https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/nikoln-novotna-podzemni-laborator-bukov-je-unikatnim-projektem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nikol Novotná: Podzemní laboratoř Bukov je unikátním projektem

10.8.2017
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | SÚRAO
Šéf ekologického sdružení Calla Edvard Sequens nectí okurkovou sezónu a i o prázdninách se zhusta pouští do kritiky Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Tentokrát si vzal v textu „Co skrývá Správa úložišť o tunelu na Bukově?“ na paškál PVP Bukov, unikátní podzemní výzkumné pracoviště, které vzniklo v prostorách bývalého uranového dolu. Edvard Sequens projekt napadá a tvrdí, že je nehospodárný. Bohužel svoji kritiku neopřel o reálné znalosti.
 

Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) musí dle zákona 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím povinně odpovídat desítkám žadatelů o informace. Právě sdružení Calla patří v tomto směru k těm nejaktivnějším. V letošním roce jsme panu Sequensovi dle zákona poskytli informace k celkem 4 dotazům, z čehož pouze jednou byla žádost zcela odmítnuta na základě existence zákonných skutečností. Pan Sequens si vyžádal tzv. technicko-ekonomickou studii realizace výzkumného programu PVP Bukov. Tuto studii SÚRAO aktuálně nemůže poskytnout (a zákon to ve vybraných případech dovoluje), protože slouží jako podkladová informace o dalším postupu při realizaci výzkumného programu v PVP Bukov. Na studiích se navíc podílela řada třetích osob, takže zveřejněním dokumentu by SÚRAO porušila jejich autorská práva. Edvard Sequens rozhodnutí SÚRAO o neposkytnutí studií napadl a podal opravný prostředek (takzvaný rozklad). Aniž však počkal na vyřízení své stížnosti, pustil se do mediální kampaně.

K samotné podzemní laboratoři:

1) PVP Bukov je zbudováno v hloubce zhruba 550 metrů v areálu bývalých uranových dolů v lokalitě Dolní Rožínka. Celková délka chodeb v podzemním pracovišti činí přibližně 455 metrů.

2) PVP Bukov je tzv. generickou laboratoří. Generické laboratoře jsou stavěny pro získání všeobecného porozumění horninovému prostředí, většinou v místech, která nebudou sloužit k ukládání radioaktivních odpadů. Ale poskytují všeobecné znalosti aplikovatelné na všech potenciálních posuzovaných lokalitách pro hlubinné úložiště. Každá země, která pokročila v hledání vhodné lokality pro hlubinné úložiště, takovouto laboratoř má. Pan Sequens má ve svých argumentech pravdu snad jedině v tom, že laboratoř nemá zcela identické podmínky srovnatelné s budoucím úložištěm. To ovšem není vinou nějakého „omylu“, ale naopak záměru. V generické laboratoři lze totiž získat poznatky a data, která jsou významná pro jakoukoli jinou oblast/lokalitu. Navíc nejde o první výzkumné pracoviště tohoto druhu v ČR, v komornějších rozměrech a hloubkách probíhají desítky projektů například v Bedřichovském tunelu nebo štole Josef.

3) Při stavbě PVP Bukov bylo využito stávající infrastruktury likvidovaných uranových dolů v Dolní Rožínce, což umožnilo výrazně snížit náklady na vybudování tohoto díla.

4) Podobné generické laboratoře existují po celém světě, například ve Švédsku, USA, Japonsku či Korei.

5) PVP Bukov umožní v praxi ověřit řadu parametrů a technologií pro budoucí úložiště. Ale navíc nabídne zahraničním i tuzemským výzkumným institucím prostor pro testy, které s úložištěm nemusí bezprostředně souviset. Přinese tak i finance do státního rozpočtu.

6) Do budoucna se počítá v Česku i se stavbou takzvané specifické podzemní laboratoře, která již bude zaměřena na zkoumání zcela unikátních podmínek v konkrétní lokalitě vybrané pro vybudování hlubinného úložiště.

7) Podobný model generická/specifická laboratoř je všeobecně uznávaný a využívaný po celém světě. Jen pro informaci: v současné době je v provozu celosvětově 28 generických a specifických podzemních laboratoří.

8) Edvard Sequens se ve svém úsilí domoci se dalších informací odvolává na názor jím oslovené právní kanceláře. Podobně ale SÚRAO má k dispozici právní názory, které jednoznačně podporují názor, že poskytnutí požadovaných materiálů není dle zákona 106/1999 Sb. vhodné.

Sdružení Calla patří dlouhodobě k největším kritikům projektu hlubinného úložiště i samotné SÚRAO. Ke kritice využívají všech možných způsobů, mnohých, které jsou daleko od cílů, pro které bylo toto sdružení založeno. Jedním z těchto způsobů je i zabraňovat vzniku jakýchkoliv informací, které mohou vést k pokroku v hledání lokality. A k tomuto pokroku jednoznačně informace z Podzemního výzkumného pracoviště Bukov povedou. Naproti tomu SÚRAO se snaží všem požadavkům na informace vyhovět zcela v dikci zákona, pravidelně jsme v kontaktu se zástupci jednotlivých lokalit a zveřejňujeme desítky informací na internetových stránkách. V některých odůvodněných případech však musíme žadatele odmítnout. PVP Bukov je skutečně tunelem ve smyslu důlního díla, nikoliv ale „tunelem“ státních peněz, jak se pan Sequens snaží naznačit.

Přečtěte si následnou odpověď Edvarda Sequense.


reklama

 
foto - Novotná Nikol
Nikol Novotná
Autorka je tisková mluvčí Správy úložišť radioaktivních odpadů.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MC

Matej Cerny

19.3.2019 14:17
a opravdu se to vyplatí za 100 mega ročně, když pak stejně bude labka na konkrétní lokalitě..
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist