https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/martinn-pycha-zmeny-zakona-o-potravinach
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Martin Pýcha: Změny zákona o potravinách

21.1.2021
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zemědělský svaz ČR dlouhodobě podporuje zvýšení soběstačnosti při výrobě potravin. V záplavě demagogických výtek ke schválenému stanovení kvót tuzemských potravin v obchodní síti zapadla informace o podpoře nákupu lokálních produktů v rámci veřejných zakázek. Návrh na toto zvýhodnění místních dodavatelů potravinářských surovin jsme předložili již před dvěma roky. Nešlo přitom jen o legislativní návrhy, ale také o praktickou propagaci například na základních školách, kde řadu let vysvětlujeme výhody odběru surovin od místních dodavatelů.
 

Stanovení kvót pro prodej tuzemských potravin ve velkých obchodech nepovažujeme za ideální řešení, ale jiné řešení neutěšené situace zatím nikdo nenavrhl. Když budu parafrázovat slavný výrok Karla Havlíčka Borovského: „Bodejť by se vám podpora tuzemských zemědělců z hub do rukou ráčila vrazit.“

Jinými slovy, přáli bychom si, aby ti politici, kteří tak vehementně bojují za zahraniční obchodní řetězce, stejně usilovně bojovali za zájmy českého zemědělství.

Naprostá většina potravin se v naší republice prodává ve velkých obchodních sítích a vývoj v ostatních rozvinutých zemích ukazuje, že jde o trvalý trend. Přitom podmínky prodeje a především nákupu jsou jen minimálně regulovány. V naší zemi se tito obchodníci chovají jako predátoři a vlivem jejich obchodní politiky došlo k poklesu potravinové bezpečnosti naší republiky u řady základních potravin. Vítám proto jakoukoli snahu o nápravu a regulaci tohoto stavu.

Na novelu týkající se podílu tuzemských potravin se objevilo množství výtek, které podle našeho názoru nemají žádné opodstatnění. Například výtka, že se sníží dostupnost exotického ovoce a zeleniny, je zcela irelevantní, protože na tuto nabídku se novela nevztahuje.

Mylná je i výtka, že čeští zemědělci řadu surovin neumí nebo nemohou vyprodukovat. Jako příklad je uváděno vepřové maso, sezónní zelenina a ovoce. Za poklesem výroby těchto komodit stojí hlavně strategie obchodníků, kteří i v sezóně upřednostňují surovinu přepravovanou na velké vzdálenosti a vysoce dotačně podpořenou.

Záhadou potom je, proč vepřové maso vyprodukované se srovnatelnými, mnohdy nižšími náklady, vykupované za nižší ceny, není konkurenceschopné se zahraničním?

Jak je možné, že naši chovatelé nemohou i za hluboce podnákladové ceny dostat svůj produkt ke spotřebiteli a přitom se na trhu prodává maso ze zemí, jejichž velvyslanci tak intenzivně bojují za zájmy svých zemědělců a potravinářů.

Rozhodně nepovažuji za pravdivý argument, že by měla novela pomoci velkým výrobcům potravin. Ti už jsou v obchodní síti dávno přítomni a cenou zdařile konkurují zahraničním dodavatelům. Naopak v této novele vidíme příležitost pro regionální výrobce potravin. V zemích, které jsou domovské pro většinu obchodních řetězců působících na našem trhu, je obvyklé, že místní prodejny mají určitou míru samostatnosti a nakupují potraviny od regionálních dodavatelů.

V našich podmínkách se tomuto přístupu brání, ačkoli nabídky od regionálních dodavatelů mají. Tato novela by mohla přinutit obchodníky k tomu, aby se začali chovat odpovědně k zemi působení a zvýšit právě podíl regionálních potravin. Dle mého názoru by každý obchod měl mít regál s regionálními produkty našich zemědělců a potravinářů, stejně jako je tomu v zahraničí.

Částečně se dá souhlasit se zvýšením cen potravin. Ovšem jen v řeči čísel bez srovnání kvality. Zatím funguje systém, že obchodník objednává surovinu za stanovenou cenu, do které se musí výrobce vejít. Bez ohledu na kvalitu. Rozhodnutí o volbě sortimentu je tak zcela v rukou obchodníka, zda zvolí nákup méně kvalitních potravin s tlakem na nízkou cenu, nebo zda zvolí nákup kvalitních potravin od místních výrobců. Dovoz podnákladových a dumpingových produktů se negativně promítá na stavu našeho zemědělství, venkova, krajiny a rozhodně není v zájmu naší společnosti.

Obavy z toho, zda je navrhovaná novela zákona v souladu s evropskou legislativou, jsou zbytečné. MZe totiž jasně deklaruje zájem před účinností zákona projednat toto znění s Evropskou komisí, zda je či není v souladu s evropskou legislativou.


reklama

 
foto - Pýcha Martin
Martin Pýcha
Autor je předseda Zemědělského svazu ČR.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (24)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří S

22.1.2021 11:17
Rozumný názor pana Pýchy. Ohledně jako vždy. Děkuji
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.1.2021 11:57
Obávám se, že pán pláče velmi hezky, ovšem na nesprávném hrobě.
Stačilo by se podívat jen přes hranice do zemí, kde to funguje a okopírovat od nich zásadní věci:
A) Zastropovat dotace na 100 ha pro jednu farmu.
B) Snížit byrokracii tak, aby obyčejný sedlák jezdící s traktorm na dotaci jednoduše dosáhl.
C) Dohlídnout, aby se dotace nerozkrádaly především zemědělskou oligarchií.

Když se dívám třeba do Rakous, tak vidím statky a jejich obyvatele v úplně jiném stavu, než u nás.
Odpovědět
JS

Jiří S

22.1.2021 13:11 Reaguje na Pavel Hanzl
Takže hned při prvním bodu se stane následovné. Zastropujete dotace na 100 ha, ti největší, které chcete zrušit přežijí a rozeberou se ti co jsou mezi 200 - 3000 ha, což je většina obhospodařované půdy. Vznikne spousta malých, kteří nebudou mít odbyt, tak jak se to snaží uzákonit nyní do marketů. Přijedou němci, poláci, rakušáci a všechno to tu zkoupí. Zbudou jen velcí oligarchové a cizinci. V podstatě ničitel vedle ničitele. Samozřejmě vedu to ad absurdum. Ale toto by rozhodně našemu zemědělství nijak nepomohlo, naopak by to velice ublížilo.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.1.2021 15:09 Reaguje na Jiří S
Naprostý nesmysl, pokud bude mít sedlák perspektivu slušného výdělku, nebude půdu prodávat. Teď tu perspektivu nemá a nikdo nás nevykupuje.
Samozřejmě by se ten strop mohl udělat výš, kvůli naší struktuře na 300 možná 500 hektarech, to je otázka na odborníky.
Každopádně by se ty peníze dostaly na dědinu, našim zedníkům a našim firmám. Dnes to shrábnou oligarchové se sídlem v Praze a zmizí velká část v daňových rájích.
Odpovědět
JS

Jiří S

22.1.2021 15:25 Reaguje na Pavel Hanzl
Jakého slušného výdělku myslíte? :D to jste mne pobavil.

Nikdo žádnou půdu neprodává, protože ji ani nevlastní, většina je v pachtu. Prodává se know how jako podnik. Kde myslíte, že Babiš vzal všechnu tu výměru, to neukradl.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.1.2021 18:33 Reaguje na Jiří S
Ukradl. Ten slušný výdělek je vidět třeba v Rakousích, zvláště v horách.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

23.1.2021 00:01 Reaguje na Pavel Hanzl
Jako v Rakousích ... maj to tam pěkný, to jo, ale taky zadotovaný jak sviňa. Navíc do těch Alp se jezdí přeci jen trochu víc, než na tu Vysočinu a tak.

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.1.2021 08:00 Reaguje na Svatá Prostoto
Já jezdím na Vysočinu daleko častěji, než do Rakous.
Naši sedláci jsou taky nadotovaný jak sviňa, jenže ty prachy se k nim jaksi vůbec nedostanou. Z čeho si asi Andrej staví čapí hnízda? Kde zmizelo těch asi 800 miliónů, které zjistil audit EP?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

23.1.2021 11:45 Reaguje na Pavel Hanzl
No, ze zemědělských dotací fakt ne:-))).

To že oba nemáme rádi Babiše fakt není důvod míchat jabka a hrušky.

Nezlobte se, ale vy začínáte víc a víc připomínat bolševiky za totáče ... tam taky za všechno mohli imperialisti a vrazi z Vólstrýtu, u vás úplně za všechno může Babiš.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.1.2021 13:29 Reaguje na Svatá Prostoto
Bohužel, je diktátorem a chová se jak diktátor, jeho stopa se dá najít skoro všude. Samozřejmě čecháčkové ouředníci se můžou přetrhnout, aby mu vyhověli. Zeptejte se sedláků, jak to vidí s dotacemi a jak je jednoduché je u nás získat. A kolik bere hrabiš.
Doporučuji dokument Selský rozum, Matrix Ab a podobné.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

23.1.2021 23:49 Reaguje na Pavel Hanzl
A než se dostal Bába k veslu, což jsou fakticky jen poslední 4 roky, tak bylo naše zemědělství k nerozeznání od toho vašeho bukolického Rakouska?

Ale no tak ...
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

22.1.2021 16:21 Reaguje na Pavel Hanzl
Myslíte to dobře, ale tudy myslím cesta nevede.

Dotace by měly být vázány a způsob hospodaření. Pokud se na půdě hospodaří dobře, je jedno kolik má ha a není jí důvod dotace upírat (když už tedy nějaké holt být musí). Pokud na ní hospodaří blbě, měl by dostat prd, max nějakou sankci, a opět bez ohledu a to, zda obhospodařuje těch hektarů 5, 50 nebo 500.

Ono je totiž jedno, kolik subjektů půdu obhospodařuje, důležité je jakým způsobem tak činí a pokud to někdo dělá dobře, tak je naopak žádoucí, aby tak činil na co největší výměře.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.1.2021 08:07 Reaguje na Svatá Prostoto
Šetrným způsobem se dá hospodařit do určité výměry, ve velkém to prostě nejde. Když si představíte v krajině rozprostřeno 100 prasečáků s 20 prasaty, nebo jeden s 2000 prasat. Ta zátěž na ŽP je přece zcela zásadně jiná. A gigalány nelze obdělávat bez chemie.
A do toho se vrhnou energetické plodiny, které se můžou daleko více chemizovat, než potravinářské.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

23.1.2021 11:43 Reaguje na Pavel Hanzl
A kolik bude stát to vepřové z těch prasečáků s 20 prasaty? A jedna zásadní věc, na kterou se velmi rádo zapomíná ... kdo vám to bude dělat? I když si budete hrát s dotacemi jak budete nejlíp umět, tak se vám prostě lidi na ves do zemědělství nepohrnou. Ale do Prahy a Brna jo a furt.

Zbytek nechám případně na jiných, pár lidí z oboru tu je a ve velké míře jsou to ti, kteří mají rozum.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.1.2021 13:32 Reaguje na Svatá Prostoto
Tohle je skutečně problém, po dvo generací totality s selský stav obnovit nepodařilo. Zkraje byly podmínky pro sedlačení asi dobré (za ministra Luxe), ale jak přišli k moci socani s Fenclem a Palasem, tak to prostě celý zabili.
Jsme v EU PRVNÍ ve velikosti polí na jednu farmu. Dost příšerné.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

23.1.2021 23:52 Reaguje na Pavel Hanzl
No, s tím Luxem bych byl sakra opatrný, ten se zrovna moc nevyznamenal. Nicméně jde o trend, který je patrný v celé Evropě. Prostě lidí, co chtějí v tom zemědělství hákovat, a že tam se to moc ochcat nedá, je čím dál méně. My jsme díky bolševikům sice napřed, ale ten trend je prostě obecný.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

22.1.2021 12:20
Nic ve zlém, ale tohle mi přijde prostě na hlavu ...
"MZe totiž jasně deklaruje zájem před účinností zákona projednat toto znění s Evropskou komisí, zda je či není v souladu s evropskou legislativou."

Může mi někdo vysvětlit, jak je tohle myšleno? Že když zákon bude schválen, tak se PAK MZe zeptá EK, zda je ok, a pokud nebude, tak co??? To je prostě zcela idiotský způsob.
Osobně bych čekal, že nejprve dojde k tomu projednání a až pak bude návrh zákona předložen PS, a to včetně stanoviska EK. Pokud tedy k tomu vůbec dojde.
Cywe, to i ti bolševici měli dost rozumu, aby se nejdřív zeptali v Moskvě, nebo aspoň v Bubenči:-))).
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

22.1.2021 16:30
No, Andrej promluvil a je myslím jasno:))).

Pýcha bude s Tomanem muset vymyslet něco jiného;-).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.1.2021 08:10 Reaguje na Svatá Prostoto
Andrej zase jako vždycky lže, vždyť tyhle obezličky na nás zkouší pořád. Jen na hlupáky to ale platí.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

23.1.2021 13:20
Prosím vás, vždyť je to celé nesmysl od začátku do konce. Máte pojem , za kolik se teď momentálně vykupuje vepřové maso v živém? Za 22-23,- Kč, tak doufám už nemusím nic dodávat. A tak je to se vším. Kde tady chcete všichni chytrolíni nabrat české výrobky? Ani ten Andrej pro Kostelec nemá české maso, přes 60% se ho dováží, tak bych velice prosil, aby se přestaly mlít nesmysly.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.1.2021 13:35 Reaguje na pavel peregrin
Jistě. hrabiš doveze maso z Polska a jeho hnusný parodie na párky bud prodávat draho jako "český výrobek". Kvůli tomu to přece dělá, v normální konkurenci by dávno řachl. Proč bere asi 8 miliard dotací a ještě si půjčuje v Číně?
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

23.1.2021 17:19
Odbočím od tématu, ale myslím že účelně, a vlastně ne moc. To co chci napsat s ním úzce souvisí.

Zdivočelí bruselští úředníci vymýšlejí naprosto nereálné limity spotřeby pro osobní auta. A spoustu nesmyslů, které podle nich mají zajistit jejich dosažení, ale jejichž přínos je buď mizivý nebo žádný, zato vydatně otravují. A na výrobce automobilů vyvíjejí tvrdý tlak, aby ty jejich šílené nápady realizovali. Včetně doslova likvidačních pokut.
Každý kdo je z branže ví, že ty limity jsou úplně na prd, protože jejich dodržení je reálné jen při testech v laboratorních podmínkách, a v praxi mají auta s "downsizovanými" motory spotřebu o litry vyšší než udávají výrobci. Vlastně stejnou jako měla auta vyráběná v době, kdy ještě vládl zdravý rozum. Ale jezdí HŮŘE a mají kratší životnost.
Přitom té úspory pohonných hmot a toho omezení emisí CO2, o které se bruselští byrokrati snaží tak pitomým způsobem, by se dosáhlo úplně hladce už jen tím, že by se po silnicích přestaly vozit miliony a miliony tun zboží úplně zbytečně sem a tam!!!
Dobrým příkladem pro ilustraci je mléko.
V Ústeckém kraji v regálech supermarketů převažuje mléko z Moravy; hlavně z Olmy a z Kunína. Nemám nic proti Moravě - ale dojí tam snad krávy lepší mléko než krávy, které máme tady v naší blízkosti? Samozřejmě ne, takže je na místě se ptát, proč se tento produkt (vlastně z 90 % voda) musí vozit na vzdálenost 400 nebo 450 km (!!) a zdejší mléko zase někam úplně jinam?
A to je jen jeden z mnoha a mnoha příkladů. Stačí se koukat. Úplně stejné je to s bramborami až z Francie, atd., atd.
A pozor - ono zdaleka nejde jen o potraviny a zemědělské produkty...
Ale i kdyby se zdravý rozum prosadil JEN A POUZE U NICH, už to by byla velká výhra!
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

24.1.2021 00:04 Reaguje na Karel Ploranský
A nekončí náhodou to "vaše" mléko ve značné míře v Reichu? A nekončí tam proto, že holt naši mlíkaři mají pro odbyt v tom Reichu lepší podmínky?
Když vám někdo u Ústí postaví mlíkárnu, bude mít dobré vztahy s dodavateli mléka a současně bude vyrábět kvalitní produkci po které bude poptávka, tak se nikam mléko vozit nebude. Pokud tomu tak není ... tak to chcete napravit zákonem a kvótami???
A dalším krokem bude co? Plánované hospodářství? Nemáte pocit, že tyhle pokusy na lidech už tu byly?
Mlíko v pytlíku, modrý a červený a šlus. A Zlatopramen ... který se tenkrát dal pít!!! ... jste třeba v Praze nesehnal ani pod pultíkem:-).
Odpovědět

Milan Šmid

24.1.2021 17:39
ASI TAK NĚJAK TO FUNGUJE ??? TŘEBA NA SLOVENSKU NEBO U NÁS SE VYCHOVÁ VEPŘ ODVEZE SE DO BELGIE TAM HO PORAZI A PRODAJI DO ŠPIČKOVÝCH RESTAURACI DO FRANCIE ???, S FRANCIE DOVEZOU NA SLOVENSKO K NÁM VEPŘOVÉ Z VOJENSKÝCH ZASOB KTERÉ PAK NECHTĚJI ŽRÁT V KONZERVÁCH ASI ANI PSI NE ?? UHLIKOVÁ STOPA JE TAKOVÁ ŽE VYROBY MASA VYJDE NA 200 KČ KILO ALE FRANTICI,NĚMCI ATD TO ZASPONZORUJI SVÝM FARMAŘUM KTERŘÍ TO UMI UDĚLAT ASI KILO ZA JEDNO EURO I KDYŽ MAJI TROJNASOBNÉ MZDY,DŮCHODY ATD ??
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist