https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/miroslav-bobek-svetova-rekordmanka-z-prazske-zoo
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Miroslav Bobek: Světová rekordmanka z pražské zoo

26.9.2023
Samička hrabáče kapského Pieta na aktuálním snímku.
Samička hrabáče kapského Pieta na aktuálním snímku.
Foto | Miroslav Bobek / Zoo Praha
Raději jsem o tom moc nemluvil, abych to ještě nezakřikl, a trpělivě počkal. Pak jsem šel Pietě s hrstí moučných červů blahopřát.
 
Pieta je naše samička hrabáče kapského. V sobotu 16. září 2023 dosáhla věku 32 let a 28 dní! Již v posledním více než čtvrt roce byla nejstarším žijícím hrabáčem nejen v Evropě, ale na světě vůbec. A nyní překonala i historický rekord. U žádného jiného hrabáče nebyl nikdy doložen vyšší věk!

Pomyslné žezlo nejstaršího žijícího hrabáče převzala Pieta letos začátkem června po samci Aferovi, který v anglické Zoo Colchester uhynul ve věku 32 let a 27 dní. A minulou sobotu ho překonala i v celkovém dosaženém věku. Mimochodem, oba – Pietu i Afera – zplodil tentýž otec… Teoreticky by těmto dvěma dlouhověkým hrabáčím sourozencům sice mohla konkurovat ještě samice z Crandon Zoo Park v Miami, jíž byl přisuzován věk přes třicet let, jenže ta pocházela z přírody a zdokumentováno bylo pouze 26 let jejího života. Zkrátka a dobře, Pieta je neoddiskutovatelná rekordmanka!

Do naší zoologické zahrady přišla Pieta ze své rodné zoo v nizozemském Arnhemu v roce 2004. Byla to již zkušená matka, která odchovala čtyři mláďata, mezi nimi překvapivě i dvojčata, samičky Poq a Puq. Při svém příchodu k nám do Prahy byla opět březí a porodila tu své poslední mládě, samičku Danny. Její tehdejší chovatelka Lenka Vrabcová vzpomíná, jak se Pieta o své mládě vzorně starala. Také prý moc ráda hrabala v kůře na dvorku za Africkým domem a často se z něj po velikých kamenech snažila vylézt ven. Sundávat ji z nich musel být nezáviděníhodný úkol…

V roce 2014 jsme Pietu přestěhovali do ubikace v zázemí. Společnost dvou mladších a mnohem aktivnějších hrabáčů v Africkém domě – Kvídy a Draca – jí totiž nesvědčila a Pieta trpěla zdravotními problémy. Na svém „vejminku“ je ale spokojená a udržuje si na svůj věk skvělou kondici. Přejme jí ještě co nejvíc klidných let!


reklama

 
foto - Bobek Miroslav
Miroslav Bobek
Autor je ředitelem Zoo Praha a autor řady knih, například knihy Ryšavý knihovník.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist