Ondřej Šrámek: Osekání Nové zelené úsporám je krokem zpět
Nová zelená úsporám (původně jen Zelená úsporám) běží v ČR od roku 2009. Po prvních letech výkyvů a ladění se za poslední roky program vyšplhal na sumu asi dvou miliard Kč a asi osm tisíc domů ročně. To už vypadá jako úctyhodné číslo. Vzhledem však k celkovému počtu rodinných domů, kterých je v ČR asi milion a půl, to není zas tak moc. Má-li běžný rodinný dům renovační cyklus zhruba třicet let, měli bychom v Česku renovovat nějakých 50 tisíc domů ročně. Z Německa víme, že zhruba polovina renovací může být podchycena státním programem. Takže pokud se chceme dostat na tuto úroveň, potřebujeme zásah NZÚ zhruba ztrojnásobit, ne ji osekávat.
Stavební byznys proto přivítal, když ministr životního prostředí Richard Brabec řekl, že za NZÚ bude bojovat jako „eskymácký pes“, protože v tomto programu se vzácně snoubí příznivé ekologické i ekonomické efekty. NZÚ sice může také významně pomoci Česku splnit závazky EU v oblasti energetické účinnosti, ale hlavní důvod proč jí podporovat byl vždy národní ekonomický zájem. NZÚ mobilizuje soukromý kapitál a podporuje tak ekonomický růst, což je zřetelné zejména v období hospodářského zpomalení. V období krize kolem let 2009-2010 byla NZÚ dokonce vyhodnocena jako jeden z nejlepších protikrizových programů.
Něco na tom bude, protože od Martina Bursíka, který jako tehdejší ministr životního prostředí program před deseti lety zavedl, se na této pozici vystřídalo již osm ministrů. Zatím každý z nich tento program zachoval a někteří (zejména právě sám Brabec) jej naopak ještě vylepšili.
V čem je Nová zelená úsporám tedy tak výjimečná?
Za prvé zaměřuje se na rodinné domy, ve kterých žije téměř polovina populace ČR. S renovacemi paneláků se v celém východním bloku začalo prakticky hned po pádu komunismu. Řada zemí má již patnáct či dvacet let běžící programy, ale rodinné domy jsou ve většině zemí stále popelkou. A to přesto, že už dávno neplatí (a nejspíš ani nikdy neplatilo), že v rodinných domech žijí bohatí a podporu potřebují ti v domech bytových.
Za druhé programy jako NZÚ zajišťují, že Česko „neprojídá“ mimořádné výnosy z aukcí povolenek na CO2 v běžném rozpočtu, ale využívá je k vyvolání investic do kvality budov a také jako podporu malého a středního podnikání ve všech regionech ČR. Domy mají totiž na rozdíl od dálnic či jaderných elektráren tu užitečnou vlastnost, že jsou rozprostřeny po celém území, přesně tam, kde žijí lidé.
Za třetí NZÚ na sobě za deset let hodně zapracovala a Státní fond životního prostředí, který ji provozuje, ve svém pro-klientském přístupu mezi ostatními státními institucemi často působí jako zjevení. Zásadním předělem bylo zrušení kolových výzev, které nutily lidi projekty uspěchat a zavedení průběžného přijímání a vyhodnocování. Tento princip postupně přebírají i další rezorty a pro občany je klíčovým přínosem.
Za čtvrté NZÚ je program český a tedy pro střední a východní Evropu uchopitelný. Jistě, Německo má své renovační programy pod státní bankou KfW s ještě lepší pákou na soukromý kapitál a s ještě vyšším makroekonomickým dopadem. Ale přiznejme si, Německo je pro většinu východní Evropy něco jako sci-fi, kdežto u NZÚ funguje: „Když to dokázali Češi, můžeme to dokázat i my.“
Ze všech těchto důvodů je dnes NZÚ příkladem pro celou střední a východní Evropu. Snaží se jí napodobit na Slovensku, v Polsku, o něčem podobném se uvažuje v Rumunsku a dalších zemích. Takový program bychom měli spíše vystavovat na odiv, než jej osekávat.
reklama
Online diskuse
Všechny komentáře (19)
Jiří Svoboda
13.3.2019 14:49Jiná věc je, proč dotovat věci, které jsou samy o sobě ekonomicky výhodné a navíc velmi ekologické. Nepokřivuje taková podpora volný trh i myšlení lidí?
Jan Šimůnek
13.3.2019 17:55Zateplování domů je navíc spojeno s riziky jejich zadušení a rozvoje plísní i zničení dřevěných konstrukčních prvků. Pro zástavbu z první republiky i předpanelákovou (např. známé dvouletkové domy) je silně nevhodná.
Pokud by byl tento program zcela zrušen, bylo by jen dobře.
Jiří Svoboda
13.3.2019 18:30 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
14.3.2019 05:32 Reaguje na Jiří SvobodaNičení domů důsledky zateplení je zcela běžné. Tchýně byla architektka, zabývající se hlavně rekonstrukcemi historických budov, a dobře si pamatuji, jak na to zadušení budov vždy nadávala a říkala, že ty baráky jsou v podstatě na odpis. Že prostě v dohledné době spadnou.
obecně jsou některé typy pozemních staveb k zateplení velmi vhodné, některé méně a některé vůbec. například zateplíte-li historickou usedlost s půldruha metru silnými opukovými stěnami (kde je tepelný odpor z pohledu současných požadavků skutečně žalostný) v krajině, kde je podzemní voda metr pod terénem, vznikne uvnitř prostředí vhodné snad jen k pěstování žampionů a dřevěné stropní trámy se kvapně odeberou do věčných lovišť a jediným logickým východiskem je demolice. to je ovšem extrém. většina domů mladších 70 let a drtivá většina bytových domů (paneláky prakticky všechny) je k zateplení (byť podmíněně) vhodná a návratnost úspory (v ideálním světě bez dotací, ale s reálnými cenami tepla a stavebních prací) je 5-10 let. u bytových domů rychlejší, u řadovek pomalejší u rodinných domů pomalá.
samozřejmě než nejdokonalejší dodatečné zateplení je mnohem lepší návrh domu již od počátku jako energeticky nerozežraného (úmyslně neříkám pasivní nebo nízkoenergetický, protože si o tom myslím své)
Karel Ploranský
14.3.2019 16:22 Reaguje naDosud jsem se domníval, že není zateplení jako zateplení a zásadní význam že má to, jakým materiálem a jak se provede. A že distribuce vody (vodních par obsažených ve vzduchu) ven z objektu se zateplením nemůže zhoršit, pokud je izolace dostatečně prodyšná, aby pára mohla ze zdiva přecházet do izolace a z ní pak dál do ovzduší. Což možná není vždy zaručeno při použití polystyrénu, který se navíc ještě překryje hutnou slupkou - ale u vláknitých materiálů myslím ano, zejména když se pak jako plášť použijí např. šindele nebo jiná konstrukce, která nebrání dýchání izolace.
V čem se mýlím?
Lukas B.
14.3.2019 21:17 Reaguje na Karel Ploranskýproblémem je, že většina historických staveb jsou spíš taková "vlaštovčí hnízda", kombinace kamenného zdiva (s kombinací více hornin), pálených cihel, vepřovic, dřeva a bůhvíčeho dalšího. většinou sajou vlhkost jak knot. jakékoli vnější kontaktní zateplení představuje značnou bariéru pro transport vlhkosti. a když nějak zasáhneme do jejich tepelně-vlhkostního režimu, vystavujeme se značnému riziku, že jim to neprospěje. prakticky zpravidla, neboť ty historické stavby, které se dochovaly, se nějakou náhodou trefily do funkčnosti, a ty nefunkční dávno spadly (či byly do funkčnosti v šerém dávnověku přestavěny), a vychýlíme-li je z rovnováhy, můžeme jim značně ublížit.
jádro mého sdělení bylo ovšem jiné - drtivou většinu staveb lze zateplit směle a bez obav (pomineme-li riziko, že zglajchšaltujeme vzácnou a krásnou stavbu s nádhernou fasádou). všeho s rozumem a ničeho přespříliš. snad nikdo příčetný nebude chtít zvnějšku kontaktně zateplit národní divadlo, jakkoli by mu to zřejmě (čistě technicistně) zas tolik neublížilo.
Lukas B.
14.3.2019 21:25 Reaguje na Lukas B.Jiří Svoboda
15.3.2019 20:12 Reaguje na Lukas B.Jiří Svoboda
15.3.2019 20:09 Reaguje na Karel PloranskýJiří Svoboda
14.3.2019 08:56 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
18.3.2019 20:33 Reaguje na Jiří SvobodaPetr Zedníček
14.3.2019 21:47 Reaguje na Jan ŠimůnekProsím, věnujte 10 minut vzdělání na internetu a nepište totální hlouposti.
Mám pasivní dům dle podmínek NZU. Okna mám zcela normálně otvíratelné. Mám i Fixní okna, ale vedle nich jsou balkonové dveře, takže mohu klidně vyvětrat i nimi.
Jestli chce někdo budovat dům z alternativních prvků, klidně může, ale musí doložit jejich vlastnosti. Dům jsem si postavil z 80% a mně se to jednoznačně vyplatilo. Když není člověk jelito a umí trochu máknout dotace se vyplatí.
Petr Zedníček
14.3.2019 21:59 Reaguje na Jan ŠimůnekVždy budete potřebovat posudek od firmy, která má certifikaci.
Jan Šimůnek
18.3.2019 20:34 Reaguje na Petr ZedníčekVáclav Kain
13.3.2019 18:17Jan Šimůnek
18.3.2019 20:43Faktem také je, že něco podobného je přímé říkání si o "sick building". Stačí jen rozdíl v dožití Mycobacterium tuberculosis na kachličkách v místnosti, kde se dá otevřít okno a pustit dovnitř slunce a v místnosti, kde to nejde (v prví tak den, ve druhé tak měsíc).
Plísně ve vzduchotechnice a podobné "radovánky" jsou naprosto běžné.
Další věcí je, že se vyplatí postavit dům, ve kterém se dá normálně žít, i za cenu toho, že se v něm bude topit, než podstatně dražší dům s četnými omezeními pro obyvatele, protože rozdíl v ceně normálního a pasívního domu nemusí pokrýt náklady na topení v tom normálním za dobu jejich životnosti.