

28.8.2020 09:57 Reaguje na Pavel Hanzl
V tom všem máte pravdu, ale staré země EÚ si tím prošly o něco dříve. Mrtvé řeky a smrtící smogovou mlhu měli třeba i v Londýně. Bohužel i dnes jsou některé řeky čisté pouze na
pohled a mimo třeba průtrže mračen, když voda z kanalizací teče ochozem místo přes čističku rovnou do řeky. To by jste ale musel jít se na ty ochozy podívat v tom dešti, aby jste to vše viděl. Taky by jste měl vidět rozbory rybí svaloviny na obsah těžkých kovů a chemických látek. Navíc přibyly
mikroplasty, či celé kusy plastů a jiného odpadu, který tu
nebýval, protože přišel až s "pokrokem "po revoluci. Mnoho
odpadů a problémů jsme si přidali "pokrokem" a nyní je tak
musíme řešit. Nelze sice ustrnout v době kamenné, ale lze
trochu brzdit i bez nějakých ideových návodů a nařízení.
Stačí začít každý od sebe, ale s rozumem a ne pouze hurá
akcí z pera aktivistů či úředníků EÚ. Od nich sebereflexi
nečekám a vidím vždy pouze lpění na všem až, do ztracena.
Odpovědět

Jan Šimůnek

28.8.2020 10:01 Reaguje na Pavel Hanzl
Ochrana ŽP, respektive to, co za ni ekologické organizace prohlašují, je ryzí ideologie.

MMCH v té Kalifornii a okolí, viz dnešní článek na Neviditelném Psovi
https://neviditelnypes.lidovky.cz/zahranici/usa-zeleny-sen.A200826_201629_p_zahranici_wag
to už krachuje.
Odpovědět
AS

Aleš Svoboda

30.8.2020 19:58
Cirkulární ekonomika má jednoho zásadního nepřítele : IGNORANTSKÁ VLÁDA.
Všechny vlády od roku 1989 na ekologii, recyklaci absolutně kašlou. Ve své praxi to vidím dnes a denně.
V současnosti vítězí spalovací lobby - recyklace jde jednoznačně proti jejich zájmům a MŽP jim jde na ruku.
Neexistují dotační tituly podporující recyklaci, vývoj nových výrobků z odpadů - a pokud jsou náhodou vypsány, úředníci jsou schopní znechutit úplně každého uchazeče. Dotace se přiznávají na pochybné projekty, skutečně kvalitní projekty obvykle neprojdou přes systém kamarádíčků.
Dodnes neexistuje systémová podpora výrobků z recyklátu.
Přestože jsme vypracovali jasnou strategii, kterou dokonce přijalo i MPO - ale dodnes se s touto metodikou na úrovni neudělalo nic.
Tedy : dokud to neuchopí vláda jako svoji prioritu - žádná cirkuární ekonomika se konat nebude
Takže pokud nebude vláda jako jeden celek tvrdě tlačit ú
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist