https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/pavel-urubek-situace-s-marici-energie-je-absurdni.resenim-je-podpora-bateriovych-ulozist-namisto-fotovoltaiky
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pavel Urubek: Situace s mařiči energie je absurdní. Řešením je podpora bateriových úložišť namísto fotovoltaiky

26.1.2025
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
Do tuzemské sítě jsou aktuálně připojeny mařiče energie o výkonu v řádech desítek megawatt. Nejčastěji jde přitom o velké fény. Deklarovaný výkon okolo 1 gigawattu v žádostech o připojení se stane realitou, pokud bude i nadále přibývat fotovoltaik a dalších nestabilních zdrojů. Řešením by měla být podpora bateriových úložišť, která přebytečnou energii využijí jednoznačně efektivněji než mařiče. V opačném případě budou běžní spotřebitelé absurdně finančně podporovat jak fotovoltaiky, tak fény, které energii z nich pouští do vzduchu.
 
Téma mařičů elektřiny výrazně rozproudilo debatu o smysluplnosti některých aspektů české energetiky. Zároveň se objevovaly i hlasy, že instalace mařičů je pouhý hoax či bouře ve sklenici vody. Faktem nicméně je, že do konce loňského roku dostali tuzemští distributoři žádosti o připojení mařících zařízení o výkonu zhruba tisíc megawatt. Což odpovídá jednomu bloku v Temelíně. Z celkového pohledu se tedy jedná o brutální výkon.

Na druhou stranu je třeba také uvést, že většina z těchto zařízení zatím neexistuje. Žádost o připojení totiž znamená, že projekt je teprve v plánu a připojený může být klidně až za několik let. Ve smlouvách o připojení se poměrně běžně uvádí jako maximální lhůta 36 měsíců od vzniku kontraktu. Pokud je k síti připojen do roka, je to malý zázrak.

Současně však platí, že řada mařičů je již nyní v provozu, jejich celkový výkon se však pohybuje v desítkách megawatt. A drtivá většina jsou právě často skloňované fény. Některá zařízení jsou pak certifikována jako bojlery, žádná voda se v nich však neohřívá a naopak pouští teplo do ovzduší. Z hlediska investorů se jedná o čistě byznysovou příležitost, které je aktuálně nakloněná konstelace legislativy, množství nestabilních zdrojů i cen elektřiny. Pokud by však došlo k jejich poklesu nebo nepříznivému vývoji na burze, investoři ze svých záměrů mohou velmi rychle vycouvat.

Placení fotovoltaikám i mařičům

Oproti deklarovanému tisíci megawattů je tedy k síti aktuálně připojen jen zlomek výkonu. Na druhou stranu se jedná o problém, který v tuzemské energetice již několik měsíců potichu probublává. Dříve se debata stáčela hlavně k cenám elektřiny, tento absurdní aspekt však byl nasvícen až zkraje letošního roku. Energetika přitom zná řadu způsobů, jak se zbytkovým teplem efektivně naložit pro jiné účely. Například mrazírny ho využívají k ohřevu vody či vytápění haly.

U mařičů však situace z pohledu spotřebitele příliš logiku nedává. Na trhu existuje obrovské množství fotovoltaik. Jejich provozovatelům přitom nepřímo platíme, aby mohli elektřinu vyrábět. Energie je však zejména v letním období příliš. Proto platíme i provozovatelům fénů, že tuto elektřinu v podobě tepla vypouštějí do ovzduší. Je to absurdní situace sama o sobě, aniž bychom do celé rovnice přidali ještě skutečnost, že tyto mařiče zároveň ohřívají vzduch.

Namísto podpory fotovoltaiky investice do baterií

Pokud by se v Česku přestaly ze dne na den stavět fotovoltaiky, dalších žádostí o připojení mařičů tepla by začalo rychle ubývat. Nicméně situace je přesně opačná. I přes určitý pokles poptávky je zájem o fotovoltaiku stále vysoký. Stát zároveň chce dále podporovat nestabilní obnovitelné zdroje a spolu s tím postupně vypínat zdroje stabilní, konkrétně uhelné elektrárny. To znamená další výkyvy v síti, růst cen odchylek a také nutnost dalšího vyrovnávání sítě pomocí záporných zdrojů. Tedy i mařičů, které by měly přebytek elektřiny v síti v určitých momentech řešit.

Aktuální situaci přitom nemohou zabránit ani distributoři, neboť by porušovali legislativu. Pokud je na konkrétním místě kapacita v síti, distributor nemá jinou možnost, než smlouvu o připojení zájemci vydat. A je jedno, zda jde o fotovoltaiku, mařič, dieselový agregát nebo jiné zařízení.

Řešení současné situace může být dvojí. První variantou je legislativní úprava, kterou by se možnost instalace mařičů omezila. Ještě jednodušším řešením pak může být dotační podpora bateriových úložišť, která představují výrazně smysluplnější cestu, jak nakládat s přebytečnou elektrickou energií. Zatím se však setkáváme se záměry peníze tomuto řešení spíše vzít a pumpovat je do fotovoltaiky. Jak už bylo ovšem zmíněno výše, s přibýváním těchto nestabilních zdrojů by pravděpodobně narůstal i počet mařičů. Věřme, že taková situace nenastane.


reklama

 
foto - Urubek Pavel
Pavel Urubek
Autor je jednatel společnosti MJEnergie, která je prodejcem energií pro firmy v České republice. Kromě elektřiny a plynu se zaměřuje také na řešení osvětlení, fotovoltaiku, rekuperace či topení a klimatizace.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (45)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

26.1.2025 07:23
absurdita je, že vůbec existují dočasné OZE, které se pouští do energetické sítě, což jen prodraží a znestabilní celý systém.
Stavět úložiště je zbytečné a drahé, neb nikdo nemůže ovlivnit to, jestli fouká kolik a jestli je den sluneční či ne.

Ukazuje se dle mého, že uložené panely FVE na střechách v rovnoběžné poloze ke střeše či zemi jsou zkrátka vystaveny sněžení jako obyčejná střecha, V případě zimních období je jasné, že sníh a zmrazky na fve panelech vydrží týdny neb mrazy a slabé sluneční záření roztání neumožňují.
To pro ty, co si myslí o nabíjecích carportech z FVE.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2025 08:13 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Máte to nějaké naopak. Právě úložiště je od toho, aby pojmulo výkonové výkyvy a vytvořilo z toho stabilní, ještě lépe špičkovou elektřinu.
Sníh, námraza atd. sjede z fv panelů nejdříve, prakticky hned, jak vysvitne slunce. Po panelech sníh klouže a námraza mizí při prvních paprscích.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

26.1.2025 07:53
Když si bez dotace najdou na trhu místo mařiče energie, tak si je snad najdou bez dotace i baterie a třeba i další FV elektrárny.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

26.1.2025 07:59 Reaguje na Richard Vacek
to je právě o tom, celé to je z hlediska tržního omyl či nesmysl, jak kdo chce.
Jediná situace, kde by dočasné OZE dávalo smysl je výroby vodíku, kterému je asi jedno, jestli se vyrábí rychleji nebo pomaleji.

Pouštět dočasné OZE do veřejné sítě je šílenství.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2025 08:15 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Němci i jiné státy mají z OZE už většini potřebné elektřiny, takže v poho, je to zmáknuté.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

26.1.2025 08:22 Reaguje na Pavel Hanzl
jestli si myslíte, že Merklismus, vše zvládnem platí i tady, tak máte po ránu dost humoru.

Ono se hlavně ukazuje, že se nezvládá nic a když tak to je za miliardy peněz, který ve finále platí zákazník v daních či platbách, natož v dotacích.

Jestli tenhle koncept považujete za zvládnutý, tak přeju hodně zdraví.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2025 10:02 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Nevěřte prodavačům strachu. Podívejte se na strukturu výroby elektřiny po státech EU a pak můžete plácat o tom, co všechno nefunguje.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

26.1.2025 10:31 Reaguje na Pavel Hanzl
Poučte nás Hanzle :-)!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2025 11:30 Reaguje na Jaroslav Studnička
https://app.electricitymaps.com/map
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

26.1.2025 11:50 Reaguje na Pavel Hanzl
V případě Německa to nefunguje. V případě Francie, Švédska, Finska, Slovenska to funguje.

To jste nám chtěl sdělit?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2025 15:32 Reaguje na Jaroslav Studnička
ANO.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2025 08:20
Nebyla by nejjednodušší legislativní úprava provozních dotací? Prostě dotovat jen minimální výkupní cenu, když není záporná a radši dotovat úložiště? Tím by se záporné ceny zlikvidovaly snad okamžitě a velmi levná elektřina by se mohla kumulovat, třeba do vodíku.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

26.1.2025 08:55 Reaguje na Pavel Hanzl
A nebylo by lepší přestat s dotacemi? Vždyť pokud něco dotujete, tak říkáte, že se jedná o nesmysl, který je ekonomicky neudržitelný.
Odpovědět
sv

s v

26.1.2025 10:00 Reaguje na Richard Vacek
Jistě, ale to by šel agent bureš po žebrotě.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2025 10:08 Reaguje na Richard Vacek
Dobře. Nebudete dotovat OZE, takže majitelé zbankrotují, nikdo do toho investovat nebude, takže vypadne silný segment výroby a tím se logicky prudce zvýší cena elektřiny. Jenže jsme propojení s Evropou, která nám levnější proud dodá, takže řachnou i uhláky a bez dotací se neobejde ani nová jaderka. Čus, poslení zhasne.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

26.1.2025 10:33 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzle, vždyť vy sám tvrdíte, že se OZE vyplatí i bez dotací, tak jaképak dotace?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2025 11:35 Reaguje na Jaroslav Studnička
Vyplatí se tehdy, když si el. spotřebujete na místě. Bo přenosová soustava, daně, distribuce atd. atd. fakt to není moc složitý.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

26.1.2025 11:51 Reaguje na Pavel Hanzl
To si ovšem odporuje s výše uvedeným článkem, tak že už zase odvádíte pozornost jinam.

Jinak nějak se vám rozpadá vaše modla SOLEK.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2025 15:35 Reaguje na Jaroslav Studnička
Ta se rozpadá (možná taky ne, čort znajet) a hlavně to není moje modla, bo vznikla na solárním tunelu bratra Dluhouška Sobotky a určitě víte, jaké názory mám na naši tehnejší (natož cha cha dnešní) ČSSD.
Odpovědět
HH

Honza Honza

26.1.2025 09:09
Já si myslím, že mařiče energie mají stejnou funkci jako FV samotné- regulují elektřinu lokálně = tj. tam kde je požadavek na velký odběr lokálně, tam mohou nastoupit FV, naopak, je-li lokálně přebytek energie, nastupují mařiče. Je to proto, že nedostatek elektřiny nebo její přebytek nelze převádět dál po síti, protože by to síť nezvládla.

Je to i odpověď všem těm, co si myslí, že FV je blbost. Naše síť prostě odběr elektřiny, který v budoucnu bude obrovský, nárazový, i nepředpokládaný, nikdy nezvládne. Žádné JE nepomohou. Musely by být modulární reaktory v každém městě. Každé město - oblast si taky bude muset vytvořit nějaké úložiště energie, např výkonné baterie apod.

Velké závody, které mají velký odběr elektřiny, si zajistí dodávky jak z elektráren, tak příslušnou kapacitu sítě normální dlouhodobou smlouvou, nikoli spotem.
Ale norm. spotřebitel si tuto elektřinu nikdy nezajistí, elektrárna mu ji nikdy nedodá, protože když vše bude na elektřinu, bude stačit, že se bude více topit, více jezdit autem a ani elektrárna ani síť stačit nebude.
Zároveň je nutno i částečně ustoupit od toho, aby skutečně vše bylo na elektřinu, jak by chtěli ekologové při uhlík. neutralitě. Např. topení dřevem, auto hybrid atd atd.
Proto všichni budou mít FV, budou regulovat svoji spotřebu dle výroby elektřiny, bude se dělat vše to, co se nyní zdá jako pitomost.

Proto program Green Dealu je správný, musí ale být připravený a dobře řízený.
Proto je nesmysl např. zákaz topení (a lokální výroby elektřiny) dřevem : je to prostě jiný další potřebný dodatečný zdroj. Nikoli pro nějaké velké továrny ale pro běžnou spotřebu.

Pro nedostatek a drahotu elektřiny v budoucnu bude mít FV každý. Je to i podmínka kolaudace domu, aby splnil normu pasivity. Podobné normy jsou i v zateplení budov- každá nová budova je bude muset splnit ať s dotací nebo bez ní.
Proto je nesmysl dotovat výstavbu FV.
Odpovědět
EN

Emil Novák

26.1.2025 09:26 Reaguje na Honza Honza
Myslíte si to úplně špatně, mařiče vůbec nejsou kvůli nějaké lokální regulaci v distribuční soustavě, využívají buď záporných cen elektřiny nebo se účastní podpůrných služeb, které si objednává správce přenosové soustavy. Ani tzv. malé modulární reaktory se nepřipojují do distribuční soustavy ale do přenosové, která je na území ČR dostatečně robustní a žádný problém s "převáděním přebytků" nemá. Fotovoltaické elektrárny žádné problémy v distribuční soustavě neřeší, ta musí být totiž stejně dimenzovaná na dobu kdy nevyrábějí nic a v tu dobu je taky zpravidla nejvíce zatížená. Naopak způsobují problémy v době kdy hodně svítí, lokální odběr je minimální a elektřina přetéká z nižších napěťových hladin do vyšších, na což distribuční soustava nebyla stavěná a musí se draze upravovat.
Odpovědět
va

vaber

26.1.2025 09:41 Reaguje na Emil Novák
Nevím co to je draze upravovat, zatím jsem si nevšiml,že by houfně měnily transformátory a vedení, ale nevím. Pokud je problém ,že energie z FV se valí z distribuční sítě do přenosové soustavy, nic z navrhovaných opatření to nevyřeší. Musely by se stavět mařiče a úložiště v místě kde je FV elektrárna
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2025 10:12 Reaguje na vaber
FVE stačí jenom vypnout, jako když odpojíte spotřebič ze zásuvky. Pokud nejedou dotace i za zápornou cenu, jak vysvětloval pan Wagner. A to je čistě administrativní záležitost, ne?
Odpovědět
EN

Emil Novák

26.1.2025 10:53 Reaguje na Pavel Hanzl
To je hlavně právní záležitost, retroaktivním omezováním podpory si koledujete akorát tak o soudní spory, žádná úspora z toho nekouká.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

26.1.2025 11:12 Reaguje na Emil Novák
podpory, někdo tomu říká tunel, ale zajímalo by mě, jestli z takové mafiárny nás může dostat jen další 48. rok
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2025 11:39 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Ten jistě, ten už jede na Slovači. Bohužel, dotace jsou mor dnešního světa, nejvíc dotují Číňani a i pravicové USA dotují mohutně, dnes k tomu přijdou i cla.
Neviditelná ruka trhu je v dupě.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

26.1.2025 11:47 Reaguje na Pavel Hanzl
Zajímavé, že v případě EU vám neviditelná ruka trhu v dupě nevadí a vehementně zvrácenou dotační politiku EU podporujete.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2025 15:37 Reaguje na Jaroslav Studnička
Bohužel, musím to jet taky a hlavně si nemyslím, že jsem povolaný to kritizovat, na rozdíl od vás.
Odpovědět
va

vaber

26.1.2025 14:08 Reaguje na Emil Novák
Vše v těch tunelech je dobře vymyšleno a mají pojištěno ,že budou fungovat ještě dlouho a zřejmě už se této rakoviny společnost nikdy nezbaví a nikdo z těch nahoře ani nechce.
Mají právní ochranu na vysáváním společnosti a pak že právo je na ochranu spravedlnosti. Ne není, je na ochranu právě takových podnikatelů, pijavic, které vytváří politici ,ať už svoji hloupostí nebo vychytralostí.
Odpovědět
EN

Emil Novák

26.1.2025 14:55 Reaguje na vaber
Navzdory tomu že jste si toho nevšiml, tak se prvky distribuční soustavy upravovat a měnit musí, tam kde se to nestihne, distributor připojení nových zdrojů nepovolí.
Odpovědět
HH

Honza Honza

26.1.2025 13:20 Reaguje na Emil Novák
Prosím vás a proč by se mařiče používaly, už je uzavřeno plno smluv, když naše soustava je dostaečně robustní! Který blbec by je zřizoval!
FV nic neřeší, distribuční soustava musí být dostatečně dimenzovaná: zatím je dimenzovaná, ale nebude. Představte si, že situace se změní! Že vše bude na elektřinu, jak to zvládnete s distribuční soustavou, kolik JE byste musel mít?
Dokonce v létě je budete i muset někdy odstavit! Jak by se takový provoz vyplatil!

To jsou naprosto naivní představy, FV a mařiče právě řeší jen a pouze lokální situaci, k tomu musí být i úložiště, baterie, regulace, spotřeba jen v době, kdy svítí slunce, jinak nelze totálně přejít na elektrifikaci, což je úplně stejná věc, jako se odešlo od koní k parnímu stroji a od něho k naftě.
Neplatí to pro velký průmysl, se stálým odběrem elektřiny, to je jasné, ty musí jet převážně= prakticky pouze na JE a na dorovnávací plynové elektrárny, se stabilní smlouvou, proto ne na žádné nestabilní přebytky FV, ta bude jen pro normální lidi, kteří se budou muset přizpůsobit. Bude to znamenat nějaké omezení, nic není zadarmo.
Odpovědět
HH

Honza Honza

26.1.2025 13:39 Reaguje na Honza Honza
Důkaz, že pro průmysl musí být pouze stabilní zdroj (bez uhlí = pouze JE a plyn) je nestabilita FV bez úložiště.
Důkaz, že nelze vyrábět elektřinu jen z JE je současné zapojení uhlí, rozvoj FV.
Max. elektrifikace je přitom nevyvratitelná jediná budoucnost!
Odpovědět
EN

Emil Novák

26.1.2025 14:53 Reaguje na Honza Honza
1) Zřizoval by je ten kdo chce vydělat, buď na tom že mu trh za spotřebovávání elektřiny platí, nebo na tom že správce přenosové soustavy (neplést s distribučními soustavami) platí za poskytování podpůrných služeb.
2) Pokud vše bude na elektřinu, tak tomu bude muset v první řadě odpovídat i rozvoj elektrizační soustavy, jinak vše na elektřinu pochopitelně nebude. V každém případě takový případný přechod bude trvat dost dlouho na to, aby se tomu elektrizační soustava přizpůsobila.
3) Proč do toho motáte jaderné elektrárny? Řeč je úplně o něčem jiném.
4) Jak jste přišel na to, že v létě je budete i muset někdy odstavit, když ani nevíte kolik jich má být?
5) "Naprosto naivní představy" jsou spíš ty vaše, FV a mařiče žádnou lokální situaci neřeší.
Odpovědět
va

vaber

26.1.2025 09:52
Podporu do bateriovách úložišť bych bral, kdyby tato úložiště opravdu něco uložila a efektivně, zatím tomu tak není a ani ve výhledu se stav nezlepší. Zase jde jen o získání podpory. Ta podpora svět zadusí.
Jaké je největší bateriové úložiště u nás? a v jakém režimu pracuje.
Někde jsem slyšel 50MWh, to je směšně málo, pokud když svítí dají FE třeba 1000MW po dobu několika hodin.
Kolik takové úložiště spotřebuje slektřiny a kolik dodá do sítě,třeba za jeden rok. Pochlubí se někdo s takovými čísly.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2025 10:16 Reaguje na vaber
Největší naše úložiště budou už asi domovní baterie pro střešní FVE. Jedno veliké je přečerpávačka Dlouhé stráně, potom jsou menší u velkých elektráren (třeba u Dukovan) atd. atd. Teď se budují lithiové baterie, ale kolik čeho ví pouze pan Novák.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

26.1.2025 11:20
Vše co má něco společného s OZE, tak vyžaduje podporu(dotace). Autor žádá
podporu bateriových uložišť, copak se nevyplatí uložit energii vyrobenou
údajně "zdarma" ze slunce a větru. Pominu, že i ony žádají dotace, ale
dotovat i akumulace? Kdo to zaplatí ? Spotřebitel? Spějeme k totální
deformaci trhu s energiemi, kdy se časem vyplatí i výroba elektřiny na
rotopedu s dynamem. Dejte mi dotaci a fotovoltaika bude fungovat i v noci,
když na ni budu svítit elektřinou z pokutované uhelky. Chápete absurditu
této energetické politiky? Já ano, jde o tunel, jak oškubat stát a jeho
občany jako spotřebitele ve prospěch OZE baronů a ostatních přisátých na
cecík OZE a nesnyslných akumulací a záloh.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

26.1.2025 11:31
Bateriová akumulace je investice na 10 - 30 let, zatímco díky zeleném green dealovskému bruselskému šílení je energetika netržní prostředí plné všelijakých zeleně ekonomických turbulencí, kde nikdo nedokáže předpovědět budoucí vývoj na delší období než 2 - 4 roky.
A na investování do těchto dlouhodobých věcí je třeba znát se slušnou pravděpodobností právě budoucí ekonomický vývoj aspoň na 10 let. Proto žádný rozumný investor do takových projektů nikdy nebude investovat, bez stoprocentního zajištění ziskovosti masívním dotováním a slušnými dlouhodobými smlouvami.
Neboli díky zelenému bruselskému šílenství buď takové projekty budeme dotovat a tak je budeme mít zoufale předražené nebo je, na rozdíl od normálního nezeleného světa, nebudeme mít.
Proto se prosazují mařiče energie, protože za prvé se relativně levně vyrobí a za druhé není třeba počítat ekonomickou návratnost, protože se jedná o bezpečnostní pojistku před rozvratem sítě blackouty a vysokými škodami způsobenými nadbytečnou elektřinou na zařízení elektrické sítě.
A v budoucnu k tomu ještě snadno může přibýt přebytek výkonů z malých soukromých střešních fotovoltaik. Které dokonce z více důvodů nemůže provozovatel elektrické sítě dálkově vypínat, na rozdíl od běžných komerčních větších FV elektráren.
Odpovědět
ig

26.1.2025 12:00
Stačilo by solární elektřinu nakupovat jen v okamžiku kdy je potřeba a ne když si tunelář solárník vzpomene :-)
Baterie jsou jen takový sen, dotované i nedotované. Jednoduchý výpočet ukazuje, že jenom na saturaci potřeby baterek na území Česka by byl potřeba několikanásobek jejich světové roční výroby. To bude ještě na léta, než se budeme moci vydat touto cestou.
Odpovědět
pk

pepa knotek

26.1.2025 14:51 Reaguje na
Na tuto cestu jsme se už vydali např. v Horní Suché se na baterii "jakou svět neviděl" pracuje už roky.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

26.1.2025 13:43
Nejlepší bude vzít vidle, odebrat se do Bruselu a tam ten chlév vykydat. Bude to levnější, než si nechat rozvrátit energetiku, zničit průmysl a připravit mladou generaci o budoucnost.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2025 15:46 Reaguje na Richard Vacek
Dobrej nápad, tohle dezoláti prováděli už několik tisíc let. Zkuste napsat, co uděláte druhý den a pak další rok, aby to bylo výrazně lepší.
Dost revolucí se dělalo tak, že vzbouřenci jasně věděli, co chtějí nastolit po pádu starého režimu a někdy (ne moc často) to fakt nasdtalo, např Francouzská revoluce.
Ale vy víte co? To by mě fakt zajínalo, ale konkrétně prosím.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

26.1.2025 16:03 Reaguje na Pavel Hanzl
Podívejte se za Atlantik jak rychle se vyřešil problém s klimatickým náboženstvím. Stačil na to jeden podpis.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2025 18:03 Reaguje na Richard Vacek
Úžasné!! Takže se konečně přestalo oteplovat? Fakt? Takže Kalenda měl pravdu jak dycky?
Ta nejgeniálnější řešení jsou ta nejjednodušší.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

26.1.2025 19:00
Bateriové úložiště či jakákoliv jiná současná úložiště musejí fungovat v rámci denního chodu, jinak se nezaplatí.

Problém je dlouhodobá akumulace a sezónnost FVE. V tomto jsme již na hraně. Zatím je nejsmysluplnější využívání plynu jako zálohy.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

26.1.2025 22:36 Reaguje na Jiří Svoboda
No nevím. Jednak stavět elektrárnu na 1/4 roku znamená 4x dražší eletriku. Najíždět a odstavovat 2x denně je taky o hubu (o životnost). A navíc, pokud vím němci přestali vyvíjet a vyrábět velké stacionární plynovky. Budou to umět postavit?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist