Miroslav Bobek: Rohatá želva z Ostrova lorda Howea

„Rohaté želvy“ se vyznačovaly značnou velikostí, hlavou s mohutnými rohy (ty údajně mohly dosahovat rozpětí až 60 cm) a dlouhým, silně obrněným ocasem. O želvě druhu Meiolania platyceps, která žila na Ostrově lorda Howea, se uvádělo, že i s hlavou a ocasem mohla dosáhnout i délky přes tři metry. Ve skutečnosti byla menší, největší jedinci snad mohli mít krunýř dlouhý asi metr, ale pevninské meiolanie se těmto olbřímím rozměrům přinejmenším přibližovaly.
Zatímco představa o vzhledu „rohaté želvy“ z Ostrova lorda Howea je dávno velmi přesná, o způsobu jejího života se vedou spory, a to i v současnosti, téměř půldruhého století od jejího popisu. Jako mnohem pravděpodobnější, než že byla masožravá, se však nyní jeví představa, že se živila spadanými plody palem, kapradinami a různými bylinami – což koneckonců odpovídá i převažujícímu názoru, který ji vykresluje jako suchozemského a nikoli jako vodního tvora. Pokud jde o účel rohů a obrněného ocasu, ten patrně souvisel s pohlavním výběrem, a to možná ani ne ke skutečnému boji jako spíš k předvádění.
Přečtěte si také |

Meiolania platyceps z Ostrova lorda Howea vymizela patrně v důsledku změny úrovně mořské hladiny, ale jiné druhy meiolanií se ještě potkaly s člověkem. A člověk je možná i vyhubil. Na souostroví Vanuatu našli archeologové 2890 až 2760 let staré kosti „rohatých želv“, které nesou známky porcování. Lidé přitom na tento ostrov přišli asi před 3000 lety a 200 let poté meiolanie zmizely… Na Nové Kaledonii však tamní „rohaté želvy“ snad žily ještě v prvních stoletích našeho letopočtu.
S meiolaniemi – byť ne s těmi s Ostrova lorda Howea – jsme se tedy zase o tolik neminuli. Představte si, někde na tichomořském ostrově se potkat s těmito rohatými monstry, to by bylo!
reklama

Dále čtěte |


