https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/mikulas-peksa-potrebujeme-cistou-vodu.bez-toho-prirodu-nezachranime
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mikuláš Peksa: Potřebujeme čistou vodu. Bez toho přírodu nezachráníme

20.10.2023
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Stejně jako jsme nedávno projednávali nutnost zajistit pro naše obyvatelstvo čistý vzduch a zdravou přírodu, která si poradí s klima krizí i nároky, jež na ni v Evropě máme, musíme se teď podívat i na stav vody.
 
Městské odpadní vody jsou v případě špatného zacházení jednou z hlavních příčin znečištění. Obsahují fosfor, dusík, organické látky. Při nesprávném čištění dochází k vypouštění škodlivých chemických látek, bakterií a virů do přírody. Může dojít k nepřirozenému obohacování vody o další látky, v nejhorším případě masovému vymírání ryb a dalších vodních organismů, přemnožení planktonu a sinic. A to všechno má dopad na naše zdraví i životní prostředí.

Kvalitu čistíren odpadních vod ošetřuje evropská legislativa. Existující směrnice o čištění městských odpadních vod stav evropské vod značně zlepšila, nereflektuje ale nová rizika, konkrétně mikropolutanty. Odpadní vody ve městech obsahují vysokou koncentraci farmaceutických a patogenních látek, velkým znečišťovatelem je také odpadní voda z kosmetického průmyslu. A protože směrnice, která je více než 30 let stará, tento stav nereflektuje, čističky na takový typ znečištění nejsou přizpůsobené.

S řešením pomůže nová evropská směrnice, která stanovuje limity nebezpečných látek v odpadních vodách. Stanoví nové normy pro čištění mikropolutantů z městských vod, součástí bude také nutnost monitoringu koncentrace mikroplastů a patogenních látek.

Směrnice bude řešit i další problémy, které ohrožují zdraví populace. Dává důraz na zajištění přístupnosti základních hygienických služeb pro všechny obyvatele (v současné chvíli přístup nemá kolem 10 milionů Evropanů). Zavede také požadavky na posílení energetické účinnosti čistíren i na zlepšení kvality vody tam, kde se voda nečistí v souladu s evropskými standardy. Jde asi o 10 % městských odpadních vod a hlavní roli přitom hrají menší sídla.

V Evropském parlamentu jsme směrnici podpořili drtivou většinou, pouze 62 europoslanců bylo proti, včetně europoslanců z ODS. Jako jeden z argumentů uvedli, že směrnici s normami pro čistou vody, které reflektují dnešní klíčové zdroje znečištění, je nutné odmítnout, protože budou vyšší ceny za stočné. I v tomto případě je ale potřeba podpořit zásadu znečišťovatel platí - zhoršené zdraví obyvatel i poškozené životní prostředí jsou zkrátka externality, na jejichž vykompenzování se bude muset průmysl podílet.


reklama

 
foto - Peksa Mikuláš
Mikuláš Peksa
Autor je europoslanec a předseda Evropské pirátské strany.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

20.10.2023 13:28
U každého opatření se snad vyhodnocují náklady a přínosy. Bez toho může činit rozhodnutí jen (EU) politik, protože to platit nebude.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

20.10.2023 13:50
Abychom měli čistou vodu, musí se zvýšit vodní plochy o desítky tisíc ha a k k tomu zakázat reklamy na všelijaké přípravky do do domácností - kuchyně, koupelny, WC, že !
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

20.10.2023 17:09
Ve vodě dnes končí prací prostředky, léky, drogy , mikroplasty...včetně kyanidu - Bečva.
To Směrnice nezmění .

Odpovědět
MU

Michal Ukropec

20.10.2023 20:20
Nic nového nám Pirát Pexa nesdělil. Dokonce bych řekl že jeho příspěvek je velice povrchní a zavádějící. Zcela zjevně se tomuto tématu vůbec nevěnuje a neví o něm lautr vůbec nic. Třeba na odstraňování fosforu že splaškových vod se pracuje a tyto technologie osazují. Nitrifikace a denitrifikace na ČOV mu asi moc neříká. Ano. Hormony a léčiva jsou problém. Nějaké školení od SOVAK by mu hodně prospělo.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

20.10.2023 20:28 Reaguje na Michal Ukropec
Třeba 1 a 2 listopadu v Liberci. Bohužel tam nebudu.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

21.10.2023 10:31
Tak si pán Pexa udělal čárku za povinný článek z pera europoslance a nic
nevyřešil. Sdělil pouze všeobecně známé skutečnosti o znečištění údajně
"vyčištěných" odpadních vod a o tom, že je to momentálně neřešitelná věc.
Zdokonalit čističky tak, aby vodu opravdu vypouštěly čistou, je prozatím
utopií a dlouho taky bude. Máme ale "normy" vypouštěného množství
škodlivin ale i ty se ještě obcházejí různými ochozy odpadních vod mimo
čističky a jinými prasárnami. Dlouhodobě tvrdím, že bych rači překousl
nějakých těch pár hektarů třeba japonských topolů zavlažovaných vodou
z čističek, než její vypouštění do řeky. Lépe zaprasit pár hektarů
neodstranitelnými kontaminanty , než celé povodí a nakonec i moře. Proč
nejdeme cestou kořenových čistíren ze kterých mnohdy za sucha ani ta
voda nikam nevytéká, protože se ČISTÁ odpaří! Kontaminanty ulpí ve
vegetaci, kterou lze účinně spálit a neskončí v řece a v rybách. Je
to jednoduché, levné a bez nároků na energie. Takovou čističku jsem
na vlastní oči viděl a světe div se fungovala pouze samospádem z
přednádrže pro hustý odpad do samotné čističky bez čerpadel a
různých hejblat v mechanických čističkách. Rostliny v čističce
dychtily po odpadních živinách a zvládaly to i v zimě pod ledem.
Bohužel je to asi moc levné a tak jdeme cestou složitých drahých
zařízení a nebo vypouštěním sajrajtů v "NORMĚ"!
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

22.10.2023 11:05 Reaguje na Břetislav Machaček
Nevýhodou kořenových čističek je, že se čas od času musí vyměnit kamenná výplň a uložení jako kontaminovaného odpadu.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

25.10.2023 13:15 Reaguje na Michal Ukropec
Jako zajímavý pokus jsem viděl kořenovou čističku s náplní
z dřevěného uhlí a kompostu. Ta byla téměř věčná s možností náplň později vysušit a spálit. Takže žádný štěrk, písek , či kamení, ale samá organika. Být mladší, tak odmítnu tu veřejnou kanalizaci a budu se klidně i soudit, aby mi povolili takovou kořenovou čističku. Stavba naší kanalizace se táhne už rok a snad na jaře dovolí napojení domácností. On ten úřední šiml neklusá, ale vleče se jako koně, co
vezou pohřební kočár. Hotová stavba zahálí pouze proto,
že schází potřebná razítka a schází uzávěra od dosud nedokončeného úseku, který snad bude na jaře dokončen,
pokud budou na jeho dokončení peníze a firma ochotna
pracovat i v mrazech.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

26.10.2023 05:48 Reaguje na Břetislav Machaček
Mám jen zahrádku v kolonii cca 350 m2. Tam by se mi kořenová nevešla. Takže jsem kdysi pořídil Topas 5.
Odpovědět
JK

Jiří Kvítek

21.10.2023 11:47
Nepřestává mne udivovat, jak si Mikuláš Peksa libuje v tvorbě příspěvků na témata, kterým sice ani zbla nerozumí, ale slouží mu k vlastnímu prospěchu.

Jenom rychlá rešerše všeobecně dostupných podkladů, žádný vlastní nápad.

Článek bez duše, který jenom papouškuje dříve zveřejněné myšlenky jiných.

Autor se ani neobtěžuje přinést nic vlastního, co by mohl předat čitateli jako poselství: žádná vlastní myšlenka nebo autorská invence.

Tedy kromě posledního odstavce, kdy nezapomíná žalovat na opoziční europoslance, čímž beztrestně zneužívá prostoru na Ekolist.cz ke svým soukromým politickým cílům. Budou volby a autor asi potřebuje sbírat body.

Kam až tihle instantní politici nejsou ochotni jít, to je neuvěřitelné!

Snaha o vlastní zviditelnění článek deklasuje na odstrašující příklad pro studenty žurnalistiky ve stylu: "tak přesně takhle je to v rozporu se zásadami novinářské práce", který je zakotven v Etickém kodexu novináře a redakce Ekolistu se k němu otevřeně hlásí.

Pak by to ale také měla dodržovat. Ekolist.cz přeci není server pro politická témata, ale má psát nezávisle o ochraně přírody. To se týká i některých článků sloužících jako politické agitky ve prospěch Strany zelených - obecně všech politicky aktivních stran a spolků.

Pan Mikuláš Peksa to porušil. Takže to beztrestně mohou porušovat i jiní autoři? No to ty články budou brzy vypadat!

A není škoda tím znehodnocovat úsilí těch ostatních autorů, kteří mají svoji erudici a píší sem příspěvky na nesrovnatelně vyšší odborné úrovni?

Nebojme se to říci nahlas: politická konotace nemá v příspěvcích co pohledávat!

Přál bych redakci Ekolistu.cz spíše ty odborné příspěvky, než takový účelový polotovar nevalné kvality, sloužící nikoliv ochraně přírody, ale jenom k tomu, aby se někdo lacino zviditelnil před volbami.
Odpovědět
kk

karel krasensky

21.10.2023 17:25
A to je chytrý chlap ten peksa.Na to,že je třeba k životu čistá voda kdekdo nepřijde.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist