https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/michal-berg-tajne-jednani-vlady-schvalilo-smlouvu-s-polskem-o-dolu-turow-ktera-je-pro-cesko-nevyhodna
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Michal Berg: Tajné jednání vlády schválilo smlouvu s Polskem o dolu Turów, která je pro Česko nevýhodná

3.2.2022
Zelení odmítají postup české vlády k dolu Turów. Vláda Petra Fialy schválila návrh smlouvy na tajném jednání a premiér ji dnes podepisuje. Unijní orgány i polské soudy opakovaně potvrzují, že těžba je nelegální. Odborné posudky hydrogeologů prokazují, že opatření na ochranu vody které smlouva obsahuje, jsou nedostatečná. Přesto vláda vychází Polsku vstříc a uzavření dohody je pro ni důležitější než budoucnost regionu.
 
Tajné jednání o návrhu smlouvy navíc odporuje předchozím vyjádřením, že do vyjednání férové dohody s Polskem budou zapojeni ti, kterých se nejvíce týká - občané příhraničních obcí. Mnohé vládní strany slibovaly dříve zapojení místních do řešení. Tajný postup je přímým porušením těchto slibů.

Zelení upozorňují také na to, že smlouva se nijak nevěnuje spravedlivé transformaci celého regionu a Česko tak Polsku dává volnost dál drancovat region a ohrožovat klima i budoucnost lidí na české, polské i německé straně hranice.

Vláda se chystá smlouvu podepsat právě v den, kdy generální advokát Soudního dvora Evropské unie za pravdu české žalobě v kauze Turów. Polsko podle něj porušilo unijní právo, když neposoudilo vliv dolu na životní prostředí.

Obyvatelé obcí v českém příhraničí už několik let bojují proti dalšímu rozšiřování dolu Turów. Místní se obávají ztráty zdrojů pitné vody, zvýšeného hluku i prašnosti. Česko zažalovalo Polsko u soudního dvora EU a ten loni v září uložil pokutu půl milionu eur denně. Tu ale polská strana neplatí.


reklama

 
foto - Berg Michal
Michal Berg
Autor je český politik a podnikatel v oblasti IT, od ledna 2020 spolupředseda Zelených.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (32)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SP

Svatá Prostoto

3.2.2022 11:38
Že je ta dohoda, alespoň tak, je prezentována v médiích, nic moc, v tom souhlas. Otázkou nicméně je, zda je reálná šance dokopat pšonky k něčemu lepšímu a to i s vědomím toho, že si nechat si od nich dělat na hlavu by byla samozřejmě chyba, ale zase být spolu na nože jak za Masaryka taky není to pravé.

Takže by pan Bergr měl udělat dvě věci. Především se zamyslet, proč je i se svojí slavnou SZ tam kde je, tedy v řiti, a tím pádem do toho může mluvit asi jako Fanouš v hospě u škopku. A za druhé by mě fakt zajímalo, jak by reálně dosáhl něčeho lepšího, než asi teď dosáhne Fiala&spol.
Odpovědět
rl

rýpal lesní

3.2.2022 12:12 Reaguje na Svatá Prostoto
Odůvodnění je poměrně jednoduché : Mafie SPOLU.
Ta záležitost je složitější, nežli si zdejší diskutéři představují. Ovšem je pravdou, že ODS je přímluvcem KDUČSL za jakéholiv poškozování životního prostředí těžbou, a úředníci konají tak, jak přikazují šíbři těchto stran.
Přoč SZ takto ? Doplatila na slušnost a rozkladný proces lidovců ve svých řadách. A v čase, kdy mají lidé těžko co do huby, přestávají se zajímat o ekologii, k jejich škodě.
A profitují na tom tito šíbři.
<rl>
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

3.2.2022 12:36 Reaguje na rýpal lesní
Slušnost? Dyť si šli sami mezi sebou po krku jako vzteklí psi! Já třeba měl docela rád Lišku. A jak dopadl a kdo přišel po něm ... a copak a dělal na podzim před volbami a na jaké kandidátce a s kým skončil?

A buďte rád za SPOLU ... bez ní byste měl ve Strakovce Bábu. Jestli vám to přijde jako lepší ...
Odpovědět
rl

rýpal lesní

4.2.2022 17:54 Reaguje na Svatá Prostoto
Jedni za 18 druzí za dvacet bez dvou. Nevidím rozdíl, spíš horší. A zde v kraji SZ rozložili lidovci (jejich tradiční způsob).
Odpovědět
RV

Richard Vacek

3.2.2022 11:48
V rámci dobrých vztahů je lepší uzavřít dohodu, která bude kompromisem obou stran. Přístup zelených bývá nevyvážený a extremní, jak bývá u fanatické víry téměř vždy.
Odpovědět
rl

rýpal lesní

3.2.2022 12:16 Reaguje na Richard Vacek
Zatím spíše je vidět fanatický odpor vůči omezení těžby uhlí (historicky ODS), podporovaný vyčůraným přístupem KDUČSL v těžební lobby. A nyní i v lobby úřednické. Nic nového, ale kompromis to není, milý pane. Jen Popelka v rouše bídy naší politiky. <rl>
Odpovědět
Marek Eiderna

Marek Eiderna

4.2.2022 13:15 Reaguje na rýpal lesní
Získal (Fiala) 90% požadovaného obolusu a ihned prachy na dřevo.To je více než slušné. Otázkou jsou záruky a tuším 5 let dozodu EU. Ale i kdyby to bylo déle, bylo požadováno tuším 10 let, pochybností a otázek by neubylo - protože tak dalek nikdo nevidí a do té doby se může stát cokoli. Třeba i lepší náprava škod, která se dá do podmínek jiných smluv s Poláky, které určitě budou už jen v rámci budování světlých zelenorudých zítřků. Takže za mě: OK, ale hlídat, hlídat a ještě jednou hlídat.
Odpovědět
rl

rýpal lesní

4.2.2022 16:48 Reaguje na Marek Eiderna
Do pěti let budeme v trůblu a Fialka zmizí. Co pak ?
Odpovědět
Marek Eiderna

Marek Eiderna

6.2.2022 17:35 Reaguje na rýpal lesní
Pak se budete navážet do někoho jiného.. :-)
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

3.2.2022 11:54
Proč se naváží do dohody, jejíž obsah ani nezná ?
Odpovědět
rl

rýpal lesní

3.2.2022 12:13 Reaguje na Miroslav Vinkler
Mirečku, nenaváží, upozorňuje na to, co proběhlo. A co bude zřejmě posvěceno dnes. K tíži občanů toho regionu, přírody, ekologie a nakonec i našeho hospodářství. <rl>
Odpovědět

Pavla Žídková

4.2.2022 14:41 Reaguje na Miroslav Vinkler
Náhodou jsem natrefila na někoho, kdo se situací v tom regionu z hlediska podzemních vod dlouhodobě zaobírá. Zdroje vody v té oblasti jsou prostě odepsané tak či tak. I kdyby se těžba přerušila, už to nelze vrátit zpět. Proto doufejme, že aspoň ta 1 mld Kč bude využita skutečně pro zajištění vhodné vodovodní soustavy. A zameťme si před vlastním prahem. My také požadavkům našich sousedů z Rakouska a Německa za zavření jaderných elektráren neustupujeme.
Odpovědět
DV

Daniela V.

4.2.2022 15:46 Reaguje na Pavla Žídková
" Místní se bojí ztráty zdrojů vody ...." A zajištění vhodné vodovodní soustavy. jen aby bylo vodu kde brát a nechyběla zase jinde. O to snad také jde, ne ?! Máme snad zdrojů pitné vody nadbytek ?!
Odpovědět
JO

Jarka O.

4.2.2022 16:26 Reaguje na Daniela V.
Jestli jsem to pochopila, tak místní se hlavně bojí o své studny. Asi bych ani neuvažovala, jestli máme nedostatek zdrojů pitné vody.
Je tu teď spousta článků o Turowu, ale zatím zadný rozhovor s místními, jak ti jsou spokojení.
Odpovědět
DV

Daniela V.

4.2.2022 16:56 Reaguje na Jarka O.
Mám v rodině geologa-hydrogeologa s celoživotní praxí.....moc pozitivně to do budoucnosti nevidí.
Odpovědět
JO

Jarka O.

4.2.2022 17:19 Reaguje na Daniela V.
A proč, p. Danielo? Vidí negativně to sucho nebo spotřebu, cenu, nebo konkrétně myslí na okolí Turowa?
Odpovědět
DV

Daniela V.

4.2.2022 17:56 Reaguje na Jarka O.
Konkrétně se obává ztráty podzemní vody a dostatek zdrojů pro případné zásobování pitnou vodou.
Odpovědět
DV

Daniela V.

4.2.2022 18:08 Reaguje na Daniela V.
V den podpisu smlouvy ředitel České geol. služby Z. Venera mluvil na ČT 24 docela pozitivně, dnes ráno v rozhlase mluvil o stěně na zamezení odtoku vody jinak .....lze dohledat na stránkách ČGS .....
Odpovědět
JO

Jarka O.

4.2.2022 16:17 Reaguje na Pavla Žídková
Já se v jejich požadavcích vlastně nevyznám. Říkáte, že vyloženě požadují zavírání českých JE? Přitom je potřebují na pokrytí své spotřeby, tak možná jsou to jen pokrytecké řeči k voličům a tichá spokojenost s pokračováním provozu. To si jen tak myslím, že zametat mají oni.
Odpovědět
KK

Karel Karel

3.2.2022 12:23
Nebyl náhodou p. Fiala před podpisem údajně nevýhodné smlouvy na americké
ambasádě ??
Odpovědět
kk

karel krasensky

3.2.2022 12:34
Ten titulek nemá chybu.Tajná dohoda,která je nevýhodná.By mě zajímalo když je něco tajné jak mužu vědět,že je to nevýhodné.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

3.2.2022 13:03
Toto je opravdu špatná dohoda a hlavně návod všem šmejdům všech zemí světa jak se dá s ČR jednoduše vyjeb**... můžete dělat naprosto cokoliv, ale stačí vydržet lhát a dál se chovat jako prase a oni v ČR sami uhnou stranou s hov** rozmazaným po hlavě.... sice Fialu chápu, ale toto nebylo vůbec správně....

Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

3.2.2022 15:27 Reaguje na Lukáš Kašpárek
A jak by to bylo podle vás správně?
Odpovědět

Pavla Žídková

4.2.2022 14:44 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Že si Poláci troufají kvůli své velikosti a počtu obyvatel víc než hodně, to je pravda. Ale že by zastavili Turow, to přece nikdo ani omylem neočekával.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

4.2.2022 15:13 Reaguje na Pavla Žídková
Peksa o tom psal článek. Takoví exoti existují!

https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/mikulasn-peksa-at-tezari-v-turowe-ukazou-ze-se-chteji-opravdu-dohodnout
Odpovědět
Karel Nakobyl

Karel Nakobyl

3.2.2022 16:03
Co naděláme. Pražáci dali této koalici koalic opratě do rukou v naivním přesvědčení, že umí ten fasuněk řídit. Oni ale zatím pletou pojem náruční a podsední.
Odpovědět
JM

Joska Malý

4.2.2022 16:34
Rád bych Všechny upozornil, že autor je zástupcem a členem teroristické organizace, nikým nevolené, která si uzurpuje právo na dobro. Která se ve svých vyjádřeních soustavně manipuluje a užívá všechny dostupné argumentační fauly, jelikož je organizací ideologickou.
A také je organizací, která se z velké míry zasadila o úpadek jaderné průmyslu a tím zapříčinila, že země, které mohli být stejně nízko emisní jako Francie stále pálí fosilní paliva. Svět bez Greenpeace mohl být zdravějším místem.
Jediné, co je jim snad k dobru jsou ty velryby. Na atmosférické testy by se stejně všichni časem vyprdli, protože by jim to došlo i tak.
Odpovědět
rl

rýpal lesní

4.2.2022 16:49 Reaguje na Joska Malý
Jste hlupák a trollíte. (nejsem GP)
Odpovědět
JM

Joska Malý

4.2.2022 20:20 Reaguje na rýpal lesní
Tak to, prosím, vyargumentujte! Pak se teprve budu obtěžovat Vám to vyvracet.
Odpovědět
rl

rýpal lesní

6.2.2022 21:41 Reaguje na Joska Malý
Nemusím dokazovat axiom. A pokud tomu budete rozumět, tak ani postulát.
Odpovědět
JM

Joska Malý

7.2.2022 20:55 Reaguje na rýpal lesní
Jakože teze GP jsou axiomy a postuláty? Pak to jen dokazuje mé teze o podstatě GP jako o paranáboženském, fanatickém a nebezpečném uskupení. Nebo naopak, že mé teze o podstatě GP jsou axiomy a postuláty? Pak bych to sám takto nikdy neřekl, ale pokud myslíte, tak jak je ctěná libost.
Odpovědět
rl

rýpal lesní

8.4.2022 08:28 Reaguje na Joska Malý
Nikoliv. Axiom je to, že jste troll a hlupák. A to se právě dokazovat nemusí, je dokázáno vašimi hloupými příspěvky. Ale členům ODS je těžké něco vysvětlovat, jsou ve vleku svého bývalého, komunistického myšlení a vždy vyskakují jako čertík z krabičky, když se na to ukáže - jako na další axiom.
Vaše teze jsou vůči GP tak platné, jako Leninovy teze na vliv mírového hnutí v NATO.
<rl>
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist