Martina Rousová: Díky velké podpoře lidí bude záchranná stanice pro zraněné živočichy v Jaroměři zachráněna
Krajští zastupitelé v pondělí 10. 9. 2018 rozhodli o tom, že Záchranná stanice v Jaroměři zatím bude o živočichy v nouzi pečovat i nadále. Po 18 letech vyjednávání s krajským úřadem i jeho politiky, které nakonec musely být podpořeny Výzvou k záchraně záchranné stanice ze strany veřejnosti, krajští zastupitelé odhlasovali příspěvek na provoz v letošním roce, který je o dvě stě tisíc korun vyšší, než v předchozích osmnácti letech.
„Po mnoha letech marných proseb směrem ke krajskému úřadu jsme konečně byli vyslyšeni, a to dokonce přímo na jednání krajského zastupitelstva. První reálný výsledek je o 200 tisíc vyšší příspěvek, než v předchozích letech. Pro letošní rok tato částka nakonec stačí, neboť dárci a sponzoři nám naštěstí díky mediálnímu zájmu poslali zbývající část chybějících prostředků. Takže letos díky tomu poplatíme půjčky, ze kterých jsme letošní část provozu částečně táhli a od roku 2019 můžeme opět začít s čistým štítem a nikoli se statisícovými dluhy, které nám nyní hrozily,“ vysvětluje složitost finanční situace vedoucí záchranné stanice David Číp.
Lidé nyní do záchranné stanice volají nebo píší, jak to se stanicí dopadlo a domnívají se, že na základě rozhodnutí krajských zastupitelů máme jisté financování do dalších let. Ostatně to je náš záměr, o který se záchranná stanice marně snaží už 18 let. Letos na jaře byl konečně tento postup doporučen i ze strany krajských politiků – radního pro životní prostředí pana Klímy, nebo předsedy výboru pro životní prostředí Otakara Rumla. Bohužel se v letošním roce opět nepovedlo tuto vizi naplnit, neboť se po roce snah podařilo zatím vyřešit „jen“ rok 2018.
Hlavní ošetřovatelka Alice Janečková k tomu dodává: „Jedinými opravdu jistými penězi na provoz v roce 2019 je zatím pouze 250 tisíc korun od magistrátu města Hradce Králové. Snad můžeme počítat i s příspěvky z ministerstva životního prostředí a zemědělství. Doufejme i v příspěvek od některých měst, která nás dlouhodobě podporují, jako jsou například Jaroměř a Rtyně v Podkrkonoší. Věříme, že nám naši přízeň zachovají i naši dosavadní dárci a sponzoři, z nichž někteří stanici každoročně podporují již neuvěřitelných 20 let. Ale hlavně! Ze strany krajských zastupitelů, včetně hejtmana královéhradeckého kraje Jiřího Štěpána, máme veřejný přislib, že dosavadní nedostatečné financování ze strany krajského úřadu (ve srovnání s jinými kraji v ČR), by se mělo od roku 2019 snad konečně podstatně zlepšit.“
Pracovníci záchranné stanice nyní musí připravit nový projekt, který se bude snažit o to samé jako ten, který byl podán již letos na jaře. Ten byl zatím podpořen pouze částkou na letošní rok. Cílem je vytvořit ze strany kraje jistý finanční pilíř na několik let dopředu, aby ošetřovatelé neustále nežili v mučivé nejistotě, že se provoz záchranné stanice může okamžitě zastavit při sebemenším výkyvu. David Číp vysvětluje, jak to funguje v praxi: „Aktuálně je to tak, že stačí, když nám vypadne jen jeden jediný dobrovolník nebo tradiční finanční zdroj a okamžitě vše kolabuje, protože naše rozpočty jsou napnuté doslova k prasknutí. V takto těžkých podmínkách pracujeme už dvacet let, ale je už vážně na čase to vyřešit pořádně.“
Jeho slova doplňuje jedna ze zvířecích ošetřovatelek Zuzana Kubištová. „Rozhodně nechceme po našem kraji, aby financoval celý provoz. Ale když ho máme zajistit, chceme to dělat tak, aby při tom nedocházelo k doslova zneužívání altruismu našich dobrovolníků. Potřebujeme na rok nejméně 2,5 milionu korun, optimálně ještě o pár set tisíc výše. Musíme mít alespoň jeden jistý a stabilní finanční pilíř, na který pak navěsíme zbývající podporu ze strany dobrovolníků, dárců, sponzorů, ministerstev, měst i obcí. Pak to teprve může fungovat“.
Po sérií jednání a zejména po té, co se do situace osobně vložil hejtman Jiří Štěpán, je šance, že se chronický problém financování provozu záchranné stanice podaří snad od roku 2019 konečně pořádně vyřešit. Tak doufejme, že slibům, kterých jsme za ty roky od politiků slyšeli už více než dost, můžeme tentokráte doopravdy věřit. O dalším průběhu řešení této situace budeme ještě průběžně informovat.
Pracovníci i živočichové v nouzi děkují všem starostům, policistům, strážníkům, veterinářům, lékařům, učitelům, vědcům, i více jak 6 tisícům dalších osob, kteří podpořili výzvu a petici ohledně zajištění další existence záchranné stanice v Jaroměři. Bez této podpory bychom se neposunuli vůbec nikam a k 1. 1. 2019 by stanice byla doopravdy uzavřena. Této důvěry si obrovsky vážíme a vnímáme ji jako velmi milý a povzbudivý signál, že naše práce má smysl. A nemalé oběti, které jsme museli za ty roky přinést, nebyly zcela marné. Takže ještě jednou obří, opravdu obří dík všem, kteří jste nám pomohli ať už teď, nebo v minulosti. Bez této podpory by nic takového nevzniklo a pokud ano, tak už dávno nefungovalo!
reklama