Miroslav Vinkler: Ekology proklínaný Donald Trump je z určitého úhlu environmentální hrdina

V souladu se svými sliby odstoupil od Pařížské dohody, nařízením prezidenta nařídil Agentuře pro ochranu ŽP(EPA), aby přehodnotila odmítavý postoj k povolování těžby ropy v moři (Florida, Aljaška) a dalším nařízením si osvojil pravomoc „vydávat, popírat nebo měnit“ jakákoli povolení pro plynovody nebo jiné projekty infrastruktury překračující mezinárodní hranice. Toto rozhodnutí se zejména týká povolení ohledně kontroverzního plynovodu Keystone XL společnosti TransCanada Corporation, který by po dokončení mohl každý den přepravit přibližně 800 000 barelů ropy denně z Kanady na pobřeží Mexického zálivu.
Další směrnicí prezidenta dal volnější ruce některým státům USA (Wyomingu, Nevadě, Utahu, Coloradu, Kalifornii, Idahu a Oregonu), aby si samy rozhodovaly o případné těžbě fosilních paliv na území rezervací. Zrušil Obamovy předpisy týkající se emisí z uhelných elektráren a automobilů. Rovněž zrušil vědeckou revizní komisi, která radila EPA v oblasti regulací znečišťování ovzduší a oslabil pozici EPA v oblasti trestního práva na úseku ochrany životního prostředí.
Dalším výkonným příkazem uložil, aby na federální půdě bylo vytěženo o 31 % více dřeva s odůvodněním, že se tak bude předcházet lesním požárům (Kalifornie).
Nakonec vydal nařízení podle zákona o národní politice životního prostředí, aby byl kompletně přepracován nefunkční byrokratický systém povolovacích řízení (u nás známé jako EIA) pro výstavbu infrastruktury tak, aby se povolovací řízení netáhla déle než dva roky (před Trumpem trvalo 10 až 15 let a v případě Severní Karolíny trval povolovací proces výstavby Marc Basnight Bridge neuvěřitelných 25 let).
Tolik k hlavním hříchům Donalda Trumpa a jeho administrativy v oblasti životního prostředí. Na první pohled neexistuje advokát, který by Donalda „vysekal u nejvyšší inštance“ z jeho ekohříchů během jeho života, za které mu hrozí věčné zelené zatracení.
Je však i druhý Donald Trump, který činí sympatické kroky v oblasti ochrany klimatu i životního prostředí – jen se o tom v mainstreamech ala Brusel nepíše.
Vyzval všechny státy světa, aby neměnily oceány na skládky plastů a podepsal se pod příslušný zákon (Zákon o záchraně našich moří z roku 2018), nařizující bojovat proti plastovému znečišťování oceánů, včetně štědré finanční podpory federální vlády do r. 2022. Doslova řekl: "Jako prezident budu nadále dělat vše, co je v mých silách, abych zabránil jiným národům v tom, aby oceány měnily na skládky odpadů na našem území."
V březnu 2019 se podepsal pod zákon, kterým byla přiznána vyšší ochrana další řady území po celých USA o rozloze více než 0,8 milionu hektarů, z toho 0,52 milionu ha získalo statut nejvyšší ochrany, kterou veřejné pozemky mohou získat, tzv. „divočina“, zbytek tvoří, přeloženo do češtiny, přírodní rezervace a přírodní památky.
Energetický boom způsobený břidlicovou těžbou zemního plynu snížil domácí cenu zemního plynu o 63 procent a vedl ke 45% snížení velkoobchodní ceny elektřiny. Boom také snížil globální cenu ropy o 10 procent. Od září 2019 se USA poprvé od r. 1949 staly čistým vývozcem energie.
CEA (Council of Economic Advisers) odhaduje, že revoluce břidlicové těžby zemního plynu v letech 2005 až 2017 snížila emise skleníkových plynů v USA o 527 milionů metrických tun ročně. Boom přispěl k většímu poklesu emisí skleníkových plynů v poměru k velikosti hospodářství ve Spojených státech než v Evropské unii za toto období, přestože Evropská unie vyvinula a rozšířila vládní systém cap-and-trade, kterým se zvýšily náklady na energii pro spotřebitele. Spojené státy také v tomto období zaznamenaly výraznější pokles emisí škodlivých částic ve srovnání s Evropskou unií. Z těchto výsledků je zřejmé, že inovace v soukromém sektoru mohou být účinnější než těžkopádné vládní politiky, jak uvedl Bílý dům.
Na rukavici hozenou světu od EU pod jménem European Green Deal reagovala Trumpova administrativa republikánským návrhem. Jmenuje se Nuclear Green Deal a poprvé byl představen předsedou republikánů ve Sněmovně reprezentantů McCarthym jako návrh na ochranu klimatu založeném na prosazování ekologických inovací, technologie zachycování uhlíku a jaderné energii.
McCarthy uvedl, že republikáni požadují „realistické politiky“, které mohou stavět na pokroku USA ve snižování emisí „…aniž by zdecimovaly naši vlastní komunitu a demontovaly náš ekonomický systém, jak jej známe. Musíme učinit americkou energii čistou, dostupnou a exportovatelnou. To umožní vertikála pokročilých jaderných technologií, zemního plynu, vodní energie a vývoje inovativních technologií čisté energie. Prioritou mezi nimi bude jaderná energie. Jaderné elektrárny jsou nákladově konkurenceschopné jak s uhlím, tak se zemním plynem téměř ve všech částech světa. Hlavním důvodem, proč je jaderná energie v USA dražší, než by měla být, je její rigidní a rušivá nadměrná regulace kvůli neopodstatněným veřejným obavám. To se musí napravit.“
Poslední zprávou je, že jen za rok 2019 USA snížily emise CO2 o 10 %, nejvíce ze všech zemí.
Podtrhnuto a sečteno
V USA pochopili, že revoluční přechod z fosilních paliv na OZE během krátké doby není možný.
Pochopili také, že bez jaderné energetiky nelze o nějaké dekarbonizaci ekonomiky vůbec ani mluvit a hodlají změnu energetické infrastruktury uskutečňovat vyváženým mixem jádra-zemního plynu-OZE a dalších energetických inovací se silnou účastí soukromého sektoru.
V Bruselu z toho nepochopili vůbec nic a před posly z Berlína stojí dál v uctivém předklonu. Německý model, současný odchod od jádra i od uhlí a jeho náhrada ruským zemním plynem s nerealistickým tlakem na další a další mrzačení krajiny farmami větrníků a lány FVE je neodpovědným sociálním experimentem proti vůli většiny občanů EU. Do konce března má být v Bruselu zveřejněn návrh „klimatického zákona“ a obávám se, že potom už nikdo nebude mít důvod ke smíchu, neboť na jeho základě vychrlí Evropská komise řadu závazných směrnic, které donutí státy EU bezduše německý model Energiewende přijmout. Kdo neposlechne, bude sankcionován. Pamatujete si, co říkal doktor Grünstein (Osudy dobrého vojáka Švejka) marodům v nemocnici, když jim předepisoval klystýr? „Ještě za dvacet let budete křičet ze spaní, když se vám bude zdát, jak jste u mne simulovali.“
reklama

Dále čtěte |



Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (105)
Milan Milan
7.3.2020 08:32Pavel Hanzl
7.3.2020 08:52Tím pádem Americká vláda věří občanům, věří v jejich samostatné a zodpovědné jednání a není proto potřeba žádných zbytečných zákonů a buzerací.
Otázkou ale je, jak by se vypořádávala se státy, které běžně podvádí, rozkrádají dotace, rozeštvávají a když mají pomoci, jen pizdují a neudělají nic.
Obávám se, že by taky museli použít represi, nic jiného asi není možné.
Jan Šimůnek
7.3.2020 09:00 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
7.3.2020 09:58 Reaguje na Jan ŠimůnekDo propadu jsme se dostali až za posledních pár let.
Jan Šimůnek
8.3.2020 10:39 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
9.3.2020 11:12 Reaguje na Jan ŠimůnekZygmunt Bauman, 2013
Jan Šimůnek
9.3.2020 16:41 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
9.3.2020 18:31 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
10.3.2020 08:05 Reaguje na Pavel HanzlNaprostá většina zakladatelů světových náboženství byli zjevně duševně i morálně nekompetentní lidé, jejichž "učení" se ovšem stalo nástrojem cesty k moci vysoce kompetentních a dobře organizovaných zločinců.
Jiří Svoboda
8.3.2020 18:56 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
9.3.2020 11:15 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
9.3.2020 11:56 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
9.3.2020 13:51 Reaguje na Jiří SvobodaTy dotace OZE samy o sobě nejsou nic strašného, dost států si tím rozjelo už dnes rentabilní čistou energetiku, jen u nás se vše dobré musí zkřivit, zkorumpovat, prostě prošvejkovat.
Švejkování je dobrý systém na přežití kruté totality, ale samo není konstruktivní a ve svobodné společnosti vytváří neskutečné bizardnosti, jako je třeba současné vedení státu.
Jan Šimůnek
9.3.2020 16:42 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
9.3.2020 18:05 Reaguje na Jan ŠimůnekJiří Svoboda
9.3.2020 16:52 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
9.3.2020 18:08 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
9.3.2020 19:53 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
10.3.2020 06:53 Reaguje na Jiří SvobodaJan Šimůnek
10.3.2020 08:07 Reaguje na Pavel HanzlJiří Svoboda
10.3.2020 09:44 Reaguje na Pavel HanzlProkazujete docela vytříbený občanský přístup!
Pavel Hanzl
10.3.2020 10:01 Reaguje na Jiří SvobodaTuhle dotaci uzákonila vláda ČSSD v únoru 2005. V paralmentu pro hlasovali poslanci ČSSD, KSČM, US - DEU, KDU, všichni poslanci ODS byli proti.
Nebyli tam vůbec Zelení.
Takže je to OFICIÁLNÍ a plně LEGÁLNÍ zákon!!
Za to, že je blbý já skutečně nemožu, já žádnou z těch stran nevolil.
Jan Šimůnek
10.3.2020 20:21 Reaguje na Pavel HanzlJiří Svoboda
10.3.2020 21:08 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
7.3.2020 08:58Revolučními kruhy nejnenáviděnější car byl Alexandr II, který zahájil proces reforem, směřující Rusko k moderní společnosti, v níž by narostl komfort a míra spokojenosti i těch sociálně nejhůře postavených vrstev. Proto ho také zavraždili ( a "dobře" udělali, neboť jeho následovníci byli jen pologramotní bigotové, kteří zemi spolehlivě dovedli nejdříve k únorové a poté i říjnové revoluci).
Aby bylo ještě jasněji: Za Alexandra II existovala poměrně silná emigrace z Rakousko - Uherska do Ruska, téměř srovnatelná s emigrací do USA, jejíž stopy najdeme v Rusku dodnes.
Obávám se, že předdiskutující mají pravdu. Právě proto je Trump v šílené neoblibě, zatímco vedení EU, potažmo Německa, vedoucí svět prosazováním bezcenných a škodlivých nesmyslů, navíc drsným způsobem ožebračujících společnost, do krize a ke zhroucení životního prostředí, jsou jakýmisi analogiemi revolucionáři milovaných carů Alexandra III a Mikuláše II.
Milan Milan
7.3.2020 10:24 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
9.3.2020 16:44 Reaguje naJan Šimůnek
10.3.2020 20:22 Reaguje na
Miroslav Vinkler
7.3.2020 10:48Doktorka Anna Wendlandová,zabývající se historií technologií, dokonce kvůli svému výzkumu prošla několika zaměstnáními v jaderných elektrárnách, aby poté napsala:
„Nemá smysl klasifikovat technologie do morálního schématu, kde je pouze dobré a špatné. Průmyslová společnost může vyrábět elektřinu různými způsoby. Každý z nich má určité výhody a nevýhody. Dnešní systémy JE jsou navrženy tak, aby vydržely takové události jako je zemětřesení, havárie letadel nebo teroristické útoky. Bezpečnostní rámec německých jaderných elektráren má vynikající mezinárodní pověst. V zahraničí se vždy setkávám s absolutním nepochopením proč tyto elektrárny vlastně odstavujeme.“
Z průzkumů vyplývá, že 20% Němců jádro nenávidí, 20% populace s ním nemá problém a zbylých 60% Němců je v této věci zcela lhostejných.
Pavel Hanzl
7.3.2020 11:02 Reaguje na Miroslav Vinkler
Jiri Kovalovsky
7.3.2020 20:04 Reaguje na Pavel Hanzl
Miloš Večeřa
8.3.2020 01:26 Reaguje na Miroslav VinklerJan Šimůnek
8.3.2020 10:43 Reaguje na Miloš VečeřaJiří Svoboda
8.3.2020 19:00 Reaguje naMatěj Marčák
19.4.2020 11:38 Reaguje na Miroslav Vinkler
Miroslav Vinkler
8.3.2020 14:32Náboženský kontext a náboženství je způsob německé kultury a vychází z klasického křesťanského schématu viny, pokání a vykoupení. U německých ekologicky myslících lidí je myšlenka ekologického pádu neuvěřitelně pevná: „My lidé jsme zhřešili proti přírodě a nyní musíme činit pokání.“
Další model myšlení zahrnuje novodobou německou historii a poukazuje na německé novodobé břímě- zejména vznik II. sv. války - které následně vede k přání mnoha Němců, aby dnes patřili do avantgardy zvláště dobrého hnutí, tentokrát v oblasti ochrany životního prostředí nebo energetiky.
Jan Šimůnek
8.3.2020 14:59 Reaguje na Miroslav VinklerA ekologie v německém podání je, bohužel, "to samý v zeleným".
Pavel Hanzl
9.3.2020 11:22 Reaguje na Jan ŠimůnekVíra v neexistence Boha je úplně stejná, jako v jeho existenci.
Jan Šimůnek
9.3.2020 16:46 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
9.3.2020 18:19 Reaguje naJan Šimůnek
9.3.2020 18:30 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
9.3.2020 18:36 Reaguje na Jan ŠimůnekUrčitě neznáte ID systém, který vysvětluje ateisticky nevysvětelné otázky především v oblasti vzniku a vývoje života na Zemi.
Ovšem s fanatickým ateistou se bavit o Bohu je blbost, já vím.
Jan Šimůnek
10.3.2020 08:09 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
10.3.2020 08:12 Reaguje na Pavel HanzlTen vztah je asi stejný, jako vztah k existenci Burroughsových marťanů (viz jeho série o Johnovi Carterovi na Marsu). Nebo třeba k existenci víly Zubničky.
Pavel Hanzl
10.3.2020 10:07 Reaguje naZkuste se zeptat spíš pana Grygara, našeho astronoma a věřícího křesťana, on má dar vysvětlit složité věci i méně nadaným.
Pavel Hanzl
10.3.2020 12:21 Reaguje naZkusím vysvětlení.
Určitě jste viděl film Titanic, kde bylo mnoho technických informací o celé lodi, ale ten film nebyl návod nebo popis Titaniku. Byl přece o něčem úplně jiném.
Jan Šimůnek
10.3.2020 20:25 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
11.3.2020 08:47 Reaguje na Jan ŠimůnekV jakém oboru jste významným člověkem?
Připadá mi skutečně děsivé, když nějaký nýmand stále dehonestuje a uráží špičkové vědce nebo myslitele, kteří mají za sebou kopu vědecké i publikační práce a jsou na špičce ve svém oboru.
Jan Šimůnek
11.3.2020 09:24 Reaguje na Pavel HanzlA, mimochodem, pouze jsem citoval názory diskutujících na něj z fóra osacr.
Pavel Hanzl
11.3.2020 19:15 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
12.3.2020 06:27 Reaguje na Pavel HanzlNicméně to, že pan Grygar nezvládá kolizi víry a vědy, je dlouhodobě známé.
Jiří Svoboda
8.3.2020 19:05 Reaguje na Miroslav Vinkler
Miloš Večeřa
8.3.2020 21:05 Reaguje na Miroslav Vinkler
Miroslav Vinkler
8.3.2020 18:11Investičně za 1,2 biliónů Kč . Vedou se intenzivní jednání s USA.
Mimoto americko-japonská společnost GE Hitachi Nuclear Energy oznámila, že podepsala dohodu o spolupráci při možné výstavbě malé jaderné elektrárny o výkonu 300 MW v Polsku se společností Synthos - chemickou společností ovládanou miliardářem Michałem Sołowowem. Spekuluje se o jejím umístění poblíž Osvětimi.
Milan Vaněček
8.3.2020 19:00 Reaguje na Miroslav VinklerAle Váš obrázek toho co se děje v USA, jak zde popisujete, vůbec neodpovídá realitě. Souhlasím, že v USA plyn nahrazuje uhlí, proto emise CO2 klesají, ale výroba z jaderných elektráren stagnuje či spíše klesá, řada jich má potíže s ekonomikou provozu, řadu jich uzavřou předčasně, i když mají delší povolení k provozu.
Naopak, V USA za Trumpa nejrychleji roste využití větrné a sluneční energie. Jednotlivé státy unie jsou v tomto samostatné, nezávislé na centrální vládě a celostátní politika daňových úlev v USA funguje, nejen pro klasické zdroje ale i pro ty nové, moderní OZE.
Zatímco jaderné firmy v USA bankrotovaly, ve větrné energetice i ve fotovoltaice ty americké firmy jsou ve světové špičce.
USA si ponechají těch cca 20% elektřiny z jádra, ale roste a bude růst OZE, vědecký a technický pokrok nezastavíte. Kalifornie je stále špička v nových technologiích. A že si tam uzákonili 100% OZE do roku 2045 - no právě proto.
Jiří Svoboda
8.3.2020 19:13 Reaguje na Milan VaněčekMyslíte, že ten Kalifornský zákon je něco rozumného? Předepsat zákonem jak bude Kalifornie vypadat za 25 let? Není to pakárna dělat něco takového ve svobodné společnosti?
Milan Vaněček
8.3.2020 19:33 Reaguje na Jiří SvobodaTa naše státní energetická koncepce, to je opravdu pakárna. Ale Tesla, Apple, Google, Microsoft, ... to pakárna není, to jsou stroje na peníze a invence.
A když jste bohatý, tak chcete i pěknou přírodu, čisté ovzduší, ...
Milan Vaněček
8.3.2020 21:32 Reaguje naA když jste bohatý, tak chcete i pěknou přírodu, čisté ovzduší, ...
Jiří Svoboda
9.3.2020 11:52 Reaguje na Milan VaněčekKdyž něco chcete a máte na to peníze, tak na to nepotřebujete dělat zákon.
To máš pravdu. A když chce někdo čisté ovzudší tak si pořídí JE a nikoli oze parodii na elektránu.
Jan Šimůnek
10.3.2020 20:27 Reaguje na Milan VaněčekPavel Hanzl
9.3.2020 11:26 Reaguje na Miroslav VinklerBude platit obrovské peníze Polákům za útlum uhelňáků, ale jádro bere za neutrální a hlavně bezuhlíkový zdroj.
Jan Šimůnek
9.3.2020 16:47 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
9.3.2020 18:22 Reaguje na Jan ŠimůnekNebude se dotovat jádro, bude se dotovat možná OZE a hlavně útlum uhláků, ale nikdo nikomu nic nezakazuje. Jen se čeká, že každý splní to, k čemu se zavázal. Což v našem případě bude skutečná čurina.
Jan Šimůnek
9.3.2020 18:32 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
10.3.2020 06:58 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
10.3.2020 08:14 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
11.3.2020 09:00 Reaguje na Jan Šimůnekk tomu taky zvýšením produkce špičkových elektráren, především vodních a paroplynových.
A při větrných poměrech v Severním moři, kdy fučí průměrně 362 dnů v roce, je ta úspora CO2 velmi významná.
Jan Šimůnek
11.3.2020 09:33 Reaguje na Pavel HanzlAkumulace energie v dostatečné kapacitě prostě vyřešena není, bez ohledu na to, že zelení lháři blekotají něco jiného.
Německo nedokáže ani přesunout tu energii ze Severního moře na průmyslový jih (Bavorsko, Porýní atd.), protože nemá dostatečnou přenosovou kapacitu. Něco pasíruje přes Polsko a nás. Dřív nebo později dojde k havárii permanentně přetěžovaných vedení a Německo půjde do blackoutu se všemi důsledky (včetně ztrát na lidských životech). A na co naše a polské vedení nestačí, to si mohou němečtí ekologové leda strčit do koncových částí trávicího ústrojí, protože pro to nemají žádné rozumné využití. Jen na produkci podvodných statistik, kolik že se té "ekologické" energie vyrobilo.
Jan Šimůnek
10.3.2020 08:19 Reaguje na Pavel HanzlJistě by pomohl i zákon, který by tyto aktivistické organizace donutil zveřejňovat všechny své zdroje příjmů a organizace závislé na příjmech ze zahraničí nějak na první pohled zviditelnil (mají to uzákoněno v USA i v Rusku).

Miroslav Vinkler
8.3.2020 22:20V březnu 2017 prezident Trump podepsal výkonný pokyn pro politiku energetické nezávislosti, jehož cílem bylo zrušit plán čisté energie a vyzval EPA, aby jej přezkoumala, aby odstranila to, co může „nepřiměřeně zatěžovat rozvoj domácích energetických zdrojů“.
V říjnu 2017 EPA vydala oznámení o navrhovaném zrušení Plánu čisté energie. (zrušení Obamovy vize o OZE )
V březnu 2017 schválil Výbor pro energetiku a technologie Connecticutu zákon podporující pokračující provoz závodu JE Million Millstone s 2198 MWe na deregulovaném trhu
V březnu 2017 stát Kentucky hlasoval pro ukončení moratoria na jadernou energii .
Návrh zákona, kterým se aktualizuje zákon o standardech pro alternativní energetické portfolio v Pensylvánii tak, aby zahrnoval finanční podporu pro jadernou energii, byl představen státním zákonodárným sborům v březnu 2019.
V dubnu 2018 schválili zákonodárci z New Jersey zákony, které umožňují prodloužení chodu JE do r. 2030.
V březnu 2019 NRC(Jaderná regulační komise) obnovila licenci pro JE Seabrook, čímž prodloužila provoz jednotky o 20 let do roku 2050. Tím se počet amerických energetických reaktorů, které obnovily licence dostal na 94. Další čtyři žádosti o obnovení licence čekají na vyřízení.
Od r. 2018 Jaderná energetická komise posuzuje celkem 18 žádostí na prodloužení provozu JE , z toho i několik návrhů malých modulárních reaktorů (SMR) na vydání provozní licence.
V úsilí, které spojuje vládní výzkumné laboratoře, průmysl a akademii, federální vláda výrazně zvýšila výdaje na výzkum a vývoj budoucích závodů, které zlepšují nebo překračují stávající návrhy.
Po 20 letech trvalého poklesu se obnovuje vládní financování výzkumu a vývoje jaderné energie s cílem znovu vybudovat vedoucí postavení USA v jaderné technologii.
A perlička na konec . Úřad pro jadernou energii USA oznámil, že rozběhl program na realizaci uzavřeného jaderného palivového cyklu. Ten by umožnil bezpečné a podstatně efektivnější energetické využití tzv. vyhořelých palivových článků v reaktorech IV. generace.
(pozn. to samé ohlásili i Rusové již v r. 2015)
Pozn. K té vychvalované Kalifornii. Účty za elektřinu pro občany v tomto státě jsou nejvyšší v USA. Od roku 2011 do roku 2017 kalifornské ceny elektřiny rostly pětkrát rychleji než ve zbytku USA. Kaliforňané dnes platí za obytnou, komerční a průmyslovou elektřinu v průměru o 60 procent více než zbytek země. To chcete i pro ČR ?
Milan Vaněček
9.3.2020 09:42 Reaguje na Miroslav VinklerAle stejně uhelná energetika už pár let klesá, jádro stagnuje či klesá, 2 rozestavěné jaderné reaktory AP 1000 nebudou raději ani dostaveny, investor nechce ztrácet další peníze.
Prostě technologický pokrok vítězí, money speak,
budují se hlavně větrné a solární elektrány - to je realita amerického kapitalizmu, žádná ideologie jako v EU.
Že je v zemích jako Kalifornie či v Evropě Švýcarsko vše nejdražší? Taky jsem tam pracoval. Vtip je v tom že i příjmy jsou tam nejvyšší a v kapitalizmu se cena tomu přizpůsobuje.
Samozřejmě že bych chtěl abychom byli jako Kalifornie či Švýcarsko. Ale to země skladů a montoven jen tak rychle nebude, zvlášť když budem obhajobat staré technologie.
Jadernou energetiku pohřbily velké havarie a zanedbatelný technický pokrok za posledních 30 let. Podívejte se naproti tomu, jaký obrovský technický pokrok udělala za těch 30 let fotovoltaika.
Pro ČR chci technický pokrok, ne montovny či sklady.
Jiří Svoboda
9.3.2020 10:50 Reaguje na Milan VaněčekMontovny čínských FV panelů jsme zažili na našich polích v letech 2009 a 2010. To je podle vás ten technický pokrok? Zkuste se, prosím, zamyslet nad tím, co píšete.
Jan Šimůnek
10.3.2020 20:31 Reaguje naPavel Hanzl
9.3.2020 18:26 Reaguje na Milan VaněčekJá bych zavedl celosvětově dost brutální uhlíkovou daň a ono by to najednou všechno šlo a na každé střeše by byla najednou fve, i v upadajícím Česku..
Jan Šimůnek
10.3.2020 20:32 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
13.3.2020 07:35 Reaguje na Jan Šimůnekvaber
13.3.2020 14:05 Reaguje na Pavel Hanzl
Miroslav Vinkler
9.3.2020 12:54Německá ztráta soudnosti o jaderné energetice vedla k tomu, že i její soused, Polsko, prostřednictvím otevřené výzvy zaslané spolkové vládě a Bundestagu navrhlo přehodnocení názorů na budoucnost německé energetiky.
Vědci z mnoha polských univerzit se podepsali pod dokument nazvaný „ Otevřený dopis o jaderné energetice v Německu“.
Cituji : „ My, jako občané sousední země, zástupci mnoha organizací, světa vědy a kultury, obyvatelé Evropské unie, kteří si jsou vědomi bezprecedentních hrozeb pro biosféru v souvislosti s globální změnou klimatu, vás žádáme, abyste přehodnotili rozhodnutí o konečném uzavření JE ve Spolkové republice Německo , přijaté německou vládou v roce 2011… odchod od jaderné energie s nízkými emisemi uhlíku dokonce před úplným odchodem ze spalování uhlí je velmi obtížné překonat v krátkodobém horizontu . Technické a technologické problémy vedou k nutnosti použití dalších fosilních paliv v čele se zemním plynem. To nepovede k očekávaným výsledkům ve formě účinné a rychlé dekarbonizace. Proto vás žádáme, abyste přehodnotili rozhodnutí vzdát se jaderné energie v Německu.“
a následuje 116 podpisů zejména vědců, ale i politiků a občanů .
Pavel Hanzl
9.3.2020 13:54 Reaguje na Miroslav VinklerMilan Vaněček
9.3.2020 17:59 Reaguje na Miroslav VinklerTedy všichni mají šanci, rozhodne profit pro investory a komunity.
A vítězové jsou jednoznační: plyn, vítr a slunce, přičemž vítr a slunce rostou nejrychleji.
To je realita kapitalistické velmoci - USA. Nějaký deklarace, IPCC, nátlakové akce - to jsou jen kecy. Hovoří výsledky v USA.
To samé i v Číně, která převzala americký pragmatismus (je jedno jestli je kočka černá či bílá, jen když chytá myši) ale má zcela jinou ideologii.
I zde se rozvíjí vítr, slunce voda (=OZE), i jádro (ale méně než OZE a když se podíváme na čínské plány do roku 2050, Čína vše plánuje na rozdíl od USA, tak vidíme: po věku uhlí, kterým prošla každá industriální země, bude v Číně následovat věk OZE, jádro bude jen doplněk, pod 20%, jako v USA či Rusku.
Pánové, probuďte se, zapomeňte na ideologii německých zelených (=největší zlo je atom, pak uhlí) a řiďme se realitou světových velmocí.
Pavel Hanzl
10.3.2020 07:00 Reaguje na Milan VaněčekJan Šimůnek
10.3.2020 08:21 Reaguje na Pavel HanzlMilan Vaněček
10.3.2020 10:45 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
11.3.2020 09:34 Reaguje na Milan VaněčekMojmir Kosco
13.3.2020 16:28Napriklad ze usa snížily o 10 % emise CO 2 a ze zvýšily o 20% dovoz tot příčina. Nebo dopad bridlicove tezby samozrejme ze je levnejsi bridlici se nic neplati .A jaderna energie v Usa se nestavi protoze ji uz 30 let nikdo stavet nechce bez dotaci nebo pevne ceny.
Filip Kondapaneni
13.3.2020 22:02Ano, Čína se chová ohledně své energetiky zodpovědně, to znamená že každý druh zdroje má cca 20% podíl v energetickém mixu, tj. FVE 20%, VE, 20%, JE20%, HE 20% a pak 20% na fosilní zdroje (uhlí, plyn)
Tomu říkám technologicky neutrální profesionální přístup. Samozřejmě existují predikce, které predvidaji menší význam OZE a větší význam fosilních zdrojů
https://carnegieendowment.org/2018/05/14/electricity-policy-and-economics-pub-76315
Jiří Jílek
21.11.2020 10:22Administrativa prezidenta Donalda Trumpa chce v jednom z nejméně dotčených ekosystémů v Americe povolit těžbu ropy a zemního plynu.
Trump se chystá pokročit s těžbou v rezervaci na Aljašce
atd atd