https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/pavel-sekerka-vyzyvame-poslance-aby-ochranu-rostlin-ex-situ-doplnili-do-zakona-o-ochrane-prirody
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pavel Sekerka: Vyzýváme poslance, aby ochranu rostlin ex situ doplnili do zákona o ochraně přírody

21.4.2025
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
Foto | Pavel Sekerka / Unie botanických zahrad ČR
Unie botanických zahrad vyzvala poslance napříč politickými stranami, aby v rámci novelizace zákona 112/92 Sb. O ochraně přírody doplnili legislativu o roli botanických zahrad v ex situ ochraně rostlin, záchovu ohrožených druhů pěstováním v lidské péči, a zajistili územní ochranu areálů botanických zahrad.
 
Na téma nutnosti zapojení botanických zahrad do integrované ochrany rostlin vede Unie botanických zahrad ČR s Ministerstvem životního prostředí dlouholetou, ale bezvýslednou, debatu. Ministerstvo odmítá připravit a navrhnout zákon o botanických zahradách s odůvodněním, že není politická vůle. Jako jedinou možnost, jak upravit vztah botanických zahrad k ex situ ochraně a splnit tak závazky České republiky, které vyplývají z Úmluvy o biologické diverzitě a navazujících předpisů, viděli zástupci MŽP v novelizaci zákona 114/92 Sb. Ve výsledném paragrafovém znění návrhu, který jsme měli k dispozici, ale bohužel naše připomínky nebyly akceptovány.

Proto jsme nyní, když se projednává novelizace v poslanecké sněmovně, naše připomínky předali poslancům.

Vzhledem k obrovskému propadu početnosti některých kriticky ohrožených druhů považujeme v současnosti jejich ex situ ochranu za nutnost. Česká republika je jediná země ve střední Evropě, která nemá právně ošetřenou roli botanických zahrad v ochraně druhů. Přitom na genofondových programech vlajkových druhů dlouhodobě spolupracujeme s AOPK, Národním programem genetických zdrojů (v gesci ministerstva zemědělství) a některými nevládními organizacemi.

Zahrady provozované školami anebo veřejnými výzkumnými institucemi se ale opakovaně setkávají s právním názorem, že uchovávání přírodního a kulturního dědictví v rámci pěstební činnosti, tedy i ex situ konzervace, může být v rozporu se zákonem č. 111/1998 Sb. (Zákon o vysokých školách) a zákonem č. 341/2005 Sb. (Zákon o veřejných výzkumných institucích). Vlastní ex situ ochranu totiž při striktním pohledu není možné považovat za vědeckou činnost, podporu vědy ani výuku. Proto navrhujeme doplnit § 52c (3) Botanické zahrady za tímto účelem zřizují především střední školy, vysoké školy, veřejné výzkumné instituce, kraje a obce.

Je zvláštní, že v České republice, ve které má zahradnictví i botanický výzkum dlouholetou tradici a v mnoha oborech jsme byli a snad i jsme na světové úrovni, je činnost botanických zahrad dlouhodobě v šedé zóně bez právní podpory.

Protože činnost botanických zahrad není regulována zákonem, chybí ochrana sbírek či území, jak je tomu běžné u obdobných organizací, jako jsou zoologické zahrady, muzea či galerie. Významné historické odrůdy okrasných rostlin, zvláště pokud jsou vyšlechtěné na našem území, jasně naplňují literu zákona 20/1987 O státní památkové péči, protože jsou významnými doklady historického vývoje, životního způsobu a prostředí společnosti od nejstarších dob do současnosti. Ministerstvo kultury však tvrdí, že živé organismy nemohou být památkově chráněné a odmítá nad jejich záchovou převzít odpovědnost.

Na ohrožené druhy v lidské péči se pohlíží jako na druhy nechráněné. Tento přístup však vede k tomu, že sbírky zahrad jsou v nejistotě a mohou být kdykoli jednoduše zrušeny rozhodnutím zřizovatele zahrady. Společnost by tak přišla nejen o výsledek mnoholeté práce a o prostředky, které byly do tvorby sbírek a zahrad investovány, ale také o bohatství, které takovýto genetický materiál v současnosti bez pochyby představuje.

Ke stabilizaci situace, a tedy i činnosti botanických zahrad v rámci ex situ ochrany, by mohla posloužit možnost vyhlásit území botanické zahrady či její části za významný krajinný prvek, obdobně jak je tomu například v Polsku. Některé botanické zahrady v ČR významným krajinným prvkem již jsou, ale není to kvůli sbírkám a ex situ populacím, ale kvůli organismům navázaným na prostředí zahrad (především plazům a obojživelníkům).

Doufáme, že poslanci naši výzvu vyslyší.


reklama

foto - Sekerka Pavel
Pavel Sekerka
Autor je prezident Unie botanických zahrad ČR.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

22.4.2025 09:03
pokud dokument, který by měl přidán je zpracován, bylo by to vhodné.
Odpovědět
JO

Jarka O.

22.4.2025 15:44 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Mám jiný názor. Botanické zahrady a arboreta jako výuková, výzkumná území, někdy památkově chráněná, jdou mimo smysl zakona o obecné a zvláštní ochraně krajiny a přírody. Rostliny v nich jsou již chráněné pravidly a patří do jiných zákonů. Škoda, že se ctění botanici opakovaně mýlí v zákonu, který chtějí nesmyslně zaplevelit. Aspoň číslo by nebylo špatné si zjistit.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

23.4.2025 06:21 Reaguje na Jarka O.
asi není možné před tím strkat hlavu do písku, ať si myslíme cokoliv. Botanické zahrady a arboreta existují.
Domnívám se, že všechno má nějaký vývoj a určitě je dobré upřesnit kudy to běží.
Odpovědět
JO

Jarka O.

23.4.2025 12:41 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Dlouho existují a dobře běží. Nevím, co za tou snahou je. Nepochopení smyslu zákona, zájem kecat do dalšího zákona, když budou jeho součástí, nebo zájem mít hlavu v oprátce, tedy podřizovat se nařízením, která budou bobtnat a různě se měnit?
Odpovědět
Peter Sládek

Peter Sládek

24.4.2025 11:28 Reaguje na Jarka O.
Za tou snahou je snaha dosiahnuť na peniaze a granty. Len sa to asi teraz nepatrí o „porcování medvěda“ hovoriť natvrdo. Zato v minulosti... ako písal RNDr. Sekerka v r. 2021:
"Ještě v devadesátých letech byly ze státního rozpočtu spolufinancovány některé projekty obnovy botanických zahrad, především skleníků v Praze, Brně a Liberci. Na zahrady se pamatovalo při „porcování medvěda“ v poslanecké sněmovně. Po vstupu do EU, nejspíše díky změně legislativy, podpora botanických zahrad jak z evropských fondů tak z kapitoly MŽP prakticky ustala. Zahrady mají smůlu, většinou jsou nepodnikatelské subjekty, takže nemůžou dosáhnout na dotace pro rozvoj turistického ruchu. Vzhledem k tomu, že se obvykle jedná o uzavřené areály, tak je míjejí dotace pro zeleň v krajině a podporu venkova. Podpora ze SFŽP pro ex situ ochranu byla za posledních deset let vypsána pouze jednou a to pro zahrady vědeckých výzkumných institucí, které jsou v republice tři. A protože botanické zahrady nebyly a nejsou zahrnuty ve státní politice životního prostředí, tak nemůžou čerpat ani z kapitol na podporu biodiverzity. Na některé projekty musely vznikat spolky přátel, ale to je nesystematické řešení. Jako spolek získala Unie botanických zahrad v roce 2007 na společnou databázi Florius, na její modernizaci i na další projekty v následujících letech již nedosáhla"
Aby nebolo pochopené zle: Snaha otvoriť si dvere k zdrojom financií je legitímna. Rovnako aj cesta k naplneniu ambícií, či už spolku alebo jednotlivca. Otázka je, či to stojí za pakt s diablom...
Odpovědět
JO

Jarka O.

24.4.2025 13:30 Reaguje na Peter Sládek
Díky. Ne, musí si hledat jiné zdroje, výzkum, památkářství,..., botanické zahrady do tohoto zákona vůbec nepatří, neb to není otevřená krajina.
Rostliny jsou v nich chráněné proti sešlapu, spásání a trhání ploty a pravidly.
Odpovědět
Peter Sládek

Peter Sládek

24.4.2025 13:53 Reaguje na Jarka O.
Tak im neprechádza už 8 rokov snaha o Zákon o botanických zahradách, tak sa snažia naočkovať kam sa dá... Plačú že sú v právnom vákuu. Čo by mnohí za to vákuum dali, že?
Na Slovensku sú botanické záhrady v zákone o OP spomenuté, nemám zďaleka pocit, že by na tom boli vďaka tomu lepšie než české:
https://www.slov-lex.sk/ezbierky/pravne-predpisy/SK/ZZ/2002/543/20171101.html#paragraf-45.odsek-3
Aj v tých pár riadkoch vidno ako sa tlačí na pílu smerom k chráneným, zriedkavým etc...
Inak po prečítaní toho navrhovaného českého zákona o botanických záhradách som celkom rád, že neprechádza. Schvaľovanie, licencie, pokuty... Za mňa ďalšie zbytočné zvyšovanie štátneho etatizmu tam, kde to funguje aj bez neho.
http://www.ibotky.cz/clanky/spoluprace-se-odbornymi-spolecnostmi/366-aktualizace-navrhu-zakona-o-botanickych-zahradach.html
Odpovědět
JO

Jarka O.

25.4.2025 15:27 Reaguje na Peter Sládek
Ve Vašem zákoně stojí psáno, že se má jednat o ochranu volné přirody, to botanické zahrady nejsou. Český návrh... : 0
Odpovědět
Josef Knap

Josef Knap

24.4.2025 15:21 Reaguje na Jarka O.
https://camcore.cnr.ncsu.edu/
Odpovědět
JO

Jarka O.

25.4.2025 15:29 Reaguje na Josef Knap
Šlechtění, výsadby,9 zaměstnanců univerzity - není to školství, zemědělství?
Odpovědět

Radek Čuda

23.4.2025 11:12
Pan Sekerka by měl vážit co opravdu chce, protože s ohledem na to, jaký fičák u projednávání toho zákona momentálně panuje by se v případě nějakého doplnění do novely mohl výsledku taky sakra divit.

Odpovědět
Peter Sládek

Peter Sládek

24.4.2025 11:36
"Je zvláštní, že v České republice, ve které má zahradnictví i botanický výzkum dlouholetou tradici a v mnoha oborech jsme byli a snad i jsme na světové úrovni, je činnost botanických zahrad dlouhodobě v šedé zóně bez právní podpory."
Stálo by za to zvážiť, či to nie je práve vďaka tomu...
"Na ohrožené druhy v lidské péči se pohlíží jako na druhy nechráněné..."
No ak sa na ne bude pohlížet opačne, to si záhrady neskutočne skomplikujú existenciu.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist