https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/matej-hollan-navleknout-se-do-barev-ukrajiny-a-blokovat-v-praze-dopravu-je-hloupost
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Matěj Hollan: Navléknout se do barev Ukrajiny a blokovat v Praze dopravu je hloupost

31.3.2022
Aktivismus je zásadní složkou pro prosazování všemožné agendy. Bez něj by se nic nestalo. Je integrální součástí tvorby politik. Existují různé přístupy a každý může mít své místo.
 
Dosavadní aktivity Extinction Rebellion dávaly smysl. To nevadí, že se vám nelíbily. Samozřejmě je nesmysl, když se někdo přilepí k silnici a pak nakluše do televize s kytkou a vysvětluje, že je ono a že má s tou kytkou vztah - a to původní téma už nikdo neřeší. To jsou ale komunikační chyby normálního charakteru. Celkový fokus na vyznění aktivit XR byl NASRAT veřejnost, politiky, média, nebyl to nezamýšlený efekt, ale primární cíl. Řvali všichni, včetně dalších částí klimatického hnutí. Ta záměrná přesčárovost vytvářela větší prostor pro domluvu těch "normálních", a to bylo cílem.

Akce z tohoto týdne, kdy se opět stejným způsobem blokuje doprava, protože Ukrajina, ale všechno toto NESPLŇUJE a zůstává čistá demence. Výsledný dojem a vnímání této akce je zcela na roveň Landovy šikany hygien nebo akcí Chcípl pes. Pokud v tom někdo vidí ruský narativ a chování 5. kolony, jako ty chcíplý aktivity, nelze se mu divit, protože cílení a způsob vystupování je totožný.

V čem je ten rozdíl proti minulosti? V tom, že dnes je naše společnost aktivizovaná nejvíc od svrhávání komunismu. Pochopení pro to, že je nutné přešaltovat v mnoha věcech, je největší, co kdy bylo. Debata o závislosti na ruských fosilních palivech je každodenní.

Ano, z pohledu klimatické politiky není předním tématem to, že spotřebu je třeba snížit, protože jednak nedává smysl (vytápění na 23 °C je absurdní a světově ojedinělé), jednak tolik energie do budoucna nebude. Ale tohle téma přijde samo, protože se mu teď už nebude možné vyhnout. Přijde tehdy, až nebudeme v zastoupení hrdinných Ukrajinců ve válečném konfliktu, až nebudeme řešit akutní humanitární krizi, až bude prostor řešit budoucí energetické uspořádání Evropy. A bude to bolet a bude to dramatický.

Otvírat ho nyní tímto značně kontroverzním způsobem je střelba úplně mimo, respektive do vlastního břicha. Nic není nyní míň potřeba, než stavět veřejnost proti Ukrajincům, což je to první signální, co to komunikuje. Je válka a každé politické sdělení musí být vyhodnocováno tímto filtrem. Nelze si brát Ukrajinu a uprchlíky za rukojmí vlastní agendy, byť s tématem souvisí. Nelze pořád dělat jen jeden typ protestu - sednu si s transparentem na silnicu - a věšet na to jakýkoliv téma, co je kolem.

Je to nejenže nedostatek kreativy, ale v tomto případě naprostá hloupost, protože to působí jak z dílny ruských trollů a v tomto případě to prostor pro řešení byť pro mnohé aktéry prostředkem za hranou nerozšiřuje, ale naopak zužuje, protože to vytváří z důležité a racionální potřeby snižovat teplotu a tím i nároky na energie ruský narativ, který vyvolá opačné tendence.

Snad tedy ne, snad nad tímto excesem ostatní aktéři mávnou rukou, ale je to na zásadní sebezpyt hnutí, protože tentokrát prostě je to střelba úplně totálně mimo a nemůže ničemu pomoci.


reklama

 
foto - Hollan Matěj
Matěj Hollan
Autor je muzikolog a politik.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SP

Svatá Prostoto

31.3.2022 13:32
A opět oblíbená urban legend o přetápění.
Já si snad taky nastavím na termoši těch 23 stupňů, abych se začlenil.
S ohledem na víkendovou předpověď to má něco do sebe:-))).
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

31.3.2022 15:49
On teď někdo někde v Praze blokoval dopravu oblečený do barev Ukrajiny?
Škoda, že autor článku nebyl konkrétnější.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

31.3.2022 16:11 Reaguje na Majka Kletečková
Ten článek je napsán hodně nečtivě! Matěj nám opravdu mohl sdělit, zač se tam protestovalo, a až pak se, zřejmě oprávněně, čílit.

Také je mi divné, proč se Matěj zastává akcí XR. Když XR hodnotí akci, je pro XR hlavní, kolik pobouření vyvolali a ne, čeho dosáhli. Oni totiž jen protestují "zachraňte klima" a vůbec je nezajímá, jak se toho má dosáhnout a zda se to dělá správně. Něco jako protestovat za stabilizaci globální populace a přehlížet, že války jsou k tomu běžně používaným nástrojem.
Odpovědět
MK

Michal Konečný

4.4.2022 12:28 Reaguje na Majka Kletečková
Uzavřeli například vjezd z ulice Karmelitské na Malostranské náměstí a asi i na dalších místech.
Je pravda, že tím naštvou řadu lidí proti Ukrajincům. Potin je chválí, možná i financuje. A nebo jsou jen tak blbí a parazitují na podpoře Ukrajiny.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

4.4.2022 15:53 Reaguje na Michal Konečný
Kdy k tomu došlo? A jakým jazykem aktéři v ukrajinských barvách mluvili - česky, ukrajinsky, rusky? Protestovali proti něčemu? Úplně ze všeho nejvíc mne zajímá, co bylo cílem jejich akce.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

5.4.2022 07:55 Reaguje na Majka Kletečková
Ale napsat o něčem rozlícený článek a vůbec neříct, o co vlastně jde, to je opravdu dosti na hlavu.

Řekl bych, že by měl Ekolist žádat po Matějovi dovysvětlení.
Odpovědět
MK

Michal Konečný

5.4.2022 08:06 Reaguje na Majka Kletečková
Cíl jejich akce? Čím víc zastaví v Praze ulic, tím větší bude na Ukrajině mír.
Odpovědět
JM

Josef Mašek

4.4.2022 12:12
..jsme kosmopolitní společnost a aktivisté třeba nebyli občané ČR
Odpovědět
KP

Karel Padevet

4.4.2022 16:31
Jediným důsledkem bude větší"láska" občanům k těmto idiotům.
Mají kliku, že PČR nevyužívá všech možností nouzového stavu... tedy dosud. A doufám že je ta mírnost přejde.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist