https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/milan-smrz-rakouske-slunecni-ceny-2024
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Milan Smrž: Rakouské sluneční ceny 2024

14.10.2024
Plovoucí fotovoltaická elektrárna v Grafenwörthu
Plovoucí fotovoltaická elektrárna v Grafenwörthu
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | David Grießler / ECOwind
Dne 5. října 2024 byly v někdejším hornické městysi Langau v Horním Rakousku poblíž českých hranic uděleny Rakouské sluneční ceny asociace EUROSOLAR. Jejich přehled svědčí o tom, že obnovitelná energie je v Rakousku velkým tématem, především v lokálním rozměru obcí, měst a firem. Na slavnostním předání bylo přítomno asi 50 hostů z celého Rakouska. Bylo uděleno celkem 12 slunečních cen v 9 kategoriích. Ocenění mohou být inspirací pro česká města, obce, firmy, podnikatele i nevládní organizace.
 

Cena pro města a obce nebo komunální služby

Výtopna na biomasu s absorpčním tepelným čerpadlem Ortswärme Gerlos GmbH a STEPSAHEAD Energiesysteme GmbH

Společnost Ortswärme Gerlos GmbH provozuje v Alpách nadmořské výšce 1300 m teplárnu na biomasu. Vzhledem k prostorovým omezením a problémy se zásobování palivem v zimě se stávající zařízení ocitlo na hranici svých možností. Společnost se proto rozhodla instalovat absorpční tepelné čerpadlo s novým systémem kondenzace spalin. Absorpční tepelné čerpadlo a ekonomizér firmy StepsAhead nyní dodávají do sítě dálkového vytápění až o 1180 kW více. Výroba tepla se zvýšila o 26 % ze 4 MW na 5,12 MW, při stejné spotřebě paliva. Nový systém nevyžaduje další elektrickou energii.

Ceny pro průmyslové, obchodní nebo zemědělské firmy

Elektrárna na biomasu se solární energií – společnost Gsellmann Mischfuttererzeugung GmbH

Více než 130 let investuje společnost Gsellmann Mischfuttererzeugung GmbH ze Štýrska do technologií orientovaných na budoucnost, především optimalizuje svou energetickou spotřebu. Rodinný podnik je jedním z předních rakouských výrobců krmiv s denní produkcí až 600 tun. V roce 2010 byla uvedena do provozu elektrárna na biomasu o výkonu 850 kW, která vyrábí páru pro sušení obilí. Od roku 2022 podporuje kotel na biomasu tepelný solární systém na střeše jako předstupeň ohřevu pro výrobu páry s vysokou výstupní teplotou. Vysoké ceny energií přiměly firmu vybudovat fotovoltaický systém o výkonu 3112 kWp. Systém bateriového úložiště zajistí firma 10hoch4 Photovoltaik GmbH. Firma zvažuje obdobná opatření také v pobočných závodech.

Wienerberger "Green Bricks" – udržitelný milník ve výrobě cihel

V závodě v Uttendorfu vyrábí firma Wienerberger cihly pomocí zelené elektřiny. Firma vystavěla za více než 30 milionů euro největší elektrickou pec na světě; pro výrobu cihel se používá nové jílové směsi a implementovala další opatření, které snížily ekologickou stopu výroby. Emise CO2 klesly přibližně o 90 %. Na výrobu je potřeba o 30 % méně energie. Denně provoz vyrobí 270 tun „zelených“ cihel, které budou stát o něco více než dnešní výrobky. Přesto existují skupiny kupujících, kteří jsou si nákupem jisti. Podle Johanna Marchnera, generálního ředitele společnosti Wienerberger Austria, byl projekt pozorně sledován: "… je světově unikátní, když cihlářský průmysl kompletně elektrifikuje cihelnu a nespotřebovává plyn, tedy žádná fosilní paliva."

Plovoucí fotovoltaická elektrárna Grafenwörth EVN-ECOWIND Sonnenstromerzeugungs GmbH

Plovoucí fotovoltaická elektrárna v Grafenwörthu byla postavena na nevyužívaných štěrkových jezerech. Výhodou plovoucích fotovoltaických systémů je, že přinášejí inovativní řešení prostorové konkurence, které se stále častěji používají jako argument proti výstavbě FVE na otevřených prostranstvích.

Vodní plochu o rozloze cca 33 ha zabírají plovoucí FV panely pouze ze 40 %. Uspořádání má pozitivní účinek, protože ochlazuje vodu a snižuje odpar i růst řas. Plovoucí systém je rozměrem unikátní, v současné době je největší plovoucí FVE ve střední Evropě o výkonu 24,5 MWp. Investiční náklady přesáhly 20 milionů euro a počítá se s roční výrobou 26700 megawatthodin. Při současných cenách elektřiny v Rakousku by se elektrárna zaplatila cca za 9 let.

Cena pro solární stavby

Technologické centrum Anton Paar – inovativní ekologická kancelářská a laboratorní budova budoucnosti

Společnost Anton Paar otevřela 1. prosince 2023 ve svém sídle ve Štýrském Hradci nejmodernější technologické centrum pro měřící technologie. Budova nabízí prostor pro 1 000 pracovních míst na podlahové ploše 26 800 m². Cílem projektu bylo vytvořit energeticky účinnou budovu, která nejen splní požadavky společnosti Anton Paar, ale také bude sloužit jako globální model udržitelných stavebních projektů. Přináší inovativní kombinací technologií, včetně získání energie z ledu, solárních absorbérů, fotovoltaických systémů a tepelných čerpadel. Během zimního období se ze zásobní nádrže odebírá teplo a voda zamrzne. V létě lze led použít ke chlazení budov. Technologie uspoří 43 % energie na vytápění a chlazení, což sníží emisí CO2 o 350.000 kg ročně.

Náklady na stavbu dosáhly 60 milionů euro a investice do skladování ledu více než 3 miliony euro. Provoz budovy bude sledovat nezávislá výzkumná instituce po dobu nejméně tří let, aby bylo možné optimalizovat energetické toky a využít další potenciál úspor.

Cena pro místní a regionální sdružení jako předkladatele projektů v oblasti obnovitelných zdrojů

Klimaticko-energetický modelový region (KEM) Thayaland

V roce 2023 byly vznikly plány na výstavbu větrných turbín v okrese Waidhofen/Thaya, které vyvolaly otázky nad velikostí větrných farem, koordinace mezi obcemi, zapojení občanů i celého regionu. Představitelé okresu a provozovatelé větrných elektráren se shodli na tom, že přínosy by měly být rozděleny mezi obce i region. Všichni občané v lokalitě budou mít od provozovatele Windenergie AG zajištěnu na 10 let maximální cenu elektřiny ve výši 11,9 euro centů/kWh.

Obyvatelé se mohou podílet na větrné energii akciemi nebo dluhopisy a mít tak z projektů finanční prospěch. Okres Waidhofen/Thaya se stal pilotním regionem pro implementaci větrné energii a ukázkovým regionem pro diskusi o využití větrné energie v lese.

V rámci přípravy referenda se konaly řady informačních dnů a diskusních kol. Byla vypracována brožura s fakty o větrné energii. V březnových referendech se obyvatelstvo vyslovilo pro celkem 13 větrných turbín s výkonem 7,2 MW ve 3 obcích.

Cena pro média a informace

Thomas Göttinger – Společně za vzkvétající region! Zapojení občanské společnosti do dialogu s občany.

Thomas Göttinger je příkladným podnikatelem, který nepřestavěl svůj podnikatelský areál na okraji vesnice, aby zamezil odlesnění. Důsledně uplatňuje motto: "Biodiverzita místo zničení půdy". Když v létě a na podzim 2023 probíhaly v okrese Waidhofen/Thaya bouřlivé diskuse, částečně bez relevantních faktů, vytvořil spolu se specializovaným týmem iniciativu pro dialog o regionálních zdrojích a rozvoji energetiky. V místech budoucích projektů se konalo pět Wind Talks. Cílem bylo poskytnout relevantní informace na téma větrné energie v okrese a vést dialog. Wind Talks jsou předělem a modelem pro budoucnost a další regiony. Webová stránka přináší odpovědi na otázky protagonistů a odborníků.

Projektu se účastnila pestrá škála účastníků, od nositelů projektu, přes místní politiky, zástupců Fridays for Future až po zemědělce, myslivce a právníky.

Cena pro dopravní systémy s obnovitelnými zdroji energie

Vehicle-to-grid s CarSharingem ve Stockerau a Absdorfu

Nový rakouský výzkumný projekt "Car2Flex" se zabývá třemi různými skupinami uživatelů elektromobility: soukromými uživateli, flotilami elektromobilů (např. ve firmách) a sdílením elektromobilů v bytových domech. Do projektu se zapojili bytoví developeři a chtějí poskytovat cenově dostupnou mobilitu ve spojení s možnostmi zásobování elektřinou.

Cílem výzkumného projektu, který zahrnuje rovněž komplexní mezinárodní průzkum, je mimo jiné umožnit optimalizované využití obnovitelných zdrojů energie prostřednictvím inteligentního nabíjení a dobíjení elektromobilů.

Cena v oblasti vzdělávání a odborné přípravy

Projekt "Energie s duchem" - Evangelické Reálné gymnázium Donaustadt (ERG)

Projekt "Energy WITH Spirit" je průkopnickou realizací solidárního energetického společenství v protestantském diakonickém sektoru v Rakousku. Tříletý projekt byl zahájen 1. března 2023, je financován Rakouským klimaticko-energetickým fondem a realizován v rámci programu "Majáky pro odolná města 2040". Zvláštní pozornost je věnována energetické výchově dětí a dospívajících.

V létě byla na budově ERG dokončena instalace části fotovoltaického systému a plánuje se rozšíření na 203,58 kWp. Pro sdílení se sociálně slabšími subjekty bude připraveno 10% vyrobené elektřiny.

Projekt bude sloužit jako dlouhodobý model pro další náboženské komunity a sociální instituce, a tak utvářet energetickou transformaci udržitelným a solidárním způsobem – a zároveň učinit z energetické transformace téma pro všechny prostřednictvím vzdělávací práce a praktických aktivit.

Cena za spolupráci v rámci Jednoho světa

Architekturbüro Reinberg ZT GmbH – Civiplex Temešvár: Kancelářská budova pro solární budoucnost

Klient Civiplex chtěl pro svou společnost postavit kancelářskou budovu v rumunském Temešváru, která by byla dostatečně flexibilní, aby v budoucnu umožňovala širokou škálu využití. Cílem bylo dosáhnout vysoké úrovně produkce elektrické energie, aby bylo možné nabíjet elektromobily zaměstnanců během dne. Nabité baterie lze použít k zásobování vlastních domácností elektřinou. Budovy splňují kritéria pasivního domu Plus, mají systém řízeného větrání a rekuperaci tepla a chladu. Venkovní stínění před východním a západním oknem chrání před letním sluncem. Vysoké letní slunce je odcloněno od skleněné fasády s trojsklem přečnívající FVE. V zimě je fasáda osluněná.

Pro ohřev a chlazení byly vyvrtány vrty. Teplo a chlad jsou odváděny prostřednictvím aktivovaného betonu. Celkový výkon fotovoltaiky je 100 kWp. Potřeba tepla je 12kWh/m2rok.

Vzhledem k tomu, že zde není kanalizační přípojka, byla vybudována kořenová čistička.

Zvláštní ceny za osobní angažovanost

Em.O.Univ.Prof. Dr.h.c. Helga Kromp-Kolb - angažovaná vědkyně a mezinárodně uznávaná klimatoložka

Životním údělem prof. Kromb-Kolb je téma změny klimatu. Nepřestává upozorňovat veřejnost na důsledky klimatické změny: "Pokud neuděláme nic pro boj proti změně klimatu, dojde k ozbrojeným konfliktům ve velkém měřítku. Příčinou může být nedostatek vody, katastrofy způsobené suchem, stoupající hladiny moří a další extrémní jevy."

Hrozbu, kterou může změna klimatu představovat, lze vnímat i jako příležitost ke změnám, které ale měly být realizovány již dávno.

Helga Kromp-Kolb působila jako poradkyně několika rakouských spolkových vlád, byla předsedkyní Fóra pro jaderné otázky, členkou poradního výboru Fondu pro změnu klimatu a energetiku a vědeckou poradkyní Postupimského institutu pro výzkum klimatických dopadů.

Je zakládající členkou rakouské Aliance udržitelných univerzit a prezidentkou Fóra pro vědu a životní prostředí.

Mag. Patricia Lorenz – angažovaná protijaderná práce

V roce 1990 začala s protijadernými aktivitami a během sametové revoluce se připojila k počínajícímu ekologickému hnutí v Praze. Pak začala pracovat pro Global 2000 ve Vídni.

Díky znalosti češtiny udržovala kontakty v tehdejším Československu, vyměňovala si informace a rovněž se podílela na kampaních. Zpočátku se jednalo o to, jak zabránit dostavbě prvních dvou bloků v Temelíně. Zastánci dostavby zvítězili ve vládním hlasování o pouhý jeden hlas.

Následovalo masivní tažení proti Mochovcům 1 a 2 na Slovensku. Jednotky byly uvedeny do provozu, ale povyk okolo překračování nákladů, nedostatek transparentnosti a mnohem levnější alternativní energie zabránily dalším projektům.

Vede boj proti rozhodnutí o taxonomii EU, jež prohlásila jadernou energii za udržitelnou. Právní spor s EU ještě nebyl vybojován.

V současné době čelíme zcela nové situaci, ve které je jaderný průmysl na dně jako nikdy předtím, a současně je v úžasně dobrém světle. Požaduje ještě více veřejných peněz z pokladen EU, bank a dalších mezinárodních finančních institucí.

Mag. Patricia Lorenz je aktivní jako autorka pro oekostrom.at. Je potěšující, že v loňském roce se podařilo získat na svou stranu mladší spolubojovníky a velké ekologické organizace.


reklama

 
foto - Smrž Milan
Milan Smrž
Autor je předseda české sekce a člen předsednictva evropské asociace EUROSOLAR, chemik, překladatel, publicista.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (15)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

14.10.2024 08:32
Škoda, že autor neuvedl také majstrštyk ,který se naším sousedům povedl také.
Nikdy do provozu neuvedená jaderná elektrárna Zwentendorf o výkonu 700MW byla "osázena" FVE panely, jako jakési využití volné plochy areálu JE.
Ty produkují 0.00285% plánovaného výkonu JE.
Tento počin by si zase na oplátku zasloužil Darwinoívu cenu za hloupost.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.10.2024 09:59 Reaguje na Miroslav Vinkler
A víte, kdo tohle spáchal? Zákon o obecném referendu, který se dezoláti snažili prosadit i u nás.
Odpovědět

Radek Čuda

15.10.2024 16:01 Reaguje na Pavel Hanzl
Plnej Švajc dezolátů:-))).

A to si třeba představme, že jsou takové výspy totality, kde voliči přímo volí své zástupce a jiné veřejné činitele.

Nemluvě o tom, že v Říši si pozavírali v pohodě fachající JE i bez referenda.

Prostě dezoláti kam se podíváš ... ještě že je Hanzl bdělej;-).

Vy máte taky dost ... ;-)
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

14.10.2024 08:54
No musím potvrdit, že elektrárna za půl milionu na střeše domu je úžasná věc. 1/2 roku nám vydržela dávat dost EE. No ale co ten zbývající půlrok?
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

14.10.2024 08:55 Reaguje na Slavomil Vinkler
Mám zkoumat domovní JE na zimu?
Odpovědět

Viktor Šedivý

14.10.2024 09:37 Reaguje na Slavomil Vinkler
Úžasná je pouze proto, že dodavatelé se nesmí bránit podobným parazitujícím zákazníkům.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.10.2024 09:58 Reaguje na Slavomil Vinkler
Mě dává 2/3 celoroční spotřeby, v zimě dokupujeme. Je to tak složité?
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

14.10.2024 19:08 Reaguje na Pavel Hanzl
Je , jde o ten půlrok (třetirok). Tam si to pumpne. Proto je ta EE 4x dražší (to vyrovnává ztrátu trhu). Vykrývání se postavit a zaplatit musí, výroba, nevýroba. .
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.10.2024 19:49 Reaguje na Slavomil Vinkler
Už dávno stojí. V létě se může fedrovat méně a plynové kohouty utáhnout. Změny spotřeby přece probíhaly vždycky, přetoky a překupování mezi státy taky, tak pořád nevím, co je to za nějaký fatální problém. Vítr fučí zase hlavně v zimě.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

15.10.2024 20:50 Reaguje na Pavel Hanzl
Když musíte postavit tři zdroje, místo jednoho, je to 3x dražší , no čemu nerozumíte?
Odpovědět

Radek Čuda

15.10.2024 15:57 Reaguje na Pavel Hanzl
Tam samozřejmě záleží na tom, kolik té elektřiny spotřebujete a na co a kolik tedy ušetříte ve vztahu k pořizovacím, a časem možná i provozním nákladům té FVE.
Já třeba mám topení na plyn a náklady na něj tvoří rozhodující část mých nákladů na energie, takže i pokud bych ušetřil 2/3 nákladů na elektřinu, tak bych se nějaké návratnost do FVE taky nemusel dožít.

To není nic proti FVE, někomu se to vyplatit může, ale rozhodně to není nějaká univerzální cesta ke štěstí.

Odpovědět

Jaroslav Řezáč

14.10.2024 16:59
mě by spíš zajímalo pane Smrži, co by v tom Rakousku měli dělat, když uhlí nemají a jádro si zakázali...
můžou machrovat s něčím tak hloupým, jako je dočasné OZE, protože moc jiných možností nemají.
Odpovědět
Marek Eiderna

Marek Eiderna

14.10.2024 19:02 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Před pár lety jsem na houbách potkal manželský pár rakouských důchodců u nás na Šumavě na houbách a pokecali jsme. Dotčeně mi odmítali uvěřit, ž Rakouskp už několikrát zachránil od kolapsu jejich elekrické sítě jimi proklínaný Temelín, a že obecně Rakousko od nás kupuje- a nikoli málo či vyjímečně - pro ně špinavou energii.. :) Inu - Rakousko... :(
Odpovědět
EN

Emil Novák

14.10.2024 23:07
Všem oceněným škůdcům životního prostředí - velká negratulace!
Odpovědět

Radek Čuda

15.10.2024 16:08
Článek celý nebudu hodnotit, ale u jednoho mi to přeci jen nedá ... Wienerberger, tedy cihly ... jednak je otázkou, proč, když je to takové bájo, vyrábět cihly "po zelenu" to W třeba nerealizuje i u nás. Fabrik tu nemá až tak málo.
A druhak by mne zajímalo, jaký ten rozdíl v ceně je. Protože formulace " ... budou stát o něco více než dnešní výrobky ..." je taková ... Smržovská:-). A když už by byl autor v poskytování relevantních informací, tak takový propočet, jak se ta vyšší cena projeví na ceně hrubé stavby běžného RD by rovněž nebyla od věci.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist