https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/martin-sedlak-za-65-let-sve-existence-je-solarni-panel-cenove-nejdostupnejsi.cesko-vsak-stale-sazi-spise-na-uhli
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Martin Sedlák: Za 65 let své existence je solární panel cenově nejdostupnější. Česko však stále sází spíše na uhlí

28.4.2019
25. dubna 1954 byl světu představen vůbec první křemíkový fotovoltaický článek. Ilustrační snímek.
25. dubna 1954 byl světu představen vůbec první křemíkový fotovoltaický článek. Ilustrační snímek.
Je tomu 65 let, co skupina vědců 25. dubna 1954 představila světu vůbec první křemíkový fotovoltaický článek, který dokázal pohánět elektřinou malé zařízení. Technologie, která se na začátku uplatňovala například v kosmonautice nebo místech, kam nevedly elektrárenské sítě, se dnes běžně používá na střechách rodinných domů. Díky masivnímu zlevnění v posledních deseti letech může každá domácnost šetrným způsobem vyrábět vlastní elektřinu. Fotovoltaika je také globálně nejrychleji rostoucí zdroj energie. Celkem bylo na konci loňského roku nainstalováno přes 500 gigawattů solárních elektráren. Česko však ve svých plánech dostatečně nevyužívá možnosti levné solární energetiky.
 

Solární panel je globálním symbolem úspěchu moderní energetiky. Díky cenovému poklesu rostou nové fotovoltaické elektrárny po celém světě. V Česku se však stále více než polovina české elektřiny vyrábí z uhlí a jen domácnosti ročně spálí přibližně 1,6 milionů tun uhlí. Navíc za posledních pět let stagnuje výroba energie z domácích obnovitelných zdrojů. To jsou dvě základní fakta naší české elektroenergetiky. Česká republika by mohla jednoduše během následujícího desetiletí zdvojnásobit svou výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů především instalacemi solárních panelů na obytných budovách, výrobních areálech nebo průmyslově znečištěných lokalitách.

Ještě v roce 1977 stál jeden watt 77,67 dolarů, do roku 2013 klesla jeho cena na 0,73 dolarů za watt. Dnes se pohybuje pod 0,2 dolarů za watt. Energie ze solárních panelů nebyla nikdy dříve cenově dostupnější. Přesto český plán ministerstva průmyslu s cíli navýšení podílu obnovitelných zdrojů do roku 2030 s rozvojem solární energetiky nepočítá. Podíl zelené složky elektřiny má během následujících 10 let narůst pouze o jedno procento.

Česko potřebuje sebevědomý plán, který nám zajistí postupnou nezávislost na spalování fosilních paliv. Právě moderní energetika je klíčem k čisté, dostupné a levné energii. Během příští dekády může podíl zelené složky elektřiny vyrůst na celou jednu čtvrtinu, a to díky produkci nových solárních panelů, větrných turbín, kotlů na biomasu nebo bioplynových stanic. Stát připravil velmi dobrou Inovační strategii ČR k roku 2030 a nová energetika může být její integrální součástí. Nová energie Česka je podaná ruka vládě ze strany průmyslu moderní energetiky.

Kampaň Nová energie Česka má podobu charty se čtyřmi základními pilíři, které staví na prosazení progresivní vize české energetické politiky. Jedním z vytyčených cílů je dostat Česko mezi lídry inovací. Vláda by se měla zavázat k tomu, aby do roku 2030 podpořila výstavbu solárních panelů alespoň na 250 tisících rodinných domech a 40 tisících bytových domech. Ve vhodných případech je doplnit o tepelná čerpadla, solární kolektory a baterie. Vzniknou tak statisíce projektových příležitostí pro české firmy, které přinesou tisíce pracovních míst. Zvyšování energetické nezávislosti domácností je také nejjednodušším řešením proti pádu do energetické chudoby.

Impuls proměny domácí energetiky pomůže Česku zbavit se vysokých emisí oxidu uhličitého, ve kterých patří mezi největší znečišťovatele v Evropě. V přepočtu na obyvatele připadá na průměrného Čecha nebo Češku téměř 10 tun emisí oxidu uhličitého ročně. Česká republika v připravenosti na proměnu energetiky zaostává za vyspělými státy. Podle srovnání Světového ekonomického fóra se řadíme mezi státy, jako je například Arménie nebo Thajsko.


reklama

 
foto - Sedlák Martin
Martin Sedlák
Autor je Programový ředitel Svazu moderní energetiky.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (15)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VK

Václav Kain

28.4.2019 08:17
Každý den mizí hektary té nejlepší půdy.Jak je vidět,tak ji ještě máme asi nadbytek a proto můžeme další stovky hektarů zasvinit fotovoltaikou.Jen abychom jěště měli kde sázet brambory a nebo pěstovat obilniny.Tu zprasenou řepku nám byl taky čert dlužen.
Odpovědět
VN

Vojta Novotný

29.4.2019 00:23 Reaguje na Václav Kain
V současné době se instaluje převážně jen na střechách. A i na těch polích to není žádný problém - jedná se obvykle o jednoduché konstrukce na závrtných šroubech, takže odinstalování je proti jiným stavbám vyloženě brnkačka.
Odpovědět
Václav Hellebrand

Václav Hellebrand

28.4.2019 12:00
Teoreticky by měla fotovoltaika naistalovaná na našem území vyrábět 11% spotřeby ČR. Ve skutečnosti je produkce z tohoto zdroje JEN 2 %. Takže fotovoltaika v našich podmínkách bude vždy pouze možnost jak tunelovat státní rozpočet formou dotací.
Odpovědět
VN

Vojta Novotný

29.4.2019 00:25 Reaguje na Václav Hellebrand
V současné době poklesly ceny technologie tak, že se již na řadě míst vyplatí fotovoltaiku provozovat i bez dotací, tak jak je tomu již pár let v řadě jiných zemí.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

29.4.2019 10:34 Reaguje na Vojta Novotný
Proč tedy pan Sedlák pláče, když je na FVE 50% dotace v rámci NZÚ?
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

28.4.2019 14:29
Řekněme 400 tisíc střech po 5kW instalovaního výkonu dá roční produkci jako 1/3 temelínského jaderného bloku. Kolik byste, pane Sedláku, potřeboval podpory na těch 400 tisíc střech? 50% podpora v z Nové zelené úsporám zjevně nestačí. Jak si to tedy představujete, aby to fungovalo dle vašich přání.
Odpovědět
jj

jrrs jrrs

28.4.2019 20:50 Reaguje na Jiří Svoboda
jeste bych dodal, ze i dnes lze z ciny koupit kompletni kit, bez pospory a stale levneji...
Odpovědět
VN

Vojta Novotný

29.4.2019 00:28 Reaguje na Jiří Svoboda
Hlavní smysl mají střechy velkých objektů - průmyslové podniky, úřady, školy, nemocnice, bazény. Tam se vlezou podstaně větší instalace, i ve stovkách kW. Ideální využití, je tam kde je trvalý odběr a nemusí se akumulovat do baterií, či pouštět do sítě.
Odpovědět

Jan Šimůnek

29.4.2019 14:45
Je mi líto.
Fotovoltaika tím, že není schopna produkovat elektřinu 24 hodin denně a 7 dní v týdnu, ale je závislá na denní době a počasí, má značně problematický přínos. Navíc zatěžuje síť nutností udržovat "horkou rezervu", protože k poklesům výkonů dochází synchronně na velkých plochách. To se týká i výroby elektřiny na budovách, kde ji hned spotřebují (protože zbytek berou ze sítě a kolísání solárních článků se promítá do toho odběru).
Solární panely mají význam jen pro provoz v ostrovním režimu (chaty a chalupy bez připojení na síť a podobné objekty) a navíc jen tam, kde je zaručeno, že to nikdo neukradne / nezdevastuje.
Odpovědět
JH

Jaromír Husařík

29.4.2019 16:13 Reaguje na Jan Šimůnek
Tak ono to už dnes není až tak pravda. Na veletrhu jsem viděl takzvaný battery box od ČEZu. Podobných řešení jsem našel více. Jde o inteligentní systém zařízen nabíjení i spotřeby, které obsahuje jak již název napovídá, baterie a inteligentní řízení. V době přebytku slunečního svitu a nebo malé spotřeby, nabijí baterie a když je noc a nebo svítí málo, přepne se na baterie. A když není ani jedno ani druhé, pak se přepne na normální síť. Navíc umožňuje baterie nabíjet levným "nočním" proudem, v případě že předpověď počasí na druhý den předpovídá zataženo. Samozřejmostí je ovládání připojených spotřebičů a další možnosti. Tyhle systémy by naopak mohly kolísání v rozvodné síti snížit a využít energii ze slunce na maximum.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

30.4.2019 10:39 Reaguje na Jaromír Husařík
Tady ale nejde o to vyrovnávat denní chod rozdílů mezi výrobou a spotřebou, základní problém jsou několikatýdenní drastické rozdíly i významné sezónní rozdíly (léto/zima). Dívat se jen na své zájmy, pomáhat s malými problémy a ty velké způsobovat a nechat je řešit jiné, nepovažuji za férový přístup.

Vy toto nevidíte nebo nechcete vidět?
Odpovědět

Jan Šimůnek

2.5.2019 17:16 Reaguje na Jaromír Husařík
Sebevětší "inteligence" není schopna vyřešit problém, že kapacita baterií je silně omezená, mají i omezený počet cyklů nabití - vybití a jejich výroba i likvidace jsou problematické z hlediska životního prostředí (a těžba lithia na našem území je noční můrou ekologů). A ten noční proud stejně musí vyrobit klasická elektrárna a přes den ji vypínat by přišlo zbytečně draho.

Prostě solární panely jsou jednoznačnou cestou do slepé uličky, která funguje jen v důsledku dotací a povinných kvót na "alternativní" elektřinu, vyráběnou stylem "ušetřit musíme, ať to bude stát sebevíc".
Odpovědět
RN

Roman N

1.5.2019 09:00
Autor zapomíná na ceny všech dalších systémů co jsou potřeba, jejichž ceny převyšují cenu panelů. Extrémě nerovnoměrnou produkci během 24 hodin. A soustředění maxim i minim výkonu na velké ploše. Elektřina není uhlí, které jde sypat do sklepa. Diletantství propagátorů "zelené energie" je až děsivé. Zatím přírodě a Zemi škodí víc než těžký průmysl. Totální krach cílů Energiewende (cena elektřiny 2x více než jinde, pro vyrovnání výpadků, je produkce CO2 stejná jako před 10 lety, rizika nestability sítě) je ukázkou to, že jde o slepou cestu. Přestaňte už konečně lidem lhát !
Odpovědět

2.5.2019 12:50
Každá liška si chválí svůj ocas, že pane Sedlák. Ale kdyby jste měl alespoň trochu objektivity, tak to tak blbě nenapíšete. Pokud by jste měl trochu pravdy, tak to bude fungovat bez dotací. Ovšem vy jste sociální inženýr "par excellence", takže skutečnost je úplně jiná než vy píšete.

PS. fotovoltaickým panelům přeji v rozvoji vše nejlepší, protože je to užitečný výrobek a myslím, že se uplatní ve společnosti, navzdory sociálním inženýrům.
Odpovědět

2.5.2019 18:35
Jestli někdo sází na uhlí, tak je to právě zelené německo. S celou jejich tzv. energiewende se v německu spotřeba uhlí zvyšuje, kdežto v ČR se spotřeba uhlí klesá. SOlární panel jen především symbolem oze tunelu. Tvrzení autora článku opravdu ale opravdu neznamená, že elektřina ze solárních oze parodií na elektrárny je bez dotací konkurenceschopná. Není. Znamená to jediné, před 65 lety byla fotovoltaika extrémně drahá.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist