https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/michal-hruby-need-for-transition-speed.ceske-predsednictvi-a-situace-elektromobilu-v-novem-eu-monitoru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Michal Hrubý: Need for (transition) Speed. České předsednictví a situace elektromobilů v novém EU Monitoru

9.7.2022
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Strategická komunikace v oblasti e-mobility - české předsednictví EU je jedinečnou příležitostí, jak ukázat naši podporu přechodu na e-mobilitu. Komunikovat musíme jak navenek s globálními a evropskými stakeholdery, tak uvnitř ČR s místními výrobci a spotřebiteli. Přesto nesmíme zapomínat, že předsednictví EU znamená řízení dialogu mezi členskými státy EU. Nikoli lobbování za naše vlastní zájmy.
 
Další prioritou je podpora výroby baterií. Zároveň s tím je nutné podporovat soukromý i veřejný sektor v zavádění e-mobility a budování nabíjecí infrastruktury a ukazovat české veřejnosti příklady dobré praxe. To ovšem nepůjde bez vytvoření koncepčního rámce pro vzdělávání zaměstnanců a využití dovedností a moderních technologií.

Česko je závislé spíše na samotné montáži a výrobě osobních automobilů a je ovlivněno rozhodováním mateřských společností se zahraničním sídlem. Musíme prokázat, že jsme připraveni odvádět i jinou práci a získat pracovní místa spojená s vyšší přidanou hodnotou při zachování relativně nižších nákladů ve srovnání se zeměmi, jako je Německo.

Je na místě tyto poznatky neustále připomínat. Česko totiž 1. července započalo své druhé předsednictví v Radě EU. Navzdory probíhajícímu významnému posunu směrem k e-mobilitě v celé EU nepřicházejí ze strany české vlády žádné silné závazky.


reklama

 
foto - Hrubý Michal
Michal Hrubý
Autor je výzkumník Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (13)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

9.7.2022 07:32
Bych panu Hrubému doporučil, aby vylezl z té unijní řitě EUROPEUM a začal používat vlastní mozek, jestli toho je vůbec schopen a slezl z eurohujerské větve do reality
Odpovědět
PB

Petr Blažek

9.7.2022 08:24
Kdyby to nebylo k pláči tak bychom se na takovým výzkumníkem museli smát.
Odpovědět
VW

Vladimír Wagner

9.7.2022 08:30
Tak nicneříkající článek plný frází a euroúřednické ptydepe jsem už dlouho nečetl.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

9.7.2022 11:33
Autor jakoby rád zapomněl na to, pro e-mobilitu nejdůležitější. Mít dosti bezemisní elektřiny.

Opakuji prosbu na Ekolist. Udělejte pro takovéto články zvláštní sekci. Spousta lidí to nebude číst a tak ubude rozčilování.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

10.7.2022 14:00 Reaguje na Jiří Svoboda
Pane Svobodo, dovolím si Vás doplnit.
Mít dosti bezemisní elektřiny bohužel zdaleka nestačí.
Je třeba mít i dost drátů schopných tu elektřinu PŘEPRAVIT tam, kde se budou elektroauta nabíjet.
Zatím se to jakž takž daří - ale jen díky tomu, že jsou zatím na silnicích spíše jen výjimkou. Bude se to (MŮŽE se to) dařit, až jich bude -násobné množství?
Bude se taky muset něco udělat s časem. Bude ho dost na to čekání u nabíjecích stanic? Kdo ten promarněný čas zaplatí (a z čeho)?
Natankováno máte za pár minut.
Auto nenabijete rychleji než za půl hodiny. A to jen když zrovna je volno u stojanu.
Zvyšovat počet nabíjecích míst a stojanů lze - ale vždy jen potud, dokud celkový odběr elektřiny pro nabíjení v daném místě a dané chvíli nepřekročí možnosti rozvodné sítě.
Stejné omezení platí, když se to má řešit zkracováním doby potřebné pro nabíjení zvyšováním jeho rychlosti, tj. nabíjecího proudu. A pozor: Tam ke všemu nejde jen o tu kapacitu rozvodné sítě, nýbrž také o dopad rychlonabíjení na ŽIVOTNOST baterie. Ten je dost brutální...
Ono to totiž platí obecně a odjakživa pro každý akumulátor: Čím se nabíjí rychleji, tím dříve jde do kytek.
I hodně nevědomý uživatel olověného akumulátoru věděl, že ho nelze nabíjet libovolně velkým proudem. Uživatelé elektroaut s akumulátory na bázi lithia to asi (zatím) nevědí... A propagátoři elektromobility si s tím nelámou hlavu, těm leží na srdci úplně jiné zájmy než to, jak dlouho elektroautíčka, přesněji baterky v nich, uživatelům vydrží...
Nestarají se ani o to, kam se budou ty opotřebené dávat. Ba ani o to, jaké dopady na přírodu a nepochybně i na klima bude mít ZMNOHONÁSOBENÍ počtu vyráběných (a pak likvidovaných) baterií! Od těžby surovin přes výrobu až po dopravu.
Kdopak by se o takové hloupé detaily staral, že?..
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

11.7.2022 09:34 Reaguje na Karel Ploranský
Děkuji za pravdivé doplnění! Já to jen nahlodl.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

9.7.2022 12:40
Institut pro evropskou politiku EUROPEUM je neziskový, nepolitický a nezávislý think tank, který se zaměřuje na evropskou integraci a soudržnost.
Institut pro evropskou politiku dostal 126 dotací v celkové hodnotě
61 486 672 Kč.

A čí chleba jíš, toho píseň zpívej !
Odpovědět
ss

smějící se bestie

10.7.2022 09:59 Reaguje na Miroslav Vinkler
1*
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

10.7.2022 14:09 Reaguje na Miroslav Vinkler
Že je Institut pro evropskou politiku EUROPEUM neziskový, vyplývá z jeho podstaty. Nevytváří nic, co by mělo hodnotu.
Že je nezávislý? Není! Je závislý na dotacích z veřejných peněz, čili na tom, kdo je rozhodne buď poskytnout, nebo neposkytnout.
A že není nepolitický je jasné, když z něho lezou články jako je tento. Tenhle výplod ducha pana "výzkumníka" je přeci navýsost POLITICKÝ!
Pokud v něm snad vidíte nějaké konkrétní řešení čehokoliv, upozorněte mne, prosím!
Odpovědět
RK

Roman Kramný

13.7.2022 22:56 Reaguje na Karel Ploranský
Pane Ploranský,otázku nezavislosti pán Vinkler probral poslední větou.... A čí chleba jíš,toho píseň zpívej..... pravda docela ironicky,jako celý jeho příspěvek,ale velice pravdivě jak je jeho zvykem:-). Ono to je úsměvné do doby,než si uvědomíte kam se to vlastně řítíme.....
Odpovědět
TK

Tomáš Kvítek

10.7.2022 23:36
Pane Hrubý a co jste vyzkoumal coby výzkumník? A jak se taková kvalifikace získá?
Odpovědět
MK

Michal Konečný

11.7.2022 12:13
Panu Hrubému a jeho mateřské dojné firmě lze doporučit, aby se velkým obloukem vyhýbal Ekolistu a dalším fórům, kde jde skutečně o diskusi o ekologických problémech. Bezobsažnost a styl jeho frází si my starší ještě pamatujeme z projevů soudruha Jakeše.
Odpovědět
RK

Roman Kramný

13.7.2022 23:13
E-mobilita nám trn s paty nevytrhne,v celkovém mixu to je procentuélně zanedbatelý problém.Když vemem za to,že c-očko je skutečně problém,tak osobní doprava + nákladní je zanedbatelné proti energetice a průmyslu a můžem pokračovat zemědělstvím,přírodou a jejich rozkladnými procesy konče sopkami.Nezpochybňuji změnu klimatu jako takovou,jen si nemyslím,že za to všechno může ten oxid uhlíčitý.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist