https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/miroslav-hruska-kdyz-se-jedna-kapitola-programoveho-prohlaseni-vlady-tluce-s-druhou-a-treti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Miroslav Hruška: Když se jedna kapitola programového prohlášení vlády tluče s druhou a třetí

19.2.2019
Místo, kde by dálnice D3 měla mostem přejít Sázavu.
Místo, kde by dálnice D3 měla mostem přejít Sázavu.
Foto | Radek Svítil / Ekolist.cz
Když jsem poprvé četl návrh programového prohlášení vlády, zaujaly mne hlavně kapitoly Doprava, Zemědělství a Životní prostředí. Tyto jsem dodneška četl několikrát, ale ať dělám, co dělám, nejde mi do hlavy, jak to vláda chce udělat. V těchto třech kapitolách totiž podle mne jedna kapitola mlátí druhou, další třetí, a všechny dohromady jsou myslím tak, jak je to psáno, zmatečné. Proč si to myslím?
 

Doprava:

Zintenzivníme výstavbu dálnic na všech trasách, konkrétně D1,D3,D4, D6, D 11, D 48, D52, D55 a dokončíme kompletní modernizaci dálnice D1 mezi Prahou a Brnem.

Do roku 2021 zprovozníme dalších 210 kilometrů dálnic, z toho 110 km dálnic nových a 100 km modernizované D1. Do roku 2021 rozestavíme dalších 180 km dálnic.

Zemědělství:

Chceme dosáhnout úplné soběstačnosti ve výrobě co nejširšího spektra základních potravin a zajistit kvalitu a bezpečnost potravin pro občany.

Podpoříme opatření, která snižují negativní dopady hydrologických extrémů.

Připravíme opatření proti dalšímu záboru kvalitní zemědělské půdy.

Životní prostředí:

Česká republika se může pochlubit nádhernou přírodou, o kterou se chceme zodpovědně starat tak, abychom ji našim dětem předali v lepším stavu než jsme ji sami převzali.

Opatření proti suchu a zadržování vody v krajině považujeme za věc nejvyššího veřejného zájmu. Finančně podpoříme a zjednodušíme povolovací proces při obnově nebo vybudování tisíců menších vodních nádrží v krajině , stovek nových zdrojů pitné vody pro obyvatele atd.

Budeme důsledně chránit zemědělskou půdu, především tu nejkvalitnější, její využití pro jiné než zemědělské účely bude možné jen z důvodu vyššího veřejného zájmu.atd.

Uvedené kapitoly nejsou celé, ale i to stačí k tomu, aby se podle nich dalo očekávat, co asi mohou přinést. Co vlastně tyto tři kapitoly přinášejí pro občany?

Je to především písemný chaos. Při vší úctě k tomu, kdo je autorem prohlášení, nelze tyto kapitoly, a v nich uvedené úkoly a sliby, splnit bez toho, aby se plněním jedné kapitoly nebourala druhá a třetí a naopak. Výstavbou dalších stovek kilometrů dálnic, ke kterým jako u všech našich dálnic přibudou další tisíce metrů čtverečních obchodních a skladových objektů, průmyslových zón, atd., dojde zákonitě k likvidaci stovek, možná tisíců hektarů orné půdy, luk a lesů.

Úkoly a slib,y dané v kapitole doprava, zásadně vylučují plnění slibů v kapitole zemědělství. Nelze chránit kvalitní zemědělskou půdu a současně na ni stavět dálnice, včetně všech staveb, které podél dálnic rostou a porostou a budou zabírat další obrovské plochy půdy. Projekty dálnic se ani nesnaží zemědělskou půdu chránit a projektanti jdou pro ně nejvýhodnější trasou, bez ohledu na další důsledky.

V kapitole životní prostředí se uvádí „Česká republika se může pochlubit nádhernou přírodou atd“. Asi proto vede západní varianta dálnice D3 jedním z nejkrásnějších koutů přírody v blízkosti Prahy regionem Posázaví. Je to oblast využívaná tisíci občanů měst k odpočinku. Oblast plná nádherných zákoutí, chat a osad se stoletou historií. Bezohlednost k přírodě je ostatně u téměř všech staveb dalších dálnic.

Tato oblast bude nenávratně poškozena, možná zcela zničena. Už nyní se hlásí obce, které očekávají problémy s hlukem, prachem a emisemi. Největší nebezpečí však hrozí v tom, že budou znehodnoceny či zničeny zdroje jak povrchových, tak spodních vod. A to nejen likvidací pramenů, ale i tím, že dešťová voda znečištěná solí a ropnými odpady z tělesa dálnice, bude svedena v mnoha místech právě do prostoru, kde se nachází zásoby vod.

Rád bych ještě uvedl, že situací zejména okolo dálnice D3 a ochranou životního prostředí se zabývám již dvacet let. Projekt trasy dálnice D3 znám a považuji ho nejen za nejhorší, ale i za nejdražší. Myslím si, že zničit takto krajinu je neodpustitelné a další generace nás chválit nebudou.

Žádám tedy autora návrhu programového prohlášení a vládu, aby se zamyslela a do programu dala jen to, co může splnit ve prospěch krajiny a jejich občanů.


reklama

 
Miroslav Hruška
Autor je čtenářem Ekolist.cz.
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

J

Jiří Svoboda

19.2.2019 17:00
Je si třeba uvědomit, k čemu programové prohlášení vlády slouží: něco líbivého sepsat, aby si v tom každý našel něco, co mu vyhovuje a neměl tendence proti vládě brojit. Že jsou ty sliby nereálné a vzájemně nekompatibilní, na to přijde 1 promile lidí a to je politicky/voličsky nepodstatné.

Prostě jsme si jako většinová společnost zvykli žít v narůžovo nabarvené lži a klamu a mnohým to tak velmi vyhovuje. Když to shrnu, je to přinejmenším velmi smutné a perspektivu nedávající.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

20.2.2019 12:16
Myslím si , že se mýlíte. Projekt D4 musel být zmíněn v Aktualizaci územní politiky ČR a následně schválen zastupitelstvem Středočeského kraje v Zásadách územního rozvoje.
Protože žijeme v právním státě , pokud vykazoval takové vady jak píše p.Hruška , nic nebránilo postiženým obcím či jiným dotčeným osobám podat žalobu ke správnímu soudu a domáhat se soudní ochrany,t.j. zrušení "západní" varianty D 3.
Správní soudnictví je u nás na vysoké úrovni a nepochybuji, že by případným excesům soud zabránil.
Ovšem bez žalobce není soudce a platí latinská zásada : Vigilantibus iura scripta sunt , jinak "práva přejí bdělým".
Vůbec nepochybuji,že pan Hruška má pravdu , ale ...
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

27.2.2019 08:45
Programové prohlášení hezké a teoreticky realizovatelné. Stále tady máme rezervu v OZE. 40% potravinářské produkce se spálí na OZE. Takže rezerva zde je. Jde jen o to zajistit, aby tato vláda pod vedením ANOfertu zrušila podporu na produkci OZE ( pro ANOfert) a začala něco dělat pro ochranu přírody, místo toho, aby podporovala ekologismus.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist