https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/miroslav-bobek-do-prahy-se-chystaji-dalsi-dablove
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Miroslav Bobek: Do Prahy se chystají další ďáblové

19.11.2024
Nutmeg
Nutmeg
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Petr Hamerník / Zoo Praha
Už to není nic tajného: v chovné stanici Cressy v severní Tasmánii se na cestu do Prahy připravuje další čtveřice ďáblů medvědovitých. Jejich přílet můžeme očekávat zhruba za měsíc a pevně doufám, že se u nás časem dočkáme také ďábelských mláďat.
 
První skupinu „tasmánských čertů“ jsme získali před pěti lety. Příchod čtyř jedinců koncem roku 2019 byl výsledkem našeho dlouhodobého úsilí, které spočívalo v podpoře ochrany ďáblů v jejich domovině, ve složitém vyjednávání a především ve vybudování pražského Darwinova kráteru. Naše první skupina sestávající ze samiček Nutmeg, Aniseed a Laurel a samce Sumaca byla ovšem pouze expoziční; všechny tři samičky dostaly již na Tasmánii antikoncepční implantáty. Australané totiž nejenže ďábly jen tak nerozdávají, ale navíc rozhodují o tom, jestli se budou smět rozmnožovat.

Nutmeg
Nutmeg
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Petr Hamerník / Zoo Praha

Třebaže ďáblové (medvědovití) mají špatnou pověst a vyvolávají dojem extrémně agresivních zvířat, Nutmeg, Aniseed, Laurel a Sumac si získali nás i návštěvníky naší zoo. Pomohli nám tento pozoruhodný druh zviditelnit v Česku pro veřejnost a získat zkušenosti s jeho chovem. Bohužel ďáblové jsou krátkověcí (dožívají se obvykle šesti, jen výjimečně až devíti let), a tak z této původní ďábelské čtveřice zůstala v polovině letošního dubna již pouze Nutmeg. Aby nebyla sama, obdrželi jsme z Kodaně dvě veteránky – Castru a Caesii. Ty zůstanou spolu s Nutmeg i po příchodu nových, tentokrát již rozmnožování schopných jedinců.

Ďáblové, kteří by do Prahy měli přiletět před Vánoci, pocházejí z australské pevniny, z Aussie Ark, a Cressy na Tasmánii je pro ně pouze přestupní stanicí. Jde o dva samce a dvě samice. Ty nemají antikoncepční implantáty; jedním dechem však musím dodat, že zatím nemáme ani kýžený souhlas k jejich rozmnožování. Snad se brzo dočkáme…

A jestliže naše první čtveřice „tasmánských čertů“ se jmenovala podle koření, pak jména té druhé čerpají ze světa Pána prstenů a z filmu. Samci se jmenují Elrond a Durin, samice Faline a Sandra Dee.


reklama

 
foto - Bobek Miroslav
Miroslav Bobek
Autor je ředitelem Zoo Praha a autor řady knih, například knihy Ryšavý knihovník či Snídaně s Její Excelencí.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JP

Jaroslav Pokorný

20.11.2024 00:42
Bohužel ďáblové jsou krátkověcí (dožívají se obvykle šesti, jen výjimečně až devíti let), a tak z této původní ďábelské čtveřice zůstala v polovině letošního dubna již pouze Nutmeg. ..............

Je pro mě absolutně nepochopitelný postoj některých zemí k jejich "národnímu stříbru (nebo snad zlatu)"? Ďáblové jsou krátkověcí, ohroženi smrtelnou chorobou, laik by předpokládal, že Austrálie jich co nejvíce rozešle do světa, aby byli rozptýleni, tedy v izolaci, s větším předpokladem, že vzniknou zdravé populace, které by se mohly zase do Austrálie vrátit.
V Austrálii je prý řada druhů ptáků hubena jako škůdci, ale přesto se nesmějí vyvážet.
Na Novém Zélandě je milý pták, přímo "domácí mazel", nelétavý druh chřástala, weka, který se naučil žebrat u lidí, je všežravý a tak mu snad nehrozí, ne vyhubení, ale zánik třebas od predátorů, které se vláda NZ snaží vyhubit. Ale, pokud vím, se také nesmí vyvést. Podobné to je s tamním druhem cvrčka, s wetou, kterých tam je (prý) na 100 druhů - ale já v přírodě neviděl žádný - jeden téměř vyhynul, bylo zachráněno pár posledních kusů v trnitém keři, kde na ně krysy, potkani a kusuové nemohli. Když si vzpomenu, jak zde děti chovají strašilky a pakobylky, tak takové wety by byly výbornými druhy pro chov a rozmnožení. Ale slyšeli jste někdo o tom něco? Já ne.
A když si to porovnám s tím, co všechno je v EU zakázáno chovat, i jako hospodářská zvířata, tak si musím přiznat, že světem vládne stále větší b.bost.
Odpovědět
JV

Josef Valenta

25.11.2024 09:53
Přeji pražské zoo hodně chovatelských úspěchů
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist