https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/martin-rexa-popira-agrarni-komora-klimatickou-zmenu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Martin Rexa: Popírá Agrární komora klimatickou změnu?

6.11.2024
Zemědělci nemají žádný vliv na biodiverzitu. To bych si všiml. Ilustrační snímek.
Zemědělci nemají žádný vliv na biodiverzitu. To bych si všiml. Ilustrační snímek.
Foto | tpmartins / Flickr
Když jsem si pročítal připomínky státem zřizované Agrární komory (AK) k aktualizaci Strategie Ministerstva zemědělství do roku 2030, skutečně jsem nemohl věřit svým očím. Při čtení dalších řádků je potřeba si uvědomit, že se zde nejedná o nějaký politický veřejný souboj, ale jde o odborné připomínky hlavní zemědělské organizace u nás. Posuďte sami.
 

Klimatická změna? Cha, dokažte to!

Dle AK je v roce 2024 potřeba dokázat, že CO2 a další skleníkové plyny mají dopad na klima planety. AK v zásadní, nikoli doporučující, připomínce píše, že „Strategie však neobsahuje žádnou skutečnou argumentaci o roli CO2 a dalších skleníkových plynů a jejich vlivu na klima. Nelze v legislativním podkladu pracovat s teorií, jejíž obsah je hypotetický a samo MZe nevysvětluje, jak vlastně CO2 působí na klima Země.“ Podle AK tak „Strategie pracuje s jednostranným viděním problematiky klimatu na Zemi“ a žádá, „aby před přijetí Strategie byly předloženy vědecké analýzy k roli CO2 v oteplování klimatu a tyto byly předloženy k odborné oponentuře včetně vlivu koncentrací CO2 na růst živé hmoty.“

AK tedy nezpochybňuje jen lidský vliv na klima, zpochybňuje dokonce samotný vliv skleníkových plynů na klima!

Úbytek biodiverzity? Zástupný problém!

To ale není vše. Co taková biodiverzita? Podle AK je snaha řešit její úbytek „falešná honba za zástupnými problémy“!

A pozor, zemědělci jsou zcela z obliga: „Zemědělci [jsou] postaveni před nelehký úkol zajistit provozování zemědělské výroby v takto narušeném environmentálním systému, na jehož narušení nemají žádný podíl.“

Uhelné doly? Smutek!

Vzhledem k tomu, že klimatická změna nejspíš neexistuje, se pak nelze divit ani stesku po uhelných dolech: „Vláda České republiky nebyla schopná pod tlakem EU a MŽP obhájit existenci tuzemských zdrojů energie (zavírání uhelných dolů).“

Dotační požadavky? Porušování lidských práv!

A pozor, nezapomínejme, že dotace jsou svatým právem zemědělců, protože „veškeré tzv. biodiverzitní prvky a neprodukční plochy jsou bezdůvodným a hrubým vstupem státní moci do práva na podnikání zemědělců a jejich oslabování vůči zahraniční konkurenci a ohrožování potravinové bezpečnosti našich obyvatel.“ Pokud tak žádáme, aby byly veřejné peníze podmíněny vyčleněním ploch pro přírodu, „jedná se o zneužití státní moci a zasahování do ústavních práv občanů.“

Tak toto je odborný vstup Agrární komory, organizace, která má enormní vliv na podobu hospodaření v krajině, zemědělské politiky, veřejných financí a adaptace krajiny na klimatické změny.

Je potřeba se ptát, jak je možné, že Agrární komora je schopna něco takto nevědeckého vyplodit. Pokud jde o selhání jednotlivce, měla by se s tím Agrární komora transparentně vypořádat, a to nejen vzhledem k danému „expertovi“, ale také k nastavení svých procesů, které k takovému selhání mohou vést. Měla by také objasnit, jestli se takto ke klimatické změně, úbytku biodiverzity nebo veřejným dotacím skutečně staví.

Odkaz na přehled připomínek. Citace v postu jsou z připomínek s pořadovým číslem 51, 52, 53 a 54.


reklama

 
foto - Rexa Martin
Martin Rexa
Autor je koordinátor zemědělské kampaně Hnutí DUHA.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (103)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pp

pavel peregrin

6.11.2024 06:41
A vy si myslíte, Rexo, že vaše argumenty jsou ty správné? Opravdu ? Znovu se budu opakovat- každá strana věří POUZE svým teoriím.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.11.2024 08:32 Reaguje na pavel peregrin
To je realita, skutečnost, někdy označována jako pravda. A ta je jen jedna. Různé úhly pohledu na ní se jmenují názory. Popřením pravdy je lež a ta není názorem, natož "alternativní pravdou" atd. Je to vždy lež a názor, že "každý má svoji pravdu" je ryzí nesmysl.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.11.2024 08:35 Reaguje na Pavel Hanzl
Příklad: Tvrzení, že Země je placatá je lež, bo její kulatost je astromnomicky stoprocentně dokázaná. A klimatologie je stejně průkazná věda (i když mladší) než astronomie.
Odpovědět

Viktor Šedivý

6.11.2024 09:22 Reaguje na Pavel Hanzl
Fakt? Takže už oteplismus není konsensuálně podpořená hypotéza ?
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

6.11.2024 09:36 Reaguje na Pavel Hanzl
Posléze zjistíte, že opakem pravdy je pravda jiná.
Vzniká to tím, že se vždy musí omezit okrajové a počáteční podmínky, neb jich je nekonečně mnoho. A pak se zjistí, že výběr omezení zkresluje, může platit obojí, jen jindy a jinak.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.11.2024 09:46 Reaguje na Slavomil Vinkler
Samozřejmě pravda bývá většinou skrytá a musí se velmi pracně hledat. A od toho si lidé vymysleli vědu, která má svoje pravidla a argumentační aparát atd. atd. na rozdíl od náboženství, které je založeno na víře, kde argumenty nejsou podstatné (ale hodí se).
A astronomové i klimatologové čistě vědeckými metodami došli k určitému poznání pravdy, které má velmi nízkou míru nejistoty.
Samozřejmě jsme v reálném, poznatelném světě, o matrixu se nebavím.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.11.2024 09:53 Reaguje na Slavomil Vinkler
Že se dojde k pravdě opačné, se stát nemůže. Může se stát, že se celý prvotní systém mýlí. Stojí na špatných axiomech, nebo nastala v průbehu fatální, třeba argumentační chyba.
Na tomhle principu fungují demagogie, které stojí na záměrně chybných základech (axiomech, dogmatech) a potom i zcela logická konstrukce vede k nesmyslným závěrům.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

6.11.2024 13:47 Reaguje na Pavel Hanzl
Máte zásadní nedostatky z filozofie.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.11.2024 16:20 Reaguje na pavel peregrin
Nebavíme se o filosofii, z pohledu kvantové mechaniky svět taky vypadá úplně jinak a realitu tam hledat nemůžete.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.11.2024 07:24
Agrární kmora je vlastnictvím našich agrobaronů a rozhodující slovo v ní má Agrofert. Tak čemu se čemu?
Připomínám zdánlivě nesouvisející fakt, že ANO se dalo do evropské frakce Patrioti pro Evropu, ve skutečnosti pro Rusko.
Odpovědět
PE

Petr Elias

6.11.2024 07:28
Asi mají v AK nějakého místního takyodborníka... :D :D
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

6.11.2024 14:03 Reaguje na Petr Elias
Přečtěte si návrh Strategie, potom připomínky a pak se posmívejte.
Odpovědět
PE

Petr Elias

6.11.2024 14:12 Reaguje na Marcela Jezberová
Tak jo, přečetl jsem a trvám si na svém. Ten kdo tu připomínku napsal je slušné jelito... :D Co dál?
Odpovědět
pp

pavel peregrin

6.11.2024 14:44 Reaguje na Petr Elias
Jelito jsi především ty, Eliáši. Ale co chtít od humanitně vzdělaného, že jo?
Odpovědět
PE

Petr Elias

6.11.2024 15:22 Reaguje na pavel peregrin
To jsi mi to nandal dědku. :)
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

7.11.2024 23:44 Reaguje na Marcela Jezberová
Paní Jezberová, já vidím zásadní problém v tom,že MZ místo toho, aby podporovalo a pomáhalo adaptaci hospodaření na klimatickou změnu a tím pomohlo udržet zemědělskou produkci, se pasuje do role bojovníka proti klimatickým změnám cestou změny hospodaření i za cenu snížení efektivity .Tedy věnuje se problémům které jsou mimo oblast, které by se mělo prioritně věnovat.Za mě je ta strategie trochu vedle.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

6.11.2024 07:52
Zaujal ma termín popieranie klimatickej zmeny použitý v článku. Takto mi odpovedala umelá inteligencia na otázku o vhodnosti použitého termínu:
"Prečo vyvoláva otázky o jeho vhodnosti?
Náboženská konotácia: Slovo "popieranie" má často náboženské konotácie a môže evokovať predstavu, že ide o otázku viery, nie faktov. To môže viesť k zbytočným polarizáciám a sťažiť konštruktívnu diskusiu.
Zjednodušenie komplexných postojov: Nie všetci, ktorí spochybňujú niektoré aspekty klimatických zmien, úplne popierajú ich existenciu alebo ľudský vplyv. Tento termín môže zjednodušovať rôznorodé názory.
Možnosť stigmatizácie: Označenie niekoho ako "popierača" môže viesť k stigmatizácii a zamedziť otvorenej diskusii."
Odpovědět

Viktor Šedivý

6.11.2024 09:19 Reaguje na Vladimir Mertan
Ale vždyť přesně o to jde - jsou lidé vyznávající oteplistickou víru a ti, kterým zelená náboženství nic neříkají.

Někteří mezi námi asi potřebují něco jako náboženství - a když nešíří víru v Krista, chytí se jako náhrady "boje s CO2".
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

6.11.2024 09:49 Reaguje na Viktor Šedivý
Klímazměna není víra, nýbrž fakt. A těch faktorů, co v tom hrají roli je víc, než jen samotný kysličník. Budeme se tu o tom strkat ještě mnohokrát... Je to vlastně vedlejší produkt průmyslového obhospodařování všeho na planetě.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.11.2024 09:57 Reaguje na Karel Zvářal
Přesně tak, místní diskutníci velmi často zaměňují realitu za chiméru, logiku a argumenty za víru. Jsou věřící na jakýkoliv nesmysl, který se jim ZDÁ pravdivý a realitu nerespektují. Já tomu ruský svět naopak.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

6.11.2024 15:00 Reaguje na Karel Zvářal
Pre veriaceho je zase faktom či realitou existencia Boha. Klimaalarmizmus nesie znaky novodobého náboženstva. *Medzi tieto znaky patrí aj vyvolávanie nenávisti voči ľuďom ktorí túto vieru nezdieľajú a snahy takéto názory zosmiešňovať a hlavne ich nejako potrestať pokutovať či zakázať im sa k tomu vyjadrovať. Spoločným znakom je tiež snaha ovplyvňovať spoločenský život, pričom sa snažia vzbudiť v ľuďoch úzkosť, pocit viny zo svojej hriešnej existencie a zase nenávisť k popieračom klimatickej zmeny. Taktiež sa okolo klimazmeny točia nesmierne majetky podobne ako to bolo kedysi pri katolíckej cirkvi. Nejde o to, či klimazmena prebieha alebo neprieha ale ide o spôsob ako tú zmenu skúmame a ako ku nej pristupujeme.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.11.2024 16:23 Reaguje na Vladimir Mertan
Tu změnu zkoumají vědci a ty tanečky okolo, co popisujete, dělají jiní tvorové, především alarmisté a ropáci.
Odpovědět
PE

Petr Elias

6.11.2024 17:26 Reaguje na Pavel Hanzl
Blábolení Mertana o nějakém ,,náboženství,, je tak trochu komické. Člověk, který tu xx let fanaticky vypráví a opakuje x krát provařené (provařené pro většinu lidí - místní ignoranti to ale stále považují za pravdu :D ) nesmysly. A uvěří prakticky čemukoliv, když je to proti tomu ,,mainstreamu,,. :)
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

6.11.2024 22:24 Reaguje na Petr Elias
Asi si si nevšimol, že to celé o náboženstve napísala umelá inteligencia. Použil som ju aby bol zachovaný neutrálny prístup k problematike, čo je pre teba zjavne neznámy pojem.
Odpovědět
PE

Petr Elias

7.11.2024 07:27 Reaguje na Vladimir Mertan
Tohle si zkoušej u někoho jiného. Znám tě a vím co jsi zač. ;)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.11.2024 08:44 Reaguje na Pavel Hanzl
Mně je divné, proč se většina místních diskutujících nikdy nepřečte alespoň základy klimatologie v nějakém srozumitelném výkladu. Sám sem dávám odkazy každou chvíli, ale evidentně marně. Občas mě někdo poučí, že v noci slunko nesvítí a jinak si tu připadám jako na fóru plochozemců.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

6.11.2024 17:03 Reaguje na Vladimir Mertan
Víra v Boha je věcí duchovní, povědomí klimazměny fyzická. Alebo máte pameť a koukáte zprávy, alebo nie. To nemá nic společného s Bejvávalo. A co se týká nenávisti, tu zde šíří profláknutý troll. Zbytek, který za to není placený, je celkem v poho.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

6.11.2024 17:56 Reaguje na Karel Zvářal
Opäť dávam spracované od umelej inteligencie, tá na rozdiel od Vás pochopila ako to myslím:
Spoločné znaky klimatickej zmeny a náboženstva: Nečakané spojenia
Na prvý pohľad sa môže zdať, že klimatická zmena a náboženstvo sú dva úplne odlišné pojmy. Jeden je vedecký fenomén, druhý je systém viery. Napriek tomu sa medzi nimi dajú nájsť zaujímavé paralely a prepojenia, ktoré môžu mať významný vplyv na naše chápanie oboch oblastí.

Spoločné znaky:
Morálne a etické otázky:
Klimatická zmena: Vyžaduje od nás morálne rozhodnutia o tom, ako sa správať k planéte a budúcim generáciám.
Náboženstvo: Často kladie dôraz na morálne konanie a zodpovednosť za svoje činy.
Zmysluplnosť života:
Klimatická zmena: Hľadanie zmyslu v boji proti klimatickej zmene a ochrane našej planéty.
Náboženstvo: Poskytuje ľuďom zmysel života a pocit spojenia s niečím väčším.
Spoločné hodnoty:
Klimatická zmena: Zdôrazňuje hodnoty ako sú spolupatričnosť, starostlivosť o druhých a ochranu prírody.
Náboženstvo: Často propaguje podobné hodnoty, ako sú láska k blížnemu, spravodlivosť a súcit.
Vplyv na spoločnosť:
Klimatická zmena: Má potenciál spôsobiť významné sociálne a politické zmeny.
Náboženstvo: Ovplyvňuje spoločenské normy, hodnoty a správanie ľudí.
Budúcnosť:
Klimatická zmena: Zameriava sa na budúcnosť našej planéty a jej ochranu.
Náboženstvo: Často sa zaoberá otázkami života po smrti a budúcnosti ľudstva.
Prečo je toto spojenie dôležité?
Motivácia k akcii: Náboženské presvedčenie môže motivovať ľudí k väčšej angažovanosti v boji proti klimatickej zmene.
Mosty medzi rôznymi skupinami: Náboženstvo môže slúžiť ako most medzi rôznymi kultúrami a skupinami ľudí, čo môže uľahčiť spoluprácu v oblasti ochrany klímy.
Hlbšie porozumenie: Spojenie týchto dvoch oblastí nám môže pomôcť lepšie pochopiť, prečo ľudia konajú určitým spôsobom a čo ich motivuje.
Kritické pohľady
Zneužívanie náboženstva: Náboženstvo môže byť niekedy zneužité na ospravedlňovanie nečinnosti v oblasti ochrany klímy.
Rozdiely medzi náboženstvami: Rôzne náboženstvá majú rôzne názory na vzťah človeka k prírode a zodpovednosť za ochranu životného prostredia.
Odpovědět
Anyr

Anyr

6.11.2024 18:04 Reaguje na Vladimir Mertan
Ach jo. Já už se nedivím, že tam máte Fica a stáváte se protektorátem Ruska.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

6.11.2024 22:00 Reaguje na Anyr
Ach jo, ako to súvisí? Ja určite nie som voličom Fica. Ak sledujem diskusie na českých novinách a to aj na iDnes, tak diskutéri dávajú napr. tuto známemu Eliášovi totálne mínusky + posmech. (Eliášov oheň) Naopak na sme.sk je oveľa viacej klimaalarmistov ako na iDnes či Nevitelnom psovi. Myslím si, že sa karta obracia a dávám bolševikovi rok maximálne 2. Pretože zelení sú vlastne nedozretí červení a Európa je už ich posledná lokalita, kde sa ešte vyskytujú. Práve alarmisti máte na svedomí to, že témy klimatickej zmeny sa chytili čistí odchovanci komunistickej strany ako je Fico či Orbán. Prestante blbnúť a pošlite Fica, Babiše, Jakeše do koše.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

6.11.2024 20:09 Reaguje na Vladimir Mertan
to je docela možné, nicméně mi připadá spíše o tom, že drtivá část České populace tak hluboko tyto náležitosti tak nerozboruje, protože má náboženství za dogmatismus zejména tradice křesťanské tradici.
Staroslověnské či pohanské " přírodních sil ve zbošťování" je cizí. Ono máme přeci na vše vědu ale pak se nemůžeme divit že i zlikvidovanou Zemi.





Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.11.2024 08:52 Reaguje na Vladimir Mertan
Tohle je zajímavý názor a dost věcí v tom samozřejmě sedí.
Co je základem KAŽDÉ!! civilizace? (neexistuje vyjímka). Náboženství, víra.
Jaká síla dokáže člověka donutit vybudovat něco, co ho výrazně přesahuje? Víra, sakrální stavby jsou přece naše hlavní historie.
Jaká je hlavní víra dneška? Konzum.
A ten nutí naši civilizaci, aby jela proti zdi a stále zrychlovat.
A řešení?
Odpovědět

Viktor Šedivý

8.11.2024 09:11 Reaguje na Pavel Hanzl
Jako řešení se nabízí oteplistické flagelantství.
Řeší něco?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.11.2024 12:05 Reaguje na Viktor Šedivý
Řešila by to víra v Zeměkouli (Gaiu) a víra ve schopnosti lidského rodu, že je schopen to zvládnout, když VŠICHNI máknou a "utrhnou si od huby".
Tak jak Egypťané zvládli postavit pyramidy a Evropani katedrály pro svého Boha, dnes by makali pro Zeměkouli.
Odpovědět

Viktor Šedivý

9.11.2024 17:44 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale proč by se měli všichni chytat tohohle pošahaného náboženství, jsou-li stále schopni reálně uvažovat?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.11.2024 18:22 Reaguje na Viktor Šedivý
Protože je krutě reálné. Sorry jako, já za to nemožu.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

6.11.2024 20:16 Reaguje na Karel Zvářal
fyzično a duchovno nelze oddělovat, protože jsme žijícími a vnímajícími bytostmi.

Slova „duchovno“ a „duševno“ jsou v podstatě synonymy. Označují duchovní oblast, spirituální život, duši, psychiku člověka (myšlenky, představy, přání, city)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.11.2024 12:07 Reaguje na Jaroslav Řezáč
A k tomu taky víru. Třeba jen v sebe sama, že dokončím práci, kterou jsem si předsevzal. To je úplně první level a i tady prohráváme. " Ztracená víra hrozny..."
Odpovědět
MP

Miloslav Pecka

7.11.2024 11:49 Reaguje na Vladimir Mertan
Dobře, pane Vladimíre👍👍
Odpovědět
RV

Richard Vacek

6.11.2024 10:28
"... včetně vlivu koncentrací CO2 na růst živé hmoty."
Snad by bylo vhodné posuzovat vliv atmosférického CO2 na růst živé hmoty. Řada věcí je známá (proto se např. ve sklenících koncentrace CO2 uměle zvyšuje). A je klidně možné, že by se dospělo k závěru, že vyšší koncentrace CO2 v atmosféře má pozitiva, které jsou vyšší než negativa. Vždyť už teď díky tomu máme výnosy o cca 15% vyšší a celková sklizeň roste rychleji než počet lidí na zemi.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

6.11.2024 13:56 Reaguje na Richard Vacek
Samozřejmě, že to tak je. Ale to zdejší klimaplašani nechápou. A propos, poslední roky se posouvá i zelený pás na Sahaře směrem k severu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.11.2024 16:26 Reaguje na Richard Vacek
Výnosy jsou dány moderním zemědělstvím, zavlažovacími systémy, agrochemikáliemi a především hnojivy. Ta pozitiva vidíte jen v tom, že nemusíte v zimě tolik topit, ale to je celý.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

6.11.2024 16:45 Reaguje na Pavel Hanzl
Klidně se podívejte na výsledky experimentů s různými hladinami CO2 na výnosy těch nejdůležitějších plodin. Pravděpodobně to pro vás bude novinka.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

6.11.2024 16:45 Reaguje na Richard Vacek
Jo, ještě ten odkaz:
https://www.fao.org/4/w5183e/w5183e06.htm
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.11.2024 12:00 Reaguje na Richard Vacek
Samozřejmě to žádná novinka není. V nírně vyšší koncentraci CO2 se daří rostlinám lépe, pokud mají dost vody a rozumné teploty.
Když si dáte panáka slivovice, je vám fakt lépe, když dva ještě se to zlepší. Když půl litru, je vám zle jak psovi a zvracíte, pokud litr, zajdete na otravu CO2 (v tomhle případě alkoholem).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.11.2024 12:01 Reaguje na Pavel Hanzl
A my si dáváme odhadem panáka třetího a naléváme si čtvrtého.
Odpovědět
PE

Petr Elias

6.11.2024 17:55 Reaguje na Pavel Hanzl
vacka si nesmíte tak brát. :D Ten člen víry Dobrého CO2 si vybírá jen to co se hodí - nikdy třeba nepíše o tom, že např. v Asii to za chvíli nebude tak slavné s pěstováním rýže.

https://openknowledge.fao.org/server/api/core/bitstreams/228de799-d90c-43e1-8b38-a9c9dbf000d9/content
Odpovědět
Anyr

Anyr

6.11.2024 18:05 Reaguje na Petr Elias
:D:D

Ovšem ta rýže, to je jasný už nějaký čas. :/
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

6.11.2024 14:02
Doporučuji si připomínky nejprve všechny přečíst a pak hodnotit. Ideálně si přečíst i návrh Strategie. To, co MZE předkládá jako strategii rozvoje nemá s rozvojem sektoru nic společného. Konstatovat, že jde sektor do háje a smířit se se situací, není cestou k rozvoji.
Odpovědět
pk

pepa knotek

6.11.2024 14:17
Klima se měnilo, mění a měnit bude nezávisle na názorech a hlasování nějakých úředníků bruselských, pražských či jiných. Buďme rádi, že politici na klima zatím žádný vliv nemají, až ho mít budou, nastane s lidskou civilizací taky amen. V živočišné i rostlinné říši toho homo sapiens už stihl zlikvidovat dost.
Odpovědět
Peter Sládek

Peter Sládek

6.11.2024 16:53
Nová doba! Ekologistom nestačí, že môžu pripomienkovať materiál, oni už pripomienkujú aj pripomienky iných!
Odpovědět
ms

6.11.2024 19:33
No konečně někdo napsal "slovo do pranice", byť to je formou připomínek k zemědělské strategii. Už je načase, aby se konečně začalo diskutovat o skutečných příčinách klimatické změny a nikoliv slepě papouškovat CO2 a v jeho jménu odůvodnit jakoukoliv "kravinu", kterou zavádějí lidi od stolu nebo lidé z HD a dalších spolků, kteří však sami žádnou ekonomickou činnost nevykonávají. Ničí celá průmyslová odvětví včetně zemědělství. Odbornost je vytěsňována a nastupuje ideologie.

CO2 a jeho vliv na klima je jenom a pouze teorií, která má své vážné trhliny.

Absolutně se nebere v potaz role vodní páry a zejména vliv vegetace na tvorbu klimatu. Tedy role vzrostlého živého lesa, který jako jediný je schopen efektivně transformovat sluneční energii do výparu a tím chladit okolní krajinu, je nepovšimnuta a možná i cíleně umlčována.
Tato klimatická funkce lesa vyrovnává teploty a stabilizuje klima na Zemi. Je to důmyslný systém vpravdě přírodní, který byl destabilizován pokusy hokusy na živé přírodě.

Hnutí Duha se vysmívá, ale přitom to jsou oni, kteří dlouhodobě podporují ničení lesů v národních parcích a šíření kůrovce jako architekta lesa. Neví nic o funkcích lesa, jinak by přece nečinili, to co činí.

Ke zmiňované strategii je třeba uvést, že není jenom strategií zemědělskou, ale i lesnickou a rybářskou a o klimatické změně a jejich příčinách ve vazbě na vzrostlé živé lesy je věnována velká část připomínek. Tedy není pravdou, že by docházelo k popření klimatické změny v těchto připomínkách, ale je výrazem toho, že už je třeba začít kriticky myslet a také kritiky hovořit.

Jestliže stát chce zasahovat do soukromé sféry, pak ale musí vědět proč a co to přinese. Neexistence dopadových studií ke všem zásadním změnám je současný fenomén řízení státu.

Ale už opravdu nelze slepě bez argumentů přijímat cokoliv.

Kdyby teorie CO2 byla předmětem řádného nalézacího řízení, byla by zde fronta vědců, kteří by dávali své velmi dobře odůvodněné připomínky, které osvědčují její chybovost. Ale tito vědci jsou dnes mimo hlavní proud, tedy účinná debata je vyloučena.

Na toto téma bude probíhat v PSP dvoudenní konference, kde přednášející budou podrobně rozebírat zprávy IPCC a upozorňovat na rozpory tohoto "vědeckého konsensu". Lze se přihlásit.

Není to o popření klimatické změny, ale přesunutí pozornosti do oblasti, kde s největší pravděpodobností jsou její skutečné příčiny.


Odpovědět
pp

pavel peregrin

6.11.2024 19:44 Reaguje na
Děkuji za tento příspěvek. Máte pravdu, ale některým zdejším známým firmám to stejně nevysvětlíte.
Odpovědět
MM

Milan Milan

6.11.2024 21:01 Reaguje na
Je to v podstatě dobře popsané. Klimatické změny probíhají v různě dlouhých cyklech od stvoření světa, důkazů je na to více než dost a člověk s tím nic nenadělá. Ale je z toho udělán skvělý kšeft, přelívání peněz, výroba dotačních nesmyslů, někomu klima ideologie slouží jako životní cíl, pocit výjimečnosti, myšlenkové nadřazenosti....No a pro politiky je to skvělý způsob regulovat, zakazovat, pokutovat, ostrouhat svobody a spoutat společnost do beztvaré a poslušné nemyslící a nebzpírající se masy, nemyslící biohmoty.
Odpovědět
PE

Petr Elias

7.11.2024 07:27 Reaguje na
Nesmysly. :)
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

7.11.2024 07:41 Reaguje na Petr Elias
Ten člen víry "jediného" CO2 si vybírá jen to co se hodí -
Odpovědět
PE

Petr Elias

7.11.2024 08:25 Reaguje na Slavomil Vinkler
Ten člen víry vidí nesmysl třeba zde:

,,Absolutně se nebere v potaz role vodní páry a zejména vliv vegetace na tvorbu klimatu. Tedy role vzrostlého živého lesa, který jako jediný je schopen efektivně transformovat sluneční energii do výparu a tím chladit okolní krajinu, je nepovšimnuta a možná i cíleně umlčována.
Tato klimatická funkce lesa vyrovnává teploty a stabilizuje klima na Zemi. Je to důmyslný systém vpravdě přírodní, který byl destabilizován pokusy hokusy na živé přírodě.,,

Ale když jste slepý...váš problém..
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.11.2024 16:23 Reaguje na Petr Elias
Já miluji argument jedince, který o celé věci nemá ani páru, že se "něco nebere v potaz". Jak na to přišel, když vůbec neví kdo a jaký potaz bral nebo prováděl?
Odpovědět
PE

Petr Elias

8.11.2024 09:30 Reaguje na Pavel Hanzl
Tady na ekolistu odborníkům stačí, že je někdo nakrmí ,,alternativní pravdou,,. To že je to už i tady x krát vyvrácený nesmysl, je nezajímá...důležité je krmení. :D
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.11.2024 08:15 Reaguje na Petr Elias
Bohužel, jenže to není jen na ekolistu, kde o nic nejde. Takhle je doblblá celá populace a proto se chystejme zpět pod ruský bič. Novou dobu asi začaly tyhle volby v USA.
Odpovědět
MK

Michal Konečný

12.11.2024 20:22 Reaguje na Pavel Hanzl
Kdo nekývá na váš názor "o celé věci nemá ani páru". Ale jako zastánce náboženství (jakéhokoliv) to u vás sedí. Bohužel pro vás dnes už nemůžete nikoho s jiným názorem upálit na hranici, protože tím by vzniklo hodně CO2.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.11.2024 08:29 Reaguje na
Pán asi zaspal dobu, tyhle "slova do pranice" poslouchám už možná 20 let. Tahle diskuse se "konečně" vede už od 60. let minulého století, kdy se začalo klima sledovat a zjišťovala se jeho změna.
Dnes je na stole šestá zpráva IPCC a tím je diskuse prakticky uzavřena. Jako v době Keplerově (Isaac Newton) kdy byla prokázána kulatost Země a její obíhání kolem Slunce.
Celý green deal je jen systém opatření, které je nutno udělat, aby se ta klimatická změna, hrozící totálním zničením lidské civilizace, zastavila.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

9.11.2024 15:29 Reaguje na
Přesně tak.
1***
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.11.2024 08:37
Já nějak pořád nechápu, proč nad tou klimatickou změnou všichni mudrují.
"I proto není překvapením, co nám zpráva IPCC, která je souhrnem více než 14 tisíc vědeckých prací a dílem 234 autorů z 65 zemí, vlastně ukazuje:..."
Prostě je to jev vědecky natolik prozkoumaný, že je praktická jistota, že je pachatelem člověk a jeho 50 mld. tun CO2 emitovaných každoročně do atmosféry.
Diskuse nad kulatosti nebo placatosti Země se nevedou, i když princip je úplně stejný.
Odpovědět
ms

7.11.2024 09:43 Reaguje na Pavel Hanzl
ale tato jistota vůbec není, jenom se o tom hodně mluví, že je jistota
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.11.2024 16:20 Reaguje na
Proč si něco nepřečtete? Samozřejmě ze seriózního zdroje.
Odpovědět

Viktor Šedivý

8.11.2024 09:09 Reaguje na Pavel Hanzl
Žádným čtením nezměníte fakt, že zatímco kulatost Země lidé změřili, veškeré oteplistické hrátky jsou založeny na představě, že korelace sice zdaleka neznamená kauzalitu, my si ale odhlasujeme, že tentokrát ano.
Odpovědět
PE

Petr Elias

8.11.2024 09:29 Reaguje na Viktor Šedivý
Problém bude v tom, že vy ,,alternativní,, odborníci si myslíte, že ten ,,oteplismus,, je založený na korelaci nebo nějakém hlasování. :D Je to akorát ukázka nevzdělanosti, ignorantství a lenosti - což je zde v diskuzích na ekolistu velice rozšířený jev... :D
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.11.2024 08:10 Reaguje na Petr Elias
No právě. Tihle nešťastníci mají naprosto idiotské názory na celý tento obor, bo to mají do kebulí natlučeno ropáky a zásadně se vzdělávat nebudou. Přitom stačí jeden krátký a srozumitelný článek od pana Zamouřila, který sem dávám opakovaně. Tam ty principy jsou a dalším vzděláváním jakéhokoliv typu si to člověk doladí sám. I Žarkovovou a Kalendu si člověk rád přečte....
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.11.2024 08:07 Reaguje na Viktor Šedivý
Jak můžete vědět, na čem je klimatologie založena, když o ní nic nevíte? Právě čtením byste zjistil, že klimatologie pracuje stejnými metodami jako astronomie. Se statisíci (milióny?) měření, historickými proxydaty, ledovcovými vývrtdy skoro milión let pozpátku, používá chemii, fyziku, statistiku i tu astronomii.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

7.11.2024 16:01 Reaguje na Pavel Hanzl
Asi 300 vědců z Francouzské Akademie věd se usneslo, že kameny z nebes padat nemohou. Vysvětlete to dinosaurům.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.11.2024 16:19 Reaguje na Slavomil Vinkler
To byla prkotina a lokální omyl. Klima je úplně jiný level.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.11.2024 17:44
Všechny lidské civilizace vytvořila víra, náboženství. Naše byla postavena na křesťanství, jen věřící člověk dokáže něco pořádného udělat.
Dnes je naším náboženství konzum, který žene celou planetu do záhuby. Proto je jediná šance jej přepákovat na ekologii, na Gaiu. Jenže to vidím velmi černě, ztracená víra hrozny z vinic neposbírá.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

7.11.2024 19:09 Reaguje na Pavel Hanzl
Věřící člověk je člověk bez rozumu. A žádné civilizace náboženství nestvořilo. Náboženství, ať už jakékoliv, na nich dokázalo pouze zdatně parazitovat a sloužit vládnoucí třídě k ohlupování lidí. Bohužel těch náboženských hlupců je i dnes dost.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.11.2024 19:51 Reaguje na pavel peregrin
Vy fakt neznáte z historie vůbec nic? Kdo a proč postavil všechny sakrární stavby, od pyramid až po evropské katedrály? A proč? Bez Boha nebyla morálka a bez ní je lidská společnost jen bandou opic, které jsou schopny se jen mlátit klacky po hlavách.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

8.11.2024 13:40 Reaguje na Pavel Hanzl
Nechtějte se se mnou měřit v historii, pane Hanzle, to byste pohořel jak papír. To za prvé. Za druhé- přesně jsem čekal, že se s tímto vytasíte, jenže to nic nemění na tom, co jsem napsal- náboženství je parazit společnosti, jakékoliv.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.11.2024 07:46 Reaguje na pavel peregrin
Dobře, která civilizace historie byla ateistická a proč to nedotáhla daleko dál, když na ni neparazitovali fráterníci? Kdo určoval v historii legimitu vlády (panovnického rodu) a kdo donutil lid prostý, aby ji poslouchal a nemlátil se mezi sebou? Kdo vytvořil morálku, bez které žádná společnost fungovat nemůže (to vidíme dnes i u nás), když původem je človak dravec vlčího typu a ten nemůže vytvořit složitější strukturu, než je smečka.
Odpovědět
JH

JH

8.11.2024 17:02 Reaguje na Pavel Hanzl
Pan Peregrin má pravdu, proti odborníkovi, kterého uznává jen on sám, nemáte šanci. A takových je tu víc.
Odpovědět
JH

JH

8.11.2024 17:02 Reaguje na Pavel Hanzl
Pan Peregrin má pravdu, proti odborníkovi, kterého uznává jen on sám, nemáte šanci. A takových je tu víc.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.11.2024 20:29 Reaguje na JH
Aj tak sa može.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

7.11.2024 19:27 Reaguje na Pavel Hanzl
Co vám dává, ne jistotu, ale aspoň jakýsi dojem, že když to necháme na Gaie, tak Gaia nás do záhuby nepožene, asi tak jako zatočila s nejméně pěti vymíráními.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.11.2024 19:42 Reaguje na Slavomil Vinkler
Náboženství Gaia považuji za nesmyslné, ale jiné neznám. Tohle nové by bylo čistě racionální, na vědeckém základě a demokratické. A ten vyšší, až duchovní rozměr, by byla právě planeta Země, jakýkoliv Bůh se tam taky vejde.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

7.11.2024 20:02
https://www.startitup.sk/storocny-omyl-v-ucebniciach-chemie-generacie-slovenskych-studentov-sa-ucili-nespravne-pravidlo/
„Takéto pravidlá by sme nemali mať – alebo ak ich máme, mali by existovať len s neustálym pripomínaním, že sú to usmernenia, nie pravidlá. Ničí kreativitu, keď máme pravidlá, ktoré sa údajne nedajú prekonať,“ zdôrazňuje Garg.
Tento prelomový výskum nám pripomína, že vo vede neexistujú absolútne pravdy. Aj storočné pravidlá môžu byť vyvrátené novými objavmi. To otvára dvere ďalším inováciám a pokroku v oblasti chémie a vývoja nových liekov.
Odpovědět

Viktor Šedivý

8.11.2024 21:46 Reaguje na Vladimir Mertan
To jsou nějací popírači a dezoláti. Konsensus chemiků potvrzuje Bredtovo pravidlo, které říká, že dvojná vazba se nemůže nacházet na můstku, pokud není kruh dostatečně velký.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

9.11.2024 13:04 Reaguje na Viktor Šedivý
"Tím však vyvinul inovatívne metódy na stabilizáciu a analýzu týchto molekúl. „Ľudia neskúmajú anti-bredtovské olefíny, pretože si myslia, že nemôžu existovať,“ vysvetľuje Garg v štúdii publikovanej v prestížnom časopise Science."
Iste, podobnosť s klimatickou zmenou je čiste náhodná :-)
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

8.11.2024 14:07
"Když dva vlci z železného háje zhltnou slunce a měsíc, hvězdy zmizí z nebe. Potom se začnou země a všechny hory chvět tak, až se vyvrátí stromy, skály se zřítí a všechny okovy a pouta prasknou a přervou se. Tehdy se osvobodí vlk Fenrir. Z moře se vynoří had Jörmungandr. Surtr vyrazí v čele šiku synů Múspellu a Loki připluje spolu s mrazivými obry na lodi Naglfar vyrobené z umrlčích nehtů. Všechny síly zla se sjednotí na Vígrídské pláni. Tehdy Heimdall mocně zaduje na svůj roh a započne soumrak bohů." Tak praví dávná severská legenda o konci světa. Nové objevy však naznačují, že Ragnarök je založen na skutečných událostech: vulkanické zimě, která zdevastovala Evropu roku 536 našeho letopočtu. Závoj popela a sirných plynů zastínil slunce na deset let a rozpoutal řetězec ničivých událostí: sníh v létě, klesající teploty, hladomor, mor. Nyní nové objevy naznačují, že tato klimatická katastrofa mohla dát vzniknout jednomu z nejmocnějších mýtů severské kultury: Ragnaröku.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.11.2024 07:56 Reaguje na Vladimir Mertan
To by musela ta báje vzniknout na Islandu, tam bouchla mohutně Jotula a zasáhlo to částečně i Evropu, ale jen nukleární zimou, jiné tak děsivé události se nekonaly. Že by ale mohutná vlna tsunami zasáhla i pobřeží Norska? Čort znajet, možné to je.
Ale skutečná, celoplanetární apokalypsa nastala asi 10 - 12 tisíc let před Kristem, kdy Zemi zasáhl roj obrovských mmeteoritů. Všechny národy ji mají ve svých mytologiích, v Bibli je to potopa světa, v geologii se jmenuje mladší dryas a v grafu globálních teplot je taky výrazný zub.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

9.11.2024 18:52 Reaguje na Pavel Hanzl
No vidíte a vy věříte na holé CO2.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.11.2024 20:29 Reaguje na Slavomil Vinkler
A nám přiletěl roj obrovských meteoritů? Fakt? Nevšiml jsem si, přes Brno neletěl.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.11.2024 08:33
Je paradoxem dnešní doby, že i ty nejjednodušší pravdy velké množství lidí nechápe.
CO2 je silný skleníkový plyn, to se ví už od 19. století.
A ten mél v geologicky starších dobách daleko vyšší koncentraci a taky proto byla vyšší globální teplota. Potom se stovky miliónů let ukládal pod zem, dnes se tomu říká fosilní palivo.
A především tím s klesající koncentrací v atmosféře stále klesala globální teplota, šlo to pomalu a celý ekosystém Země se na to stačil adaptovat.
A dnes ho člověk v geologickém okamžiku vyfučí zpět do atmosféry.
A tohle s celým systémem mohutně zacloumá. Jak prosté milý Watsone.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

9.11.2024 13:01 Reaguje na Pavel Hanzl
Myslíte že Holmes by uvažoval tak jednoducho ako Vy? Myslíte že ľudia majú problém pochopiť "jednoduché pravdy"?
Takto sa vysporiadava Holmes s teóriou a faktami. Mám pocit, že vaši vedci to robia opačne, fakty prispôsobujú teórii.
Dnes večer, ve tři čtvrti na osm, (stálo vněm) vás navštíví pán, který se svámi chce poradit ojisté, pro něho velmi důležité záležitosti. Svými nedávnými službami jednomu zkrálovských dvorů Evropy jste se osvědčil jako člověk, jemuž lze splnou důvěrou svěřit izáležitosti téměř nedocenitelného významu. Tato zpráva ovás obdržena ze všech požádaných míst. Buďte vuvedenou hodinu ve svém pokoji anemějte svému návštěvníkovi za zlé, přijde-li vmasce.
„To je skutečně záhada,“ poznamenal jsem. „Co myslíte, že to má znamenat?“
„Nemám ještě žádné informace. A není větší chyba než vytvářet si teorie, dokud neznáme fakta. Člověk pak začne nevědomky údaje upravovat tak, aby vyhovovaly jeho teorii, místo co by si vytvořil teorii, která by odpovídala faktům.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.11.2024 18:20 Reaguje na Vladimir Mertan
Vždycky musíte začít s jednoduchými fakty. Pokud nepochopíte, že 1+1=2, nemáte šanci v ani počtech pochopit nic dalšího. A naši ropáčci ani tohle zatím nedali.
Klimatologie pracuje především s fakty, má jich nasysleny už určitě milióny a pak se dá pracovat s matematickými modely a se statistikou. Normálka, astronomie pracuje podobně.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

9.11.2024 19:24 Reaguje na Pavel Hanzl
Použijem opäť vysvetlenie umelej inteligencie: V klimatológii, rovnako ako v mnohých iných vedných disciplínach, jednoduché aritmetické operácie ako 1+1=2 nemusia vždy platiť priamočiaro.
Prečo? Pretože klimatický systém je mimoriadne komplexný a zahŕňa množstvo premenných, ktoré na seba vzájomne pôsobia a často nelineárnym spôsobom.

Tu je niekoľko dôvodov, prečo jednoduché sčítanie nemusí vždy fungovať v klimatológii:

Spätná väzba: Zmeny v jednom klimatickom prvku môžu vyvolať ďalšie zmeny, ktoré zase ovplyvnia pôvodný prvok. Napríklad, oteplenie môže spôsobiť topenie ľadu, čo zníži odrazivosť Zeme a spôsobí ďalšie otepľovanie.
Nelineárne procesy: Mnohé klimatické procesy nie sú lineárne, čo znamená, že zdvojnásobenie vstupu nevedie k zdvojnásobeniu výstupu. Napríklad, malé zvýšenie teploty môže mať výrazný vplyv na frekvenciu extrémnych poveternostných javov.
Chaotické systémy: Klíma je chaotický systém, čo znamená, že malé zmeny v počiatočných podmienkach môžu viesť k veľkým rozdielom v dlhodobom vývoji.
Množstvo premenných: Klíma je ovplyvnená množstvom premenných, ako je zloženie atmosféry, oceánske prúdy, slnečná aktivita a ďalšie. Interakcie medzi týmito premennými sú často veľmi komplexné.
Napriek tomu, že jednoduché aritmetické operácie nie vždy fungujú v klimatológii, matematické modely a štatistické metódy sú nevyhnutné pre pochopenie a predpovedanie klimatických zmien. Tieto modely zohľadňujú komplexnosť klimatického systému a umožňujú nám kvantifikovať pravdepodobnosť rôznych budúcich scenárov.

Zhrnutím, hoci jednoduché sčítanie nemusí byť vždy priamo použiteľné v klimatológii, matematika a štatistické metódy sú kľúčové pre pochopenie tohto komplexného systému.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

9.11.2024 19:38 Reaguje na Pavel Hanzl
Druhé vysvetlenie k citátu Sherlocka Holmesa Proč je tento přístup tak důležitý?

Objektivita: Když vycházíme z faktů, snižujeme riziko, že naše závěry budou ovlivněny předsudky nebo osobními názory.
Ověřitelnost: Teorie založené na faktech mohou být ověřeny dalšími výzkumy a experimenty.
Spolehlivost: Závěry, které jsou podpořeny fakty, jsou spolehlivější a mají větší pravděpodobnost, že budou platné i v budoucnu.
Jak můžeme tento přístup aplikovat ve svém životě?

Kritické myšlení: Naučme se zpochybňovat informace, které se k nám dostanou, a hledat důkazy, které je podporují.
Vyhledávání informací: Při rozhodování vyhledávejme spolehlivé zdroje informací a nevěřme všemu, co se dočteme na internetu.
Otevřenost novým poznatkům: Buďme připraveni změnit svůj názor, pokud se objeví nové důkazy, které vyvrátí naše předchozí představy.
Závěrem: Sherlock Holmesův citát nám připomíná, že základem pro jakékoli poznání jsou fakta. Pokud chceme pochopit svět kolem nás, musíme se snažit o objektivitu a vyhnout se předčasným závěrům.
Odpovědět

Viktor Šedivý

9.11.2024 17:56
Tak se dívám na ten titulek a říkám si - a proč by měla Agrární komora věřit na "změnu klimatu"?

Ano, klima se mění jako se měnilo vždycky, nikdo snad ale není povinen věřit na celou tu věrouku kolem toho a na nutnost boje s CO2 atd.

Je smutné, že nám vládnou zaslepenci, kteří jsou ochotni své ideologii obětovat celou ekonomiku a životní úroveň, nezbývá než respektovat, že se jim ve volbách daří oblbovat veřejnost - ale tvářit se, že na to věříme, to snad (ještě?) nemusíme.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.11.2024 18:14 Reaguje na Viktor Šedivý
A země je placatá, já vím........veřejnost je oblbnutá kulatostí a vy tomu věřit fakt nemusíte.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

9.11.2024 18:56 Reaguje na Viktor Šedivý
Agrární komora přece nepopírá změnu klimatu. Klima se mění přece neustále. Akorát se chce to jediné možné a to přizpůsobit se. (Jako Čech na severním pólu 😊, Abychom nehy, nehy, nehynuli jako ti sobi.).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.11.2024 20:25 Reaguje na Slavomil Vinkler
"Zatímco na Zemi se vyvinuly nespočetné formy života, je Venuše doslova pekelnou planetou. Pod jejími oranžově-žlutými mraky z kyseliny sírové dosáhl skleníkový efekt apokalyptických rozměrů".
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

9.11.2024 20:36 Reaguje na Pavel Hanzl
Zatiaľ čo na Marse zákerný kysličník mrzne na suchý ľad a tvorí polárne čiapočky.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.11.2024 23:32 Reaguje na Vladimir Mertan
Ani tam není k žití. Kolik drobných procent globálního oteplení zničí naši civilizaci? +1°C globálně znamená 6 - 8°C v extrémech. U nás nežije jediný strom, který by přežil teplotu +50°C a už naměřili max +42.
Přes +35 je pohyb středoevropana venku dost problémový a +40 asi téměř nemožný. Při pouti do Mekky na horko zemřelo snad přes tisíc velmi dobře adaptovaných Arabů. A jak dlouho to bude trvat, než to dostaneme i my? Ta tragédie nabírá forsáž.
Odpovědět

Viktor Šedivý

10.11.2024 00:28 Reaguje na Pavel Hanzl
A souvislost s AK a jejími postoji?
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

10.11.2024 07:38 Reaguje na Pavel Hanzl
Áno, to všetko patrí k náboženstvu klimaalarmistov. V skutočnosti ale sa globálna teplota meria spočítaním teplôt na Zemi a nie naopak, teda vypočítam si globálne zvýšenie teploty a z toho počítam extrémy.
Arabský diplomat, ktorý si prial zostať v anonymite, dnes agentúre AFP povedal, že podľa neho boli hlavnou príčinou úmrtia prevažne egyptských pútnikov horúčavy, ktoré v spojení s vysokým krvným tlakom spôsobovalo zdravotné komplikácie. Takže tí Arabi neboli až takí adaptovaní. Navyše nemali prístup do klimatizovaných priestorov, pretože neboli registrovaní. BUde to tým, že ľudia ktoarí sú veriaci sa nesprávajú racionálne čo presne platí aj o náboženstve klimaalarmistov.
Odpovědět

Viktor Šedivý

9.11.2024 22:56 Reaguje na Slavomil Vinkler
Ale i kdyby "popírali"... oteplismus snad není povinné státní náboženství a kdo chce, klidně může tvrdit, že je to naprostá hloupost a podle tohoto svého názoru se může i chovat.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist