https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/mirek-topolanek-vlada-hodila-pres-palubu-zakazniky-teplaren-a-neplni-sve-programove-prohlaseni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mirek Topolánek: Vláda hodila přes palubu zákazníky tepláren a neplní své programové prohlášení

14.10.2023
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vláda na návrh Ministerstva průmyslu a obchodu rozhodla o zrušení podpory zákazníkům tepláren, kterým loni v prosinci slíbila na úhradu zvýšených nákladů na teplo vyplatit 17 miliard Kč za rok 2022 a 2023. Stalo se tak téměř 4 měsíce poté, co byla v červnu získána notifikace programu u Evropské komise. Vláda tak nejen hodila přes palubu zákazníky tepláren, ale poškodila svou pověst i u Evropské komise, na kterou byl vyvíjen tlak, aby podporu schválila co nejdříve. Vláda bohužel také neplní programové prohlášení a selhává při vytvoření podmínek pro transformaci teplárenství.
 
Je to už podruhé, co vláda zrušila podporu pro zákazníky tepláren. Poprvé ji zrušila loni v září poté, co nechala teplárny povinně rozeslat zákazníkům informaci o registraci k podpoře. Následně v prosinci slíbila zákazníkům tepláren jinou podporu. Pro vyplacení této podpory byly vypracovány a připraveny výzvy ve spolupráci s Energetickým regulačním úřadem a Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže již začátkem letošního roku. Všechny podmínky pro spuštění tohoto nového programu byly splněny v červnu, kdy byla získána notifikace podpory u Evropské komise. Ministr Síkela však nechal čtyři měsíce zákazníky tepláren v nejistotě a teď vládě navrhl, aby i tuto druhou podporu zrušila. V Kocourkově by měli určitě radost, ale my se z takového výsledku radovat moc nemůžeme.

Vláda 21. prosince 2022 přijala usnesení č. 1100, kterým schválila Program pro podporu zákazníků v teplárenství související s vysokou cenou tepelné energie podle Dočasného krizového rámce pro opatření státní podpory na podporu hospodářství po agresi Ruska na Ukrajinu (dále jen Dočasný krizový rámec). Podpora zákazníků tepláren měla nahradit přechodnou transformační podporu tepla, kterou se nepodařilo notifikovat. Na doporučení Evropské komise byla zvolena notifikace na základě tzv. Dočasného krizového rámce a 19. června 2023 se podařilo získat notifikaci programu. V tu chvíli mohlo Ministerstvo průmyslu a obchodu vypsat výzvy. Není jasné proč tak neučinilo a o téměř 4 měsíce později navrhuje vládě podporu zákazníků zrušit. Je to už podruhé, co byla zrušena podpora zákazníků v teplárenství, minule tak vláda učinila v září loňského roku, kdy bylo připraveno jiné schéma podpory.

Teplárny měly být pouze v roli pošťáka a distribuovat peníze ze státního rozpočtu svým zákazníkům, zrušení podpory se jich tedy nijak nedotkne. Utrpí zákazníci, kteří nedostanou kompenzaci, kterou jim vláda loni slíbila.

Podpora měla být určena zákazníkům, kterým měli dodavatelé tepla peníze obdržené od státu přerozdělit. Nevyplacení podpory tedy nemá na výrobce tepla žádný dopad, dotkne se pouze zákazníků, kteří nedostanou peníze, které jim vláda loni v prosinci slíbila.

Vláda tímto krokem ztrácí kredit i u Evropské komise, na kterou byl vyvíjen velký tlak, aby podporu schválila co nejdříve. V Bruselu si teď musí právem klepat na čelo.

Notifikace podpory zákazníků tepláren v souvislosti s Ruskou agresí na Ukrajině patřila mezi priority a Ministerstvo průmyslu a obchodu tlačilo na její rychlé schválení v Evropské komisi podle tzv. Dočasného krizového rámce veřejné podpory v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajině. Až bude příště Česká republika potřebovat rychle schválit nějakou veřejnou podporu, bude se Evropská komise právem ptát, jestli to tentokrát myslíme vážně.

Vláda neplní programové prohlášení a selhává při vytvoření podmínek pro transformaci teplárenství. Premiéru Fialovi jsem ohledně toho napsal 3. října 2023 dopis, na který zatím nedorazila žádná odpověď.

Ve vládním programovém prohlášení je uvedeno: „Nepřipustíme rozpad centrálního zásobování teplem, využijeme kombinovanou výrobu elektřiny a tepla a narovnáme podmínky na trhu. Přechod teplárenství k nízkoemisním zdrojům připravíme tak, aby se skokově nezvýšily ceny.“ Je zjevné, že k narovnání podmínek na trhu mezi dálkovým vytápěním a konkurenční lokální výrobou tepla nedošlo, naopak se za Fialovy vlády nůžky ještě více rozevřely. Ani po více než 2 letech se nepodařilo notifikovat podporu elektřiny z vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla. Již letos přitom mají být vyhlášeny tendry na výstavbu nových tepláren s instalovaným elektrickým výkonem 500 MW. Vláda také stále nerozhodla o redesignu Modernizačního fondu, kde mělo dojít k podstatnému navýšení prostředků pro program HEAT, který podporuje přechod teplárenství k nízkoemisním zdrojům.


reklama

 
foto - Topolánek Mirek
Mirek Topolánek
Autor je předsedy výkonné rady Teplárenského sdružení ČR.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (18)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

14.10.2023 07:19
objektivně vzato nevím, kde stát chce vzít peníze na transformaci centrálního vytápění v městech a obcích, když je oškube o to co slíbil.
Ekonomika tohoto státu se mi jeví poněkud nestabilní a v podstatě je odkázána jen na účetní operace, které oškubávají všechny mimo vlády.
Z hlediska technologií a její aplikace do praxe značně zaostává a to nemyslím OZE šílenství ale projekty udržitelné energetické koncepce v konzistentních dodávkách, ne přání ekologistů.
Z hlediska zajímavosti investic do ČR se výrazně prostředí zhoršilo a je to také důsledek čarování s rozpočtem státu a ničení jakékoliv důvěry v její schopnosti dostát závazkům, které jednou dala, říká teplárenství "sorry" nám se to nějak nehodí. Je otázka za co vlastně ta nynější vláda stojí, když jí nejde věřit?

Technologie na transformaci vytápění v teplárnách jsou a jsou ekologické, ale podporuje to stát?


https://www.teplator.cz/?gclid=Cj0KCQjw1aOpBhCOARIsACXYv-eELCQ_L-E3BCUTTMiErPtEtAtrnrnHen49RqLio5-jXHa3_BB4HxYaAsRjEALw_wcB

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/2329432

https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3041787-maly-jaderny-reaktor-vedcu-z-reze-mohl-v-budoucnu-zasobovat-odlehla-mista

Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

14.10.2023 08:04 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Naprostý souhlas.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

14.10.2023 08:40
Topolánek -
co všechno on hodil přes palubu, no !
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

14.10.2023 09:01 Reaguje na smějící se bestie
asi bych řekl, že otázka ze dne 14.10.2023 je, co udělá či udělala vláda dobrého v oblasti rozvoje udržitelné energie, energetické soustavy a transformace energetického mixu k ekologičtějíšm a trvalejším energetickým zdrojům v oblasti konstantní výroby bez ztrapňování se podporou nestálých výrobních technologií OZE.
Transformace teplárenství je potřeba zrychlit ve smysluplném technickém provedení na dlouhé roky, ekologizace provozů CZT a vytvářet tlak na decentralizaci energetických zdrojů a jejich dostupnost, jak jsem uvedl výše.
Odpovědět
va

vaber

14.10.2023 09:24
,, mají být vyhlášeny tendry na výstavbu nových tepláren s instalovaným elektrickým výkonem 500 MW,,
to vyhlašují města nebo vláda,
500MW el. je mělnický blok uhelné elektrárny, docela velká elektrárna ,co bude palivo?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

14.10.2023 11:08
Ještě nedávno vládu chválil, ale když sekla po jeho kšeftech, tak je zle.
Čert z filmu Stvoření světa mi mluví v tomto případě z duše: žerte se a
perte se. Samozřejmě zákazníky tepláren lituji, ale my domkaři jsme si už
tím prošli a zase si tím procházíme znovu. Jednou je výhodné to, podruhé
ono a i ta kremace zase podražila. Teplárenské sítě potřebují investice
do modernizace už pouze proto, že klesl počet odběratelů a po zateplení
i množství odebíraného tepla. Kapacita potrubí je zbytečně velká a s tím
i tepelné ztráty. Zaplatit to z kapes odběratelů je nesmysl a skončí to
kolapsem celé soustavy. No a doplnit teplárny o výrobu elektřiny je zcela
mimo možnost to zaplatit z kapes odběratelů. Nevím, co by vláda udělala
v zimě pří kolapsu tepláren. To by byl asi mazec, který by nerozchodila.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

14.10.2023 12:31 Reaguje na Břetislav Machaček
1*
Odpovědět
JB

Jarda Bobr

16.10.2023 21:24 Reaguje na Břetislav Machaček
Teplárna je název pro jednotku,která vyrábí elektřinu i teplo, takže doplnit teplárny o výrobu elektřiny nedává smysl.
Zařízení, které pouze generuje teplo pro vytápění je výtopna nebo kotelna.
Nevidím do toho, ale zisky tepláren z prodeje elektřiny asi výrazně stouply, takže ten pláč asi nebude úplně na místě.
Tady je úvod výroční zprávy Plzenské teplárenské:"Také pro Plzeňskou teplárenskou, a.s. byl rok 2022 velice náročný, a to ve všech oblastech. Došlo k růstu ceny emisních povolenek či základních vstupů – uhlí, biomasy, aditiv a dopravy. Přes zmíněné nástrahy se Plzeňské teplárenské podařilo využít veškerých příležitostí, které trh nabízel a ambiciózně postavený hospodářský výsledek v obchodním plánu a rovněž ukazatel EBITDA byl v roce 2022 výrazně překročen. Nutno poznamenat, že příznivého hospodářského výsledku bylo dosaženo zejména díky velmi úspěšnému obchodování s elektrickou energií, a to jak v oblasti silové energie, tak především v oblasti Služeb výkonové rovnováhy."
Odpovědět
PK

Pavel Karel

14.10.2023 12:54
Myslíte toho Topola, který dělá lobistu pro Křetínského - provozovatele tepláren a (ne) legálních skládek, za které neplatí poplatky obcím ani státu? Tihle lidé mají sedět v chládku a ne zveřejňovat pod svým (provařeným) jmenem PR články od oligarchou najatých prestitutů!!!
Odpovědět
ss

smějící se bestie

14.10.2023 15:00 Reaguje na Pavel Karel
1**
Odpovědět
PK

Pavel Karel

14.10.2023 13:04
Mch. ty slavné teplárny jsou pro soudobé oligarchy zlatou žílou. Dle profesora Berana prý většinu objektů ze socialistické sítě vybudované primárně pro výrobu tepla od obcí za pár drobných skoupili, přistavěli chladící věže a teplárny proměnili v elektrárny ve kterých spalují odpad včetně odpadu z hnědouhelných dolů. Při současných neregulovaných cenách elektřiny je to super byznys, akorát ty zplodiny dýcháme my všichni zatímco zisky mizí v daňových rájích :-(
Odpovědět
HH

Honza Honza

15.10.2023 08:22
Vytápění paneláků a RD lokál. kotli má smysl pouze tehdy, bude-li spalován bioodpad, nekvalitní dřevo apod. Podpoří se tím lesnictví, zhospodární se výroba dřeva, místo vysušených luk a nerozdělených 100 ha polí se příroda zalesní, tím zastíní a zavodní, stromy působí proti erozi. Nezalesněná příroda trpí suchem, což v dnešní době je kardinální problém celé přírody směřující k celkovému kolapsu z přehřátí a vysušení.
Ekologové by si měli ujasnit, kde je priorita. Jestli jsou důležitější menší emise z ekologických kotlů nebo kolaps celé přírody z důvodu přehřátí, přičemž jediná ochrana je intenzivní zalesnění. Vytápění plynem je problematické kvůli nedostupné a tím i předražené surovině. Elektřina vyžaduje atomové elektrárny s nezničitelným jaderným odpadem na 100tis let. FV vyžaduje efektivní levné recyklovatelné baterie, může jít o stejný problém jako termojaderná fůze, kdy každých 20 let se slibuje, jak už brzy bude báječně fungovat.
Chovejte se hospodárně, přemýšlejte komplexně, tím i ekologicky směrem k přírodě, ne od přírody k předražené, nedostupné, složité a tím neekologické technice.
Odpovědět
kk

karel krasensky

15.10.2023 17:57
Ten topolanek je vzdělaním soc guma voják z povolání,ale během chvíle je z něho veliký znalec a přededa v teplarenství.To samé kalousek chemik a tlučhuba a najednou j z něj velký pojištovak.Tak si přeberte jak to tady funguje.
Odpovědět
pk

pepa knotek

16.10.2023 13:05 Reaguje na karel krasensky
koho asi volil ? že si teď stěžuje, dutý jako topol
Odpovědět
DV

DV

18.10.2023 22:30 Reaguje na karel krasensky
Topolánek je strojní inženýři, a vystudoval na VUT. 8.12. Jej uvidím na plese, tak mu navrhnu ať na vás poda trestní oznámení za pomluvu. Vy zapadotatarske praslovanske anonymní špíny máte vůbec tendenci opovrhovat vysokoškoláky s technickým vzděláním. Goebbels měl pravdu, jste špína a svoloc, která se hodí pouze pro hrubé jednoduché práce.
Odpovědět
DV

DV

18.10.2023 22:31 Reaguje na karel krasensky
Topolánek měl projekční firmu, která teplárny projektovala, sponou prolhana.
Odpovědět
JB

Jarda Bobr

16.10.2023 21:27
Výroční zpráva Plzenské teplárenské o žádné tragedii nemluví :"Také pro Plzeňskou teplárenskou, a.s. byl rok 2022 velice náročný, a to ve všech oblastech. Došlo k růstu ceny emisních povolenek či základních vstupů – uhlí, biomasy, aditiv a dopravy. Přes zmíněné nástrahy se Plzeňské teplárenské podařilo využít veškerých příležitostí, které trh nabízel a ambiciózně postavený hospodářský výsledek v obchodním plánu a rovněž ukazatel EBITDA byl v roce 2022 výrazně překročen. Nutno poznamenat, že příznivého hospodářského výsledku bylo dosaženo zejména díky velmi úspěšnému obchodování s elektrickou energií, a to jak v oblasti silové energie, tak především v oblasti Služeb výkonové rovnováhy."
Odpovědět

Radek Čuda

18.10.2023 10:04
Problém zde není, že holt žádní podpora nebude ... min za mne to byla od začátku blbost, i když musím současně na férovku přiznat, že mne se to netýká. Zásadní problém je ten, že vláda opět něco jasně řekla a fakticky i slíbila, a pak se na to vysrala. Jinak to říci nelze.
A pak se hrozně diví, že důvěra občanů je snad nejnižší od vzniku ČR.

Takže ne, podpora se neměla rušit. Podpora se neměla vůbec slibovat.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist