https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/pavel-sekerka-proc-je-unie-botanickych-zahrad-cr-proti-zavedeni-pozitivnich-seznamu-povolujicich-chov-zvirat-ci-pestovani
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pavel Sekerka: Proč je Unie botanických zahrad ČR proti zavedení pozitivních seznamů povolujících chov zvířat či pěstování rostlin?

27.10.2023
Ilustrační foto rosnatky okrouhlolisté.
Ilustrační foto rosnatky okrouhlolisté.
Foto | Ken-ichi / Flickr
Unie botanických zahrad ČR je plně proti zavedení pozitivních seznamů povolujících chov zvířat či pěstování rostlin.
 

Česká republika byla a je velmocí specializovaných pěstitelů a přijetí pozitivních seznamů by znamenalo zkázu mnoha zájmových aktivit spojených s pěstováním rostlin (skalničkaření, cibulaření, pěstování netradičního ovoce, kaktusů, orchidejí, masožravek).

Ve svém důsledku by vedlo k výraznému snížení biodiverzity, protože mnoho taxonů má populace v kultuře větší, nežli v divoké přírodě. I když by botanické zahrady, jako licencované organizace, mohly mít výjimku a možnost pěstovat širší sortiment, nikdy nemůžou obsáhnout celou šíři rostlinné říše.

Proto se Unie botanických zahrad stala členem petičního výboru.

Petice proti vzniku pozitivních seznamů je založena elektronicky na portálu státní správy, kde ji lze ovšem podepsat pouze prostřednictvím bankovní identity.

Pro ty, kteří nemají bankovní identitu, je možné ji podepsat zde.


reklama

 
foto - Sekerka Pavel
Pavel Sekerka
Autor je prezident Unie botanických zahrad ČR.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Ukropec

27.10.2023 14:55

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
JS

Jarek Schindler

28.10.2023 18:19
Tak proti výmyslu pozitívního seznamu musí být každý rozumně uvažující člověk.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

28.10.2023 21:48 Reaguje na Jarek Schindler
Joo. Selekce. Ve velkém to zavedli Němečtí nacionálsocialisti a RuSSkí internacionálsocialisti. Zelení navázali na odkaz Černých a Rudých.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist