https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/miroslav-bobek-starecci-a-starenky-v-prazske-zoo
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Miroslav Bobek: Stařečci a stařenky v pražské zoo

3.10.2023
Klokánci krysí jsou houbožraví, a tak jsem Prašivce ke 14. narozeninám přinesl kousek sírovce žlutooranžového.
Klokánci krysí jsou houbožraví, a tak jsem Prašivce ke 14. narozeninám přinesl kousek sírovce žlutooranžového.
Foto | Miroslav Bobek / Zoo Praha
Jestliže jsem minulý týden psal o samičce hrabáče kapského Pietě, která se stala nejstarším zástupcem svého druhu na světě, a to i historicky, neměl bych pominout alespoň některé další stařečky a stařenky žijící v naší zoologické zahradě.
 

Avšak ještě než se pustím do výčtu těchto rekordmanů, chci předeslat, že pochopitelně lze vycházet jen z toho, co je zdokumentováno. Přitom o věku dosahovaném zvířaty v přírodě víme jen málo a také u zvířat chovaných v lidské péči narážíme na deficit informací či na tradované a neověřitelné údaje.

A nyní k věci:

Začít můžeme na Chodníku slávy u hlavního vchodu do zoo, kde má svou stopu i leguán kubánský Pepíno. Ostatně z 26 zvířecích osobností, které jsou na něm zastoupeny, jsou živi již jen Pepíno a tučňák Humboldtův Karlík. Pepíno pochází z přírody, do Zoo Praha přišel v roce 1992, stal se tu otcem prvních mláďat svého druhu v Evropě a zakladatelem slavného pražského chovu. V současnosti je mu nejméně 41 let a je tak nejstarším nám známým leguánem kubánským všech dob. Nutno ovšem podotknout, že samec blízce příbuzného leguána modravého jménem Godzilla dosáhl v americké Gladys Porter Zoo odhadovaného věku 69 let.

Dalším plazím rekordmanem, a to opět ve světovém měřítku a rovněž historicky, je samec hroznýšovce kubánského, kterému je již 33 let. I druhý nejstarší hroznýšovec kubánský se přitom nachází v naší zoologické zahradě. Jde také o samce a přišel k nám z loni uzavřené zoo v anglickém Bristolu.

Samce leguána kubánského Pepína udržuje v kondici přítomnost dalšího samce ve vedlejší expozici.
Samce leguána kubánského Pepína udržuje v kondici přítomnost dalšího samce ve vedlejší expozici.
Foto | Miroslav Bobek / Zoo Praha

Mezi ptáky bychom našli hned tři obdobné rekordmany, ovšem je to dáno tím, že jinde jsou chováni jenom zcela ojediněle. Spokojme se tedy s pouhým výčtem: holub černobronzový – 12 let, loríček červenohlavý – 18 let a sojkovec vlnkohřbetý – 9 let.

S velkou lítostí musím konstatovat, že mezi výše uvedené mohykány se již nezařadí moje oblíbená samička klokánka krysího Prašivka. Třebaže v přírodě se tito klokánci dožívají obvykle pěti až šesti a vzácně deseti let, Prašivka letos 30. května oslavila již čtrnácté narozeniny! Vůbec nejstarší klokánek krysí v lidské péči – samec – ovšem v australské Taronga Zoo dosáhl věku 15 let a 1 měsíce. Doufal jsem, že ho naše Prašivka překoná. Bohužel o prázdninách uhynula.


reklama

 
foto - Bobek Miroslav
Miroslav Bobek
Autor je ředitelem Zoo Praha a autor řady knih, například knihy Ryšavý knihovník.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

5.10.2023 09:47
Tak nám škrábli peníze pro zoo paní Milerová.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist