https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/matej-hollan-nikym-nevyzadana-poradna-k-teplu-v-byte
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Matěj Hollan: Nikým nevyžádaná poradna k teplu v bytě

26.8.2022 | BRNO
Velká nepohoda vzniká, když je zima na nohy. Ilustrační snímek.
Velká nepohoda vzniká, když je zima na nohy. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Probíhající debaty o přesném počtu stupňů uvnitř budov jsou velmi intuitivní a emoční. Nelze se moc divit. Stát pro racionální nakládání s energiemi za těch 30 let moc neudělal, takže na tuto zimu, která bude strašná, nejsme vůbec připraveni a všechny ty debaty, které v jiných zemích už dávno proběhly, nás teprve čekají.
 
Tady taková malá osvěta: pro to, jak se cítíte uvnitř obydlí, kanceláře apod. není podstatné jen to, kolik je tam stupňů, ale jak vypadá proudění tepla a sálání.

Velká nepohoda vzniká, když je zima na nohy. Když táhne pod prahem. Od oken jde chlad. Nerovnoměrná teplota vzduchu je příčinou toho, proč je nám nepříjemně. Rozdíly teplot na různých částech těla jsou nepříjemné.

K tomu, aby se to zlepšilo, může sloužit více opatření, některá jsou rychle realizovatelná, některá jsou už stavební řešení.

Důležité je například docílit cirkulace vzduchu v místnosti. Stačí malým větráčkem. Pokud se na zemi drží zima a nahoře je teplo, průměrnou teplotu z toho sice vypočítáte, ale je to dost na nic. Potřebujete, aby bylo všude stejně. Výrazně to pomůže proti prostydnutí nohou, což je extrémní nepohoda.

Když si měřákem tepla (taková pistole) změříte, kudy "teče" do místnosti zima a jak jsou chladné povrchy, uvidíte často velké rozdíly. Sedět v zimě u špatně izolovaného okna nebo zdi, kudy případně navíc přímo táhne, je skutečně o zdraví. Je nutné utěsnit a vytvořit izolační vlastnosti takové, aby na vás od oken a dveří nešel proud chladného vzduchu. A aby okna a stěny nesálaly chlad - například přerušením tepelných mostů.

Samozřejmě zcela dramaticky méně protopíte v domě, který má dobré izolační vlastnosti než tam, kde teplo rychle skrze stěny nebo okna uniká. Dřív to nemuselo být tak dramatické, nyní jsou to obří úspory, ale to je jiná stránka věci.

Ač si to možná neuvědomujeme, "zima" je nám v místnosti velmi často kvůli výše uvedenému, protože tam prostě není příjemně. Jedna část těla, ta natočená ke studené stěně, vám prostydne, ta druhá, kde jsou sálavé toky energie jiné, ne. A ten rozdíl je sakra nepříjemný a nevíte pořádně, jak se obléct, protože na jedné straně je kosa a na druhé ne.

Mnoho řeší dostatečně teplé papuče, jako opravdu takové ty z ovčí vlny, a dobré oblečení, taky si můžeme každou hodinku sokolsky zacvičit, levou pravou paži připažit, to ale nepotřebujete slyšet. Budeme si muset dát každopádně do pořádku i svoje příbytky, aby to nebyly děravé cedníky, které prostě nezvládneme vytopit. Dálnice počkají, teď se musí vrhnout maximální síly sem.


reklama

 
foto - Hollan Matěj
Matěj Hollan
Autor je muzikolog a politik.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (15)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

26.8.2022 07:13
Prý Švédi říkají, že není špatné počasí ale oblečení. Pořídit si petrolejku do paneláku mě připadá návrat k podstatě, kdy lidi byli ještě “ v pořádku” určitě lepší než svítit monitorem. Větší problém bych viděl v následném pocitu po koupání, kdy tělo je ještě vlhké a naakumulované teplotou z vody v přejítí do chladnějšího prostředí. U mytí z lavoru to nejspíš nehrozí :-) může nastat chvíle, kdy mokré oblečení nemusí tak dobře schnout
Odpovědět
ss

smějící se bestie

26.8.2022 08:05
Když je teplo od nohou, tak ještě furt jde.
Odpovědět
LB

Lukas B.

26.8.2022 11:08
nohy v teple jsou základ. teplota vzduchu v pokoji 16°je snadno snesitelná, je-li teplá podlaha, v ideálním případě podlahové topení. to jsou ovšem pro nájemníka v paneláku hraběcí rady.
ale v poslední době frčí topné koberečky. stojí to pár tisíc, má to velikost ubrousku až ubrusu, žere to jen několik desítek wattů a slouží to k tomu, aby při sezení v křesle nebo u stolu bylo teplo na nohy.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

27.8.2022 11:03 Reaguje na Lukas B.
Kdo se o obor technika prostředí zajímá, ten ví, že teplota vzduchu je jen jedním z parametrů, které ovlivňují pocit tepelné pohody. A dokonce to není ten nejdůležitější parametr. Záleží na tom, jestli vzduch proudí a jak rychle. A úplně největší vliv na pohodu má teplota okolních ploch. Z těch buď na člověka sálá teplo, nebo naopak z něho sálá teplo na ně (říká se, že z nich "čiší chlad").

Vytápění je tím hospodárnější, čím větší podíl z potřebného tepla člověk získává SÁLÁNÍM z okolních ploch; a jen v menší míře z okolního teplého vzduchu. Při ideálním uspořádání (sálavé vytápění jako podlahové topení, infrazářiče a pod.) k naprosté tepelné pohodě opravdu stačí teplota vzduchu 16 stupňů!
A nejenže je pak nejmenší tepelná ztráta venkovními stěnami budovy - ono se také lépe dýchá, je pocit svěžesti...

Ani pro obyvatele paneláků to nemusejí být "hraběcí rady". Když si bude muset pořídit něco, čím si bude přitápět, tak hodně záleží na tom, CO si pro ten účel vybere. Bohužel, většina běžných topidel na trhu funguje spíše jako konvektory, tj, ohřívají vzduch, který skrz ně proudí. Těm by se měl vyhnout.

A to hlavní nakonec:
Kde je proboha psáno, že musím být doma nalehko? Že musím mít v bytě "trenýrkovou teplotu"?
My starší pamatujeme, že doma jsme na sobě mívali košili a svetr, tepláky a na nohou tlusté ponožky a bačkory. Když se sedělo, babička měla přes kolena hozenou deku. Bylo to úplně samozřejmé! A světe div se - my jsme to přežili!..
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

28.8.2022 10:37 Reaguje na Karel Ploranský
Vy tu teplotu 16 stupňů doma praktikujete? Tak to jste frajér!
Já si tu teplotu pamatuji z dětství, kde po zimě všechno bylo cítit zatuchlinou a za skříněmi byla plíseň. Dům měl zdi 60 cm silné a stropy 210 cm s malými okny a dveřmi.
Doma se vařilo i dobytku a pára se vesele srážela na zdech
tak, že z nich kapala voda a ráno po nich šlo malovat na
jinovatce. Děkuji za tyto rady a to nejsem zchoulostivělý,
protože v zimě jezdím stanovat, ale dům prochladnout
nenechám. Pročpak asi na nevytápěných zámcích končí na podzim sezóna? No aby se tam nevysrážela vlhkost z dechu návštěvníků a doma to budete dělat jak? Ono i zateplená
zeď za nábytkem bude vždy studenější než ta okolní a bude
mít větší vlhkost vhodnou pro plísně. Cílené teplo ať už
z krbu, kamen, či přímotopů je pouze pocitem tepla vůči
okolní teplotě. Při 16 stupních neusušíte po noci ani
vašim vodním výparem vlhkou deku a matraci. Plácáte tu
teoretické bláboly na zakázku a nebo z čiré neznalosti?
Odpovědět
DA

DAG

26.8.2022 12:43
Já myslím, že teplota v bytě není problém. Skutečně zásadním probléme všech rodin, hlavně s dětmi, by bylo kdyby spadla wifina :)))
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

26.8.2022 15:30 Reaguje na DAG
A co až spadne internet? Platby kdekoli, za cokoli.

Znáte to: kult osobnosti jeden se.e na všechy.
Potlačení kultu: všichni se.ou na jednoho.
Rozvinutá společnost všichni se.ou na všechny.
Konec rozvinuté společnosti není co s.át.
Odpovědět
ig

26.8.2022 17:12
Já mám v bytě 18 stupňů už teď.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

26.8.2022 18:49 Reaguje na
Já byl před asi 15 lety v Grenoblu na letní škole a tam klimatizovali snad na 16 °C - aby studenti při přednáškách nespali.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

28.8.2022 10:51 Reaguje na Jiří Svoboda
Ono nejlépe se "usíná" ve vydýchaném vzduchu a nebo při přednášce, která posluchače nezajímá a nebo ji neumí pedagog podat. Unavený člověk usne i v mrazu a někteří i naposled. Jezdím celý život stanovat i v zimě a spát lze i při mínus 20 a více. Ono ale je něco jiného to přežít a nebo tak žít
denně a nebýt navlečen jako medvěd do svetrů podle rady
"surikaty". Občasné vytopení místnosti na 25 a více stupňů
s uvolněním vlhkosti ze stěn, nábytku a oblečení do vzduchu
s jeho následným odvětráním je něco jako vysoušeč vzduchu
a nebo klimatizace s rekuperací a odvlhčením vzduchu. Ale
naopak se neobejdete ani bez té vlhkosti, protože příliš
suchý vzduch neprospívá našim plicím. Spořit hloupě neznamená spořit, neboť může napáchat daleko větší škody.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

28.8.2022 10:20
Míchat teplý vzduch od stropu se studeným od podlahy? To je míchání CO
od stropu se zbytkem vzduchu! Pročpak asi byla kdysi při používání kamen
norma na výšku stropu vyšší, než je nyní a proč byly žádoucí dokonce
netěsná okna a dveře? Jsem zvědav na zdravotní stav obyvatel po "šetření"
teplem a zvláště ve školách, kde při vydýchaném vzduchu budou děti unavené
a ospalé. Rekuperace je v plenkách, ale šetření teplem už je realita i s
těmi dopady na zdraví lidí. Ono důkladně vyvětrat pokoj vytopený na 24
je něco jiného, než ten na 18. U prvého to klesne na 20 a u druhého už
budete drkotat zuby. To už není o úsporách, ale o zoufalství, jak se s
těmi problémy vyrovnat. Opět se to bude týkat pouze chudých a bohatých
se to netýká, protože jim nikdo nebude doma měřit teplotu ani v bazénu.
Kdo bude na drahé energie mít, tak nebude míchat v pokojích vzduch ventilátory a pouze si přidá na regulátoru tepla. No a já přihodím do
ohně po důkladném vyvětrání o polínko více, protože nemíním mrznout
a nebo dýchat vydýchaný a zkažený vzduch!
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

28.8.2022 11:04
Myslím, že když si postavíte pořádně tepelně zaizolovaný dům, nic z toho z článku řešit nemusíte a děláte to pro vás nejpohodlnější.

Bohužel stále mnozí nechápou, že excelentně tepelně zaizolovaný dům může být i výrazně levnější než ten běžný, viz www.optimalizmus.cz.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

28.8.2022 12:21 Reaguje na Jiří Svoboda
Stále radíte omezenému počtu lidí, kteří si to mohou dovolit a nebo
mají perspektivu návratnosti investice. Ono zadlužit se při průměrné
mzdě a nebo důchodu stavbou pasivní nemovitosti je stejná kravina
jako topit na 16 stupňů. Radíte tak zlomku lidí a zbytek si musí
poradit jinak a musí se jim to umožnit. Zákazy a omezení topením
uhlím a dřívím se to nevyřeší a nikdo se nebude na pár let života
zadlužovat. Možná ho vyženete z domova do domova důchodců a nebo
pod most, ale nový dům ho nedonutíte stavět, když nemá za co.
A co třeba s historicky cennými budovami? Taky zbourat a nebo je
obalit polystyrénem a místo tašek nacpat na střechy soláry? No tě
bůh, už vidím památkáře, jak vám to schválí. Kamarádovi zakázali
i výměnu oken za plastové z dálky stejné jako ty dřevěná a o
zateplení se s ním z čela do ulice odmítli vůbec bavit. I omítku
a barvu po něm chtěli původní a bez trvanlivé chemické omítky.
Kopete za svůj byznys a já vám to neberu, ale radíte pouze zlomku
lidí, kteří dnes stavějí úsporné pididomky (paneláky naležato),
které si člověk splete s garáží, či chlívkem pro prase. To není
důstojné bydlení, ale úsporná pastouška, které je bydlením z
nouze se zadlužením na celý život. Skutečný dům nemá 50 m2
jako ty pastoušky, co stavějí v okolí za 7 milionů a více.
To už si rozumný člověk vystačí s bytem za daleko nižší částku.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

28.8.2022 19:12 Reaguje na Břetislav Machaček
On by to byl již obrovský přínos, kdyby se všechny nové domy stavěly excelentně tepelně zaizolované a nemusely se za 10-15 let díky Nové zelené úsporám velmi složitě a draze dozateplovávat.

Já v tomto oboru nepodnikám, dělám v něm za vlastní výzkum jako koníčka.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

29.8.2022 23:43 Reaguje na Jiří Svoboda
Pořád mluvíte pouze o nových domech, ale co staré
a nebo dokonce ty památkově chráněné? Vybydlet a zbořit? Tě prd, když si představím Č. Krumlov, Slavonice, Telč atd . plné zateplených krabic se soláry na střeše místo té nádherné architektury! Toto opravdu nevyřeší zateplení a drahé energie nutící lidi zateplovat a žít při 16 stupních.
To musí řešit dostupnost nových druhů levných energií. Být tu dvacet bloků JE, tak není třeba vůbec nic zateplovat, bourat a znovu stavět,
ale to by nevydělali peníze producenti izolací, stavaři, překupníci atd. Lidé by ušetřili
náklady na zateplení, stavbu nových domů a
stát na dotacích do zateplování a výměn topení.
Toto vše už stálo dohromady více, než ty JE a
ještě více stát bude! Bohužel šlo se cestou
úspor, šroubování cen energií, závislosti na
těch z dovozu a takhle to dopadlo. Jsem zvědav,
jak dopadnou právě ty staré domy, ve kterých
bude vytápění kritériem pro jejich obsazenost
a tudíž i chátrání. Já už zateploval před 30
roky podle tehdejších norem a dnes je mi to na
prd, protože jsou dnes normy o mnoho přísnější
a kde bude cíl? Zcela pasivní domy bez vnějšího
příjmu energie ? Tak to 90% nemovitostí čeká
další rekonstrukce a nebo zbourání! Ono trh je
i o tom, že s klesající spotřebou chce mít
dodavatel stále stejné příjmy a cenu navýší
i při nadbytku energie, pokud ho nikdo není
schopen regulovat a nemá konkurenci! To je
případ vodárenských společností, které se
snižující se spotřebou navyšovaly ceny bez
toho, že by jim rostly náklady. Prostě
chtěli to své i za menší množství vody.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist