Martin Abel: Jaké problémy způsobují developeři české krajině a jaké problémy způsobuje krajina developerům?
Vedle ostatních koordinátorů, velkých es jako je profesor Jakub Hruška nebo Milan Hron, se sice cítím patřičně nepatřičně, ale pověření jsem přijal, neb mám drzé čelo, které je, jak říká profesor Wintr, lepší nežli poplužní dvůr.
Má jednu zvláštnost tahle skupina, kam jsem přizval odbornictvo mj. z Ředitelství silnic a dálnic, Správy železnic, ČEPS, a dalších institucí.
Na rozdíl od ostatních řešíme nejen problémy, které developeři způsobují české krajině (a státu), ale i problémy, které okolní krajina (a stát) způsobují developerům staveb v extravilánu.
Jeden fenomén, ve kterém se kombinuje obojí, jsou ekodukty. Ty mají zvířatům pomoct překonat bariéru, kterou by stavba v migrační trase jinak vytvořila.
Potíž nastane, když ekodukt místo zvěře naláká investory, kteří přímo u něj postaví obchodní centrum - jako se to stalo na D6 u Jenišova.
Zvěř se místu vyhýbá, ekodukt za 70 - 250 milionů Kč je k ničemu, pro developera dálnice vyhozené zdroje.
Nemusíte hned spustit kritiku ekoduktů, to není problém jen s nimi, ale hlavně s koordinací orgánů územního plánování - jak se stalo, že to nepodchytily? Jak zabránit tomu, aby se podobné situace opakovaly?
Přečtěte si také |
Martin Abel: Půda je největší zásobárnou uhlíku na soušiTo jsou otázky pro krajinné plánování, které u nás dosud platilo za příslovečnou Popelku, přestože jsme už v roce 2002 podepsali Úmluvu Rady Evropy o krajině. Ta nás zavazuje mj. k definování cílových charakteristik krajin. V OPS Infrastruktura se těmto otázkám budeme v dalších měsících věnovat.
Chcete se dozvědět více? Napadají vás podobné problémy infrastruktury v krajině? Dejte mi vědět!
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (4)
Slavomil Vinkler
20.4.2024 08:51 Reaguje na smějící se bestiePavel Jeřábek
20.4.2024 10:28Domy měly mít ploché střechy, přestože v samotné obci až na několik výjimek jsou tradiční sedlové, či z ze sedlových vycházejících tvarů.
I v plánu územního rozvoje kraje je uvedeno, že i mimo památné městské zóny, nové výstavby by měly vycházet z tradičních tvarů a velikostí domů.
kdyby to bylo uvnitř obce, asi bych tomu nechal volná průběh, ale tady jsme se snažili, aby pohledový okraj obce měl k tradiční výstavbě větší vztah.
Dopadlo to tak, že příslušný krajský úřad odvolání s tím, že takové ploché stavby nejsou do lokality vhodné, a s odkazem na vlastní dokument kraje, námitku nepřijal.
Takže - co k tomu říci, když ani úřady nerespektují své dokumenty rozvoje regionu. Potom si developer dělá co chce, a naše kdysi harmonická krajině se mění v chaos. A potom jezdíme do zahraničí, a valíme oči, že lze sladit novou výstavbu se starou.
Jiří Svoboda
22.4.2024 11:45 Reaguje na Pavel JeřábekMyslím, že ekologie by měla mít navrh nad estetikou. Samozřejmě, ideální je obojí.