https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/martin-abel-jake-problemy-zpusobuji-developeri-ceske-krajine-a-jake-problemy-zpusobuje-krajina-developerum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Martin Abel: Jaké problémy způsobují developeři české krajině a jaké problémy způsobuje krajina developerům?

20.4.2024
Ekodukt na D6 u Jenišova. Srnky tudy chodí do supermarketu.
Ekodukt na D6 u Jenišova. Srnky tudy chodí do supermarketu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ministerstvo životního prostředí a Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v. v. i. mě pověřily zajímavým úkolem: koordinací pracovní skupiny Infrastruktura, v rámci strhujícího projektu Politiky krajiny.
 

Vedle ostatních koordinátorů, velkých es jako je profesor Jakub Hruška nebo Milan Hron, se sice cítím patřičně nepatřičně, ale pověření jsem přijal, neb mám drzé čelo, které je, jak říká profesor Wintr, lepší nežli poplužní dvůr.

Má jednu zvláštnost tahle skupina, kam jsem přizval odbornictvo mj. z Ředitelství silnic a dálnic, Správy železnic, ČEPS, a dalších institucí.

Na rozdíl od ostatních řešíme nejen problémy, které developeři způsobují české krajině (a státu), ale i problémy, které okolní krajina (a stát) způsobují developerům staveb v extravilánu.

Jeden fenomén, ve kterém se kombinuje obojí, jsou ekodukty. Ty mají zvířatům pomoct překonat bariéru, kterou by stavba v migrační trase jinak vytvořila.

Potíž nastane, když ekodukt místo zvěře naláká investory, kteří přímo u něj postaví obchodní centrum - jako se to stalo na D6 u Jenišova.

Zvěř se místu vyhýbá, ekodukt za 70 - 250 milionů Kč je k ničemu, pro developera dálnice vyhozené zdroje.

Nemusíte hned spustit kritiku ekoduktů, to není problém jen s nimi, ale hlavně s koordinací orgánů územního plánování - jak se stalo, že to nepodchytily? Jak zabránit tomu, aby se podobné situace opakovaly?

To jsou otázky pro krajinné plánování, které u nás dosud platilo za příslovečnou Popelku, přestože jsme už v roce 2002 podepsali Úmluvu Rady Evropy o krajině. Ta nás zavazuje mj. k definování cílových charakteristik krajin. V OPS Infrastruktura se těmto otázkám budeme v dalších měsících věnovat.

Chcete se dozvědět více? Napadají vás podobné problémy infrastruktury v krajině? Dejte mi vědět!


reklama

 
foto - Abel Martin
Martin Abel
Autor vystudoval právo na Univerzitě Karlově a Univerzitě v Oxfordu.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

20.4.2024 06:05
Takové, které jim dovolí státní správa, že !
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

20.4.2024 08:51 Reaguje na smějící se bestie
Které to developer vhodně vysvětlí.
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

20.4.2024 10:28
Mám, sice ne s dálnicemi a velkými stavbami v krajině, zkušenost s několika rodinnými domky, které se měly postavit (už stojí) na pohledovém okraji obce z protisvahu, za kterou je zalesněná celistvý svah.
Domy měly mít ploché střechy, přestože v samotné obci až na několik výjimek jsou tradiční sedlové, či z ze sedlových vycházejících tvarů.
I v plánu územního rozvoje kraje je uvedeno, že i mimo památné městské zóny, nové výstavby by měly vycházet z tradičních tvarů a velikostí domů.
kdyby to bylo uvnitř obce, asi bych tomu nechal volná průběh, ale tady jsme se snažili, aby pohledový okraj obce měl k tradiční výstavbě větší vztah.
Dopadlo to tak, že příslušný krajský úřad odvolání s tím, že takové ploché stavby nejsou do lokality vhodné, a s odkazem na vlastní dokument kraje, námitku nepřijal.
Takže - co k tomu říci, když ani úřady nerespektují své dokumenty rozvoje regionu. Potom si developer dělá co chce, a naše kdysi harmonická krajině se mění v chaos. A potom jezdíme do zahraničí, a valíme oči, že lze sladit novou výstavbu se starou.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

22.4.2024 11:45 Reaguje na Pavel Jeřábek
A to, že jsou ty domky asi hodně špatně zaizolované a že asi nemají bílou střechu, ze které by voda byla důsledně zasakována... Toto by se, myslím, mělo také ostražitě sledovat.

Myslím, že ekologie by měla mít navrh nad estetikou. Samozřejmě, ideální je obojí.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist