Pavel Vlček (OIŽP): Proč nepotřebujeme nové atomové elektrárny
"Potřebuje ČR přistavět dva bloky v jaderné elektrárně Temelín? "
Vedle Pavla Vlčka nám své odpovědi poslali:
- Miroslav Havránek z Centra pro otázky životního prostředí UK. Jeho komentář najdete zde.
- Radek Škoda, odborník na fyziku jaderných reaktorů a ekonomiku jaderných elektráren. Jeho komentář najdete zde.
Naše země se bude v budoucnosti zadlužovat. Bezpečně opečovat všechny atomové technologie spojené s poměrně krátkodobě „vydělávajícími jadernými elektrárnami znamená více prostředků, než jsme zřejmě u nás ochotni v současnosti připustit. Ekonomicky zajímavější je dnes spíše provoz postarších Dukovan. Střádání jedné miliardy každým rokem na předpokládanou výstavbu trvalého úložiště těžko postačí pro zalátání všech bezpečnostních komplikací, které se mohou jednou vynořit. A předzvěstí finančních útrap v budoucnosti je například dvojnásobně předražená a letos dokončená výstavba temelínského palivového meziskladu. Zřejmě nejen díky tomu, že jeho otevření již bylo nevyhnutné, ale též proto, aby se stal méně zranitelným vůči působení zvenku (terorismus, válka, apod.).
Pracovní místa pro velký počet uchazečů jaderné elektrárny nevytvářejí. Vykazují totiž naprosto nejmenší zaměstnanecký podíl ve vztahu k vyrobené energii. Dovolil bych si však spekulovat, že by jí určitě bylo více v případě prodlužování výstavby, které má nejen u prvních dvou temelínských bloků, ale i jinde tradici. Případný domácí dodavatel technologie Škoda jaderné strojírenství je i se svými zisky pevně zakotven pod křídly ruského obra Gazpromu.
Je bláhové se domnívat, že díky jádru odstavíme tepelnou elektrárenskou špínu hyzdící severočeskou krajinu. Tepelné elektrárny, včetně těch, které ČEZ vlastní, vyrábějí levněji. Kdyby je chtěl v budoucnu omezovat, asi by pro něj dnes nebyly zajímavé emisní povolenky, a to pokud možno zdarma.
Temelínskou jadernou elektřinu již celé desetiletí vyvážíme. Pro toto jsme Temelín evidentně stavěli a jsme její největší vývozci široko daleko v přepočtu na hlavu. Nové bloky na tuto tradici jasně navazují. A jestliže budou ceny elektřiny z nových reaktorů výrazně vyšší, následky ponesou domácnosti i ekonomika. Ceny proudu z nových jaderných reaktorů již dnes atakují úroveň ceny z větrných elektráren.
Spotřeba elektřiny totiž v ČR stoupat nemusí. Náš průmysl má stále řadu kroků ke zvyšování efektivnosti před sebou a elektrické topení je pro většinu českých domácností zajímavé pouze v případě nedostatku plynu. Tepelnou izolací, ale především vhodnou obměnou spotřebičů a skromností v domácnostech lze dosáhnout postupného a chytrého snižování jejich energetické spotřeby. Domácí elektrárny (např. solární) budou občanům pomáhat v případě akceptance naším státem.
reklama
Autor je členem Občanské iniciativy pro ochranu životního prostředí o. s. (OIŽP)
Dále čtěte |
Online diskuse
mira rizika - 12. 1. 2011 - PavelDny aktivistů připoutaných k jaderným reaktorům jsou sečteny. Obavu z jaderného zničení vystřídal mysteriózní strach z počasí, který ukazuje nesmyslnost protijaderného postoje.http://www.sciencedaily.com/releases/2010/08/100812151634.htm |