Pavel Sekerka: Vyzýváme poslance, aby ochranu rostlin ex situ doplnili do zákona o ochraně přírody
Proto jsme nyní, když se projednává novelizace v poslanecké sněmovně, naše připomínky předali poslancům.
Vzhledem k obrovskému propadu početnosti některých kriticky ohrožených druhů považujeme v současnosti jejich ex situ ochranu za nutnost. Česká republika je jediná země ve střední Evropě, která nemá právně ošetřenou roli botanických zahrad v ochraně druhů. Přitom na genofondových programech vlajkových druhů dlouhodobě spolupracujeme s AOPK, Národním programem genetických zdrojů (v gesci ministerstva zemědělství) a některými nevládními organizacemi.
Zahrady provozované školami anebo veřejnými výzkumnými institucemi se ale opakovaně setkávají s právním názorem, že uchovávání přírodního a kulturního dědictví v rámci pěstební činnosti, tedy i ex situ konzervace, může být v rozporu se zákonem č. 111/1998 Sb. (Zákon o vysokých školách) a zákonem č. 341/2005 Sb. (Zákon o veřejných výzkumných institucích). Vlastní ex situ ochranu totiž při striktním pohledu není možné považovat za vědeckou činnost, podporu vědy ani výuku. Proto navrhujeme doplnit § 52c (3) Botanické zahrady za tímto účelem zřizují především střední školy, vysoké školy, veřejné výzkumné instituce, kraje a obce.
Je zvláštní, že v České republice, ve které má zahradnictví i botanický výzkum dlouholetou tradici a v mnoha oborech jsme byli a snad i jsme na světové úrovni, je činnost botanických zahrad dlouhodobě v šedé zóně bez právní podpory.
Protože činnost botanických zahrad není regulována zákonem, chybí ochrana sbírek či území, jak je tomu běžné u obdobných organizací, jako jsou zoologické zahrady, muzea či galerie. Významné historické odrůdy okrasných rostlin, zvláště pokud jsou vyšlechtěné na našem území, jasně naplňují literu zákona 20/1987 O státní památkové péči, protože jsou významnými doklady historického vývoje, životního způsobu a prostředí společnosti od nejstarších dob do současnosti. Ministerstvo kultury však tvrdí, že živé organismy nemohou být památkově chráněné a odmítá nad jejich záchovou převzít odpovědnost.
Na ohrožené druhy v lidské péči se pohlíží jako na druhy nechráněné. Tento přístup však vede k tomu, že sbírky zahrad jsou v nejistotě a mohou být kdykoli jednoduše zrušeny rozhodnutím zřizovatele zahrady. Společnost by tak přišla nejen o výsledek mnoholeté práce a o prostředky, které byly do tvorby sbírek a zahrad investovány, ale také o bohatství, které takovýto genetický materiál v současnosti bez pochyby představuje.
Ke stabilizaci situace, a tedy i činnosti botanických zahrad v rámci ex situ ochrany, by mohla posloužit možnost vyhlásit území botanické zahrady či její části za významný krajinný prvek, obdobně jak je tomu například v Polsku. Některé botanické zahrady v ČR významným krajinným prvkem již jsou, ale není to kvůli sbírkám a ex situ populacím, ale kvůli organismům navázaným na prostředí zahrad (především plazům a obojživelníkům).
Doufáme, že poslanci naši výzvu vyslyší.
reklama
Dále čtěte |



Další články autora |



Online diskuse
Všechny komentáře (12)
Jaroslav Řezáč
22.4.2025 09:03Jarka O.
22.4.2025 15:44 Reaguje na Jaroslav ŘezáčJaroslav Řezáč
23.4.2025 06:21 Reaguje na Jarka O.Domnívám se, že všechno má nějaký vývoj a určitě je dobré upřesnit kudy to běží.
Jarka O.
23.4.2025 12:41 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Peter Sládek
24.4.2025 11:28 Reaguje na Jarka O."Ještě v devadesátých letech byly ze státního rozpočtu spolufinancovány některé projekty obnovy botanických zahrad, především skleníků v Praze, Brně a Liberci. Na zahrady se pamatovalo při „porcování medvěda“ v poslanecké sněmovně. Po vstupu do EU, nejspíše díky změně legislativy, podpora botanických zahrad jak z evropských fondů tak z kapitoly MŽP prakticky ustala. Zahrady mají smůlu, většinou jsou nepodnikatelské subjekty, takže nemůžou dosáhnout na dotace pro rozvoj turistického ruchu. Vzhledem k tomu, že se obvykle jedná o uzavřené areály, tak je míjejí dotace pro zeleň v krajině a podporu venkova. Podpora ze SFŽP pro ex situ ochranu byla za posledních deset let vypsána pouze jednou a to pro zahrady vědeckých výzkumných institucí, které jsou v republice tři. A protože botanické zahrady nebyly a nejsou zahrnuty ve státní politice životního prostředí, tak nemůžou čerpat ani z kapitol na podporu biodiverzity. Na některé projekty musely vznikat spolky přátel, ale to je nesystematické řešení. Jako spolek získala Unie botanických zahrad v roce 2007 na společnou databázi Florius, na její modernizaci i na další projekty v následujících letech již nedosáhla"
Aby nebolo pochopené zle: Snaha otvoriť si dvere k zdrojom financií je legitímna. Rovnako aj cesta k naplneniu ambícií, či už spolku alebo jednotlivca. Otázka je, či to stojí za pakt s diablom...
Jarka O.
24.4.2025 13:30 Reaguje na Peter SládekRostliny jsou v nich chráněné proti sešlapu, spásání a trhání ploty a pravidly.

Peter Sládek
24.4.2025 13:53 Reaguje na Jarka O.Na Slovensku sú botanické záhrady v zákone o OP spomenuté, nemám zďaleka pocit, že by na tom boli vďaka tomu lepšie než české:
https://www.slov-lex.sk/ezbierky/pravne-predpisy/SK/ZZ/2002/543/20171101.html#paragraf-45.odsek-3
Aj v tých pár riadkoch vidno ako sa tlačí na pílu smerom k chráneným, zriedkavým etc...
Inak po prečítaní toho navrhovaného českého zákona o botanických záhradách som celkom rád, že neprechádza. Schvaľovanie, licencie, pokuty... Za mňa ďalšie zbytočné zvyšovanie štátneho etatizmu tam, kde to funguje aj bez neho.
http://www.ibotky.cz/clanky/spoluprace-se-odbornymi-spolecnostmi/366-aktualizace-navrhu-zakona-o-botanickych-zahradach.html
Jarka O.
25.4.2025 15:27 Reaguje na Peter Sládek
Jarka O.
25.4.2025 15:29 Reaguje na Josef KnapRadek Čuda
23.4.2025 11:12
Peter Sládek
24.4.2025 11:36Stálo by za to zvážiť, či to nie je práve vďaka tomu...
"Na ohrožené druhy v lidské péči se pohlíží jako na druhy nechráněné..."
No ak sa na ne bude pohlížet opačne, to si záhrady neskutočne skomplikujú existenciu.