Michal Petřek: O agrovoltaiku zájem je. Čeká se na zákonodárce
Trend agrovoltaiky se rozšiřuje postupně do celého světa. Instalovaný výkon agrovoltaiky vzrostl exponenciálně z přibližně 5 MWp v roce 2012 na přibližně 2,9 GWp v roce 2018 a přesáhl 14 GWp v roce 2021. Významnou měrou k tomu přispěly státní programy podpory v zemích, jako jsou Spojené státy, Japonsko, Čína nebo Německo.
Investice do agrovoltaiky je pochopitelně značná (o to více v Česku, kde žádný program národní podpory bohužel neexistuje), ale přináší nejen efektivní produkci solární energie, ale i udržitelné zemědělské hospodaření na stejném kusu půdy. V Německu byl přitom už v roce 2015 spuštěn ukázkový příklad efektivního využití agrovoltaiky v praxi na farmě u Bodamského jezera.
Zdejší instalace solárních panelů ve výšce pěti metrů umožňuje bezproblémový pohyb zemědělské techniky a současně poskytuje dostatek světla pro pěstování pšenice, brambor, celeru a jetele. Fotovoltaickými panely je obsazeno dva a půl hektary půdy o celkovém výkonu 194 kW, což stačí na pokrytí energetických potřeb 62 domácností. Přebytečnou energii vrací farma zpátky do sítě.
Konstrukce pro solární panely se musí přizpůsobit nejen pěstovaným plodinám, ale i velikosti a typu zemědělských strojů, které budou v dané oblasti používány. To vše s ohledem na maximální efektivitu využití plochy a světelných podmínek pro růst rostlin.
K tomu lze využít tři klíčové technologie solárních panelů. I když ukotvení konstrukce zabere část plochy a ovlivní výnosy některých plodin, celkový ekonomický výnos z kombinace produkce elektřiny a zemědělství může být až o 80 % vyšší ve srovnání s tradičním využitím půdy.
Tracker solární panely neustále korigují nejlepší možný úhel dopadu slunečních paprsků na svou plochu (čímž maximalizují produkci energie). Část energie sice spotřebují na samotné trackování slunce, celkový energetický příjem je ale stále nezanedbatelně větší. Maximální efektivity v růstu plodin se dá dosáhnout i využitím polopropustných panelů.
Polopropustné solární panely umožní, aby konstrukce stála přímo nad pěstovanými plodinami, ty však stále dostanou dostatečný objem slunečního záření, aby rostly. Bifaciální panely zase efektivně sbírají u vertikálních instalací světlo. Kvalitní agrovoltaická instalace je tak i přes svou „high-tech“ povahu věrná filozofii zemědělství: nic by nemělo přijít nazmar.
Přečtěte si také |
České zemědělství je o krok blíž k energetické revoluci: poslanci schválili uzákonění agrovoltaikyV budoucnosti nás čekají velmi efektivní baterie pro ukládání energie a v tu chvíli se mohou zemědělské jednotky paradoxně díky technologii vrátit do svého původního a „přirozeného“ stavu a role: zcela soběstačné jednotky. Jde ale samozřejmě i o diverzifikaci rizika. Pokud vlivem nepředvídatelných událostí, jak je v zemědělství běžné, přijdu o úrodu, stále mohu alespoň snižovat svou ztrátu produkcí energie.
Výhody agrovoltaiky jsou nesporné – od zajímavé návratnosti investice po pozitivní dopady na biodiverzitu a mikroklima. Tento přístup nejenže zvyšuje efektivitu využití půdy, ale také přispívá k odolnosti zemědělského sektoru vůči změnám klimatu, nabízí stabilní zdroj příjmů pro farmáře a současně napomáhá snižování emisí skleníkových plynů. Samotná instalace je vždy komplexní a je třeba ji udělat na míru, protože žádná zemědělská jednotka či usedlost není stejná. Vysokou pořizovací cenu kompenzuje redukce rizik, zefektivnění produkce na hektar, ochrana proti přírodním živlům a relativní návratnost investice.
Přečtěte si také |
Co je to agrovoltaika?V Česku jsou zatím první instalace čistě experimentální, ačkoliv zájem o ně přitom je. Chybí však návrh národního programu podpory. Do té doby bohužel Česku pomalu ujíždí vlak - jak oproti sousedům, tak oproti světu. Za současného stavu se tak dá říct, že prohrávají všichni: zemědělci, výrobci energie a koneckonců i česká ekonomika a životní prostředí.
Mračna ale už protrhávají paprsky dobrých zpráv. Legislativní rámec provozování fotovoltaiky na zemědělské půdě vstoupí v platnost letos a není pochyb o tom, že agrovoltaika se stane dominantním trendem jak v zemědělství, tak v obnovitelných zdrojích.
Přečtěte si také |
Odborník z FEL ČVUT k výhodám agrovoltaikyZbývá jen otázka národní podpory či dotačního programu. Jen Itálie v rámci snahy o dekarbonizaci využije na výstavbu agrovoltaiky 1,7 miliardy eur v podobě dotace od Evropské komise. Jen za rok 2022 investovala americká vláda do rozvoje agrovoltaiky 22 milionů dolarů. Ve Španělsku je podpora agrovoltaiky součástí rozsáhlého Národního plánu pro oživení a odolnost. V Německu je provázání soukromého sektoru a veřejných institucí v agrovoltaice naprostou samozřejmostí.
V Česku na podobnou iniciativu ze strany státu stále čekáme. Bylo by v zájmu všech, celého Česka, kdyby ono čekání bylo co nejkratší.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (12)
Jaroslav Řezáč
25.5.2024 06:26Richard Vacek
25.5.2024 07:03smějící se bestie
25.5.2024 08:38 Reaguje na Richard VacekKdyž to funguje už ve světě, může to i v ČR - hlavně co nejméně byrokracie a dotací !
sv
26.5.2024 17:09 Reaguje na Richard VacekRichard Vacek
27.5.2024 18:45 Reaguje na svsv
9.6.2024 11:39 Reaguje na Richard VacekJiří Svoboda
25.5.2024 09:34Neměl by takto pojaté články Ekolist vyřazovat?
Břetislav Machaček
25.5.2024 13:09Kolikpak taková reklama stojí a proč není rovnou označena jako reklama?
Na snímku je sklizeň obilí minikombajnem mezi ploty ze solárních panelů
a za nimi solární park bez jakéhokoliv zemědělského využití, pokud pominu
pracné pokosení trávy a nebo její méně pracnou chemickou likvidaci, tak
je to budoucností zemědělství minikombajn mezi ploty? Když obilí vystřídá . kukuřice, tak ty soláry zastíní a budou vyrábět co? Nebo tam bude pořád
pouze obilí? Je opravdu nádhera koukat se dnes z hor na krajinu posetou desítkami tisíc zrcátek solárních panelů a desítkami větrníků. Co to asi dělá s ptáky na tazích a u dravců při lovu, kdy je odlesky z panelů doslova oslňují a oni nevidí na zemi svoji kořist? Už jste se pokoušeli oslněni odlesky koukat na okolí panelů ze vzduchu? Já to zkoušel a viděl jsem kulové!
Jaroslav Řezáč
25.5.2024 15:57 Reaguje na Břetislav MachačekJiří Kvítek
26.5.2024 11:46Naši předci pečovali o ornou půdu, protože moc dobře věděli, že je živí!
To, že si náš stát nechá solárními spekulanty ničit ornou půdu je ostuda tohoto státu.
A co víc: ještě jim stát dal výjimky z placení daně z nemovitosti, na rozdíl od zařízení pro nakládání s odpady typu: recyklační zařízení, sanace zamořených území, sběrné dvory apod.
"Legislativní rámec provozování fotovoltaiky na zemědělské půdě vstoupí v platnost letos a není pochyb o tom, že agrovoltaika se stane dominantním trendem jak v zemědělství, tak v obnovitelných zdrojích."
Nemá být dominantním trendem v zemědělství výroba něco úplně jiného, třeba pěstování obilí (k jídlu - ne do bioplynek) a chov jatečních zvířat? Není dobře, že se nám ze zemědělců stávají energetici. To se nám ještě tvrdě vrátí.
Existuje jediné řešení: razantně omezit dotace uměle udržující solární byznys při životě!
Bez dotací tito spekulanti nepřežijí, protože nic nevytváří, jen berou.
Pak teprve možná lidem dojde, že je to byznys se slovy a sliby. Žádná kvalitní práce, žádné smysluplné výsledky. Jenom sliby.
A až FVE ukončí životnost, recyklovat je možné jenom ty, které by vyrobeny v Evropě. Ten lacinej ksindl dovezený z Číny obsahuje takové hodnoty nežádoucích příměsí (hlavně: těžké kovy), že recyklovat prostě nejde.
Škoda, že již vyplacené dotace jsou promarněné peníze, které se daly využít na něco smysluplného.
Z tohoto PR článku by se jednomu až zvedl žaludek.
Vážně tohle má redakce zapotřebí?
Břetislav Machaček
27.5.2024 11:04 Reaguje na Jiří Kvítekjsou zaháčkováni do OZE byznysu tak obludně, že se ho budou držet
všichni zainteresovaní napříč politickým spektrem. Jsou prostě
koupeni lobby OZE a gryndýlem chtějí dosáhnout ekonomicky zcela
nevýhodného přechodu na OZE. Ona ta energie bude, ale pouze pro
ty, kteří na ni budou mít a zbytek bude otrokem potácejícím se od
příjmů k nutným výdajům bez možnosti se vymámit z tohoto otroctví.
Jakápak je to svoboda, když taktak příjem pokryje nutné výdaje a
nezbude i na něco jiného? Co jiného měl v minulosti otrok? Taky
pracoval za bydlení, ošacení a jídlo s trochou zábavy a možností plodit nové otroky. Jak jsou na tom někteří lidé nyní? No přece
úplně stejně! Za práci mají kde bydlet, mají si co obléci a co
jíst. Taky mají na nějakou zábavu a zbytek investují do dětí,
které čeká totéž. Je zde tlak srovnat výdaje s příjmy tak, aby
se nebylo možno z toho kruhu dostat ven a drahé energie jsou
jedním z nástrojů, jak toho dosáhnout. Něco se dělá zdaněním,
které postihuje v poměru k příjmům opět více "otroky" a právě
ty energie budou základem, jak z lidí dostat všechny zbývající
příjmy a úspory.
Radim Polášek
27.5.2024 15:18Nejdřív se ty věci musí pro konkrétní plodinu a technologii vyzkoušet, otestovat a stanovit optimální založení té kombinace a teprve potom se to bude moct instalovat hromadně na komerční bázi.
Kromě toho silně pochybuji, že i zemědělský provoz bude plně schopen využít občasnou fotovoltaickou energii, že spíš významnou část elektřiny bude i zemědělský provoz potřebovat v režimu 24/7. A zbytek občasné fotovoltaiické energie bude dále rozkolísávat distribuční síť a zvyšovat tak ceny elektřiny OZE externalitami, náklady na posílení distribuční sítě a na regulaci občasné elektřiny.