https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/mirek-topolanek-zastropovani-trzeb-vyrobcu-elektriny-muze-zdrazit-likvidaci-odpadu-i-teplo
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mirek Topolánek: Zastropování tržeb výrobců elektřiny může zdražit likvidaci odpadů i teplo

12.11.2022
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vláda schválila zastropování tržeb výrobců elektřiny. Bohužel však v rozporu s nařízením Rady prodloužila platnost zastropování o půl roku. Bez řádného zdůvodnění také snížila strop pro tržby na výrobu elektřiny z komunálního odpadu na 100 euro/MWh oproti 180 euro/MWh se kterým počítá nařízení Rady. Vláda tím poškodí obce a občany, kterým stoupne cena za likvidaci odpadů nebo cena tepla.
 
Vláda schválila zastropování tržeb výrobců elektřiny. Podle návrhu novely energetického zákona přijdou o 90 % tržeb z prodeje elektřiny nad zákonem stanovenou cenu, a to již od 1. prosince 2022 do konce roku 2023. Nařízení rady (EU) 2022/1854 ze dne 6. října 2022 o intervenci v mimořádné situaci s cílem řešit vysoké ceny energie, které má novela energetického zákona adaptovat, však umožňuje stanovit cenové stropy pro výrobce elektřiny pouze do 30. června 2023.

Respektujeme zcela mimořádné opatření přijaté na úrovni Rady Evropské unie. Nicméně adaptace nařízení Rady, které je přímo použitelné, znamená vytvoření podmínek pro jeho aplikaci v České republice, nikoliv prodlužování jeho platnosti. Vláda se tímto krokem vydává mimo mantinely právního státu a bude pravděpodobně čelit žalobám výrobců elektřiny i reakci Evropské komise. To není jen můj názor, prodloužení platnosti zastropování tržeb oproti nařízení Rady rozporovalo z právního hlediska i několik úřadů ve víkendovém meziresortním připomínkovém řízení.

Vláda bez řádného zdůvodnění stanovila pro energetické využití komunálního odpadu cenový strop 100 Euro/MWh. Nařízení Rady přitom počítá se stropem 180 euro, i když v odůvodněných případech umožňuje jeho snížení. Všechna zařízení na energetické využití odpadu v ČR v posledních několika letech výrazně investovala nebo velkou investici připravují. Navíc jsou všechna tato zařízení s výjimkou společnosti Termizo v Liberci ve vlastnictví obcí. Je úplně nesmyslné pro tato zařízení stanovovat nižší cenový strop než pro jiné obnovitelné zdroje energie.

Většinu zařízení na energetické využití odpadu vlastní v ČR města, stanovením stropu na cenu elektřiny ve výši 100 Euro jim vláda bere peníze. Výsledkem bude buď dražší likvidace odpadu, nebo vyšší ceny tepla. Naprosto paradoxní je, že pro údajně nejlevnější zdroj elektřiny, kterým je fotovoltaika, naopak vláda stanovila cenový strop 180 euro.


reklama

 
foto - Topolánek Mirek
Mirek Topolánek
Autor je předsedy výkonné rady Teplárenského sdružení ČR.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (42)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

12.11.2022 06:53
Také bych chtěl ležatou osmičku a absolutní svobodu.
Odpovědět
va

vaber

12.11.2022 08:28
proč se zdražila elektřina o tolik, když vyrábíme hlavně v JE ,kde mají zásoby paliva nakoupené za starou cenum na dlouhé období ,
proč se zdražila když ji vyrábíme z uhlí?
kdo zdražil komunální odpad,který je prakticky jen za odvoz?
proto se pan Topolánek čílí
Odpovědět
EN

Emil Novák

12.11.2022 11:46 Reaguje na vaber
Protože tržní cena elektřiny nezáleží na výrobních nákladech jaderných elektráren. Kdyby to tak mělo být, musela by být z jaderných elektráren elektřina levnější než z plynových, všichni by chtěli tu jadernou a nikdo plynovou, takže by té jaderné logicky nebylo dost pro všechny. Trh je společný pro celou EU, takže na cenu silové elektřiny většinou nemá vliv, jak je to konkrétně v té které zemi.
Odpovědět
va

vaber

13.11.2022 08:57 Reaguje na Emil Novák
média se nás snažila přesvědčit, že cena u nás nezávisí na evropské ,protože ČEZ a jiní výrobci prodávají přímo u nás a jen pouhý zbyteček se kupuje na burze a pokud by to tak bylo, cena by se měla odvíjet od výrobních nákladů, na co je energetický úřad
nejde o rozdělování elektřiny podle druhu výroby,jde o náklady na výrobu 1kWh v našich elektrárnách a konkureceschopnost různých způsobů výroby , ta se různými dotacemi zlikvidovala a EU nás vleče na maximální ceny
Odpovědět
EN

Emil Novák

13.11.2022 17:14 Reaguje na vaber
Mě se tedy žádná média o ničem takovém přesvědčit nesnažila. Vás ano? Která a čím konkrétně? ČEZ a jiní výrobci prodávají v drtivé většině opravdu přímo u nás, to ale neznamená že u nás neprodávají za tržní ceny, které jsou víceméně stejné v celém regionu. Od výrobních nákladů by se tedy cena odvíjet rozhodně neměla a ani nemohla, všichni by chtěli levnou elektřinu z jádra a nikdo drahou z ostatních zdrojů, takže by logicky nebylo dost té levné elektřiny pro všechny. Takhle to opravdu v tržním prostředí nefunguje a fungovat nemůže a energetický úřad s tím vůbec nic neudělá, ani na to nemá pravomoci.
Odpovědět
va

vaber

14.11.2022 08:06 Reaguje na Emil Novák
samozřejmě ,nebylo by levné elektřiny dost, když se prosazovaly neekonomické zdroje a od čeho by se měla cena elektřiny odvíjet ? když ne od výrobních nákladů, od nálady na trhu, nebo od marží překupníků?
třeba paroplyn, který není o moc lepší než uhlí,
takové preferování je popření tržního hospodářství a když se dala energetika do soukromých rukou ,musí být tržní prostředí a konkurence zachována
Odpovědět
EN

Emil Novák

14.11.2022 08:18 Reaguje na vaber
V tržním hospodářství by se tržní cena elektřiny měla odvíjet od nabídky a poptávky, tak jako se od ní odvíjí i teď, stejně jako se od nabídky a poptávky odvíjí cena všech ostatních komodit. Je sice možné tržní princip u elektřiny opustit, ale na tom by se musela buď dohodnout celá EU, což se asi nestane, nebo bychom museli opustit i EU. A hlavně by bylo potřeba vymyslet nějaký lepší princip, a to by taky nebylo jen tak.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

13.11.2022 18:07 Reaguje na vaber
O to se snažil p. Hanzl, účelovým uváděním jednoho odstavce z článku na webu oEnergetice :-)
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

12.11.2022 08:30
Lapidárně řečeno , společnost potřebuje čím dál tím více větší objemy cenově dostupné energie. Nepovedená dekarbonizace vede k úbytku dosažitelné energie, OZE nejsou schopny nahradit výpadky, natož navýšit dodávky energií, jádro se oficiálně nepodporuje.
Výsledkem je současný chaos a enormně vysoké ceny energií.
Kde soudruzi z NDR udělali chybu ?

Odpovědět
va

vaber

12.11.2022 08:43 Reaguje na Miroslav Vinkler
říkáte tomu chaos, pro mnohé jsou to extrémní zisky a to není chaos, to je cíl
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

12.11.2022 08:49 Reaguje na vaber
Proč myslíte, že zrovna na Karláku a Václaváku je taková denzita kapsářů? Krize, válka, tlačenice... - prostě chaos jako příležitost pro šikovné ruce a lidi kolem penězovodů. na ty první si umíme posvítit, ty druhé údajně chrání zákon. Prostě kouzlo je v rychlosti, uzmi a zmiz!
Odpovědět
va

vaber

13.11.2022 08:59 Reaguje na Karel Zvářal
když platí plebs je vše v pořádku, chaos nevadí,
ale nesmí se to dotknout těch nahoře
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.11.2022 10:42 Reaguje na Miroslav Vinkler
Vy jste udělal chybu v tom, že jste uvěřil ruským demagogům.
Ti vám nakecali, že za tuhle krizi může EU a grýndýl, špatná dekarbonizace a podobné nesmysly.
Tím pádem máte zablokovanou možnost vidět současný vývou i odhad do budoucnosti.
Podle vaší teorie bude tahle krize pořád gradovat a Evropa se bude řítit, protože podmínky pro vznik krize se nemění.

Já se s vámi chtěl opakovaně vsadil, že tahle krize odezní a už v zimě půjdou energie výrazně dolů a na jaře je po krizi.
Proč si to myslím?
Bo vím, že ta krize byla způsobena z úplně jinými důvody a ty se daří odstraňovat. A už je to vidět, cena plynu pořád klesá a počítá se, že s novými LNG terminály v Německu půjdou dolů velmi výrazně.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

12.11.2022 11:17 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak až bude kubík plynu za 10 Kč a elektřina za 4 Kč/kWh pro koncové odběratele, tak se ozvěte a já se vám hluboce omluvím.

Pokud budou ceny vyšší , můžete si nasadit bláznovskou čapku a jedenkrát obejít dokola Svobodovo náměstí v Brně. Přitom ovšem musíte volat : Gryndýl stojí za hovno !
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.11.2022 23:04 Reaguje na Miroslav Vinkler
Tak tu omluvu si sumírujte už dnes, protože kubík je za 3 kč a elektr zatím za 6 k.
To je ale stropem, na spotu je plyn za 2.25 a el. za 7.50.
Ale stačí se podívat na oba grafy vývoje cen a trend je jasný.
Já tvrdím, že zlom nastane hlavně s německými LNG terminály, které mají spustit do konce roku.
Jediný problém může být ruský teroristický útok, ale to snad mají ošetřené.
Odpovědět
EN

Emil Novák

15.11.2022 07:04 Reaguje na Pavel Hanzl
"kubík je za 3 kč" - to jste se zase zasnil, Hanzle, nebo je rozdíl mezi kubíkem a kilowatthodinou pod vaše rozlišovací schopnosti?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

14.11.2022 11:40 Reaguje na Pavel Hanzl
Cywe, po stopadesáté ... cena plynu fest klesá proto, že je velmi mírný podzim, predikce počítají s mírnou zimou a zásobníky jsou narvané tak, že další plyn není kam dávat. Pokud se uvedené změní a spotřeba plynu by proti očekáváním šla výrazněji nahoru, tak úplně stejně vyfičí nahoru ty ceny.
A úplně stejné je to s tím, že zásobníky byly z valné části naplněny ruským plynem, který více jak prvního půl roku "je" bez omezení.

A jestli doufáte, že po jarním vyúčtování plynu ... aspoň v Práglu na jaře je ... vám nějak výrazně klesnou zálohy, tak sněte dál. Ale bacha, aby vás pak netrefilo.

Zatím jdou sice spotové ceny dolů, ale v reálu to znamená akorát vyšší zálohy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.11.2022 23:11 Reaguje na Svatá Prostoto
Cena plynu nemá nic společného s počasím, ale s jeho nabídkou a spotřebou.
Pokud je ho málo, cena je vysoká. Jak se postaví další terminály, půjde dolů.
Ruský plyn první půl roku šel v objemu asi 40% než loni a v létě to zarazili úplně. To byla zoufalá situace, protože nikdo neměl na takový objem záložní smlouvy, Norsko, Alžír jely naplno, taky hodně udělali Amíci s LNG. Museli ale odzigac svoje zákazníky jinde.
Dnes jsme o kus dál, dodavatelů je dost, jak se rozběhnou terminály, půjde cena výrazně dolů.
Odpovědět
EN

Emil Novák

15.11.2022 07:10 Reaguje na Pavel Hanzl
"Cena plynu nemá nic společného s počasím, ale s jeho nabídkou a spotřebou" - jenže spotřeba má s počasím společného dost, takže co z toho vyplývá pro vztah mezi počasím a cenou? - ne, nemusíte odpovídat, vím že je to ve vašem případě řečnická otázka.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

15.11.2022 11:23 Reaguje na Pavel Hanzl
https://www.e15.cz/valka-na-ukrajine/omezeni-dodavek-plynovodem-nord-stream-1-je-politicke-rozhodnuti-tvrdi-berlin-1390934

... tedy prakticky celé první pololetí šel NS1 na plný koule.
Zarazili ho až koncem prázdnin.
O spotřebě a počasí vám to už jasně napsal pan Novák.
O tom, co byste DNES jako s tím plynem hodlal dělat už taktně nepíšete vůbec.
Dodavatelů LNG tak, aby během 2023 dokázali plně nahradit ruské dodávky, a současně značně nezkrátit dodávky neevropským dodavatelům tedy rozhodně dost není, poslal jsem na to už řadu odkazů.

Fakt ze sebe nedělejte pořád blbce.
Odpovědět
TP

Tomas Peltan

13.11.2022 15:08 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ono házet to na OZE je pohodlné. Problém je IMHO jiný: když se řešilo, jak tu dekarbonizaci provést, tak bylo náročné řešení (JE + OZE) a lukrativní řešení (tedy pro ty, kdo vydělávali na tom, že paroplynové elektrárny jsou emisně lepší než uhelné), mírně "pocukrované" OZE (v množství spíše symbolickém). Nemusela se řešit akumulace (výhodná pro OZE i JE), investiční náklady minimální... a výsledek teď vidíme na účtech... A vinu je možné pohodlně hodit na OZE.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

12.11.2022 14:04
Pokud nejsou schopny spalovny odpadu, kam je zdarma dovezeno palivo, vyrobit elektřinu pod 100 EUR/MWh a navíc prodat teplo, pak je něco divného v takové spalovně a možná i v hlavě pana Topolánka.
Odpovědět
HH

Honza Honza

13.11.2022 07:01
vyrábíme nejlevnější elektřinu v Evropě díky vlastnímu uhlí a jaderným elektrárnám, přitom máme zničené živ. prostření, nevíme co s jaderným odpadem, hrozí nám zamoření z možnosti havarie /v Rakousku to nehrozí, přitom elektřinu mají levnější/
vyrábíme nejlevnější potraviny, přitom je máme nejdražší a jejich kvalita je horší než v Rakousku a Německu
máme nejvyšší sociální odvody, přitom důchody nejmenší

Kdyby na Ukrajině elektrárny prodávaly elektřinu na burze a lidi ji tam musli nakupovat, tak by všichni zmrzli !
Arabové mají benzín téměř zadarmo, stejně to bylo v Libii za Kadáfího a jinde.
Bylo to za všech vlád: Zemana, Babše i ODS. Proč to tak je?
Třeba kvůli naší hloupé byrokracii !! Nebo že jsme ještě více mafiánský stát než Ukrajina a Libie za Kadáfího !!
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

13.11.2022 11:06 Reaguje na Honza Honza
Proč by nemohlo vyhořelé palivo z JE zůstat dalších 100 let v meziskladech a pak být po značné ztrátě radioaktivity, coby cenná surovina, přepracováno. Za 100 let budou technologie zase jinde.

Jistě, malovat čerty na zeď a vyvolávat strach, to jsou účinné propagandistické metody, kterých se zjevně neštítíte.
Odpovědět
HH

Honza Honza

14.11.2022 10:10 Reaguje na Jiří Svoboda
Maluji čerty na zeď a vyvolávám strach tak jako všechny kulturní západní země- Francie a Německo zavírají atomové elektrárny! Proč asi?
Je jasné, že za 100 let budou technologie jinde, ale jádro se bude vyzařovat 100 tis let a vždycky nějaký odapd bude.
Odpovědět
EN

Emil Novák

14.11.2022 10:42 Reaguje na Honza Honza
"Všechny kulturní západní země- Francie a Německo" z toho Francie jaderné elektrárny nezavírá ale naopak staví a bude dál stavět. Zavírá je tedy jenom naprosto zideologizované Německo a místo nich oživuje uhelné elektrárny. Ty vám přijdou lepší?
100 tisíc let ve vyhořelém palivu vyzařují transurany, především Plutonium, které z něj ale lze separovat a dále využívat. Na to jsou technologie už dnes (natož za 100 let) a některé státy to dělají, např. zmiňovaná Francie. Po separaci transuranů se ta doba snižuje na stovky let. Nějaký odpad bude vždycky - s jadernými elektrárnami i bez nich, takže to není vůbec žádný argument.
Odpovědět
EN

Emil Novák

13.11.2022 17:19 Reaguje na Honza Honza
Víme co s jaderným odpadem - ukládáme ho v areálu elektráren do doby, dokud ho buď lépe nevyužijeme, nebo nevybudujeme hlubinné úložiště. To je normálně řešitelný problém.
V Rakousku mají Alpy a Dunaj, my nemáme ani jedno, tak to těžko můžeme dělat stejně jako to dělají v Rakousku.
Na to jste přišel jak, že "Kdyby na Ukrajině elektrárny prodávaly elektřinu na burze a lidi ji tam musli nakupovat, tak by všichni zmrzli"? Na Ukrajině lidi nemusí nakupovat elektřinu?
Odpovědět
HH

Honza Honza

14.11.2022 10:15 Reaguje na Emil Novák
Na Ukrajině lédé mají plat 5 tis Kč, důchod 2 tis Kč. Také jsou vývozci elektřiny. Kdyby nakupovali elektřinu na burze, tak by ji nikdo nezaplatil!
Řekněte arabům v Saudské Arábii, aby nakupovali benzín za 40Kč/litr. Tak tam bude revoluce.
Ale my zase nemáme zadlužený stát! Nebo ano?!
Odpovědět
EN

Emil Novák

14.11.2022 10:47 Reaguje na Honza Honza
Ukrajina vyvážela před válkou elektřinu jen velmi omezeně, ve srovnání s její produkcí prakticky zanedbatelné množství, takže ani tento export nemohl mít na cenu elektřiny žádný podstatný vliv. V současnosti už elektřinu naopak dováží co to jde, protože má zničenou podstatnou část infrastruktury.
Odpovědět
ZK

Zan K.

13.11.2022 11:15
K čemu je nám bězným spotřebitelům zastropování cen elektřiny? Nás přece zajímá kolik zaplatíme. A dodavatelé už jistě mají své fígly jak se dostat na své prebendy.
Odpovědět
EN

Emil Novák

13.11.2022 17:20 Reaguje na Zan K.
Zastropování je nejen na výrobu ale i na ceny elektřiny pro koncové zákazníky.
Odpovědět
va

vaber

14.11.2022 08:13 Reaguje na Emil Novák
včera mi ČEZ napsal dopis ,že vše je jinak než bylo v dopise co mi napsali před měsícem ,co se týká ceny a záloh,jaká bude cena jsem se nedozvěděl, ani co vedlo ČEZ ke změně,
v prvím dopise se chválii zastropováním
jen mi napsali , že pokud nesouhlasím mohu u nich skončit
Odpovědět
EN

Emil Novák

14.11.2022 08:23 Reaguje na vaber
Bez znalosti toho, co v tom dopise skutečně bylo, na to těžko nějak reagovat. Navíc nevidím souvislost s faktem, že "zastropování je nejen na výrobu ale i na ceny elektřiny pro koncové zákazníky."
Odpovědět
va

vaber

15.11.2022 09:08 Reaguje na Emil Novák
zdá se že ČEZ dostal náhle nová pravidla pro zastropování spotřebitelů ,ale nevím
Odpovědět
EN

Emil Novák

15.11.2022 09:14 Reaguje na vaber
To je dost pravděpodobné, podobné dopisy pokud vím rozesílají i další dodatavatelé, ale vlastní zkušeností nemohu sloužit, mám pořád stejné ceny elektřiny i plynu jako před krizí.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

14.11.2022 09:28
Teplárenství zvoní zcela jiná hrana a tou je úbytek odběrů tepla. Pokud
bude stávajícím tempem pokračovat zateplování a úspory, či přechod domů
k individuální energetice, tak stávající kapacita teplárenských sítí bude
stále méně energeticky udržitelná. Tam, kde kdysi byl málo parovod 100 mm,
by dnes místy stačil poloviční a na výměnu potrubí nejsou peníze. Ono tak
nezbývá, než ztráty v potrubí započítat spotřebitelům a ti přecházejí ke
zdrojům levnějším. Je zajímavé, že i odpadní teplo neustále zdražuje a
přitom nemít elektrárny na něho odbyt, tak budou platit za jeho maření!
Ono tu už nejde o ekonomiku, ale o využití situace a dotěžení "zlatého"
dolu, dokud ještě něco vynáší. Pokud odběr poklesne o další procenta,
tak už ani navýšení cen za teplo zisky nenahradí a provozovatel může ze
dne na den přerušit dodávky. To pak bude problém pro nepřipravené a pro
dodavatele tepla z jiných zdrojů. Plyn je pasé, uhlí rovněž a elektřina
pro tepelná čerpadla s cenou poskočí díky poptávce taky. Je tak třeba
regulovat i cenu tepla, aby se odběratelům vyplácelo teplo odebírat a
dodavatelům ho dále se ziskem dodávat. Ano dodávat se ziskem, ale nikoliv
se ziskem nekřesťanským, aby nenutil odběratele teplo neodebírat!
Místní skleníky postavené s výhledem jejich vytápění odpadním teplem
z uhelky omezují díky cenám zimní produkci a investice tak přichází o
výhodu levného tepla. To samé čeká města napojená na stejné zdroje a je
otázkou času, kdy budou budovat blokové kotelny, protože po zateplení
domů už by mohlo místy být levnější topit i plynem místně a uhelka
bude odpadní energii mařit, pokud ztratí vysokou cenou odběratele.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

14.11.2022 11:45
Píšu to nerad, ale tady má Topol pravdu ... jak v tom, že jsme si ten strop oproti EU citelně prodloužili, tak v tom stropu na výrobu elektřiny z kom odpadu.
Odpovědět
JO

Jarka O.

14.11.2022 11:57 Reaguje na Svatá Prostoto
Taky by mě nikdy nenapadlo, že bych souhlasila v něčem dokonce s Topolánkem!:) Ale proč uvádí ceny v eurech?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

14.11.2022 13:41 Reaguje na Jarka O.
Topol nebo vláda?
Odpovědět
JO

Jarka O.

14.11.2022 14:20 Reaguje na Svatá Prostoto
Čtu v článku ceny v eurech. Nevím, kdo ty stropy pro ČR vymyslel.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

14.11.2022 14:41 Reaguje na Jarka O.
Tam jde o to, že ty stropy stanovila EU ... tedy jsou logicky v éčkách ... a ta navazující národní legislativa s tím musí být v souladu.
Je tedy logické, že ta je udává ve stejné měně.

Takže ano, v tomto případě je optimální na nějaký kurs nebo korunu zapomenout ... platí i pro tu dánskou či švédskou.-).
Odpovědět
ZK

Zan K.

10.12.2022 15:02
Zajímavější bude, až jaderkám dojdou ony ruské uranové tyče a naopak budou přebytky těch vyhořelých.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist