https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/miroslav-bobek-vychytrali-krokodyli-lupici
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Miroslav Bobek: Vychytralí krokodýlí lupiči

2.9.2024
Lupič!
Lupič!
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Miroslav Bobek / Zoo Praha
Když jsem se při práci na další knížce „zápisků ředitele zoo“ probíral fotografiemi, dal jsem si stranou snímek, který doprovází dnešní sloupek. Zachycuje krokodýla bahenního zvaného mugger – lupič – a pořídil jsem ho již před mnoha lety na řece Čambal v Indii. Po pravdě jsem však tehdy měl oči jen pro gaviály; muggery jsem si párkrát cvaknul jen tak mimochodem a jinak jsem jim nevěnoval pozornost. Později jsem toho začal trochu litovat.
 
Již roku 2007 pozoroval americký zoolog ruského původu Vladimir Dinets velmi zvláštní chování muggerů v Madras Crocodile Bank (jméno tohoto zařízení vám možná bude povědomé – pocházejí odtud gaviáli, které máme v Zoo Praha). Dinets sledoval muggery v jezírkách, nad nimiž hnízdili ptáci, a všiml si, že někteří z krokodýlů mají na čenichu větvičky a klacíky. A měli je tam nejen když zůstávali v klidu, ale i poté, co se přemístili. Zvláštní… Náhle se k jednomu z muggerů přiblížila volavka a natáhla se po klacíku, aby ho použila ke stavbě hnízda. Mugger na ni bez váhání zaútočil.

Tehdy Vladimir Dinets své pozorování – nemluvě o jeho interpretaci – ještě nepublikoval. Stalo se tak až roku 2013 a spoluautory jeho práce byli John D. Brueggen se svou manželkou Jen. V této práci již nešlo pouze o muggery, ale také o aligátory severoamerické. U nich pozorovali jak Brueggenovi v zoo na Floridě, tak Dinets ve volnosti v Louisianě téměř identické chování, jakým se vyznačovali indičtí muggeři. Navíc se ukázalo, že větvičky na sobě mají častěji aligátoři žijící v blízkosti ptačích hnízdišť a v době, kdy si ptáci staví hnízda. Společný závěr všech tří autorů byl, že dva druhy krokodýlů používají klacíky a větvičky jako návnadu na ptáky hledající materiál pro stavbu hnízd.

Práce Dinetse a Brueggenových vzbudila mimořádnou pozornost. Nebylo divu. Mělo jít o jeden z nemnoha dokladů o používání předmětů jako loveckých návnad v celé živočišné říši. A nejen to: krokodýli, kteří jsou v očích veřejnosti namnoze – jakkoli neprávem – viděni jako „hloupí“ a „nudní“, se najednou ocitli v úplně jiném světle.

Ne každý se ovšem dal přesvědčit, že u těchto dvou druhů krokodýlů jde o uvědomělé chování. Před několika lety se výzkumníci z Floridy pokoušeli o experimentální ověření závěrů Dinetse a Brueggenových. Jejich výsledek byl negativní; sami však mj. přiznali, že své experimenty dělali na aligátorech v lidské péči, kteří měli dostatek, ne-li přebytek potravy, a tudíž i malou motivaci lapat ptáky. Naproti tomu indičtí zoologové loni publikovali své poznatky z řeky Savitri v Maháráštře. Mnohokrát prý viděli, jak měli muggeři na čumácích klacky nebo nehybně leželi v blízkosti plovoucích větviček, a to „pravděpodobně proto, aby nalákali ptáky, kteří zoufale hledali materiál pro hnízdění“.

Tak či onak, nemůžete se mi divit, že jsem zalitoval, proč jsem si na Čambalu muggerů lépe nevšímal. Třeba bych měl také snímek toho, jak na svých čeniších vystavují větvičky.


reklama

 
foto - Bobek Miroslav
Miroslav Bobek
Autor je ředitelem Zoo Praha a autor řady knih, například knihy Ryšavý knihovník či Snídaně s Její Excelencí.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist