https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/martinn-pycha-cizinci-budou-moci-ridit-traktory
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Martin Pýcha: Cizinci budou moci řídit traktory

30.9.2021
Řidič traktoru, ilustrační snímek.
Řidič traktoru, ilustrační snímek.
Od ledna budou moci řídit traktor i držitelé řidičského oprávnění skupiny C. Do našeho právního řádu se tak vrací praxe, která je obvyklá i v jiných zemích Evropské unie. Kromě toho se tím usnadní zaměstnávání cizinců, držitelů oprávnění skupiny C, v jejichž zemích není kategorie T uplatňována. Vyplývá to z přijaté novely zákona o provozu na pozemních komunikacích.
 
Celý proces trval několik let. Oslovovali jsme poslance i odpovědné ministry, aby pomohli odstranit nesoulad, že zahraniční pracovníci mohou v naší republice řídit autobus, ale nemohou na silnici vyjet s traktorem. Právě nedostatek traktoristů v zemědělství a nemožnost zaměstnání cizinců na těchto pracovních pozicích byl příčinou jednání o změně této části zákona. Kromě neexistence řidičské skupiny T například na Ukrajině k této nemožnosti přispělo i komplikované získání českého řidičského oprávnění pro cizince.

Dopad novely je značný zejména na zahraniční pracovníky. Od začátku příštího roku zahraniční pracovník, který má ve své zemi vystavený řidičský průkaz typu C, může u nás řídit traktor, nákladní a pracovní stroje samojízdné, ke kterým smí být připojeno přípojné vozidlo (T) a nákladní vozidlo o maximální přípustné hmotnosti převyšující 3,5 tuny a nepřevyšující 7,5 tuny, s maximálně 8 místy k sezení mimo místa řidiče (C1).


reklama

 
foto - Pýcha Martin
Martin Pýcha
Autor je předseda Zemědělského svazu ČR.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

30.9.2021 16:13
Za mých mladých let ( dělal jsem předvojenskou 3/C ), byly se skupinou C automaticky M/T/A.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist