Petr Blažek: Jako sedlák si myslím, že z ochrany přírody se stala alibistická ideologie
Takzvaní „ochránci přírody, ekologové, zelení aj.“, prakticky bohatá městská elita, využívají všech výdobytků moderní civilizace, a přitom dělají jakože oni za nic nemůžou. Oni hlásí, že těžký průmysl a doprava zatěžuje přírodu, a přitom každý má auto a na dovolenou si letí na druhou stranu zeměkoule lehnout na pláž. Oni produkují odpad, ale nikdo nechce ve svém okolí ani třídírnu odpadu, natož spalovnu. Každý chce dálnice, ale proboha, ať nevede tudy. A podobný přístup mají i k zemědělství. My chceme zdravé a levné potraviny, ale když vidí postřikovač, tak z toho dostávají hysterický záchvat. Snaží se veřejnost přesvědčit, že všechno, co je přírodní, je zdravé a čisté.
To, že se za posledních zhruba padesát let prodloužil lidský život téměř o dvacet let, je důsledek z velké míry toho, že všichni mají přístup k těmto zdravým potravinám. Zemědělci nejezdí postřikovačem po poli z dlouhé chvíle a každý zásah stojí velké peníze, ale je to vždy proto, aby se rostlina udržela zdravá a následné plody neobsahovaly různé plísně, toxiny a intoxiny. Tyto jsou sice přírodního původu, ale jsou prokazatelně rakovinotvorné. Zatímco všechny chemické látky, které se používají na polích, prochází podobnými testy a schvalovacími procesy jako léky.
Je to podobné, jako kdyby se odmítala antibiotika, že nejsou přírodní, zatímco ta bakterie přírodní je.
Moderní zemědělství se v Evropě vyvíjí více než 200 let na základě vnějších vlivů. Prakticky neustále dochází k odchodu lidí za lepším. S každou další generací je zemědělců míň a míň. V Čechách to ještě umocnila kolektivizace v padesátých letech. A jestli si někdo myslí, že se lidi vrátí z klimatizovaných kanceláří do tvrdé práce, tak je naivka. Za posledních 30 let se farmy zdvojnásobily ve všech okolních státech, včetně tolik zmiňovaného Rakouska. A tento trend pokračuje. Zemědělská technika, vybavení farem a i lidská síla jsou tak drahé, že musíte mít nějaký minimální počet hektarů nebo počet dobytka, aby jste to byl schopen splácet.
To, co zemědělci pěstují, to si neurčují oni sami, oni se nemohou rozhodnout pěstovat kytičky, oni musí pěstovat to, co je uživí, to, co prodají a samozřejmě s nějakým ziskem. I oni mají právo mít rodiny, jezdit na dovolenou a dávat děti na studia.
Argumentuje se tady tím, že je v Evropě nadbytek potravin a že zemědělci dostávají státní podporu – dotace a že si tudíž za to můžete objednat, co chcete. Ano, vyrobíme více potravin, než v Evropě potřebujeme, ale aut vyrobíme více a určitě více škodí přírodě a nikdo to direktivně neomezuje. A tyto dotace nikdy nebyly určeny k nějakému zakládání remízků a budování tůněk. Tyto dotace měly zajistit sociální rozdíl mezi venkovem a městem. Neboť na základě různých mezinárodních smluv, abychom mohli vyvážet auta, tak se sem mohly dovážet levné potraviny ze zemí, kde se neplatí daň z pozemku, kde nejsou restrikce na různé postřiky a pod.
Tito „ochránci přírody“ se snaží veřejnost přesvědčit, že když tady rozšíříme státem podporované, ale jinak absolutně neživotaschopné zahradničení – ekozemědělství, tak zachráníme planetu. Současná pandemie ukazuje, jak křehká ta naše civilizace je. Půl bilionu deficit ve státním rozpočtu a nikdo neví, kdy to skončí. Nikdo neví, kolik peněz a na co bude za rok. A to se odehrálo za tři měsíce. Na zemi žije cca 7 miliard lidí a ty mohly vzniknout pouze na základě dostatku potravin z moderních odrůd obilovin, které mají podstatně větší výnosy než tradiční, ale potřebují podporu. Příroda není perpetuum mobile ani na vodu, ani na živiny. Když chcete, aby byly výnosy, tak se o to musíte zasloužit, ať už přihnojováním, nebo chemickým ošetřením. To takzvané ekozemědělství sice zatěžuje méně půdu na 1 ha, ale když to přepočítáte na 1 tunu výrobku, tak zatěžuje tuto planetu skoro dvojnásobně. To znamená, že abyste uživili všechny lidi, potřebovaly byste dvakrát tolik plochy.
V Evropě, prakticky ve všech státech, došlo v minulosti k odchodu lidí z oblastí, kde se nevyplatilo hospodařit. Tyto byly následně zalesněny, to znamená, že se tady obhospodařuje méně půdy než před 100 lety a jenom ta, kde to má ekonomický smysl. Je spočítáno, že každé další procento utlumení zemědělské výroby v Evropě znamená 1 milion ha vypáleného pralesa, protože po potravinách je ve světě poptávka a díru na trhu okamžitě vyplní.
Samozřejmě, že v zemědělství lze dělat změny, ale musí to být na základě odborné diskuze, z které nejde vyjmout klasické zemědělce. Zatím tam převažují ti, jejichž odborná způsobilost je, že poznají zelenou od žluté a nebo ti, kteří jsou dlouhodobě na vysokých ekodotací závislí nebo je jinak využívají. Nelze zakázat chemickou látku a pak ,oslavovat jak jsme to těm zemědělcům nandali. Vždy se musíme ptát, jak nebo čím to nahradíme.
Zářný příklad bylo zakázání moření látkou neonikotinoidy, která chránila malou rostlinu před napadením škůdcem. Této látky se dává pár gramů na 1 ha a zahubí pouze toho brouka, který kousne do rostliny. Kdežto dnes, když je nálet škůdců, tak musíte nalít litry insekticidu a postříkat a zahubit všechny, kteří na poli jsou. Když je sucho a rostliny vzchází nepravidelně, tak se to musí opakovat. Když to neuděláte, tak můžete mít až 100 % ztráty právě v suším období, kdy ta rostlinka nemá šancí škůdci urůst. Pak jsou tu cesty pomocí GMO plodin, kde lze také dosáhnout k výrazné úspoře pesticidů.
Dále se snaží autoři dopisu (jako mnoho jiných) hodit na zemědělce změnu klimatu a ubývání biodiversity. Ke klimatickým změnám dochází a na tom se snad shodnem vlivem skleníkových plynů. Na tom se zemědělství samozřejmě také podílí. Země je zamořená lidmi a ti potřebují každý den potravu. Zatímco zrušení 70 procent cest osobních aut a letadel by se nějak vyřešilo (jiný druh dopravy, nebo jsou cesty zbytečné – lidé jezdí jenom proto, že se nudí), tak zrušení 30 procent zemědělské výroby by byla katastrofa. Samozřejmě můžeme diskutovat, jestli musí mít všichni maso a kolik, protože největším zdrojem skleníkových plynů v zemědělství je živočišná výroba. Ovšem to už jde proti zvyšování vaší místní biodiverzitě, tak se o tom moc nemluví. Nikde není dokázáno, že úbytek ptáků a brouků mají na svědomí zemědělci a ta jejich „velká pole“. Stejné problémy mají i v Rakousku nebo ve Švýcarsku a tam na horských loukách určitě nepoužívají insekticidy. Vůbec tady chybí jakékoliv srovnávací studie se sousedy. Ono by se totiž přišlo na to, že tam mají stejné sucho nebo stejné záplavy jako my a to se moc do ideologických argumentů nehodí. To, jestli u nás bude pršet nebo bude vedro, se nerozhoduje nad našimi „velkými poli“, ale nad hladinou oceánů, kde vlivem ohřívání dochází ke tvorbě vzdušných proudů. A jsme zase u skleníkových plynů. Autoři hlásají, že když se pole rozdělí na menší celky, tak že na tom budeme lépe. Z hlediska skleníkových plynů jsme na tom podstatně lépe než třeba zmiňovaní rakouští kolegové. Díky větším polím máme menší spotřebu na 1 ha, menší spotřebu chemických látek (menší přehozy a přestřiky, výrazně lepší vybavení větších farem počítači řízenou technikou), dokonce si troufnu tvrdit, když se to dělá pořádně, tak dokážeme udržet menší utužení půdy (díky menšímu procentu souvratí) a tím pádem lepší schopnost jímat vodu. Pak dokážeme na větších polích lépe orat po vrstevnici a tím pádem nejenom omezovat erozi, ale i stěhovat půdu zpět na kopec
Závěrem bych chtěl shrnout můj pocit, že z ochrany přírody se stala alibistická ideologie, kde se vina svalí pokud možno na někoho jiného. A když ten problém přesuneme někam jinam, do sousední vesnice, do jiného státu nebo na jiný kontinent, tak je vyřešen. Nemá cenu honit mnoho zajíců najednou, pak z toho vznikají úplně nesmyslná protichůdná opatření, která ale po nás úředníci vyžadují. Výsledkem toho je, že nehospodaříte podle svého citu a umu, ale podle tabulek, vytvořených lidmi kdesi na ministerstvu, kteří v životě nevypěstovali ani ředkvičku.
Přečtěte si také |
Martin Rexa: Cesty k udržitelnému zemědělství je třeba hledat se zemědělci, ne proti nimreklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (211)
Karel Zvářal
9.7.2020 06:29Většinou to tak bývá, že to dobré se nevidí - to je přece samozřejmost, že zemědělci živí národ, ale vypichují se problémové záležitosti. A lze souhlasit i s tím, že spousta opatření je "z louže pod okap" - ale hlavně, že jsme dosáhli svého... Ovšem jiný pohled mám na tvorbu klimatu. Ten problém má několik vrstev, a i pláně bez vegetace (sezónní desertifikace) se podepisují na změně proudění. Je přece jen rozdíl, jestli na poli je strniště do konce léta, nebo hned po sklizni se podmítá, přičemž hliněný povrch se prohřívá podstatně více.
A to srovnání s ekologičtějšími sousedy... Nemusíme chodit k daleko, opakovaně jsem zde uváděl článek, kde porovnávám čistou původní kajinu bez chemizace s tou intenzivně obhospodařovanou. Těžko lze očekávat vyšší počty dříve běžných druhů (skřivan, koroptev, čejka, chocholouš, vrabec, sýček...), pokud se nepodíváme na početnost přemnožených predátorů. Všeho s mírou platí i zde. Jestliže protežuji jednu skupinu, musí to jít zákonitě na úkor druhé. Uběhlo dosti času nezřízené ochrany, aby si to mohla zainteresovaná (zaslepená) skupina uvědomit.
Jarek Schindler
9.7.2020 08:08 Reaguje na Karel ZvářalLumír Vitha
9.7.2020 09:53 Reaguje na Jarek SchindlerPokud budete mí obdélník (kosodélník, to je jedno), o rozměrech odpovídajích celočíselnému násobku záběru stroje, pak je Vaše úvaha celkem pochopitelná. Teď nechám stranou fakt, že jinou šíři záběru má pluh, jinou kombinátor, secí stroj, postřikovač, sklízecí stroj, a proč, a soustředím se na situaci, která je v zemědělství mnohokrát častější. A to je skutečnost, že rozměry pole nejsou celočíselnými násobky záběru stroje. Takže pokud budu mít jedno pole široké 130 metrů při záběru 20 metrů, musím na jedné straně přejet soupravou jen na půl záběru. Pokud budu mít dvě taková pole, musím to udělat na každém poli, takže to jsou už dva jen napůl užitečné přejezdy. Když budu mít taková pole tři, budou to tři přejezdy. Pokud ta tři pole zcelím do tří, odpadnou mi dva takové přejezdy a zůstane jeden. Pokud je zcelí do dvou, potom v tomto případě mohu jet obě boční souvratě na plný záběr...
Tvrzení "Lán kukuřice kde jsou prasata "zaparkovaná" pomalu půl roku se sklidí a již , v lepším případě druhý či třetí den se to podmítá a znovu seje." prosím nějak doložte. Dosud jsem se s něčím podobným nesetkal. Kukuřice se sklízí na podzim v době, kdy už je na setí jakéhokoliv ozimu pozdě, proto mne zajímá, kde se tři dny po sklizni podmítá a seje, a hlavně jaká plodina se tam seje. Jaká plodina je schopna na podzim vzejít a dát nějaký efektivní užitek.
Děkuji.
Jan Olejníček
9.7.2020 10:41 Reaguje na Lumír VithaLumír Vitha
9.7.2020 11:03 Reaguje na Jan OlejníčekJan Olejníček
9.7.2020 11:23 Reaguje na Lumír VithaJarek Schindler
9.7.2020 20:13 Reaguje na Lumír VithaJiří S
9.7.2020 21:28 Reaguje na Jarek SchindlerTaky stojí za zmínku, že v Rakousku je dlouhodobý trend zcelování pozemků, protože 55 % zemědělců vedou zemědělství jako vedlejší živnost a mladá generace to již nechce dělat, takže pomalu a jistě se dostávají do podoby našeho zemědělství.
Jarek Schindler
10.7.2020 06:45 Reaguje na Jiří SJiří S
10.7.2020 11:05 Reaguje na Jarek SchindlerSamozřejmě, že je to pořád jako nebe a dudy, ale ten trend je dlouhodobý a zrychlující se. Je jasné, že za 10 let to nebude pořád u nich jako u nás, ale míří k tomu. Vždycky nám rakušáci a němci záviděli naše pole a proto jich také mají kolem hranic tolik v jejich vlastnictví.
Lumír Vitha
9.7.2020 09:39 Reaguje na Karel ZvářalPodmítka je operace základního zpracování půdy. Rozrušuje půdní škraloup a přerušuje kapiláry, kterými vzlíná voda ze spodních vrstev půdy. Pokud by se podmítka neprovedla, kapilárami bude voda (pokud nějaká zbude) doslova nasávána směrem k povrchu, ze kterého se bude odpařovat. Případné srážky naopak po slehlém a tvrdém půdním škraloupu bez užitku odtečou.
Dále se podmítkou vytvoří hroudy a hrudky, které mají v součtu daleko větší nasákavý povrch, do nějž se srážková voda mnohem lépe a v daleko větším množství vsákne. Zvrásněný povrch podmítnutého pole (zhruba 10 cm do hloubky) stíní proti slunečnímu záření i proti větru, což zabraňuje vysoušení.
Navíc podmítka vytváří příznivé podmínky pro vzejití semen, takže je účinným přirozeným nástrojem v boji proti plevelům. Naklíčené plevele (mezi které samozřejmě patří i kulturní plodiny naposledy na poli pěstované) se pak zaorají a tím se přemění na zelené hnojení.
Proto se naštěstí podmítka vrátila do souhrnu zemědělských prací, a to v čase, ve kterém je opravdu účinná, tedy do 48 hodin po sklizni. Proto stále častěji vidíme farmáře, kteří dopoledne (pokud to počasí dovolí) posečou a vymlátí, odpoledne sesbírají slámu a večer podmítnou. I tu večerní a ranní rosu lépe vsákne a déle udrží podmítnuté pole než utužený úhor tuhý jako mlat, bez proužku stínu a vysoušený sebemenším vánkem.
Tolik k podmítce.
Karel Zvářal
9.7.2020 20:06 Reaguje na Lumír Vithahttps://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/co-prozradi-termokamera-ze-lesni-porosty-si-nicime-sami
Krejcar Stanislav
9.7.2020 21:24 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
10.7.2020 07:07 Reaguje na Krejcar StanislavMichal Ukropec
9.7.2020 14:42 Reaguje na Karel ZvářalMarcela Jezberová
9.7.2020 08:50Petr Eliáš
9.7.2020 09:03 Reaguje na Marcela JezberováZdeněk Zobač
9.7.2020 17:18 Reaguje na Marcela Jezberovávaber
10.7.2020 08:31 Reaguje na Zdeněk ZobačKdysi by sedlák takového návštěvníka propíchl vidlemi a nic by se mu nestalo, protože chránil svůj majetek
Svatá Prostoto
10.7.2020 12:03 Reaguje na Zdeněk ZobačPodle mích zkušeností jde o dvě zcela odlišné skupiny ... i když je někdy otázkou, která je lepší.
vaber
9.7.2020 09:38dobré bylo když si sedlák pěstoval vše pro sebe a svůj dobytek, pěstoval různé plodiny,obměňoval plodiny na poli každý rok,hnojil pole nepoužíval chemii a vlastně zlepšoval půdu, tak jak to dělají dnes už jen někteří zahrádkáři.
Ekonomicky je to nemožné, to by musel přijít hladomor a sedlák by byl nucen vyrobit si opět vše sám,
soběstačný býval každý sedlák ,kdysi
Pedro Voříšek
9.7.2020 09:491) nenínpravda, že s výrobou neekologických aut se nic nedělá. Dělá - nové emisní limity současná auta nesplňují, a automobilky budou mít co dělat, aby je nové pozadsvky neposlaly do bankrotu.
2) lidi netrápí zemědělská produkce potravin - ty skutečně potřebujeme. Trápí he produkce nepotravin - ekonesmyslu zvaného Biopaliva, která mají v součtu hlubší ekologickou stopu než ropa.
Takže se zemědělci začněte chovatvtak jaknpíšete v článku, prestaňte pěstovat nesmyslnou Babišovku a živte národ, dotací na to dostávate snad dost.
3) začněte se konečně chovat k půdě jako řádný hospodář. Pěstujete na pronajatém, a je vám buřt, že půdu jen vysáváte jak upíři, nic ji alenevracíte - vrátíte ji majiteli po třiceti letech ve formě technické spraše...
Začněte se o půdu starat, co z ní vezmete ji zase vraťte. Nebylo by od věci nastudovat termín "ttojpolní hospodářství", ne, fakt nejde pěstovat řepku na poli pět let po sobě...Díky dotacím jste si nakoupili John-Deery, tak na to máte podmínky, o kterým se vašim dědům mohlo jen zdát.
Radim Polášek
9.7.2020 16:36 Reaguje naMilan G
9.7.2020 18:25 Reaguje naOvšem na druhou stranu, nikdo se nevyzná v makovicích zelených khmérů, kteří dřepí v EP.
Možná budou automobilky v budoucnosti platit pokuty protože vůbec staví auta a bude jedno že jsou na elektriku.
Pavel Hanzl
9.7.2020 18:14 Reaguje naČech M.
10.7.2020 10:58 Reaguje naOpravdu? Řekl bych , že je to spíše naopak viz. moderní zážehové přímovstřikové turbomotory.
A jak a kde se upravují motory k vyšší spotřebě?
Jiří S
9.7.2020 11:35 Reaguje na Pedro VoříšekAd 3) možná by jste si zemědělství měl nastudovat vy, protože trojpolní hospodářství je zcela jistě horší než to co se tu děje. Když už, tak bych preferoval Norfolkský postup, jenže na to zase není dost živočišné výroby.
Takže vcelku vzato, co by jste mi jako zemědělcovi poradil. Co mám pěstovat?
Jan Škrdla
9.7.2020 22:57 Reaguje na Jiří SJinak větší problém než "babišovka" (která chrání půdu proti erozi podobně jako obilí), je podle mě turkyň (pro mimo-moravské kukuřice). Pokud je vyseta na trochu svažitějším pozemku a přijde přívalový déšť, zejména v květnu nebo červnu, tak je na průšvih zaděláno.
Ad 3) dotyčný tím možná myslel osevní postupy. V rámci osevních postupů se zařazovala i jetelovina zvyšující úrodnost a zlepšující strukturu půdy. To (by) vám poradil i pan Peregrin.
Jiří S
10.7.2020 10:54 Reaguje na Jan ŠkrdlaK té kukuřici souhlasím je to to nejhorší co bylo vymyšleno v souvislosti s bioplynkama. Jenže, kdo to zaplatí? Viděl jsem zajímavá řešení, dala by se praktikovat na Vysočině asi, že do meziřádku byla oseta směs jetelů, nachový, alexandrijský, po posečení kukuřice zůstal poměrně slušný koberec, ale to ovšem není z důvodu sucha praktikovatelné všude.
Ad3) Ve skutečnosti naše postupy a hlavně i ty Babišovi nejsou tak špatné, jen si lidi pletou půdní bloky, ono to je třeba hned vedle a pak tvrdí, že je tam 3 roky za sebou řepka, to by nikdo neudělal, protože by se ničeho nedopěstoval a zvýšil si tak náklady, že by to nebylo rentabilní a nevím kam se na tyto nesmysly chodí. Samozřejmě netvrdím, že se nemůže stát, že jde občas třeba pšenice po pšenici, ale u řepky toto určitě není.
Jan Škrdla
10.7.2020 23:13 Reaguje na Jiří SPokud ne, tak to zbyde na osvícených obcích, popř. na krajinotvůrcích, jako je třeba pan Marada.
Pokud se budou výše uvedená opatření realizovat na obecní či státní půdě, nevznikne zemědělci ztráta. Snad kromě toho, že budou obdělávat menší výměru. Pokud to bude zemědělec či družstvo realizovat na svém, tak snad podle nákladu na realizaci (třeba dle tabulek jako má AOPK) + ušlého zisku z dané plochy (asi bych to přenechal povolanějším).
Jinak co se týká biopaliv, jako přijatelné řešení vidím produkci dřeva v systému agrolesnictví, které ale není moc rozšířené.
Ad 3) pšenice po pšenici, to je možné. Viděl jsem ale kukuřici po kukuřici (na půdní bloku klasifikovaném jako MEO), a to jsme zase u těch bioplynek.
Jan Šimůnek
9.7.2020 18:27 Reaguje na Pedro VoříšekNaopak soudruh Babiš si na EU vydupal pro řepku výjimku, tudíž onoho sajrajtu tu máme procentuálně nejvíce v Evropě..
Jan Šimůnek
12.7.2020 08:32 Reaguje naJen Názor
9.7.2020 10:01Jiří S
9.7.2020 11:41 Reaguje na Jen NázorK těm hrabošům? A co jako? Nikdo ze zemědělců nechce peníze kvůli hrabošům, ani kvůli mokru, ani kvůli suchu, my chceme hospodařit tak, aby nám někdo pořád něco nenařizoval. Z vlastní zkušenosti mohu tvrdit, že plošně Stutox II pomohl a žádní živočichové tu nepochcípali (tam kde nebyl aplikován kalamita pokračuje), ale příkaz zněl jasně kvůli hysterii lidí, zakázat to, no a když to chcete zakázat, tak nám tím způsobujete škodu a to znamená plaťte.
Možná by jste se měla podívat co všechno zemědělec musí dodržovat, jsou to desítky, možná stovky pravidel, které jiné obory snad krom nějakých chemiček nemusí dodržovat a pokud někdo chce dodržovat až nereálné standardy, tak se dělá co? Musí se za to zase zaplatit, protože jsou to zvýšené náklady při podnikání.
Jen Názor
11.7.2020 23:34 Reaguje na Jiří S- jsme ve 3 tisíciletí, máme armádu ekonomů, nositelů Nobelovy a jiných cen ... a tyto persony nejsou schopny s alespoň bazální přesností vypočítat jednu rovnici o několika proměnných? Nezlobte se, ale to, že neexistuje reálná cena potravin, pokud je to realita, je tragické a směšné.
- k ceně potravin a sociálnímu smíru - je mi jasné, že je to mnohafaktorová problematika ... ale sociální smír jistě není tím hlavním faktorem pro stanovování cen potravin ... je mnoho úrovní mezi výrobcem potravin a konečným spotřebitelem ... např. výkupní ceny řetězců, jejich cenová politika atd. atd ... Výkupní ceny vepřového téměř pohřbily chovy prasat, pak přišla vlna nízkých cen výkupu mléka ... a náklady neustále rostly ... atd. atd.
- hraboše jsem zmínila jen velmi okrajově, ale když už jste reagoval ... k fosfidu zinečnatému jen tolik, že se stačí podívat na informace o přípravku, kdy tento zcela bezpečný jed pro necílové organismy nesmí být aplikován např. v blízkosti chovů drůbeže - a co např. pernatá zvěř? (mimo tuto látku produkují chemičky po celém světě ročně miliony tun jistě neškodných a půdě i zdraví prospěšných chemikálií pro zemědělství, kuřata jsou dopována tunami jistě neškodných hormonů a antibiotik, stejně jako např. mléčný skot atd. atd. Takže já a pravděpodobně i mnoho dalších hysterických jedinců jsem pro maximální možné využívání tradičních postupů v zemědělství (zakvašený kuřinec pod jahody, kejda, moč, hnůj) a jsem pro racionální opatření šetrná k organismům a krajině obecně - záměrně nepoužívám přírodě, protože kravín nebo monokultura řepky jistě není přirozeným ekosystémem - (jistě chápu, že přemnožení nejen hrabošů, ale třeba i černé zvěře apod. je pro člověka závislého na úrodě jím pěstovaných plodin kruciální problém a nejjednodušší a asi i nejméně pracné a nejlevnější? je aplikovat chemii - vyčíslila li bych a sečetla li bych skutečně veškeré reálné dopady, asi bychom se dopočítali "zajímavých" hodnot). Závěrem připomenu celosvětový fenomén DDT (kdyby někdo vyčíslil veškerý přínos a veškeré škody včetně zdraví dětí kojených mlékem s DDT ...), které mi osobně koresponduje se současnou situací s mnoha jinými chemickými přípravky (víme vůbec, jak tyto přípravky reagují, degradují, jak se např. metabolity atd. projeví za rok, 10 let atd?
- zemědělci se mají skvěle, protože všichni se mají skvěle, říkal pan premiér, máme MZ s odborníkem na dotace atd. ministrem Tomanem .. to je pro mne jednoznačně záruka nejvyšší kvality práce, skvěle fungujícího ministerstva i sektoru zemědělství, omezování byrokracie, zefektivňování všech procesů ve prospěch zemědělců. My ostatní živnostníci to máme ve svých oborech zrovna tak. Dostáváme jasná, srozumitelná pravidla pro naše podnikání, úřady a úředníci jsou ochotní, vstřícní a vždy nám nabídnou odbornou pomoc či dobrou radu, když nedejbože něčemu z pár set předpisů a nařízení nerozumíme.
Jiří S
13.7.2020 08:57 Reaguje na Jen NázorS tou chemií se to má trochu jinak, než si to asi představujete. Pro nás je každý zákrok chemií další náklad navíc, a proto není nikdy aplikována navíc. U hrabošů byla ta kalamita specifická v tom, že přišla v jiné období než normální kalamity a poničila ne jednu, ale dvě sklizně a na některých místech to vypadá dokonce na poničení tří úrod, ale to je zatím jen predikce. Dokážete si představit, že by vám někdo zakázal například v restauraci uklízet savem, protože může být nebezpečné a pak vám dával pokuty, za to, že tam máte bordel? Samozřejmě my také chceme aplikovat co nejméně chemie a spotřeby chemie oproti ostatním zemím ukazují, že jsme na správné cestě. Fosfid zinku se rozkládá na neškodné látky, je to základní chemie střední školy a každý to musí pochopit. Věřte tomu nebo ne, orba je levnější než Stutox, ale je neefektivní a tak to bohužel je. I naši předkové, ti tradiční sedláci, co to tak prý uměli, trávili hraboše arsenem a podobnými lahůdkami, takže navrácení se ke kořenům no nevím nevím. Co se týče pernaté zvěře, nemůže za jejich nízké stavy tak chemie, jak velikost bloků, jenže pokud nechcete se zemědělstvím skončit, tka potřebujete efektivitu a ta bohužel s malými 1 ha bloky nejde. Ale jak říkáte, je to otázka výkupu, kdyby byla cena pšenice 6000 Kč/t a ne 4000 Kč/t, tak by se to zcela jistě dalo realizovat a pak by byla i ta zvěř a ještě k tomu již dlouhá léta nebyla obloha tak černá a toliko černé zvěře a to má na tyto populace také velký vliv.
Miroslav Vlk
9.7.2020 11:23No chvála Bohu - sedlák, od počátku století se tady většina zemědělců "amerikanizovala" na farmáře, tak přece jen né všichni...
Nejsem sice přímo z oboru, a přesto, že šlapu po naší zemi již sedmou dekádu, článek je velmi poučný i pro mě. Jde sice o rozumnou úvahu a správné pojmenování dřívějších i současných problémů, ale asi by ještě stálo za to doplnit několik číselných údajů - například o přírůstu obyvatelstva naší planety, kdy cca od roku 1960 dochází k nárůstu 1 miliardy nového obyvatelstva = nových strávníků za každých cca 14 roků. Tehdy 3 miliardy - dnes asi 7,5 miliardy = t.j. asi 2,5-násobek...
Aby se o tom mohlo učit ve školách, nebylo by od věci doplnit k těmto obdobím ještě objem zemědělské půdy - z toho pravidelně obdělávané plochy, procenta obyvatelstva obdělávajících tuto půdu - např. odděleně dle kontinentů, výnosy, náklady...
Z toho by bylo patrné, že bez neustálého výzkumu a vývoje plodin i techniky by tento přírůstek = nakrmení obyvatelstva asi nebyl takový.
Nic není jen černé nebo bílé, všechno souvisí se vším, a pokud se nebudeme chovat rozumně a ohleduplně, nečeká lidstvo dobrá budoucnost...
Jiří S
9.7.2020 11:44 Reaguje naLidé si představují, že tu budou políčka kopírující takřka parcely, taková doba však již nikdy nenastane.
A s tím, že se pozemky rozdělí? Víte co se stane? V podstatě nic, protože každý, aby ušetřil, tak na těch 10 políčcích jak jste říkal, tak bude pěstovat nejspíše jednu plodinu a na dalších 10, které budou rozdělené u sebe tu další, bohužel. Ono ani těch plodin k zasetí moc není.
Luboš Sedlák
9.7.2020 13:04 Reaguje naJestliže, jsme ohroženi klimatickou změnou, další zvyšování emisí máloefektivními technologiemi postrádá jakýkoliv smysl. I agrochemie se na malá pole hůř aplikuje přesně než na větších.
Byly by hezké malé obchůdky na vsi, malé servisy či malé školy ...
Svatá Prostoto
9.7.2020 14:44 Reaguje naProstě koncetrace obyvatel do měst je jevem, který probíhá už desítky let a jen tak to neskončí. A je v protikladu s tím, po čem voláte. Občas nějaký ten farmářský trh, a nic proti němu, to nezachrání.
Jiří S
9.7.2020 16:24 Reaguje naPoupravím lehce to co jste řekl o velikosti pozemku. Není to dáno k plodině, ale k erozi pozemku. Tzn. vezme se v úvahu nějaká svažitost a jsou tři typy. Nízká erozní ohrožení, mírná a silná. Na té silné se nesmí již nikdy pěstovat širokořádková plodin a na mírně jen s půdoochranou technologií. Tyto MEO a SEO již od lonského roku nesmí mít více jak 30 ha. Nyní se projednává, že by tak mělo být u všech existujících pozemků. Tato idea je v podstatě dobrá, ale je uchopena zase naprosto blbě. U velké spousty pozemků dojde při jeho dělení k vyššímu počtu souvratí a jejich utužení, kde naopak bude probíhat vyšší eroze a bude tak sloužit jako odtok vody, kde budou vznikat velké erozní rýhy. Dále mám obavu, že tímto dojde k vyšší chemizace při hospodaření, neboť když nebudete moci některé plodiny, jako kukuřice, slunečnice, brambory, řepa, sója, čirok na těchto pozemcích osít, či zasadit, tak jasně vznikne na ostatních kratší osevní postup a to povede k vyššímu zaplevelení, vyššímu napadení chorob a škůdců a to logicky povede k vyšší chemizace. Tento krok byl opět veden s ušlechtilou ideou, ale bohužel, jak to v tomto státě bývá, když se řekne A, zapomíná se na to B.
Milan G
9.7.2020 18:35 Reaguje naTakže zbývají jen ty trhy.
Jiří S
9.7.2020 21:34 Reaguje na Milan GKdyž zemědělec chce něco odvést do supermarketu sám, tak za prvé musí mít halu, kde to uskladní na rok a pravidelně to do supermarketu vozí a za druhé to musí sám zabalit. No a za třetí levnější to nebude, protože vzhledem k tomu, že ani jeden supermarket není vlastněn čechy, tak ta výkupní cena je pořád stejně nízká, ale obchodní taktika toho supermarketu je taková, že pak přichází výrazná marže, a to i 1000 %, protože vědí, že český produkt se dobře prodá i za draho. Viz brambor, již v červnu zabalený brambor od pěstitele byl vykoupen supermarketem za 5 Kč/kg, v obchodě 40 Kč/kg = 800 % marže.
Ale důvod proč se s tím obchoduje takhle byl řečen už výše - lidi si nejdou na trh ke konkrétnímu pěstiteli, protože nemají čas. Ze stejného důvodu nejde k tomu pěstiteli obchodní řetězec. Místo toho je vybudována hierarchická struktura nákupu a distribuce, kde se na jednotlivých uzlech zboží jen přestrkává nahoru nebo dolů. V podstatě takový supermarket pro supermarkety :-)
Svatá Prostoto
10.7.2020 12:10 Reaguje naJiří S
13.7.2020 09:00 Reaguje na Svatá ProstotoJan Šimůnek
11.7.2020 07:13 Reaguje naJan Šimůnek
12.7.2020 08:35 Reaguje na Jan ŠimůnekRadim Polášek
9.7.2020 16:59 Reaguje naPokud seženete a zaplatíte lidi, kteří vám tam tu léčivku budou sklízet, trhat, shromažďovat, sušit....
Místo léčivky můžete klidně dosadit některé drobné ovoce, některé zatím u nás málo známé a pěstované ovoce nebo zeleninu atd
Ovšem okamžikem, kdy nějaký výzkumný zemědělský ústav nebo výrobce zemědělské techniky atd vyvine pro produkci té léčivky stroje, rentabilita vašeho políčka s ruční sklizní okamžitě zmizí. Menší stroj dokáže s polovinou až desetinou lidí, co vy potřebujete na malé políčko, vyprodukovat sklizeň třeba z 200 hektarového pole a řekněme 4x levněji než vy se svými ručními sklizněmi na tom vašem hektaru. Velký stroj totéž dokáže na tisíci hektarech a ještě třeba o dalších 30 % levněji než onen malý stroj. A svou usušenou léčivkou můžete potom doma maximálně tak krmit kozu v chlívku, protože za vaši cenu, která pokrývá vaše nezbytné výrobní náklady, vám ji nikdo nekoupí.
Ty velké stroje pro pěstování existují dnes pro všechny hlavní zemědělské plodiny, třeba obilí, řepa, brambory, cukrovka, kukuřice, pohanka..., pro základní zeleninu, jako třeba cibuli, mrkev, zelí a pro mmnoho druhů ovoce.
Tam s malými políčky ekonomicky neuspějete, pokud ovšem nějakými triky významně nezvýšíte cenu. Třeba agroturistickým divadlem nebo bio a eko divadlem.
Jiří S
9.7.2020 17:36 Reaguje na Radim Polášekantonín krahula
9.7.2020 11:57pavel peregrin
9.7.2020 13:51jan křen
9.7.2020 17:11Vladimír Němec
9.7.2020 17:15Vladimir Mertan
9.7.2020 17:42 Reaguje na Vladimír NěmecVladimír Němec
9.7.2020 17:56 Reaguje na Vladimir MertanJarda Vesničan
11.7.2020 19:13 Reaguje na Vladimír NěmecMiroslav Vinkler
9.7.2020 17:15Nebýt syntetických hnojiv a celého koktejlu chemických přípravků tak bych rád viděl průměrné hodnoty výnosů/ha.
Zcela bez diskuze půdu ničí ti, co jí obhospodařují , hlavně ,že se vydělá.
Otázkou je ,zda naši novodobí agrární loupežníci jsou hlavním viníkem neutěšeného stavu.
A tady se jich musím zastat - nejsou. Největším lotrem je samotný stát, který nastavil pravidla tak, jaká dneska jsou. Tedy hodně špatně.
Pravidla je nutno od základů změnit tak, aby dotace dostal jen ten, který se o krajinu (půdu) dokáže skutečně postarat.
Zemědělci pak budou správci krajiny (primárně za to dotace) a teprve poté si budou moci hospodařit po svém - bez jakékoli úřední buzerace a administrativy. To už bude na jejich umu a šikovnosti.
Vladimír Němec
9.7.2020 17:42 Reaguje na Miroslav VinklerJan Šimůnek
9.7.2020 18:31 Reaguje na Vladimír NěmecJiří S
9.7.2020 21:36 Reaguje na Vladimír NěmecVladimír Němec
11.7.2020 00:05 Reaguje na pavel peregrinZdeněk Zobač
9.7.2020 18:25 Reaguje na Miroslav VinklerMilan G
9.7.2020 18:48 Reaguje na Zdeněk ZobačKdysi dávno jsem pracovně pobýval ve Slušovicích. Ještě za bolševika AKS postavil supermoderní teletník a kravín, za 12 milionů Kčs, pak bolševik padnul a už nedošlo k použití toho teletníku. Tak tam chátral, dnes je už asi srovnaný se zemí.
Karel Tejkal
10.7.2020 09:10 Reaguje na Milan GPak Havel z tribuny zaševelil něco o temných slušovických nitích prorůstajících potravinářstvím a Standa Devátý začal s revolučním zápalem rozplétat své osobní spory s Čubou. S vaničkou se vylilo i dítě a dnes tu místo vysokoproduktivního skotu máme řepku a Agrofert.
Milan G
10.7.2020 13:23 Reaguje na Karel TejkalSvatá Prostoto
10.7.2020 15:16 Reaguje na Milan GJeště jednou pro jistotu, jak byli ve Sl. schopní a pracovití lidé, tak byli leckde jinde. Nebyli horší ... jen holt neměli kdo by jim zatlačil.
Že se po 89 leckdy vylilo s vaničkou i dítě je samozřejmě pravda, ale on ten přechod od budování světlých zítřků nikde nebyl snadný a bez chyb a všichni víme, že se věci mnohem lépe dojebou, než pak napravují.
Karel Tejkal
11.7.2020 22:18 Reaguje na Svatá ProstotoMilan G
12.7.2020 10:59 Reaguje na Svatá ProstotoAni nevím jestli se ukázaly nějaké temné nitky jak tehdy třeštil Havel s Devátým. To že to vedlo k destrukci AK to vím, ale prokázaly se nějak ty nitky?
Zdeněk Zobač
9.7.2020 17:26Vladimir Mertan
9.7.2020 18:02Břetislav Machaček
9.7.2020 20:45zemědělství i ochrany přírody.Výstižný komentář je i od Vladimíra
Němce.Ochrana přírody se začala zvrhávat po roce 1989,kdy se zprvu
negovalo vše minulé a propagoval se opak,ač to byl často nesmysl.
Odporovat,znamenalo dostat nálepku "staré struktůry" či "ropáka".
Mnohé bývalé ochranáře tak tito aktivisté převálcovali a nastolili
utopický směr "divočina".Bohužel jaksi opomenuli to,že je krajina
zcela přeměněna a bez zásahu člověka už to fungovat nebude.Pamatuji
protesty za vypuštění Nových Mlýnů,za ukončení stavby Slezské Harty,
za ukončení jaderné energetiky,na blokace obchvatů měst a obcí,na
přivazování ke kůrovcovým stromům a vrcholem byl ministr,který
kůrovce nazval lékařem lesů.Prosazením OZE dokázali zdeformovat
zemědělství,když pole ustoupila solárním parkům a půda se stala
výrobním prostředkem pro výrobu paliv.Dnes chtějí do půdy vracet
organickou hmotu,ale neustoupí od řepkového oleje do nafty,
od lihu do benzínu,od pálení organické hmoty,od bioplynu a od
hektarů dotovaných solárních nesmyslů.Kde tu organickou hmotu
vezmou nevím,možná ze steliva myšek a z domácích vermikompostérů.
Nyní jsou opět na koni,protože spolu s opozicí vidí viníka všeho
v premiérovi a jeho Agrofertu.Zapoměli pouze na to,že to právě
oni prosadili a zemědělci se pouze přizpůsobili trhu,který zelená
politika zdeformovala.Bohužel nevěřím na jejich sebereflexi a
sypání popela na hlavu.To se raději upnou k novým nesmyslům
a budou natahovat ruce pro další dotace a granty.
pavel peregrin
9.7.2020 21:35Jiří S
9.7.2020 21:48 Reaguje na pavel peregrinLetos k nám došel na jedno pole z důvodu rozdělování SEO extrém. Po cukrovce šel hnůj a zasela se kukuřice. Nepřál bych vám ten pohled chodit kolem takového pole celý rok. Po asi 150 mm za květen a červen už se to lehce srovnalo, ale stejně ta kukuřice vypadá jako když jsou vlny na moři a je celkově výrazně menší.
Petr Blažek
9.7.2020 22:23Ale i tak lze zachovat organizuje v půdě. Hlavně nesmíte podlehnout zelené loby jako je spalování biomasy nebo bioplynkám. Tolik zatracovaná řepka je ze všech těchto zel nejšetrnější. Z pole se odváží průměrně okolo 3.5 t semínka, ale veškerá sláma na poli zůstane. Navíc je to ozim který kryje a svažuje půdu 11 měsíců proti erozi a je to vhodný přerušovač v osevních postupech mezi obiloviny.
Když to porovnáte s bramborami , kukuřicí nebo cukrovkou kde se z pole vyváží stovky tun a navíc jsou tyto plodiny erozně nejvíce náchylné tak je řepka jemný čajíček.
Nejvíce mě dojme když v ČT pak zhlédli reportáž, jak řepka škodí a hned následně vychvalují firmu která veškerou slámu a seno zabalí a pošle do spalovny.
Na našich polích veškerá sláma zůstává, jestli chce někdo balíky tak jedině výměnou za hnůj, ročně rozmetáme okolo 3000t. Ale jak to tak bývá všechno má své pro i proti. Když se rozmetá hnůj, zvláště za mokrých podzimů, tak jezdíte skoro kolej vedle koleje a válcujete půdu kterou se pak snažíte zase pracně zkypřit . A vedle toho si představte slámu na poli za kombajnem kde rozmetadlem průmyslových hnojiv v záběru až 40 metrů doplníte živiny pomocí pár tun. To jenom, že nic není tak jasně černobílé.
Břetislav Machaček
10.7.2020 21:30 Reaguje na Petr Blažekoficiální statistiky stoupla od roku 1990 dojivost na krávu
z cca 38OO l na dnešních 8 5OO l.Trošku si spočtěte těch
vašich 15OO l v průměru v roce 1990.To snad některé krávy dojily
míň než koza?Je jasné,že se kvalitativně stavy dojnic zlepšily
na úkor bývalých tradičních plemen a ve prospěch typicky
plemen mléčných.Stavy skotu by ale mohly být větší a to skotu
masného,využívajícího pastvu a tak udržovat nyní dotované
zatravněné pozemky,které by se nemusely mnohdy bez užitku
kosit a seno,které jinde chybí nechat pouze hnít.Takové
pozemky bývají mnohdy zálohou pro přemnožené hraboše,kde
po zorání polí nalézají klid i potravu.Mi se nejedná o
množství dojnic a o jejich intenzivní šlechtění,krmení,
ustájení a léčení(nová plemena dojnic jsou náchylněší
k nemocem,než tradiční česká plemena se smíšenou
produkcí jak mléka,tak i telecího a hovězího masa).
Mi se jedná o produkci hovězího masa z masných plemen,
abychom nemuseli stále kupovat hovězí z celé Evropy
a nebo dokonce z Argentíny.Je to přece možné i v našich podmínkách,jen se musí pro zemědělce nastavit podmínky
výhodného odbytu a naopak ho vyvážet my.Ona ta ekologie
by měla být hlavně o místních zdrojích a omezení dovozu
loděmi z Argentíny a kamióny napříč Evropou.Považuji to
za pokřivení trhu,když místní zdroj nemůže cenou konkurovat
dovozu dotovaného v místě produkce.Cena pod výrobní náklady
je dumping a ve slušné společnosti by měl být trestný.
To ale v EÚ mnohdy neplatí a dotační politika kříví
trh a potažmo poškozuje i naši krajinu a kvalitu půdy.
Vaši péči o půdu chválím a přeji více takových následovníků.
Petr Blažek
11.7.2020 14:25 Reaguje na Břetislav MachačekVŠZ tak tam jsme zažili jak se to dělat nemá. Obrovská fluktuace zaměstnanců a lepení děr pomocí studentů to kravám rozhodně neprospívá.
A bohužel podle zkušeností mého otce který dělal přes 20 let zootechnika to jinde nebylo o moc lepší zvláště z okolí větších měst kde si lidé mohou práci vybírat. To se promítlo na zdravotním stavu dvojnic a kvalitě mléka. Na škole tenkrát obíhat leták kde popisovali jak mléko z určitých oblastí se hodí maximálně na výrobu nějakých perleťových knoflíků.
Chovat dobytek obzvláště dojnice je řehole kterou můžete srovnat s prací zdravotních sester. 365 dní v roce musíte brzo ráno vstávat a z odpolední směny se vracíme večer. Sami jsme se do toho po revoluci pustili. Privatizované mlékárny spustily okamžitě kapitalizmus a nastavily západní normy na mléko a tak přežili jenom ti kteří dokázali vyrobit mléko nejvyšší kvality. Potom určitě každý z nás zažil alespoň jednu (někteří i více) zkrachovalou mlékárnu kde mu zůstali peníze (splátkový režim za mléko byl minimálně 2-3 měsíce). Ale nakonec jsme dojeli jako většina z nás na lidi. Postupně tu práci přebírali Ukrajinci a i ti v roce 2007 se při tehdejší konjuktuře přes noc vytratili a šli za lepším do stavebnictví a tak skončil poslední kravín na území Prahy.
Bohužel takto podobný scénář se v zemědělství opakuje ať jste u nás nebo v Německu. Když počítáme že německý sedlák bere dotace SAPS jako my nějakých 200 eur na 1ha tak při 50 ha to dělá nějakých 10 000 eur za rok. Když to zavře (třeba tam nechá postavit sluneční elektrárnu) a půjde do fabriku montovat auta tak si vydělá 4-5000 eur za měsíc za 8 hodin práce a domů jde s čistou hlavou, nemusí řešit nesmyslnou administrativu, nemusí se někde doprošovat o dotace. U nás je to podobné většinu peněz z těchto dotací skončí jako nájemné a pozemková daň , takže na to aby jste mohli fungovat si musíte normálně vydělat. Každý další předpisy a nařízení defakto platíme z toho co vyděláme. A to si všichni ti ochránci přírody myslí co že ti zemědělci nedostávají.
Břetislav Machaček
12.7.2020 10:02 Reaguje na Petr Blažekchovu zvířat směnnost a tak nikdo nemusí
pracovat jako otrok dnem i nocí.Taky nákup drahé techniky,její obměna v čase a opravárenství je
ve velkých podnicích snažší, než u těch malých.
Pokud sedlačíte na stovkách hektarů,tak budiž,
ale pokud dnes lidé hospodaří na rozloze našich
předků,tak se vrátili o 70 let nazpět a nečeká je
bez specializace nic dobrého.Mnozí pochybili a
nyní možná i litují,protože nemají často ani své
následovníky.Ideologie velela před 3O.roky rozbít
velké celky na malé,aby byly snáze likvidovatelné
a umožnilo se jejich rozprodání zahraničním investorům.To se většinou nepovedlo a tak se proti velkým tuzemským agropodnikům vede další válka.
Bohužel toto vše vede k vylidnění vesnic,ke stále
nižší životní úrovni venkova,ničení půdy a krajiny.
S tím se potýká celé zemědělství V EÚ a je závislé na dovozu levné pracovní síly a nebo na nových technologiích.Velcí hráči obstojí,malí chvíli vydrží,ale časem budou těmi velkými sežráni.Zatím
to brzdí dotace a setrvačnost.Málo inovují,šetří
na sobě,rodinách i zaměstnancích.Dlouho to však nevydrží ani poskytovatelé dotací,pokud se jich nebudou držet pouze v zájmu ideologie.
Poznal jsem několik takových nadšenců,časem se
buď udřeli,nebo se zadlužili a žijí v trvalém
stresu.Bohužel pocit vlastnictví byl mocnější než
zdravý rozum.Né každý ho má a tak mu zbývá pouze
ta nepřetržitá dřina a zklamání.Velcí hráči snadno
překonají neúrodu a mají i lepší vyjednávací pozici
při jejím udání na trhu.Malé může zachránit pouze
specializace,ale ta vyžaduje speciální techniku a
námezdní zaměstnance.Na tom závisí jejich úspěch,
stačí výpadek těch zahraničních dělníků a je tu
neřešitelný problém.Bohužel cesta vede pouze ke
slučování do odbytových a jiných družstev a tak
moci konkurovat těm velkým hráčům a nebo těm
zahraničním zvýhodněným národními dotacemi.To
už ale vyžaduje i změnu myšlení,ztrátu části
rozhodovacích práv a to mnozí neustojí.
Roman z Vysočiny
10.7.2020 00:52pavel peregrin
10.7.2020 07:00 Reaguje na Roman z Vysočinydavid matoušek
10.7.2020 07:55 Reaguje na Roman z VysočinyRichard Toman
10.7.2020 08:02 Reaguje na Roman z VysočinyPetr Blažek
10.7.2020 18:36 Reaguje na Roman z VysočinySamozřejmě znám teorie malého a velkého vodního cyklu. Ale když vám ten velký vodu nepřinese, tak malý defakto neexistuje. Velká pole tady existují 70 let, ale hlavní problém s vodou tady řešíme, bohužel někdy dost hystericky, posledních 5 let. Tady si musíme uvědomit že není takový problém se srážkami, ale se zvýšenou teplotou a tím se zvýšeným odparem ať už z půdy nebo porostu. Jak jsem se zmínil v článku za posledních 100 let došlo v Evropě k opuštění spousty chudých zemědělských oblastí a ty byly následně zalesněný, ať už samovolně nebo cíleně. Prakticky ve všech zemích došlo k navýšení plochy lesů až o jednu třetinu. V roce 2015 bylo největší zalesnění za posledních 300 let, protože dřevo se přestalo tolik využívat. A vidíte i když je tady ten slavný malý vodní cyklus tak přesto uschly. Samozřejmě že se hned ozvaly hlasy, že za to můžou zemědělci. Ale ty lesy schnou i v Rakousku, Německu lesy hoří v Kanadě na Sibiři nebo v Austrálii a tam naše velká pole určitě nedosáhnou.
A tady bych si dovolil poznámku k obnově lesů. Za obrovské peníze a nadšení lidí se tady snaží vysadit nové lesy, což je sice chvályhodné, ale bohužel se převážně sází stromy které tady rostly před 100 lety, neboť tady pořád platí zákon o druhové čistotě dřevin. Ale jestli bereme vážně, že se planeta otepluje tak musíme sázet stromy které tu porostou za 100 let. To znamená něco co roste na Balkáně nebo v severní Itálii.
Miroslav Vinkler
11.7.2020 11:55 Reaguje na Petr BlažekTo jsou ty kecy kolik % území se zalesnilo a hned se z toho dovozuje jak jsme bezvadní.
Funkci lesa,ekosystémové služby, můžeme ocenit daleko později a mezitím se o les musíme starat.
Schválně jsem se zajel podívat na Starou Planinu (Bulharsko) a Rodopy jak se tam lesům daří. Nedaří -všechno vykáceno a obnovováno cca 20-30 letými stromy- tedy kojenecký věk stromů. A to už se vůbec nemusím bavit o Středomoří,přesněji chorvatská část, kde bys´ solidní les nedohledal.
Katka Pazderů
10.7.2020 06:05Já tomu dopisu zelených organizací rozumím trochu jinak.
Je to výzva, že musíme k půdě i k zemědělství přistupovat jinak. Ochrana lokálního trhu a soběstačnost v produkci potravin je toho základem. Neměnit ochranu trhu s potravinami za možnost vyvážet auta. Jenže bez garancí státu se soběstačnost nevyřeší.
V zemědělství jsme si zvykli na velké celky, jenže velký sedlák musí prodat pšenici jen velkému mlýnu, mlynář mouku velké pekárně a ta zase pečivo supermarketu, kam si lidé pro něj dojdou.
Sedlák s 1000 ha pšenice při 7 tunách výnosu teoreticky uživí pšenicí Hradec Králové (spotřeba pšenice v ČR cca 100 kg na osobu a rok), jeden člověk uživí 70 tis. lidí. Jenže jak to udělat, aby si všichni z Hradce přijeli pro pšenici za svá humna?
Bylo by třeba udělat něco s nadvýrobou. Nadvýrobou aut, nadvýrobou pšenice, nadvýrobou řepky. Trh ale funguje v současnosti jinak. Vy zboží vyrobíte a pak teprve sháníte kupce, který to koupí.
Dříve švec začal pracovat, až když se soused začal shánět po nových botách. Dnes švec ani nevyrábí boty, ale jen jejich části na linkách pásové výroby. A obchodní oddělení řeší, jak přesvědčit lidi, aby si ty boty koupili.
A přitom skoro nic nepotřebujeme. Snad jen dost času na pořádného šlofíka. Ten nám stále chybí. A usednutí do křesel a pozorování vnoučat, jak se hemží kolem Vás.
Svatá Prostoto
10.7.2020 12:24 Reaguje na Katka PazderůJinak to co píšete je hezké, ale asi byste musela zapíchnout své působení na VŠ a výzkumnou činnost financovanou z grantů ... 4 účastníci na 20 meha, to zase není tak marné https://starfos.tacr.cz/cs/project/QK1910290#project-main ... a vzít do ruky třeba hrábě ... jen si říkám, že to vlastně můžete už dnes.
Lukáš Kašpárek
10.7.2020 10:50Jedna lež pro ochutnávku... "To, že se za posledních zhruba padesát let prodloužil lidský život téměř o dvacet let, je důsledek z velké míry toho, že všichni mají přístup k těmto zdravým potravinám."
Věk dožití se zvýšil díky zvýšenému přísunu nutričně hodnotných potravin, NE KVŮLI TOMU, ŽE BY BYLY ZDRAVÉ... ONY JSOU TOTIŽ VE VĚTŠINĚ PŘÍPADŮ NEZDRAVÉ AŽ TOXICKÉ... navíc žít dlouho, ale mít od 50ti jednu nemoc za druhou není žádná výhra...
A říkat, že plísně a podobné přírodního původu jsou horší než synteticky vytvořené jedy je už opravdu na facku....
Pánovi evidentně vadí, že se lidstvo začíná zabývat tím co i on sám dělá.... už si nemůže jen tak lehkomyslně dělat co se mu zachce ale dokonce se musí zodpovídat lidem.... no to je opravdu hrozné! A ještě to prezentuje stylem.. podívejte se k čemu jste mě donutili!
Že je v lidech určitá forma pokrytectví nejen co se ekologie týká je naprosto jasné a nikdy to jiné nebude... to je bohužel lidská povaha... než se lidé stihnou ve větší míře vyvinout v bytosti rozumné, tak se sami z větší části vyhubí (i všechno ostatní)... ale pokud pánovi vadí pokrytectví, tak by se ho v první řadě neměl sám dopouštět a navíc on zajde klidně až ke lži a ohýbání reality....
Opravdu ubohý povzdech a kopání kolem sebe jako malé dítě.... toto bylo z jeho strany zbytečné plýtvání energií pro psaní nesmyslů, které mu může žrát jen idiot....
Luboš Sedlák
10.7.2020 13:02 Reaguje na Lukáš KašpárekZkuste si zjistit, kolik lidí zemřelo v ČR vpřímém důsledku, po styku či pozření agrochemie... nula.
A to jsou stovky lidí, kteří s tím pracují denně.
A teď zkuste odhadnout, jak je to ze sójou, kukuřicí nebo palmou olejnou a nebo s řezanými květinami z rozvojových zemí. Toto zboží je i u nás na pultech.
Porovnejte, čím to ošetřují tam.
Tím, co je opravdu toxické. Tím co je u nás 40 let zakázané
Jan Šimůnek
11.7.2020 07:40 Reaguje na Luboš Sedlákpavel peregrin
10.7.2020 13:47 Reaguje na Lukáš KašpárekVladimír Němec
11.7.2020 00:26 Reaguje na Lukáš KašpárekJan Šimůnek
11.7.2020 07:39 Reaguje na Lukáš KašpárekA je smutným faktem, že ideologická posedlost papalášů z brusele vedla před několika lety k direktivě, nařizující zvýšit v EU limit pro tyto silně karcinogenní látky v některých potravinách, právě proto, že EKO BIO produkty se do těch dosavadních nebyly s to vejít.
Nedávná epidemie nákazy enterohemorrhagickou Escherichia coli s řadou úmrtí ve více zemích EU byla také z nějakých BIO okurek.
Před časem jsme na našem pracovišti dělali literární rešerši na téma výskytu některých přírodních škodlivých faktorů v EKO a BIO potravinách v porovnání normálními. Situace byla tehdy taková, že se našlo asi stejně prací, podle nichž jsou EKO BIO potraviny horší než normální, a prací, podle nichž tam není statisticky významný rozdíl, ale snad ani jedna, kde by EKO BIO potraviny byly v oněch sledovaných parametrech lepší.
A, mimochodem, některá onemocnění z toxických látek v potravinách, jako je třeba Balkánská endemická nefropatie nebo Kešanská endemická kardiomyopatie, případně marasmický kwashiorkor, se vyskytují na zeměkouli jen tam, kde jsou spotřebovávány potraviny, vypěstované v dané lokalitě s minimem dovozu potravin odjinud.
V historicky dohledných dobách se takto u nás v některých lokalitách vyskytovala endemická struma spolu s kretinismem. To se sice nyní řeší jodidovanou solí (také prohlašovanou některými extrémisty za "jed"), nicméně i v době výskytu těchto nemocí byl jejich výskyt vázán na chudší vrstvy, u nichž převažovaly ve výživě lokální potraviny (vypěstované na půdách s nedostatkem jodu). Bohatší lidé, kteří si dopřávali více potravin dovezených z jiných míst v Rakousko - Uhersku (později v ČSR), případně i ze zahraničí, tím netrpěli.
I ta Balkánská endemická nefropatie byla např. v Řecku (informace od místních lidí) vyřešena povinným státním výkupem obilí a tím, že si lidé následně kupují mouku a pečivo, vyrobené ze surovin z různých lokalit státu.
Vladimir Mertan
11.7.2020 08:50 Reaguje na Lukáš KašpárekJiří S
13.7.2020 12:16 Reaguje na Vladimir MertanVladimir Mertan
13.7.2020 21:27 Reaguje na Jiří SCelý život jsem v zemědělství pracoval, ale přesto tvrdím, že mnozí si nezaslouží titul sedlák, ani farmář ale kořistník, ničící naší zem.
Přitom stačí troška ohledu a obří kusy rozdělit...
Miroslav Vinkler
11.7.2020 15:46Napsal,cituji:
" To takzvané ekozemědělství sice zatěžuje méně půdu na 1 ha, ale když to přepočítáte na 1 tunu výrobku, tak zatěžuje tuto planetu skoro dvojnásobně. To znamená, že abyste uživili všechny lidi, potřebovali byste dvakrát tolik plochy."
A jsme u jádra pudla, naše Země prostě už nezvládá přemnožený druh homo sapiens a její ekologická stabilita se hroutí.
Nebude-li ekologická stabilita, nebude ani člověk rozumný, homo sapiens.
Nenechme si namluvit, že věda dokáže úplně všechno. Nedokáže,technický pokrok je natolik dynamický, že si bláhově myslíme, že zvládneme všechno. Hluboký omyl.
Chemizace zemědělství je svojí podstatou obrovský švindl, který připomíná běžce na dlouhou trať, který se předopoval ,zatím je v rauši a bláhově se domnívá, že ostatní nechá ze sebou a v cíli bud první.
Nevnímá bolest a další varovné signály těla, on přece musí vyhrát.
O to krutější bude vystřízlivění, přežije-li ho vůbec. Přírodu můžeme na chvíli oklamat, ale nemůžeme ji ovládat.
Nejsem proti účelnému a nezbytnému používání třeba pesticidů, ale mělo by se jednat o výjimky a nikoli o pravidlo.
Nevím, proč by jedna ze zásad trvale udržitelného rozvoje neměla znít tak, že počet lidí v daném státě je limitován takovou antropogenní zátěží , která nepoškozuje a nesnižuje jeho přirozenou ekologickou stabilitu.
Pro ČR to kdysi bylo spočítáno na 5.6 mil. obyvatel. (zdroj už nedohledám)
Luboš Sedlák
11.7.2020 16:39 Reaguje na Miroslav VinklerJen jste neuvedl, jak to rospočítat. Kdo bude pozván k plnému stolu a kdo bude mit tu smůlu že na něj nezbyde.
Obětuje te se i se svou rodinou pro snížení počtu lidí?
Nebo to čekáte od souseda?
Nebo od Rusa, Číňana či Američana?
Ale možná jste ...omylem....trefil pudla
Dobré životní prostředí má být životní prostředí pro lidi ... jinak to téměř postrádá smysl
Miroslav Vinkler
11.7.2020 17:16 Reaguje na Luboš SedlákNepotřebujeme inženýry ze Sýrie , multi-kulty plky ,genderové vzdělávání a inkluzivní šílenství.
Potřebujeme zdravý rozum u politické elity, skromnost a úctu k práci - tedy té skutečné.
Kdo nepracuje ať nejí a pak se vám k plnému stolu nikdo hrnout nebude.
pavel peregrin
11.7.2020 20:12 Reaguje na Miroslav VinklerJan Šimůnek
12.7.2020 08:41 Reaguje na pavel peregrinJakub Graňák
12.7.2020 12:06 Reaguje na Jan Šimůnekpavel peregrin
12.7.2020 13:44 Reaguje na Jan ŠimůnekPetr Blažek
11.7.2020 17:51Teď už pouze zbývá - "Konečné řešení otázky lidstva"
Karel Zvářal
11.7.2020 18:08 Reaguje na Petr BlažekKarel Zvářal
11.7.2020 18:13 Reaguje na Petr BlažekMiroslav Vinkler
11.7.2020 18:22 Reaguje na Petr BlažekŽádná úřední buzerace a kontroly, dotace na skutečnou správu krajiny a naprostá volnost pro vaše zemědělské podnikání.Kde byste mohl dokázat co skutečně umíte.
Zrovna vy tvrdě pracující zemědělec byste heslo ,kdo nepracuje ať nejí,měl vyznávat.
To není ideologie, to je vynucené poznání z praxe.
Jakub Graňák
12.7.2020 11:51Obhajoba každoroční nadprodukce 30 až 40 % zemědělských surovin potřebami rostoucí populace v rozvojových zemích, je jedním z důvodů, proč tyto populace dále rostou. Pseudohumanistické bludy tohoto typu celý problém neřeší, naopak ho ještě výrazně prohlubují. Ve zkratce: plundrujeme naši zemi proto, abychom nasytili hordy budoucích migrantů.
Taktéž řeči o výměře orné půdy jsou liché. Výměra orné je sice nižší než např ve třicátých letech, avšak nikoli na margo přírody, ale na výměru travních porostů. které jsou využívány stejně intenzivním způsobem, jako orná půda, tudíž žádný prostor pro volně žijící druhy rostlin a živočichů neskýtají. Každý, kdo se po dekády pohybuje v přírodě pozoruje úbytek neobhospodařovaných ploch, kdy je přiorávána každá volná plocha, protože dotace jsou na plochu, takže je úplně jedno, že tam vyroste kulové, peníze přitečou díky dotaci na plochu.
Dětinské tvrzení o tom, že úbytek hmyzu a polního ptactva, není spjat s intenzivním způsobem hospodaření, a že to nebylo dokázáno, už pak vyloženě hraničí s šílenstvím a totální neschopností reflexe vlastního konání. Právě tyto, jednostranným zaměřením a provozní slepotou motivované výroky, vedou k militantnímu přístupu části společnosti vůči zemědělcům (a ani zdaleka se nejedná jen o nějakou bohatou měšťáckou smetánku).
Petr Blažek
12.7.2020 15:01 Reaguje na Jakub GraňákTo co popisujete ve druhém odstavci je nesmysl. Výměna travních porostů tu skutečně stoupla, ale to je díky systému českého ekozemědělství. Týká se to převážně podhůří, kde za dotace které jsou dvakrát vyšší než v klasickém zemědělství pěstují převážně ekoseno. Týká se to asi 90 procent českého ekozemědělství. Je ovšem pravda, že k tomu musí mít minimální počet dobytčích jednotek na 1 ha. Ale jinak konstatuji, že za ohromné peníze neprodukují skoro nic. Navíc jsou podstatně více náchylný na změnu klima například sucho kdy jsme v posledních letech viděli, že tím jak té půdě nic nevrací (hnojení) tak nebyli schopni uživit ani to málo co chovají.
K úbytku ptactva jestli jste byl někdy ve Švýcarsku tak jste jistě viděl, že je to země krav. A všude kam dohlédnete jsou kravince a je to také patřičně cítit. To znamená že tam mají podstatně větší procento pastvin než intenzivních orných ploch. A přece tam řeší stejný problém jako jinde v Evropě nejenom u nás. Jestliže něco tvrdíte musíte mít nějaký hmatatelný důkaz nebo alespoň nějakou porovnávací statistiku. Stejně tak mohu tvrdit že úbytek ptáků způsobují emise morových vozidel a má to asi stejně relevantních hodnotu jako vaše tvrzení.
Jakub Graňák
12.7.2020 18:24 Reaguje na Petr BlažekV zemědělské provýrobě jsem strávil 15 let (převážně v kravíně, prasečáku), posléze co jsme skončili s hospodařením (kdo v tomto oboru zažil dobu před vstupem na dotační polštář EU, si snadno domyslí proč), jsem pracoval několik let jako vedoucí provozu v ovocné školce, poté 3 roky jako TI na SZIF. Ze zásady se nevyjadřuju k věcem, kterým vůbec nerozumím, takže s výrobou aut na mě nechoďte. Je zajímavé, jak se obloukem vyhýbáte tématu, který jsem prvním odstavcem nastínil.
Stačí se podívat na ročenky půdního fondu, aby bylo každému jasné, že klesla výměra orné, avšak stoupla výměra travních porostů, nevím kde v tom vidíte nesmysl. Naopak výměra krajinných prvků, oproti statísícům ha ve třicátých letech, je skutečně tristní a tady právě narážíme na řadu problémů spojených s klesající biodiverzitou. Ty travní porosty jsou využívány stejně intenzivně v ekologickém i konvenčním managementu, rozdíly jsou kosmetické (všichni kosí stovky ha naráz, nebo vypásají až na hlínu, ekolog-neekolog).
Odmalička jsem zaměřen na entomologii (na úbytky polního ptactva a důvody tohoto stavu jsou tady jiní kabrňáci, např pan Zvářal) a tady neobhájíte zhola nic. Dlouhodobé drancování půdy, kdy zemědělci berou daleko více, než do půdy vracejí v kombinaci se 70 let trvajícím decimováním hmyzích populací pomocí pesticidů (a celé řady jiných polutantů z průmyslu, dopravy...) se teď projevuje s plnou silou. Řeči o tom, jak za to může globální oteplování... jsou nesmysl, na jihu žije hmyz také, tudíž by sem měly teplomilnější druhy migrovat a skutečně je tomu tak, jenže z důvodu intenzivního hospodaření na plochách, kterých je až o 40 % více než v reálu potřebujeme, zde nemají prostor pro život, stejně jako je tomu u domácích taxonů.
Je třeba si přiznat, že zemědělství, lesnictví... v současné podobě, se na devastaci životního prostředí podílí minimálně stejnou měrou jako právě vámi zmiňovaný těžký průmysl, hornictví...
pavel peregrin
12.7.2020 20:11 Reaguje na Jakub GraňákKarel Zvářal
12.7.2020 20:42 Reaguje na pavel peregrinJakub Graňák
13.7.2020 09:39 Reaguje na pavel peregrinBavíme se stále o polních druzích, že ano? Vzhledem k faktu, že Švýcaři na jejich orné hospodaří konvenčně na cca 85% plochy je odpověď nasnadě: stejně jako jinde ve světě i oni 70 let decimují polní společensta pesticidy.
pavel peregrin
13.7.2020 11:48 Reaguje na Jakub GraňákPetr Blažek
12.7.2020 21:18 Reaguje na Jakub GraňákKdyž chce někdo chránit přírodu ať začne u sebe. Ale ono to není tak jednoduché kupovat máslo za 100 nebo vajíčka za 10 Kč, Při podstatně menším navýšení cen těchto komodit musela zasedat vláda. I když jsme bohatá Evropa tak i tady jsou sociální skupiny pro které jsou základní potraviny drahé a tak si ekopotraviny kupují zase jenom ti bohatší i když svými daněmi na ně přispěli všichni.
Nevím proč házíte současnou entomologický problém na lesnictví, které tady je v současné podobě asi 200 let kdežto k razantnímu úbytku ptactva dochází za posledních cca 25 let což spíše kopíruje globální oteplování.
Jak jsem napsal v článku, zemědělství se změnám nebrání, ale musí to mít hlavu a patu aby to nedopadlo jako výše zmíněné neonikotinoidy. Nikdo z nás nemá radost když musí vyjet s postřikovačem a navíc je to drahá záležitost.
No a nakonec se dostáváme k tomu čím jsem článek zakončil, že se totiž snažíme honit mnoho zajíců najednou a pak z toho vznikají úplně protichůdná opatření. Měli bychom si stanovit priority . A tam se evidentně lišíme. Vy by jste pro záchranu brouka obětoval funkčnost a samostatnost evropského zemědělství a dokonce tam diskutujete o jakési genocidě aby se ušetřilo na potravinách. Já si myslím že jsme součástí celého světa a tam jsou hlavní problém skleníkové plyny. Je potřeba se svým způsobem podílet na tom aby se nadále nevypalovali pralesy a pokud možno snížily emise . V některých státech se z těchto důvodů již uvažuje o dani z živočišné výroby. Protože jestli tohle nedokážeme tak z vaší louky bude poušť a nebudou tam vůbec žádní brouci.
Ještě bych se vrátil k těm krajinářským prvkům ve třicátých letech které se tady tak s oblibou medializují. Tenkrát sice pole byla menší a oddělena mezemi, ale na těch mezích nerostla ani větvička. Čím menší políčko tím větší pro ně byla konkurence jakéhokoliv stromu nebo keře. Protože každý strom spotřebovává ze svého okolí vodu, živiny, světlo a navíc každá větev byla palivo. Stromy rostly pouze u hlavních silnic. Jestli mi nevěříte tak se jeďte podívat do dnešního Rakouska ( samozřejmě ne do Alp) kde jsou meze mezi poli holé, kde neexistuje křoví podél cest nebo vodotečí. Když se pak vrátíte k nám do členitého terénu jako je třeba berounsko tak zjistíte že těchto takových zelených brunfildů (staré polní cesty, okolí vodotečí, kraje lesa) tady máme více než oni.
Jakub Graňák
13.7.2020 10:42 Reaguje na Petr BlažekLesnictví svým přístupem pěstování stejnověkých jednodruhových plantáží, kde není místo pro přestárlé a senescentní jedince (sloužící jako stanoviště pro desítky taxonů hmyzu- nevím, proč mi tu stále předhazujete ptáky, to jsem vám vysvětlil už výše) přispívá k poklesu biodiverzity úplně stejně.
Co se týče priorit, když vás budu parafrázovat: vy by jste pro zachování masivní nadprodukce evropských potravin obětoval celé životní prostředí. Pralesy jsou vypalovány proto, že na nich je pěstována soja pro evropské a americké velkochovy dobytka, přesto zde nevidím, kromě pana Peregina, tlak ze strany zemědělců po tom, po čem volám i já a to po daleko větší míře produkce pícnin (což by zásadně napomohlo i stavu půd v této zemi). To je totiž opatření vedoucí ke zmenšení míry likvidace pralesů, nikoli vývoz přebytků zrna, cukru a sušeného mléka do třetích zemí.
Co se týče těch mezí bez stromů, zjevně nechápete, že to je právě to prostředí, které polní druhy potřebují pro přežití.
Stromy berou vodu ze zcela jiných hloubek, než kulturní plodiny, živiny taktéž. Přistínění je v současnosti přesně to, co v krajině potřebujeme, nehledě na další aspekty jako je přísun biomasy v podobě opadu listí, na jehož produkci opakuji, bere strom živiny z jiné hloubky, rozrušení utuženého podorničí kořenovým systémem, klidný prostor pro nerušený rozvoj půdního mikro i makroedafonu a v neposlední řadě omezení odparu z půdy přistíněním, snížení síly větru a tudíž další omezení odparu a snížení intenzity větrné eroze.
Na závěr: populace každého organismu je limitována schpností prostředí daný organismus uživit. Tím, že do daného prostředí budete dodávat vaše přebytky problém jen odsunete v čase za současného prudkého nárustu pravděpodobnosti katastrofického scénáře. Položte si sám otázku, zda je humánnější, když dnes zemře hlady sto milionů lidí, nebo za dvacet let dvě miliardy. Označovat za genocidu racionální úvahu o zjevné neudržitelnosti tohoto přístupu, je z vaší strany projevem nedostatku představivosti, kam takový přístup povede.
Jiří S
13.7.2020 12:54 Reaguje na Jakub GraňákDále jsou pralesy káceny z důvodu, že půda není plodná a po vyčerpání živin, asi 3 - 5 letého cyklu se hospodářsky opouští a pokračuje se dále.
Pokud by takovéto dohody nevznikali, pokud by se nevozili potraviny za dumpingové ceny, které jsou národně podporovány v těch zemích více než v EU, pak by Vaše řešení byla realizovatelná, takto to není bohužel možné.
Navíc to není jen o vývozů přebytků do zemí třetího světa. Takto se uvnitř EU chovají i západní země, kdy si vyzobou nejekonomičtější úseky a nám předhodí ohlodané kosti s tím, abychom tedy něco produkovali, to má pak za následek úbytky viz.
Skot: dotace Nizozemí, Belgie, Německo.. u nás úbytek pícnin
Cukrová řepa: hlavně Francie, úbytek ploch cukrovky
Brambory: dumping Alžírsko, Egypt, Nový Zéland, úbytek plochy okopanin
Po těchto třech krocích, kdy jsme byli eliminováni z trhu nám předhodili jako ohlodanou kost biopaliva a bioplynové stanice, tedy řepku a kukuřici, které se začali pěstovat až na absurdních plochách a kde nebylo zbytí doselo se klasickým obilím, kterého tvoříme přebytky.
A jak vidíte, úbytek ploch hnojených okopanin a úbytek pícnin má za následek narušení Norfolkského osevního postupu, což je podle mne nejtradičnější, nejpraktičtěší a nejlepší osevní postup a nebylo ještě vymyšleno nic lepšího, co se týče zemědělství a tvorby samotné krajiny a chování se k půdě. Bohužel
Jiří S
13.7.2020 13:02 Reaguje na Jiří SAleš Svoboda
12.7.2020 21:47Tak to jen zkrátím. . . .
Arogantní, naivní pitomá fekálie. . . .
Další ignorantský "jezeďák" , kterému jde jen o prachy - ale na důsledky kašle.
Málý pane - za pár roků nebudete mít co pěstovat. . . . protože nic nebude. . .
pavel peregrin
13.7.2020 07:10 Reaguje na Aleš SvobodaJan Škrdla
12.7.2020 22:21Nebo zda upřednostňují polyfunkční využití, zaměřené na produkci potravin, s respektováním biodiverzity (ÚSES), potierozní ochrany (protierozní meze, průlehy, větrolamy), zadržení vody v krajině (malé vodní nádrže, mokřady) a udržitelného rekreačního využití krajiny. S tím, že by celospolčenské funkce krajiny v první řadě garantoval stát a obce.
pavel peregrin
13.7.2020 07:15 Reaguje na Jan ŠkrdlaMiroslav Vinkler
13.7.2020 08:36 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
13.7.2020 11:54 Reaguje na Miroslav VinklerJiří S
13.7.2020 13:00 Reaguje na Miroslav VinklerSe rozumí dumpingovým výrobkem výrobek, jehož vývozní cena, za kterou je vyvážen do České republiky, je nižší než normální hodnota obdobného výrobku při běžném obchodu v zemi vývozu, (přičemž do ceny výrobku nesmí být započítány národní dotace).
To v závorce bych přidal k té větě, která je skutečnou větou v antidumpingovém zákoně. Toto jednoduché znění by extrémně ovlivnilo náš trh v ČR. Krátký dovětek, který by teoreticky mohl mít vliv na složení osevních postupů a chování se k samotné půdě.
Vladimír Němec
13.7.2020 20:17 Reaguje na pavel peregrinJan Škrdla
13.7.2020 21:24 Reaguje na pavel peregrinDo ČR se sice valí přebytky ze západních zemí, ale na druhou stranu máme nadprodukci obilí.
Jinými slovy vyvážíme základní suroviny (obilí, popř. mléko) a dovážíme přidanou hodnotu (maso, mléčné výrobky), čímž se v zemědělství stavíme do pozice rozvojových zemí. Za kolik myslíte, že budou k nám ti Němci dovážet vepřové, až ho bude nedostatek?
Vladimír Němec
13.7.2020 22:52 Reaguje na Jan Škrdlapavel peregrin
14.7.2020 08:59 Reaguje na Jan ŠkrdlaJakub Graňák
13.7.2020 10:54 Reaguje na Jan ŠkrdlaPetr Blažek
13.7.2020 17:42 Reaguje na Jakub GraňákAno vyvážíme přebytky toho co vyrobit umíme levně ale podstatně více potravin se do Česka doveze o tom svědčí trvale záporné saldo dovozu a vývozu. Kdyby všechny země uvažovali jako vy tak by jste v životě neochutnal banán nebo pomeranč. Tomu se říká zahraniční obchod tam se nejenom kupuje,ale musí se i prodávat aby bylo za co kupovat. A to saldo je obrovské tak se tady nesnažte udělat dojem že čeští zemědělci bohatnou na úkor krajiny. Znovu opakuji že platy v zemědělství patří k nejnižším.
Jakub Graňák
13.7.2020 19:02 Reaguje na Petr BlažekKdepak, vy nebohatnete, protože vyrábíte lacinou pšenici a vyvážíte mlíko, a jateční zvířata, zatímco produkty se dovážejí zpět (to je ale problém likvidace potravinářství po r 1989, pamatujete?), ale že je to na úkor krajiny a především budoucích generací, o tom není pochyb.
Karel Zvářal
13.7.2020 20:45 Reaguje na Petr Blažek49.0205914N, 17.2321286E
Jan Škrdla
13.7.2020 21:37 Reaguje na Petr BlažekNicméně jsem se nedozvěděl, zda preferujete monofunkční, nebo polyfunkční využití zemědělské krajiny.
Petr Blažek
13.7.2020 23:08 Reaguje na Jan ŠkrdlaVšechny hospodářství u nás do takových 3-4000 ha, nerozhoduje jestli to jsou družstva nebo soukromník, hospodaří jak nejlépe umí. Většina z nás tu hospodaří minimálně 30 let a věřte, že nikdo z nich nešel do zemědělství pro peníze nebo dotace. Šli do toho proto, že budou svobodně hospodařit. To se ovšem změnilo se vstupem do EU a nástupem dotací. Po tomto datu se do zemědělství začali hrnou velké investiční společnosti které ucítily peníze. Tento běh událostí žádný z nás nezpůsobil, ale jestliže jsme chtěli fungovat dál tak jsme se museli přizpůsobit. Na vlně hlásání ekologie se vymysleli bioplynky, spalovny biomasy, řepková nafta a líh z cukru. Byla to taková úlitba bohům že se všichni dál můžeme chovat stejně - vždyť přeci podporujeme obnovitelné zdroje.A vy jako spotřebitelé a voliči jste se na tom stavu podíleli stejně jako my. Teď je snaha z další vlny ekohnutí to hodit na nás. Vy si chodíte kupovat ty nejlevnější jablka z Polska nebo vepřové maso z Nizozemí.
Já se nezastávám současného stavu zemědělství, já se ohrazuji proti demagogii a ta bohužel i v této diskuzi často zaznívá.
Pořád jsou snahy se odvolávat na nějaké staré dobré časy, ale ty nikdy nebyly. Lidé, zvláště na venkově, se odjakživa museli chovat přísně ekonomicky aby přežili. Rybníky se nestavěly kvůli zadržování vody, ale kvůli rybolovu což v té době byl výnosnější artiklem než zemědělství. Mimochodem to dost změnilo celý ekosystém jižních Čech. A když přišlo devatenácté století a zemědělství najelo na hnojení a začalo se vyplácet tak se plno rybníků zase zrušilo. Já se tady snažím vysvětlit, že nikdy žádný sedlák se nemohl chovat jak chtěl, ale choval se tak jak to od něj vyžadovala společnost to znamená, že choval a pěstoval to co od něj koupili.
Když tady poukážu na to, že dříve na mezích žádné stromy nebily, a když už někde museli být tak to byli ovocné polokmeny, tak mi tady začne vysvětlovat teorii o kořenech stromů. Kdy ten pán byl naposled na poli? Protože kdyby tam přišel tak by věděl že v blízkosti každého stromu je porost viditelně slabší a čím je ten strom vyšší tak je ten pruh širší. V posledních suchých letech tam občas byli i suchem vypálené pruhy. Ten strom tu vaši teorii totiž nezná a jeho kořeny se táhnou tam kde jsou živiny a voda a to na polích bývá.
Dále pánovi vysvětluji jak je tady prakticky celé pohraníčí zamořené ekosenem a on dále prohlašuje, že jsou louky bezohledně intenzivně využívány. Většina luk u nás ať už eko nebo ne jsou sekána 2-3 ročně. Nedovedu si představit menší zatížení. Tak se nějak rozhodněte a nechte to přírodě, ušetřily by jsme miliardy na dotacích.
Všichni vědí, že ubývají brouci a ptáci a že za to můžou zemědělci, ale nikdo nedokáže vysvětlit jakto, že není rozdíl mezi kolínském a zmiňovanou Šumavou, když už jsme nebyli ve Švýcarsku.
Ono totiž malovat si krajinu s malými políčko je krásné, ale ještě po druhé světové válce pracovalo v zemědělství u nás 25 procent obyvatel- a to jsme byli jednou z nejprůmyslovějších zemí. To znamená že zhruba 2 500 000 lidí chodilo okopávat, protrhávat, kosit zkrátka to všechno co dnes dělají herbicidy. Tak se zkuste rozpočítat místo kritizování. Všichni vy kritici nebo vaši předci jste od toho utekli a teď křičíte a ukazujete prstem když jsme se přizpůsobily.
Proto jsem napsal ten článek vy všichni víte co se dělat nemá(protože jste si to povětšinou přečetli na internetu), ale nikdo z vás neví co se dělat má.
Karel Zvářal
14.7.2020 06:18 Reaguje na Petr BlažekBřetislav Machaček
14.7.2020 09:28 Reaguje na Karel ZvářalProdej řepky jako krmiva cca +15O%,prodej
řepkového oleje oleje cca -15O % z ceny před zpracováním.Toto pokřivení trhu je u mnoha zemědělských komodit a to nehovořím o jiných nesmyslných dotacích na takzvanou "nečinnost",jako je zatravnění
a sečení bez užitku.Naši předkové by nám nakopali zadky a zeptali se,zda to máme v hlavě v pořádku.Stovky let půdu pro nás zúrodňovali a my jsme z ní za pár desetiletí vytvořili mnohde mrtvou hmotu.Vše je to podmínkami a bohužel
bude muset dojít k opuštění nesmyslných dotací a křivení cenové politiky potravin.Levná doprava nám nabízí banány levnější než tuzemské brambory a olej z řepky levnější než pouze vyčištěné semeno.Taková stupidita je prostě na hlavu.To už ani nepíšu o cenách živého dobytka a cenách výsledných produktů. Odstředěné mléko po zabalení je v prodejně o 1OO% dražší(v akcích i míň)
a to si z něho mlékarna stáhne tuk.Se zemědělcem mlékárna licituje o haléřích, ale supermarketům ho prodává se slevami.
A co teprve cena cukru a náklady na jeho
výrobu.Cukr v akcích za 10 Kč/kg přece nemůže pokrýt ani pěstování,výkup řepy, dopravu a to už nepíšu o zpracování,
distribuci a marži obchodů.Zní to tvrdě,ale pokud se bude vše takto dál křivit,tak bude muset stále fungovat
i kolotoč dotací.To není kapitalismus,
ale chytře promyšlené zvýhodnění lobistů,kteří ovládají nejen EÚ,ale už
většinu zemí světa.Jak píšete,tak už se
i mi to zdá nemožné z toho kolotoče vystoupit za jízdy,protože zastavit ho
evidentně nikdo nechce.Zemědělci jsou bohužel jednou z obětí spolu se spotřebiteli,kteří neznají skutečnou cenu
produktů a tak ji nemohou ani správně ohodnotit.To nakonec vede k plýtvání a ke
zbytečné produkci potravin.Návratem
k reálným cenám by si mnozí spotřebitelé
uvědomili pracnost a náročnost jejich
produkce a začali si vážit i těch zemědělců.Tak v nich vidí kšeftaře,
ale to z nich udělala tato společnost.
Karel Zvářal
14.7.2020 09:39 Reaguje na Břetislav Machačekpavel peregrin
14.7.2020 09:09 Reaguje na Petr BlažekKarel Zvářal
14.7.2020 09:24 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
14.7.2020 11:03 Reaguje na Karel ZvářalJiří S
14.7.2020 12:55 Reaguje na pavel peregrinJakub Graňák
14.7.2020 13:48 Reaguje na Jiří SO ostatních pozitivních aspektech agrolesnických kultur viz níže.
Jiří S
15.7.2020 10:23 Reaguje na Jakub GraňákBudou to pásy rychlerostoucích dřevin dělící velké půdní bloky? Nebo představa, že budeme pást skot a prasata mezi stromy?
Ono takové klasické agrolesnictví v ČR není tak lehce proveditelné jako v Itálii, či Španělsku. V ČR i přes růst teploty budou nadále mínusové teploty v zimě a muselo by se to opět uchopit jinak.
Jakou máte třeba představu o agrolesnictví pro ČR Vy pane Graňáku?
Jakub Graňák
15.7.2020 18:47 Reaguje na Jiří SJakub Graňák
14.7.2020 12:39 Reaguje na Karel ZvářalHunter
14.7.2020 13:13 Reaguje na pavel peregrinJakub Graňák
14.7.2020 11:19 Reaguje na Petr BlažekCo se týče těch ekoluk, náprava stavu je až banálně jednoduchá: nechat 10% neposečených, slyšel jste už o mozaikovitých sečích a jejich pozitivním vlivu na luční společenstva? Nehledejte na internetu, čerpejte z odborné literatury, jako to dělám já.
A nyní fanfáry... agrolesnické systémy:
Cit: "Agrolesnické systémy představují způsob využívání krajiny, ve kterém se kombinuje tradiční pěstování zemědělských plodin, nebo pastva se současným pěstováním dřevin na stejné ploše. Původně byl tento způsob hospodaření provozován především v tropech a subtropech" (vidíte tu sovislost? měnící se klima na subtropické... kdyžtak si poskočte) "Ale ani v zemích mírného pásma a zvláště v Evropě nejde o historicky neznámé systémy. Ještě před několika málo staletími, v naších zemích před sto lety, byly relativně běžnou součástí krajiny... "Kořeny stromů v agrolesnických systémech zlepšují infiltraci a retenci vody zvýšením množství půdních pórů (kypří půdu a vytvářejí vlastní zasakovací cesty podél kořenů), Makropóry tak rychle usměrňují přebytečnou povrchovou vodu (eliminují pohyb vody po povrchu) a umožňují vstup vzduchu a vody do půdy, čímž vytvářejí vhodné podmínky pro půdní život... Z hlediska bilance živin jsou agrolesnické systémy obecně vhodnějším způsobem využití krajiny než konvenční zemědělství a to především pro zvýšené vstupy organických látek spolu s částí hlavních makroživin... Dřeviny nekonkurují, nebo jen málo, zemědělským plodinám, jelikož využívají pro příjem živin také kořeny v hlubších horizontech. Specifikckým pozitivním efektem je zachycování dusičnanů vyplavovaných do podzemních vod... Agrolesnické systémy zvyšují biodiverzitu nad i pod povrchem půdy. V zástinu stromů je jiný světelný, tepelný a vodní režim, zástin např. eliminuje extrémy a zvyšuje vlhkost půdy a vzduchu, což je pro rozvoj mikroorganismů příznivé... aktivní biomasa hub a bakterií ve svrchní vrstvě půdy roste se snižující se vzdáleností od stromu a směrem ke stromu se zvyšuje i počet žížal. Rovněž aktivní biomasa členovců je vyšší v blízkosti stromů... Je namístě připomenout, že biologická aktivita hub a bakterií i zooedafonu je klíčová pro rozklad odumřelé organické hmoty, mineralizaci živin a tvorbu humusu. Agrolesnické systémy zvyšují zásobu C sekvestrovaného terestrickými systémy, a tak pomáhají naplňovat mezinárodní úmluvu o boji proti klimatickým změnám" (tady máte součást řešení snižování objemu CO2, jak po něm výše tak úpěnlivě voláte, přidáte se?)... atd, atd... Zdroj: Šimek a kol., Živá půda, Academia 2019
Abych nezapomněl (i pro pana Peregrina), kompetici o vodu a světlo lze řešit výběrem vhodného sadebního materiálu, např Ořešáku královského, který pozdě raší a koření hluboko a ještě můžete provozovat prodej ořechů (což je hodnotná komodita) samosběrem.
Jiří S
14.7.2020 13:01 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
14.7.2020 13:28 Reaguje na Jiří SJakub Graňák
14.7.2020 13:57 Reaguje na Jiří SJakub Graňák
14.7.2020 13:58 Reaguje na Jiří SJiří S
15.7.2020 10:29 Reaguje na Jakub GraňákK těm procentům se přiznám, že nevím. Co si ale myslím, že většina luk a pastvin se dá do těchto režimů přepnout. Samozřejmě, ted to bude jinak, když je přechodné období, tak uvidíme. Myslím si, že zemědělci se těmto dotacím vyhýbají, protože se samozřejmě ty louky nesmí hnojit, nesmí se obnovovat a tak podobně, je to jen na výjimky a postupně.
Kosíme v podstatě od té cesty, jak jsou tam ty dravci a ta cesta vede k růžovému rybníku, tak od ní podél zámecké Dyje až takřka po minaret. Zhruba 40 ha
Jakub Graňák
15.7.2020 19:52 Reaguje na Jiří SK těm procentům ani já nevím a nedá se to dohledat, už jsem to zkoušel hodněkrát. Ale hodit tam kdeco není možné, k tomu se ještě vyjadřuje orgán ( v tomto případě ochrany přírody) a jak to nesplňuje určité parametry, tak to prostě nejde. Těžko žádat na chřástala, když tam žádný nechřástá.
Jo, tak to je tam, co jsem myslel, do té ruiny (ovčárny)jsme chodívali dělat táborák (a vždycky jsme po sobě i hezky uklidili).
Jiří S
15.7.2020 20:07 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
15.7.2020 20:52 Reaguje na Jiří SJan Škrdla
14.7.2020 23:16 Reaguje na Petr BlažekPokud preferujete produkci, bylo by dobré mít v krajině nějakou protiváhu. Tou by mohlo být právě agrolesnictví, se kterým se moc neztotožňujete.
Tak i tak by měly být v krajině kostra ekologické stability, která je mnohde chudá, a zasloužila by doplnit (např. zakládáním biocenter a biokoridorů, výsadbou alejí, větrolamů, zakláním mokřadů). Je to běh na dlouhou trať ale bylo by na čase, aby se v této věci více angažoval i stát.
Jiří S
15.7.2020 10:32 Reaguje na Jan ŠkrdlaJan Škrdla
15.7.2020 23:29 Reaguje na Jiří SKarel Zvářal
14.7.2020 13:47Když se podíváte na přežívající záhumenky, jsou plné stromů, zejména švestek a ořešáků. Souhlas s p. Graňákem - stromy berou vodu z jiných hloubek, a fungují tudíž jako přirozená meliorace. Všechno je to bouře ve sklenici, proto mi spíše toto evokuje alibistickou ideologii.
Jakub Graňák
14.7.2020 13:55 Reaguje na Karel ZvářalJiří S
15.7.2020 10:37 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
15.7.2020 10:49 Reaguje na Jiří S46.2885858N, 2.2879114E
Jiří S
15.7.2020 11:30 Reaguje na Karel ZvářalKaždopádně Frantíky bych si moc jako vzor nebral, páč oni se s ničím moc nes..ou. Jednou jsem byl na konferenci ohledně minimalizace a bezorebných systémů a na otázku, jak se vyrovnávají následovně s větším tlakem chorob, škůdců a například i hrabošů, tak byla odpověď jasná, prostě to ustříkáme, rozhodíme Stutox a podobně, proto mnoho jejich funkčních systému nelze v našich podmínkách provozovat. Ale toto co jste uvedl se mne líbí. Vidím v tom jen jediný háček a to je český úředník na SZIFu pracující s LPISem. Věřte tomu nebo ne, i ten stín co tam hází stromy jsou schopni vyjmout z orné půdy.
Jiří S
15.7.2020 11:32 Reaguje na Jiří Spavel peregrin
14.7.2020 14:38Tím není řečeno, že stromy a keře zde nemají co dělat, ale je dobré vždy dvakrát přemýšlet, než se něco zasadí. To, že se o to potom už nechce nikdo moc starat, je bohužel realita.
Jakub Graňák
14.7.2020 15:39 Reaguje na pavel peregrinPetr Blažek
14.7.2020 19:08 Reaguje na Jakub GraňákVy mi tady citujete nějakou boží pravdu od jákéhosi akademika.
Kolikrát ten pán řešil jak zasít plodinu když je půda tak tvrdá že do ní nemůžete dostat žádný stroj, nebo naopak je tam tolik vody že se všechno topí. A vy zasít musíte jinak nebude úroda. Ze své zkušenosti jak na vysoké škole tak později v praxi jsem k těmto božím pravdám značně skeptický. Oni jsou sice experti na svoji problematiku ,ale když uděláte úkrok stranou (třeba na jinou plodinu)tak už jsou vedle jak jedle. Na zemědělství se nikdy nemůžete dívat úzkou optikou, vždy ho musíte brát jako komlex operací kde se vám sice jednotlivé kroky nemusí zamlouvat, ale důležitý je výsledek.
Jeden takový akademik na VÚM si udělal jakousi disertační práci na erozi a dovedl to šikovně publikovat. A na základě toho nám zakázali na svažitých pozemcích. Přitom pluh je jediný stroj který při orbě po vrstevnici nejen zabraňuje erozi, ale při použití obracecího pluhu stěhujete půdu zpět na kopec Počítejte se mnou, když si sednu do stroje (viz. úvodní foto) a zorám denně 25 ha (250 000 m2),do hloubky 20 cm tak přesunu 50 000 m3 o 40 cm výše.Když to udělám 4 roky po sobě tak nahoře skončím až na silnici a dole vnikne vodoteč. Tomu říkám poprat se s erozí. Místo toho se tady prosazuje setí tzv. strip-tillage kde se seje do krycí plodiny.Což sice na první pohled vypadá hezky,ale žádnou půdu zpět na kopec nedostanete, po zasetí porostu (nejčastěji kukuřice) musíte použít chemii(nejčastěji randap) a díky této technologii dochází ke snížení výnosu o 10-30 procent, to znamená, že když máte nakrmit takovou bioplynku tak musíte o tolik více zasít.
A ejhle díky dobré medializaci takovouhle blbost vám opakuje každý novinář. Každý z nich začíná tím jak půda špatně vsakuje a váže vodu a jak jsme na tom díky velkým lánům špatně.
Stačí se podívat na volně dostupná data o průtoku Labe v Děčíně za 20 let a zjistíte, že Děčínem protéká každým rokem méně a méně vody (rejdaři by vám řekli kolik plavebních dní za rok vlastně mají) i když srážkové úhrny nad ČR jsou víceméně stejné. Jak je to možné, protože to je samozřejmě jedná velká blbost. Vody je méně protože vlivem oteplování se jí více odpaří. Teprve poslední dobou se občas nějaká média o tom zmíní.Ale ta blbost si žije vlastním životem dále.
Jedinou vodou která proteče Labem navíc je ta z cest a betonových ploch.Každá druhá vesnice dnes musí mít obchvat,který leckde zabere i desítky hektarů, každá poslední ulice musí mít když ne asfalt tak alespoň zámkovou dlažbu a všechna voda do povrchových toků.
Ročně u nás zmizí na 5000 ha zemědělské půdy. Ale za všechno můžou zemědělci a jejich velká pole
Karel Zvářal
14.7.2020 21:06 Reaguje na Petr BlažekJakub Graňák
14.7.2020 21:24 Reaguje na Petr BlažekCo se týče financování těchto libůstek, světe div se, jsem se zde opakovaně shodl i s takovým skeptikem, jako je pan Peregrin. Já totiž vůbec nevidím problém v odstranění dotačního systému a placení reálných cen za potraviny, já jsem totiž v zemědělství pracoval a nevidím nejmenší důvod si připlatit. A to přesto, že žiju na venkově živím dvě děti a beru 25 tisíc hrubého, my lidi z bruntálska máme totiž daleko tužší kořínek, než nějací zpovykaní měšťáci. Ročně si sám vypěstuju tři metráky brambor a veškerou zeleninu (bez chemie). Stejně jako nevidím nejmenší problém v přidání peněz na mimoprodukční funkce zemědělství.
Co mi však velmi vadí, je demagogický alibistický postoj definovatelný výrokem: "Já za nic nemůžu, tohle ze mě udělala společnost", který tady prezentujete. Není o vás, zemědělcích co jim prý tak hrozně vadí současný kořistnický způsob hospodaření, totiž vůbec slyšet. Velice dobře vím, že vítr fouká z ministerstva a agrobaronské lobby a ptám se: kde je nějaký odpor, když vám to tak vadí? Už jsem to tady diskutoval vícekrát: Sjednoťte se, srozumitelně formulujte požadavky a tlačte na změnu, postaví se za vás téměř celý venkov a určitě i část městské populace.
To je to, co vám vyčítám, neustále hučíte ať vám do toho nikdo nekecá, a pak brečíte, že nemáte sílu prosadit změnu. Mluvíte o úzkém zaměření a přitom, jako úzce zaměřený zemědělec okamžitě shazujete názor entomologa, který se tím oborem zabývá pomalu čtyřicet let, jako bláboly, a přitom nechci nic jiného, než uvlonění 10-15 % orné pro extenzivnější metody hospodaření, aby tu stovky druhů rostlin a živočichů nevymřely.
Proti orbě nic nemám a nikdy jsem neměl, když už nakusujete další téma.
Ps: Ten článek jste psal kvůli sobě, aby jste se nějak pokusil se vypořádat s negativním (mnohdy zcela oprávněným) obrazem současného zemědělství. Nevím, jestli se vám to povedlo.
Karel Zvářal
14.7.2020 21:38 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
14.7.2020 23:58 Reaguje na Karel Zvářalten dojem, že se čeká, až to bude průser jak vrata, mám také.
Úplně mám před očima, jak sedím na potítku a pan Blažek sedí naproti, opřený v židli, ruce na prsou, jako nějaká maturitní komise. Nadhodím způsob řešení situace, jejíž existenci p. Blažek nepopírá (což samo sobě není u "agrárníka" běžné) a odpověď zní: "Blbost" , bez pádného argumentu. Když je to teda blbost, tak bych rád slyšel proč a jak by to řešil on... to je přece smysl diskuse, aby si lidi vyměnili názory a pomocí nějakého kompromisu dospěli k řešení, jenže tady se to jaksi minulo.
pavel peregrin
15.7.2020 07:24 Reaguje na Jakub GraňákJiří S
15.7.2020 10:46 Reaguje na Jakub Graňákpavel peregrin
15.7.2020 12:42 Reaguje na Jiří SJakub Graňák
15.7.2020 18:32 Reaguje na Jiří SJiří S
15.7.2020 20:05 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
15.7.2020 21:06 Reaguje na Jiří SOni dokonce mají i možnost vyjet do terénu a sporné bloky přeměřit, ale v praxi jenom hnípou třičtvrtě roku v kanclu.
Jakub Graňák
15.7.2020 21:17 Reaguje na Jiří SJakub Graňák
15.7.2020 21:18 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
15.7.2020 19:44 Reaguje na Jiří Spavel peregrin
15.7.2020 07:36Karel Zvářal
15.7.2020 10:38 Reaguje na pavel peregrin49.1982483N, 17.5801719E
pavel peregrin
15.7.2020 12:36 Reaguje na Karel ZvářalMisa Buresova
15.7.2020 18:21Jakub Graňák
15.7.2020 19:40Představuju si to poměrně jednoduše:
Vyčlenit plochy, na kterých budou vysazeny dřeviny do dvometrových pásů se severojižní orientací (u svažitých pozemků by bylo vhodné je orientovat po vrstevnici, případně taky ne, to by bylo výrazně odvislé od lokality) tak, aby jednotlivé pásy odpovídaly násobkům pojezdů techniky v rozestupech někde mezi 50-70 metry. Jak již píšete, aby se rozbily velké lány z důvodu eliminace vlivů povětrnosti. Druhové spektrum bych ponechal na jisté míře krajových specifik (RRD bych do toho netahal), spíš bych přidal, jak pan Zvářal správně podotýká, určité procento směsi ovocných druhů např. třešeň ptačí (ve vašich podmínkách asi spíše mahalebku), jaderničku, nějaké keře typu hlohů, dřínů, šípků..., co se týče spektra standartních dřevin bych volil lípy, javory, jeřáby..., rozhodně ne jehličnany, snad kromě borovic. Seč pod stromy provádět optimálně jednou ročně na podzim (ideálně koncem října) se sběrem posečené hmoty, ořez dřevin taktéž. Co se týče doby prokácení a náhrady porostů bych to viděl tak v periodách okolo cca 50 let, s tím, že část stromů by do té doby odešla sama (jeřabiny) a část stromů (ideálně lípy, odhadem 3ks na 100 metrů bych nechal úplně být. Dosadbu bych neřešil, a ponechal to na výběru semenáče na vhodném místě a ve vhodném věku. Cena výsadby se těžko odhaduje to by záleželo na druhu, kvalitě a velikosti sadebního materiálu. Cenu údržby bych zadotoval někde mezi 30-40 tisíci Kč za ha takového porostu ročně.
Jiří S
15.7.2020 20:00 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
15.7.2020 21:00 Reaguje na Jiří SJan Škrdla
15.7.2020 21:26 Reaguje na Jakub GraňákCo se týká druhů, přidal bych ořešák (dřevo ceněné více než dubové, ořechy), popř. i cenné dřeviny jako je břek. Také by se mohly uplatnit rychle rostoucí dřeviny (např. topoly, osiky, břízy, vrby), pěstované i výmladkovým způsobem (snad kromě té břízy).
Přechod na agrolesnictví vidím jako středně dobou až dlouhodobou investici, zásadním problémem je hospodaření na pronajaté půdě, kde se dá počítat se zhodnocením po 40-50 letech (u rychle rostoucích dřevin nebo v případě sběru plodů dříve). Proto se dá těžko očekávat, že se najde někdo, kdo bude za své peníze zhodnocovat cizí majetek.
Po Jiřího S: pokud to chápu dobře, tak konvenční zemědělství je také závislé na dotacích. Jinak osobně bych byl pro dotování pro dobu "rozjezdu", pak by si měla "dřevinná část" na sebe vydělat.
Jan Škrdla
15.7.2020 23:02 Reaguje na Jan ŠkrdlaJakub Graňák
16.7.2020 19:31 Reaguje na Jan ŠkrdlaU těch bříz a ještě u dubů bych viděl trochu problém, tyto druhy skutečně tahají více vody, než ostatní. Jsou to přece jen vlhkomilnější druhy, i když na druhou stranu by byly vhodnější do podmáčených míst.
Jan Škrdla
16.7.2020 22:43 Reaguje na Jakub GraňákS hospodařením na pronajaté půdě bych viděl riziko v tom, že vlastník po výsadbě stromů vypoví pachtovní smlouvu, nebo řekne, že stromy na svém pozemku nechce. Vše by se asi mělo smluvně ošetřit dopředu, aby k podobným situacím nedocházelo.
Jakub Graňák
17.7.2020 11:09 Reaguje na Jan ŠkrdlaO tom, že by to muselo vše být dopředu ošetřeno smluvně, není pochyb
Jakub Graňák
16.7.2020 19:26 Reaguje na Petr BlažekTakže jsem se ve vás skutečně nemýlil